Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.5.2020 o 17:24 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 17:29 - 17:31 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo.
Vážená pani generálna riaditeľka, podotýkam, že budem teda reagovať aj na moju kolegyňu pani Pleštinskú, ktorá to úplne perfektne povedala v tom zmysle, že Slovenský pozemkový fond nie je len o sídle v Bratislave, ale sú to vlastne regionálne zastúpenia, kde naozaj tí ľudia mnohokrát pracujú, avšak majú zviazané ruky aj s tými legislatívnymi zákonmi, ktoré sú mnohokrát nezmyselné. Ako jeden z predstaviteľov územnej samosprávy teda podotýkam, že súhlasím aj teda so slovami pána poslanca Blanára, že my sa brodíme na územnej samospráve s takými z pohľadu možno niekoho triviálnymi problémami, ale na našej úrovni sú to obrovské problémy hlavne nevysporiadaných pozemkov pod cestami, budovami, dokonca na cintorínoch, na plochách verejného záujmu. A tu narážame na neskutočnú jednak byrokraciu, neústretovosť a v mnohých prípadoch až na takú sabotáž, kde vlastne na základe toho, že nemáme vysporiadané pozemky, nemôžeme sa uchádzať o projekty, o granty a je to dookola začarovaný kruh. A keďže vy ste predkladali teraz tú správu a vidíme vo vás ten entuziazmus, ktorý máte, že chcete meniť toto prostredie, tak verím, že sa nám to podarí spoločne a my vám budeme určite nápomocní, ale budeme sa z toho tešiť, že tu zavládne aj poriadok a bude to mať zmysel.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 17:24 - 17:25 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážená pani generálna riaditeľka, fond nie je imaginárny. Pracujú v ňom prevažne skúsení odborníci, samozrejme, boli tam aj politickí nominanti, ktorí kazilo, kazili meno fondu. Na regionálnych pozíciách Slovenského poľnohospodárskeho fondu sedia štátni úradníci, ktorí rozumejú problematike. Ako starostka obce vždy som našla v Starej Ľubovni ochotných ľudí pomôcť. Hlavne tí, čo v tejto problematiky, problematike pracujú už dlhé roky. Na regiónoch sa stavy znižovali, na generálnom riaditeľstve fondu sa stavy zvyšovali. Po regiónoch boli stavy poddimenzované, niekomu vyhovovalo, že čím menej ľudí do tohto vidí, tým lepšie.
Pani generálna riaditeľka, prosím vás, keď budete meniť ľudí, určite nie v každom okrese. Bola by to škoda stratiť odborníkov v tejto problematike. Keď bude dobré vedenie fondu, čo verím, že vo vás bude, myslím, že aj správa fondu za rok 2020 bude inak vyzerať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 17:12 - 17:14 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolega Štefan, veľmi ma mrzí, že hodnotíš kriticky pani riaditeľku, nakoľko je naozaj vo funkcii iba pár dní, že tieto kritické slová si mohol adresovať ľuďom, ktorí spôsobili túto situáciu a roky drancovali a prideľovali dotácie špekulantom a nie poctivým farmárom.
Veľmi sa teším, že sa menia v dôležitých funkciách ľudia s charakterom a so zmyslom pre spravodlivosť. Verím, že nové vedenie čo najskôr odstráni korupčné prostredie a vyvodí zodpovednosť voči všetkým tým, ktorí si dovolili zneužívať svoje funkcie a postavenia na dôležitých postoch a spolupodieľovali sa pri drancovaní verejných a rozkrádaní verejných zdrojov. Od, od základu treba zmeniť prideľovanie dotácií a nasmerovať ich pre poctivých farmárov a pomáhať im všetkými možnými spôsobmi. Ako zákonodarcovia musíme spojiť dve veci, a to dobré zákony s aktivitami obyčajných a poctivých ľudí v regiónoch, farmárov a všetkým, ktorým záleží na rozvoji regiónov, vidieka a na poctivej práci.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 16:18 - 16:18 hod.

Dobeš Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán predseda výboru, správne ste poukázali, ako celá veľká skupina poľnohospodárov chce pracovať na pôde. Osobitne chcem poukázať na mladých farmárov, ktorí sa takejto pomoci dožadujú, a chcem vyzdvihnúť, že ste sa ako poslanec, ako predseda príslušného výboru tomuto venovali. Pomôžme im aj cez úpravu zákonov, aby mohli na pôde pracovať. Chcú pracovať, len pre veľké prekážky len veľmi ťažko a pomaly rozbiehajú tento typ podnikania.
A čo sa týka životného prostredia a pôdy. Veď pôda je jedna zo základných zložiek životného prostredia. Len toľko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 16:14 - 16:14 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja budem veľmi krátky. Ja som veľmi rád, že som sa popri športe rozhodol aj pre výbor pre životné prostredie a pôdohospodárstvo. Odmalička som bol vedený mojím otcom k rybárstvu a poľovníctvu a tieto dve oblasti sa týkajú aj tohto výboru. A veľmi si vážim pána predsedu, pána Karahutu, ktorý je naslovovzatý odborník a veľmi rád sa od neho naučím veľa vecí. A touto cestou by som ho teda chcel poprosiť, že kľudne by mi mohol vybaviť nejaké doučovanie, že keby sme začali s jeho asistentkou, že by mi vybavil nejaké doučovanie u nej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 15:14 - 15:16 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pani poslankyňa Zemanová, ja veľmi pekne ďakujem nielen tebe, ale aj pani poslankyni Laššákovej za to, že ste sa dotkli pamiatok. Ďakujem, že si sa dotkla Bratislavského hradu, pretože skutočne prešetriť situáciu, ktorá tu bola, a akým spôsobom sa tu narábalo s finančnými prostriedkami, je viac ako dôležité. Hovorím to preto, že tie peniaze, ktoré tu pretiekli dole celou tou terasou pri, pri, pri, pri tých keltských pamiatkach, je úplne šialenstvo. Len napríklad ten, my máme napríklad najdrahší betón asi na svete, pretože v záhrade meter štvorcový betónovej záhrady stál 3 300 euro. Jedno garážové státie 46-tisíc, pritom reálne by malo stáť nejakých 8-tisíc a tak ďalej a tak ďalej. Ale to nie je jediná vec, ktorá nám tu lieta aj finančne.
Lieta nám tu aj obnova našej podľa mňa najdôležitejšej pamiatky, a to je oltár majstra Pavla z Levoče, pretože dodnes nepochopím, ako mohol súťaž, verejnú súťaž, verejné obstarávanie na rekonštrukciu oltára majstra Pavla v Levoči vyhrať advokátska kancelária. To dodnes nechápem a tak to aj vyzerá, musím upozorniť. Toto isté sa týka napríklad aj Krásnej Hôrky a zastrešenia a prestrešenia Krásnej Hôrky. Takže to sú veci, ktoré mi chýbajú.
Napriek tomu vám chcem zdvorilo poďakovať za to, že ste naozaj pomenovali veci pravým menom vo vašej správe a za to som vám veľmi vďačná. A toto mi tam chýba proste. Ale to nie sú jediné pamiatky, ono ich je viac. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 15:01 - 15:01 hod.

Šefčík Marek
Ďakujem, Jano, za podporu. Páčilo sa mi slovné spojenie úmrtný list a pitevný, pitevná správa. To je úplne super. Áno, presne tak to bolo, presne taká je táto správa.
A, pán Kotleba, v závere svojej, svojho vystúpenia som povedal, že práve takto to chceme robiť. Práve takto to chceme robiť a dúfam, že keď tu o rok takto budeme, tak nebudú sa skrývať prešľapy, ale tiež sa na rovinu povedia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 14:58 - 15:00 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Marečku, veľmi pekná správa, veľmi pekne si to povedal, tak decentne.
Pán Mitrík, ja vám gratulujem, vy ste vlastne vystavili úmrtný list s pitviacou správou minulej vláde. Tak krásne ste to tam rozpitvali všetko. Tie výrazy, nehospodárne nakladanie s financiami a majetkom štátu, došlo k skutkom, ktoré vykazovali znaky nezákonnosti, uzatváranie zmlúv bez preukázania transparentného verejného obstarávania, nekompetentné, nedostatočné, neefektívne riadenie štátnych podnikov, nedostatočná ochrana verejného záujmu, to sa tam opakuje dokola, dokola, dokola, každá tretia strana. Tá správa je výborná a je dôkazom toho, že ľudia sa prestávajú báť, tak ako vidíme každý deň v televízii, že policajti sa prestávajú báť vyšetrovať, tak aj úradníci v kontrolných orgánoch sa prestávajú báť vyšetrovať a potom to aj napísať do správy.
Pán Mitrík, chcem vám povedať, že vo vašom úrade sa ešte dlho prepúšťať nebude. Skôr si myslím, že budete musieť prijímať nových zamestnancov, pretože máme pre vás pripravené ešte rôzne koláčiky v podobe pozemkového fondu, v podobe TIPOS-u a s Karolom sme sa teraz pozreli trošku na financovanie športu v poslednom období a máme tam pre vás jeden 130-miliónový balíček tiež na pozretie.
Ďakujem vám. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie 19.5.2020 14:53 - 14:58 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený predseda kontrolného úradu, pán spravodajca, kolegyne poslankyne, poslanci, pán Karol Mitrík, predseda Najvyššieho kontrolného úradu, ďakujem vám za vynikajúco, odborne spracovanú správu o výsledkoch kontrolnej činnosti úradu, ktorý vediete, za rok 2019.
Veľmi zle sa to číta a veľmi zle sa to počúva, nie preto, že by to bolo zle spracované, ako už som povedal, opak je pravdou. Je ale ťažké počúvať, ako tu vláda riadila v roku 2019 štát. Predpoklad, že tak konala nielen v roku 2019, je takmer so stopercentnou pravdepodobnosťou pravdivý. My sa tu môžme hádať v pléne, môžme argumentovať, vyčítať si veci politicky, môžme sa kritizovať navzájom, dokonca môžme aj útočiť na seba, ako sme to už neraz zažili, tu je však to pravé zrkadlo pre SMER – sociálna demokracia.
Pán podpredseda Pellegrini pripomenul nám poslancom, že záleží len na nás, kedy sa táto schôdza skončí. Neberiem mu dobrý úmysel, ale práve tu je potrebné povedať, že do tohto odborného zrkadla sa smerákom dívať nechce a chceli by to mať čím skôr za sebou. Aj pani exprimátorka Humenného hneď zareagovala, aby sme sa nezaoberali len vecami ex post, ako sa hovorí – to teraz bez urážky – trafená hus zagága. Práve toto treba hovoriť, treba si vziať správu NKÚ ako niečo, čo nám je vodítkom a poukazuje na veci, ktorým sa treba v budúcnosti venovať a takým prešľapom sa vyhnúť.
Takže si dovolím niekoľko vecí iba stručne zopakovať a zdôrazniť. Ide o veci, ktoré ležali na srdci predsedovi NKÚ a považoval za nutné to verejne povedať. Hovoril: Hospodársky rast z minulých rokov nebol dostatočne využitý na tvorbu rezerv. Navrhovaný rozpočet bol vyhodnotený ako vysoko rizikový. Pán predseda upozornil na nízku úroveň zodpovednosti a nezodpovedné riadenie. Pripomenul, že vládu nielen pri schvaľovaní 13. dôchodku nezaujímal rozpor so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Pri cieľoch štátneho rozpočtu označil veľký rozdiel medzi plánom a realitou, pričom to podľa neho nebolo nepredvídateľné. Šlo podľa pána predsedu jednoducho o nezodpovedné politické rozhodnutia. NKÚ bol prinútený podávať podnety, bolo spomenutých sedem trestných oznámení, 16 oznámení na prokuratúru a sedem podaní na Úrad pre verejné obstarávanie za jeden jediný rok! To tiež o niečom svedčí. V správe je výčitka k ďalším prešľapom, ktoré si môže verejnosť podrobnejšie pozrieť priamo v tomto dokumente.
Nezdôrazňujem svoje slová ani slová politikov, ale slová šéfa NKÚ. Nie politici, ale ľudia, ktorí si odborne podali záver vládnutia SMER-u, teda rok 2019, a zhodnotili to, nastavili to jasné a čisté zrkadlo, do ktorého je pravdivý pohľad. Niekto sa v tejto nahej pravde vidí len veľmi, veľmi nerád.
Ešte raz vám, pán predseda, ďakujem za precíznu správu a žiadam vás, aby ste rovnako dôsledne pracovali aj naďalej.
Ja chcem zdôrazniť, že nejde len o SMER, ale pozerajme sa aj do budúcna. Je úplne jedno, kto je práve vo vláde. To, čo sme tu mali, musí byť mementom a výstrahou, aby sa k takémuto nezodpovednému vládnutiu v našej krajine už nikdy nikto nevrátil.
Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.5.2020 14:45 - 14:45 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Aj v súvislosti s vystúpením pani kolegyne Anny Zemanovej a jej zisteniami v oblasti kontrolnej činnosti poukazujem opäť na nutnosť reformy verejnej správy a samosprávy, presne tak ako to vo svojej správe o výsledkoch kontrolnej činnosti každý rok v rámci svojej správy v parlamente zdôrazňuje pán predseda NKÚ Karol Mitrík. O nutnosti auditu nás presviedča vo svojich stanoviskách aj ZMOS, spomeniem národný projekt ZMOS-u s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.
Vo svojom vystúpení ste, pani kolegyňa Zemanová, poukázali na ochranu kultúrnych pamiatok. Na Slovensku deklarujeme záujem na ochranu kultúrneho dedičstva, náklady naň však prakticky výlučne ponechávame na ich vlastníkoch. To sa potom dobre deklaruje verejný záujem, keď finančné bremeno znáša niekto iný. Vo viacerých krajinách západnej a severnej Európy je ochrana kultúrnych pamiatok v súkromnom vlastníctve ako verejného záujmu riešená preplatením rozdielu nákladov, ktorý vzniká pri bežnom užívaní budovy, a tým, ktoré je požadované príslušným štátnym orgánom. Na túto formu kompenzácie má vlastník pamiatky v prípade splnenia určitých podmienok nárok, na rozdiel od Slovenska, o udelení dotácie rozhoduje štátny orgán, komu dotáciu udelí a komu nie, nehovoriac o daňových zvýhodneniach či iných formách nepriamej podpory.
Pokiaľ nebudeme mať na Slovensku relevantný audit kompetencie, budeme sa boriť s poukazovaním, kto je za problémy v oblasti životného prostredia, ochrany kultúrnych pamiatok a v iných oblastiach zodpovedný, či je to štátna správa, všeobecná alebo špecializovaná, alebo samospráva. Mohla by som tak prejsť naprieč jednotlivými agendami, v rámci ktorých mestá a obce realizujú štátne úlohy v rámci preneseného výkonu štátnej správy, bez... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis