Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

15.5.2020 o 11:42 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:47 - 13:49 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážená pani (reakcia z pléna), vážená pani komisárka, pani doktorka Zuzana Stavrovská, rovnako ako Janka Žitňanská aj ja vám ďakujem za obšírnu správu vášho úradu, ktorú ste nám pred chvíľkou predložili. Zúčastnila som sa s vami na sérii celoslovenských konferencií, ktoré boli venované problematike fyzického, psychického a ekonomického zneužívania a týrania ľudí staršieho veku. Chcela by som vyzdvihnúť aktivity vášho úradu zamerané na zmapovanie stúpajúcich trendov domáceho násilia a zároveň vašich skúseností pri riešení prípadov obetí násilia na zdravotne postihnutých. Vo vašom úrade je iba jedenásť ľudí. Chcela by som vyzdvihnúť monitoring vášho úradu v zariadeniach sociálnych služieb, ktorý je zameraný na prideľovanie opatrovníkom súdu, porušovanie ľudských práv, nedodržiavanie ochrany imunity, zneužívanie postavenia opatrovníka so záujmom o vlastný finančný prospech a mnohé, mnohé ďalšie aktivity. Veľmi oceňujem spoluprácu vášho úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím s fórumom pre pomoc starším, národnou sieťou pod vedením pani prezidentky Ľubici Gálisovej. Spolupráca poukazuje na konkrétne prípady, s ktorými sa seniori obracajú na fórum pre pomoc starších.
Pani komisárka, ďakujem vám za spoluprácu, aj za vašu osobnú zaangažovanosť pomoci ľuďom. Verím, že sa nám podarí v tomto volebnom období prijať aj stavebný zákon, do ktorého zakotvíme bezbariérovosť stavieb, a že už žiadna nová stavba, ktorá nebude riešiť bezbariérovosť, nebude povolená ani skolaudovaná.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:58 - 12:00 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
(Smiech rečníka.) Ja som naschvál nepovedal názov našej neziskovky, pretože pán poslanec Kuffa tuná včera nie dehonestoval, ale upozornil, že netreba robiť reklamu. Pán Kuffa, keď si to nepamätáte, volá sa to hosipa.
Chcem povedať, pán Kuffa, že ja viem o tom, čo robí váš brat, ja viem o tom. To, že vy neviete o mojich, o mojich aktivitách, ktoré už robím 25 rokov, viete, ja si nedám fotku s postihnutým dieťaťom a s logom fašistickej strany a napíšem tam, že naša strana pomáha. Ja celý svoj život som zasvätil nezištnosti. Nerozprávam o tom, čo my Kuffovci robíme pre Slovensko. Nie, ja, ja to robím preto, lebo pomáhať sa má. Mňa tak moja mama vychovala.
Viete, pán Kuffa, aj o tej pizzerii, čo ste teraz povedal. Viete, čo robíte? Vytiahnete moje fotografie 20 rokov staré. Dvadsať rokov staré a robíte zo mňa idiota, ako behám holý po ulici. Ale vy neviete, že len minulý rok som odmoderoval štyri programy a urobili sme pre postihnuté deti, ktoré boli, ktoré sú postihnuté rakovinou. Vy neviete, že mám centrum, kde ubytovávam týrané deti. Vy to neviete. Ale vy tu poviete a vaši kolegovia, že som skrachovanec. Vaša kolegyňa tam si ťuká na čelo, keď rozprávam.
A vy, pán Kuffa, vy, ktorý, ktorý tu rozprávate o Bohu, o Ježišovi, ktorý sa v každej jednej rozprave snažíte o to, ukázať, aký ste vy človek. Pre mňa ste, pán Kuffa, pýchou a neskromnosťou postihnutý (povedané so smiechom), ja vás nechcem uraziť, ja vám želám veľa zdravia a nech s vaším bratom naozaj robíte dobre. A to, že neviete, čo robím ja, chvalapánubohu, lebo Boh pomáha každému.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vstup predsedajúceho 15.5.2020 11:53 - 11:55 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolega Jožko, za krátky čas si to dobre zhrnul. Veľmi príjemne si ma prekvapil. Táto téma je o to viac citlivejšia, že dnes si pripomíname Medzinárodný deň rodiny a samozrejme nemajú všetky deti možnosť žiť v úplných a usporiadaných rodinách, ale o to viacej treba chrániť tie, ktoré, ktoré sú pod ochranou štátu alebo iných foriem starostlivosti o práva detí.
Ako ochrankyňa práv detí, pani Tomanová, by ste v prvom rade mali prihliadať na zabezpečenie najlepšieho záujmu dieťaťa a samozrejme tiež umožniť právo na striedavú starostlivosť obidvoch rodičov, otca, mamy, pri, samozrejme, pri dodržaní všetkých nariadení a rozhodnutí súdov. Samozrejme neskorumpovaných súdov. Aby naozaj tu nerozhodovali peniaze, ale aby bolo nadradené právo dieťaťa nad všetko ostatné.
Neviem si doteraz po rokoch predstaviť, že sa stále nevyšetrila kauza Čistý deň. Chcel by som vysvetlenie, že prečo ste ako ochrankyňa práv detí nedotiahli túto kauzu do konca a nevyšetrili všetko, čo bolo potrebné vyšetriť a vyvodiť zodpovednosť pre ľudí, ktorí si dovolili hnusne zneužívať nevinné deti, neplnoleté. Je to svinstvo, nehoráznosť. A naozaj tiež samozrejme, že nepodporím túto správu, budem hlasovať proti a tiež by ste mohli zvažovať odstúpenie.
Ďakujem. (Potlesk.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pán poslanec Filip Kuffa. (Doznievanie potlesku.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:49 - 11:49 hod.

Šudík Tomáš
Ďakujem za slovo. Ja plne súhlasím s pánom Pročkom, pretože som o tom presvedčený, že s pani Tomanovou sa spája obrovské množstvo káuz a je to celosvetová hanba, že práve pani Tomanová zastupuje pozíciu, akú zastupuje. Pretože pani Tomanová ako komisárka pre deti reálne tieto deti nechráni a nikdy sa tých najviac ubližovaných detí nezastala. Preto ju znova vyzývam, aby odstúpila zo svojej funkcie. Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:48 - 11:48 hod.

Nemec Richard
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja by som sa chcel k Jozefovi, celkom dobrý výstup, tiež nerozumiem tomu, prečo by takéto nominácie mali byť politické. A myslím si, že s príchodom nového vládnutia takéto posty budú obsadzované veľmi dobrými odborníkmi, ktorí naozaj deťom rozumia (správne "rozumejú", pozn. red.) a budú na pravom mieste. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:47 - 11:48 hod.

Šofranko Mária Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Pročko poukazoval na chyby, ja by som chcela poukázať na nesprávnu informáciu, ktorá je uvádzaná v závere podnetu č. 21. Predmetom podnetu bolo presunutie detí z uvedenej materskej školy na Tomášikovej ulici do inej materskej školy z dôvodu pripravovaného zrušenia materskej školy na uvedenej adrese. Do tejto škôlky chodili aj deti so zdravotným znevýhodnením a poruchami správania. V závere sa uvádza okrem iného aj to, že časť detí, ktoré ostali v integrácii s intaktnou populáciou, sa presťahovali do inej budovy. To je správne. A deti s diagnostikovaným autizmom ostali v pôvodnej budove aj s pedagógmi. Táto časť nie je správna a pravdou je to, že jeden pedagóg a štyri deti s diagnostikovaným autizmom sú v inej budove. A budova materskej školy, o ktorej je reč v tomto podnete, je zatvorená a nič sa tam nedeje. Čaká teda na svoj osud. Nikto zo zamestnancov neprišiel o svoju prácu a podľa slov pani učiteľky sú deti v nových priestoroch spokojné a šťastné. Toľko pre upresnenie informácií, keďže pochádzam z tohto mesta. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2020 11:42 - 11:46 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, milé kolegyne, milí kolegovia, milá pani Tomanová, prihlásil som sa do tejto rozpravy, pretože toto sa mňa naozaj dotýka. Od roku 2002 som riaditeľom neziskovej organizácie, ktorej meno nepoviem, ale je tam v názve "deťom".
Už sme tu počuli dnes aj včera o tom, naozaj o Kočnerovi sme počuli, počuli sme o klientelistických veciach, počuli sme o švagrovi, počuli sme o tom, že pani ministerka naozaj má, vystupuje na nahrávke, vystupuje. Ale nepočuli sme napríklad o tom, že pani ministerka letela do Lisabonu, šoféra si poslala autom, potom šoféra vymenovala za riaditeľa odboru. Nepočuli sme o tom, že poslala peniaze neziskovke, ktorej bola šéfkou a tá neziskovka mala 17 mil. Sk dlh. Nepočuli sme o tom, že jej dcéra šéfuje domovu, ktorý mal obrovské problémy. A nepočuli sme o mnohých, mnohých veciach. Ale ja som tu preto, lebo v roku 2015, keď pani Tomanovú navrhovali a navrhovali mnohých iných, tak som chodil a prosil ako riaditeľ neziskovej organizácie, ktorá len za minulý rok urobila vyše 60 akcií, ja vám nebudem hovoriť, koľko sme ich urobili od toho roku 2012, ale každý rok máme obrovské problémy, nie obrovské problémy, riešime obrovské problémy týraných detí, riešime obrovské problémy sociálne slabých rodín. A ja som chcel, aby na tom poste bol človek, ktorý dlhé roky robí s deťmi, ktorý má naozaj skúsenosti. Tak som chodil a prosil.
Viete, koho zvolili? Pani Tomanovú. A čo myslíte, prečo ju zvolili? Pretože má obrovské skúsenosti s prácou s deťmi? Nie. Preto, lebo SMER sa tak rozhodol. A v roku 2015, keď zvolili pani Tomanovú, tak Výbor OSN pre práva detí vyjadril znepokojenie nad vaším zvolením s konštatovaním, že komisár by mal byť apolitický.
Ja vašu správu som si pozorne prečítal. Je tam naozaj kopec chýb, sú tam chyby, ale zoberiem ju na vedomie. Zoberiem na vedomie túto správu tak, že sa zdržím hlasovania, tak ako som sa zdržal pri pani Patakyovej. Zobral som jej správu na vedomie tým, že som sa zdržal. Ale som tu preto, aby som vás poprosil, milí kolegovia, aby sme naozaj pri výbere týchto kandidátov naozaj rozhodovali apoliticky. Nech sú na funkcie ochrankyni práv detí, komisárky pre práva detí a ochrankyni ľudských práv ľudia, ktorí tam majú byť, a nie je to politická funkcia. Aj pani Patakyová, ktorú nominoval MOST - HÍD, aj pani Tomanová, ktorú nominoval SMER a dosadili si ich tam, tam nepatria. Ja vás naozaj prosím, či už prázdnu sálu opozície, alebo vás, aby sa to dialo. A len taká malá poznámočka, pozrite sa na ľavej strane, ako vystupovali poslanci ĽSNS, keď tu bola pani Patakyová, ako sa hlásili, ako rozprávali, ako tu rečnili. Teraz tu nie je nikto. No lebo z tohoto sa nedajú vytĺcť politické body, aj už ich nezaujímajú deti, ktoré fungujú, deti, ktoré už sú. Nie, z tohoto sa nedajú vytĺcť politické body a ja rozumiem pánom poslancom zo SMER-u, že budú pani Tomanovú obhajovať, samozrejme.
Ale ja na záver ešte raz, tieto dve funkcie majú byť apolitické. A preto som sa zdržal aj pri jednom, aj pri druhom hlasovaní.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:38 - 11:40 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Spomínam si, že ambíciou vzniku úradu detského ombudsmana v roku 2015 bolo aj to, aby sme sa vyhli takým tragickým prípadom, ako bol už dávnejšie medializovaný prípad utýranej Lucky. Mnohí z nás si vtedy predstavovali, že na pozícii ochrancu práv detí bude človek s vysokými odbornými a morálnymi kvalitami, empatický, ktorý bude mať v prvom rade na srdci dodržiavanie práv dieťaťa. Napokon sa ňou stala pani Tomanová, ktorá krátko po zvolení povedala, že si dá záležať na tom, aby bol na prvom mieste vypočutý hlas detí. Avšak každú z jej predkladaných správ podrobujú poslanci v parlamente kritike, napríklad v súvislosti s nahrávkami a odporúčaním na advokáta, o ktorých pred chvíľou detailne informoval pán poslanec Dostál, alebo kontaktmi pani ombudsmanky na Ústavný súd či medializovanou kauzou "Čistý deň" a ďalšími. Tieto, ale aj ostatné prípady naznačujú, že dôvera v tento úrad je silne naštrbená a ja začínam pochybovať o tom, či činnosť v prospech detí v našej spoločnosti je v rukách tej správnej osoby. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:33 - 11:35 hod.

Hatráková Katarína Zobrazit prepis
No takže ja myslím, že je tu čas, kedy okolky bokom, pán kolega, pretože píšeme už rok 2020, máme tu vymazaných rodičov, ligu pre, ligu matiek, ligu otcov, radu pre práva a kadejaké iné organizácie a máme tu hlavne systém, ktorý umelo vytvára klientov, aby jednak živil sám seba a vo svojej podstate asi najviac živil advokátov, toho spomínaného zrejme úplne najviac, a ešte nejakých spriatelených veľmi podobne, pretože to sú tí, ktorí vymysleli vzorec, ako v tejto krajine za osemnásť mesiacov pokojne prídete o dieťa a môže to byť ktokoľvek z nás, len ho treba použiť a mať dostatok peňazí.
Takže ja myslím, že stačí rečí a bolo by dobré sa možno pozrieť na spisy, ktoré má na stole pani komisárka, že keď si ich pozriete jeden za druhým, tak spoznáte vzorec, spoznáte advokátske kancelárie, s ktorými sa nadštandardne komunikuje a myslím, že tu je ten základný problém. Takže áno, Slovenská advokátska komora, ministerstvo spravodlivosti, UPSVAR, ministerstvo sociálnych vecí, to všetko sú orgány, to všetko sú inštitúcie, ktoré by mali zabrať.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 11:03 - 11:05 hod.

Horváthová Eva Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Chcem sa vám veľmi pekne poďakovať, že ste mi umožnili vystúpiť, som v tej rýchlosti nevedela trafiť rýchlo gombík, tak sa ospravedlňujem, dám si na to už pozor v budúcnosti.
Tento zákon bol prinesený do Národnej rady kvôli tomu, že občania, ktorí sa chcú vrátiť na Slovensko, tak sa sťažujú na podmienky v štátnej karanténe. Preto sa vláda Igora Matoviča snažila vymyslieť spôsob, aby do tej štátnej karantény nemuseli ísť a zároveň chrániť občanov Slovenskej republiky stále ešte pred hroziacou infekciou COVID-19. Takže urobila to.
Ja som tušila, že sa niečo takéto chystá, ale nevedela som, kedy to príde, kedy sa to stihne, kedy to bude na vláde, tak pre pána poslanca Suska, ja mám zamestnanú asistentku, ktorá je právnička, legislatívec, ona mi monitorovala túto situáciu a stihla som si prečítať ten zákon a ona mi stihla dať právne stanovisko, môže vám to potvrdiť aj pán minister, takže som sa pána ministra ešte predtým, ako vystúpil, mohla na to opýtať a takisto aj v pléne. Takže dalo sa to stihnúť, nie je to nič také náročné, to nie som právnik, ale chápem, úplne chápem vaše výhrady k tomu. Vždy je vyššie riziko chybovosti v tom zákone, keď to ide skráteným legislatívnym konaním. Chceme vyjsť v ústrety občanom, ktorí sa tej štátnej karantény obávajú, a aj pri znížených, zníženej incidencii tohto ochorenia a pri nízkom výskyte na Slovensku je veľmi dôležité, aby sme sa naďalej chránili, a ja túto iniciatívu veľmi vítam. A tak ako nám to bolo aj na výbore vysvetlené, aj tu v pléne bola možnosť sa pýtať, pevne verím, že to bude fungovať a že ochránime našich občanov a zároveň zjemníme podmienky pre repatriantov tak, aby sa radi vrátili na Slovensko a aby sa cítili bezpečne aj tí ostatní občania. Ďakujem.
Skryt prepis