Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

15.5.2020 o 13:54 hod.

Mgr. PhD.

Lucia Drábiková

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 14:08 - 14:09 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Kristián, ja by som ti aj touto cestou chcel poďakovať za tvoje vystúpenie v rozprave. Som veľmi rád, že si to povedal rovno, ako to je, pretože je to obrovská pravda, že zástupcovia klubu SMER či ĽSNS tu skoro vôbec nesedia a z ĽSNS sú tu v počte len dvoch. To myslím, že všetko, čo sa, ako sa tvária na tých svojich, vo videách, v rozpravách a na bilbordoch, ako pomáhajú ľuďom, to je presne vidno. Títo ľudia poberajú obrovské odmeny a namiesto toho, aby pracovali v prospech ľudí, teraz už možno mnoho z nich sedí doma alebo leží a oddychujú. Ich nikdy život ľudí nezaujímal, oni si tu prišli posedieť kvôli platu, a keď treba ukázať, popočúvať a vžiť sa do problémov, to im je ukradnuté. Hlavne aby potom rozdávali šeky a aby mali reklamu. Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 14:05 - 14:06 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, ďakujem pekne za geniálny príhovor kolegu Kristiána Čekovského, a len by som na margo povedal veľmi otvorene a jasne, že skutočne poslanci SMER-u sú naozaj, samozrejme česť výnimkám, ale teraz tu nie je samozrejme nikto, nie sú tu, ale čo chcem povedať, skôr poslanci Ľudovej strany, to sú tí alebo Marian Kotleba, ktorý pred alebo na začiatku vravel, že znížme si platy o 33 % a dnes tu Marian Kotleba nie je. To je podľa mňa maximálna drzosť, arogancia a budú si poberať platy vo výške poslancov, aké si poberáme samozrejme aj my. My poslanci OĽANO sme tu všetci, sme tu zodpovední, sme tu preto, lebo nás zaujíma aj táto problematika, tak kde je Marian Kotleba, ktorý znižoval, alebo ktorý navrhol si o znižovanie platu o 33 %? To je arogancia a posúvam to, samozrejme, verejnosti. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 15.5.2020 14:01 - 14:05 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem pekne, pani komisárka, vypočuli sme si vašu správu a myslím si, že, že sme si vedomí, že naozaj riešite problémy v oblasti bývania, vzdelávania či nevyplácania miezd pre zdravotne postihnutých, upozorňujete na to, akým spôsobom sa zneužíva bezbrannosť týchto ľudí, napríklad ako štát prehodnocuje ich postihnutie a znižuje im príspevky, dokonca odoberá kompenzácie. Je chvályhodné, že navrhujete a pripomienkujete návrhy zákonov tak, aby slúžili hendikepovaným. Vaša práca zaujala, alebo teda zaujíma nielen mňa, ale aj poslancov hnutia OĽANO, ktorí, ako môžete vidieť, vo veľkom počte naozaj tu dnes sú, poctivo sedia, počúvajú a myslím si, že aj takto môžeme povedať, že iba spoločne dokážeme skutočne pomôcť. Aj preto sa pýtam, kde sú poslanci SMER-u, kde sú poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko, kde je Marian Kotleba?
Dnes ráno mal byť predseda Ľudovej strany Naše Slovensko na súde pre šeky s fašistickou symbolikou, ktoré odovzdával zdravotne ťažko postihnutým osobám. No vyhovoril sa z tohto súdu tým, že musí byť v parlamente. Kde teda je Marian Kotleba? (Potlesk.) Prečo nie je v pléne, keď je tu ochrankyňa práv osôb so zdravotným postihnutím? Prečo tu nie je, prečo sa nezaujíma o problémy hendikepovaných, keď navonok na sociálnych sieťach sa tvári, že ho to zaujíma? Ak tu nie je, prečo nie je na súde, na ktorom mal dnes byť? Na ktorom mal vysvetľovať, prečo mu do 1 500 eur chýbalo dvanásť eur. Je to preto, že hendikepovaných ľudí zneužíva iba na propagovanie zvrátenej ideológie? Pýtam sa teda ešte raz, prečo sa vyhýba súdu a nečelí spravodlivosti tak, ako každý obyčajný človek, ale správa sa ako zbabelý papaláš? Pod zámienkou rokovania parlamentu nechodí na súdy a nesedí ani v parlamente, aby sa reálne zaujímal a pomáhal ľuďom so zdravotným postihnutím. My sme tu, a ako som povedal, nielen počúvame, ale naozaj oceňujeme vašu prácu a v najbližších mesiacoch aj rokoch budeme aktívne pracovať na tom, aby sa ľuďom so zdravotným postihnutím na Slovensku skutočne lepšie žilo. A nepotrebujeme na to ani selfíčka, ani fotky, ani žiadne iné propagácie cez sociálne siete.
Ďakujem aj vám, pani komisárka, a ďakujem aj vám za priestor ešte dnes vystúpiť. Vďaka. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:57 - 13:58 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani poslankyňa Žitňanská, ďakujem vám, že máte záujem, srdce a ochotu pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Aj vám, pani komisárka, ďakujem za každý reálny krok a pomoc, ktorá sa vám podarila za vášho pôsobenia vytvoriť, pre, pre tých, ktorí to naozaj najviac potrebujú. Mám veľa osobných skúseností so zdravotne postihnutými, nakoľko som dlhé roky organizoval pobyty pre túto skupinu ľudí a naozaj priamo od rodičov, hlavne od opustených matiek som počul tie ťažké osudy a veľakrát som mal zimomriavky po tele, aj teraz momentálne, ako naozaj veľmi ťažké osudy a musíme upriamiť pozornosť na, na zdravotne postihnutých a znevýhodnených ľudí, lebo naozaj si to zaslúžia. Neviem pochopiť, ako, ako sa mohli stať situácie, že im bola odmietnutá základná pomoc na zľahčenie života a ich ťažkej situácie, či nejaké schodolezy, alebo iné zdravotné pomôcky, alebo odobraté parkovacie karty, ako naozaj toto je, to je, no použijem možno tvrdé slová, ale, ale krkavčie. Tak verím tomu, že je nás tu veľa v pléne a budeme robiť všetko pre to, aby sme týmto ľuďom pomohli zľahčiť ich ťažkú situáciu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:56 - 13:57 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Tiež sa chcem poďakovať pani poslankyni Žitňanskej aj pani komisárke za ich slová a súhlasím s tým, že vyspelosť a sila štátu sa pozná podľa toho, ako vie pomôcť svojim najslabším a najzranitejším, najzraniteľnejším obyvateľom. Súhlasím aj s tým, že sa musí zmeniť prístup štátu, pretože hendikepovaní ľudia, zdravotne postihnutí sa nemôžu správať ako detektívi, ktorí stále pátrajú po tom, kde sa majú dopátrať pomoci. Musia študovať rôzne zákony, je potrebné, aby štát bol viacej ústretovejší a aby bola nastavená legislatíva tak, aby sme boli týmto ľuďom nápomocnejší, aby ten prístup k tej pomoci bol oveľa jednoduchší, adresnejší. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:55 - 13:56 hod.

Vaňová Jarmila Zobrazit prepis
Ďakujem, pani Žitňanská, za vaše slová, pretože som s nimi úplne stotožnená a ďakujem pani komisárke za to, za tú správu a za všetku tú vašu prácu, ktorú robíte. Téma znevýhodnených zdravotne postihnutých ľudí mi je blízka a takisto sa jej venujem veľmi dlho. Možno, možno by som len chcela upriamiť, pretože ja som sa špecializovala viacmenej na nepočujúcich ľudí a najmä na deti a rodiny s nepočujúcimi deťmi, kde na Slovensku tak ročne máme takých dvesto nepočujúcich detí podľa štatistík, a týmto deťom sa vie dnes veľmi efektívne pomáhať v rámci kochleárnej implantácie a problém vidím jedine v tom, že je to technická záležitosť a v podstate tam ide o tú výmenu tých bateriek, ktoré sú pre mnohé rodiny často finančne dosť náročné. Takže budem veľmi rada, ak budeme môcť spolupracovať, držím palce a prajem všetko dobré. A ďakujem veľmi pekne za vašu správu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:54 - 13:55 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ja sa chcem, Janka Žitňanská, poďakovať za tvoj príspevok a veľmi sa teším, že sme spolu v sociálnom výbore a teším sa, že naozaj sa tu aj stretlo mnoho ľudí, ktorým problematika zdravotne ťažko postihnutých ľudí leží na srdci a že spoločným úsilím dokážeme týmto ľuďom pomôcť, či už v oblastiach zmieňovaného poradenstva odľahčovacích služieb, ale aj v mnohých ďalších oblastiach, kde tento systém naozaj neponúka dostatočnú pomoc a častokrát je to riešené práve rôznymi ad hoc iniciatívami a neziskovými organizáciami a dobrovoľnými zbierkami. Som presvedčená, ako si spomenula, som rada, že sme to dostali do programového vyhlásenia vlády, že naozaj tomu chceme venovať veľkú pozornosť a chcem vyjadriť naozaj teda podporu a chcem poďakovať za tento príspevok aj za vašu prácu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:53 - 13:54 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja tiež strašne pekne ďakujem za ten tvoj príspevok, rovnako ako ďakujem pani Stavrovskej. Bol absolútne obsažný. Ja pani Stavrovskú poznám z terénu, nie z lavice, a riešili sme spolu veľa vecí, kedy nám pomohla v situácii, v ktorej nám nepomohla práve pani Tomanová. To znamená, že ja jej chcem za toto poďakovať. Pevne verím, že sa veci, ktoré stále nie sú riešené a nevyriešené, dostanú do vášho výboru a že s tým pohnete a pohnete konečne svetom, aby tí ľudia, ktorí to potrebujú, aby skutočne žili dôstojne tak, ako potrebujú. Ďakujem ešte raz obom.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:52 - 13:53 hod.

Drdul Dominik
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Pani Žitňanská, ja som chcel pôvodne ísť až do rozpravy, ale teraz vám aspoň tak pekne poďakujem za príspevok, tak ako vždy veľmi kultivovaný a dobrý. Súhlasím s každým jedným slovom a dúfam, že do budúcna sa budeme my dvaja spoločne podieľať na tom, aby sa táto situácia posunula k lepšiemu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 15.5.2020 13:52 - 13:52 hod.

Šofranko Mária Zobrazit prepis
Ja by som chcela zareagovať na slová pani Žitňanskej, že nikdy nevieme, kedy budeme takúto pomoc potrebovať. Je to veľká pravda. A ja prajem všetkým zdravotne postihnutým, ktorých je na Slovensku asi pol milióna, aby sme ich v našej spoločnosti začali vnímať a vidieť, pretože sa do nášho zorného uhla pohľadu nemajú možnosť inak dostať. Naše fyzické verejné prostredie je nadizajnované pre ľudí bez zdravotného obmedzenia a toto je aj dôvod chýbajúceho kontaktu, z ktorého často pramenia nesprávne očakávania a hlavne neporozumenie toho, že ľudia so zdravotným obmedzením môžu rozvinúť svoj ľudský potenciál a ním prispieť pre dobro nás všetkých. Ďakujem pani Žitňanskej aj pani komisárke za perfektne vypracovanú správu. Veľká vďaka za vašu prácu. (Potlesk.)
Skryt prepis