Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2020 o 14:10 hod.

Bc.

Romana Tabák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

3.6.2020 16:19 - 16:20 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, aby som ako spravodajca predniesol správu Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť o výsledku rokovania návrhu, o prerokovaní návrhu na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci posilnenej Predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky. Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto správu.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 103 z 20. mája 2020 pridelil návrh na prerokovanie zahraničnému výboru a výboru pre obranu a bezpečnosť. Oba výbory prerokovali návrh v určenej lehote a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky na základe čl. 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s týmto návrhom.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte rozpravu, prosím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 15:33 - 15:33 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Mazurek, z tohto vášho príspevku alebo dalo by sa povedať z guľometnej paľby vyberiem iba jednu vec, na ktorej sa dá ľahko ilustrovať, o čo vám vlastne ide. Najskôr skritizujete, že dáme, ako vy hovoríte, osadníkov medzi majoritu a že trestáme vraj slušné rodiny. A hneď vzápätí skritizujete, že im chceme pomôcť zaradiť sa do škôl posilnením ich asistentov pre nich, ktorí sú práve na to určení, aby im pomohli. Z tohto príkladu je jasné, že vy nechcete reálne veci riešiť. Vám vyhovuje ten stav, ktorý tu je, aby ste do minority, do minoritnej časti obyvateľstva búšili donekonečna. To je váš program, cieľ, a keď sa im reálne pomôže v budúcnosti, tak stratíte veľkú časť svojej politickej agendy.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 15:32 - 15:33 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja len k môjmu predrečníkovi v krátkosti. Spomínal aj... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
K pánovi poslancovi Mazurekovi, nie k predrečníkovi.

Šudík, Tomáš, poslanec NR SR
Aha, pardon, k pánovi poslancovi Mazurekovi. Určite spomínal v svojom príspevku aj MOPS-ky. A ja by som zasa činnosť týchto združení a organizácií chcel pochváliť. U nás v Humennom funguje MOPS-ka. Odkedy fungujú, u nás na osade v Podskalke, kde žijú Rómovia, sa tam zlepšil život o 120 %. Všetky čierne skládky zmizli, nie sú tam nepokoje a je tam poriadok. Deti chodia pravidelne do škôl, sa im zlepšila situácia. Kedykoľvek príďte do Humenného, ja vás tam vezmem a vám tu osadu ukážem. Tam je presne pekne vidieť, ako táto MOPS-ka pomohla danému, danej osade v rozvoji. Stačí málo.
Ja viem, že možno v mnohých osadách táto MOPS-ka nemá žiadne účinky, ale je to možno len z toho dôvodu, že tam boli netransparentne vybratí ľudia. A ak tam zvolíte fakt skúsených ľudí, ktorí chcú robiť s ľuďmi, ktorí na tej osade žijú, tak to má zmysel. Inak to zmysel nemá. Príďte sa pozreť a tam je to výkladná skriňa, ako MOPS-ka efektívne funguje a ako pomáha ľuďom, ktorí žijú na tých osadách.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 15:25 - 15:27 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Je mi veľmi ľúto, pán kolega Mazurek, že ste neboli na výbore, kde výbor prejednával tento dokument za účasti pána ministra Eduarda Hegera a tam určite by ste boli dostali relevantné odpovede na vaše otázky. Ale, samozrejme, výbor je tam, kde sa pracuje, nie sú tam reflektory, nie sú tam mikrofóny, nie je tam možné prezentovať vlastne názory smerom k svojim voličom, takže vaše vystúpenie bolo typické, ako vlastne ukázať, že niečo tu je zlé, ale vaše riešenia neexistujú. Bol na výbore aj váš poslanec Uhrík, ktorý vlastne... (reakcia z pléna). Áno, bol váš europoslanec na výbore. Tak potom, však viete, no možno teraz rýchlo ako, ale bol prítomný a prosím vás, zlaďte si tú domácu politiku s európskou. On nemal jednu výhradu voči tomuto dokumentu. Takže ja si myslím, že tieto vystúpenia sú skôr také populistické.
A možno pár faktov. Program stability je založený na makroekonomickej a daňovej prognóze výborov pre makroekonomické a daňové prognózy. Súčasťou programu stability sú aj tri revízie výdavkov a súhrnná implementačná správa. Revízia výdavkov zamestnanosti. Vláda hovorí, že potrebuje vlastne príjmy, ale má vlastne aj priestor šetrenia, napríklad v oblasti IT technológií je možné ušetriť 10, 20 %, to je okolo 48 až 98 mil. eur. Súhrnná implementačná správa za rok 2019 hodnotí pokrok v plnení opatrení revízií výdavkov za oblasť zdravotníctva, dopravy, informatizácie, vzdelania, životného prostredia, trhu práce a sociálnych politík.
Čiže treba sa zúčastňovať na zasadnutí výboru a tam od pána ministra dostanete odpovede na vaše otázky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:55 - 14:57 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Som veľmi potešená, že pri prejednaní tohto dôležitého strategického dokumentu sa na výbore pre európske záležitosti zúčastnili aj naši europoslanci.
Je to významný posun dopredu, lebo sa konečne prepája domáca politika s európskou. V spektre názorov sa tvoria vždy podnetné riešenia.
Vítam aj účasť pána predsedu finančného výboru Mariána Viskupiča na našom výbore a jeho vystúpenie v dnešnej rozprave. Ako povedal, čakajú nás obrovské výzvy. Nikto nevie, kedy sa ekonomika z tejto krízy dostane. Príliš dlho sme sa spoliehali na automobilky, čo sa nám dnes v čase klesania dopytu vracia ako bumerang.
Pán minister financií povedal, že často počúva hlavne z médií slovné spojenie diktát Bruselu. Konečne treba podčiarknuť, že sa nejedná o diktát Bruselu, ale keď už, je to diktát predstaviteľov štátov Európskej únie. Veď nikto nemá v krstnom mene ani v priezvisku Brusel.
Európska únia na krízu reaguje obrovským finančným balíkom, tak ako povedal pán poslanec Marián Viskupič. Zhruba 8 mld. eur pôjde Slovensku. Vyzerá to síce super, no správne a efektívne preinvestovať túto obrovskú sumu bude ťažkým orieškom. Spolieham sa, že Veronika Remišová čerpanie eurofondov zefektívni, aby sme túto šancu nepremárnili. Odporúčam nevymýšľať nové postupy čerpania EŠIF. Bolo by v rámci dobrej praxe možné alebo jednoduchšie prebrať napr. poľský model, ktorý sme vo výbore diskutovali.
Ďalšou otázkou bude, kde tieto peniaze pôjdu. Eduard Heger spomenul hlavne dve priority. Prvou je zelená ekonomika, ktorá pomôže naštartovať na našej planéte tisíce pracovných miest. Druhou je školstvo. Práve reforma školstva musí byť pre túto vládu prioritou. Naše školstvo je stále zaseknuté v 20. storočí a zaostávame za zvyškom Európskej únie. Ak chceme byť modernou konkurencieschop... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:25 - 14:26 hod.

Tabák Romana
Ďakujem za slovo. V prvom rade, Karol, plne s tebou súhlasím.
Pán Petrák, takýto zákon práveže rieši veľa, je to zmyselný a logický zákon. Prišiel práve včas a tiež možno vy by ste mali začať športovať, aby ste vedeli, o čom rozprávate. A ja by som poprosila pána ministra Gröhlinga, aby z tohto zákona nič nevyhadzoval.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:24 - 14:25 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Petrák, vy asi sa potrebujete fakt niečoho chytiť. Hneď vám odpoviem na ten, na tých 20 %, ale stále asi máte za úlohu teraz, celý SMER, napádať reštrikcie vlastne vlády a nariadenia. Čomu sa nedivím, samozrejme, to asi, zrejme ste to dostali za úlohu, tak to budete dneska omieľať stále dookola. Ale teda k tým 20 %. Je to preto, že tretí a štvrtý kvartál sa bude krátiť zrejme, a preto tých 15 % by nestačilo na tú réžiu. Takže, aby proste tie zväzy vedeli tú administratívnu časť vykryť, tak aj preto je tam tých 20 %, aby sa nemuseli znižovať platy a tak ďalej.
No a to, že tento zákon pomáha športovej obci, a to, že ho nevidíte, tak asi zrejme o tom, o tejto tematike neviete vôbec nič. Iné ma naozaj nenapadá. Čo by som tak k tomu povedal asi ešte, no. Je mi, je mi veľmi ľúto, že na úkor športu sa tu začínajú vytĺkať politické body a to, to naozaj sem nepatrí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:11 - 14:12 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem vám. Pán Sloboda, ja sa budem s vami plne stotožňovať, lebo tiež som tu za šport a zastupujem dosť veľa ľudí, športovcov, ktorí, ktorí mi telefonujú v týchto, v týchto pandemických. Za prvé, pandémia ukázala presné zrkadlo tomuto športu, čo sa tu v športe dialo doteraz. To, že v športe nie sú peniaze, za to nemôžeme my, nová vláda vám ukázala celé zrkadlo. Takže; a, samozrejme, je na nás, aby, aby sa naštartovali procesy, ktoré už sa na ministerstve školstva naštartovali, a bude sa všetko prehodnocovať a my ideme pomáhať. Pomáhať hlavne deťom, ktoré treba ich naštartovať a pomôcť mládežníckym trénerom. To sa touto novelou, to sa týmto zákonom v zrýchlenom konaní bude diať veľmi adresne a presne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:10 - 14:11 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Radko, ja úplne súhlasím s tvojím vystúpením v rozprave aj s tvojimi všetkými pripomienkami, ktoré si dal, pretože súčasťou športu sú aj športové vrcholové kluby a práve v týchto kluboch majú naše deti vzory. Vzory, aby sa mohli ďalej v športe posúvať a posúvať. Veľmi veľa ľudí v našej spoločnosti si práve myslí, že práve tí športovci v tých vrcholových kluboch sú nejakí zbohatlíci alebo podobne. Určite to nie je pravda. Ja mám tiež množstvo kamarátov, ktorí sú profesionálni športovci a v týchto časoch prišli o všetky svoje príjmy častokrát, mali úplne znížené alebo zostali na nule a títo ľudia boli živitelia rodín a zrazu boli dva-tri mesiace bez akýchkoľvek príjmov. Som veľmi rád, že sa týmto problémom zaoberáme a ideme práve týmto športovcom pomôcť.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 14:10 - 14:10 hod.

Tabák Romana
Ďakujem za slovo. Pán Sloboda, plne s vami súhlasím. Ja som tu sčasti za šport a som tu vlastne aj za tenistov. Šport je nevyhnutná časť našich životov a hlavne tí, ktorí športujú, tak chcú a môžu byť aj oveľa zdravší, a takže ako ste hovorili, že budúcnosť týchto športovcov je vlastne v neistote, takže s týmto návrhom súhlasím a ho podporím.
Ďakujem.
Skryt prepis