Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2020 o 18:36 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:01 - 16:03 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Tomáš, vy viete všetko dopredu, všetko, ako bude, aká bude voľba, úplne všetko. Pritom Gábor Grendel, kolega, tu v rozprave vymenoval argumenty, tak si to, prosím vás, pustite ešte raz a popremýšľajte nad tým, čo hovoril.
Dobroslav Trnka, to je tá nahrávka s Počiatkom, ktorá tu bola spomenutá, je tým najhrubším, čo tu od generálneho prokurátora verejnosť vôbec videla! A ktovie čo ešte všetko nevidela, všakáno?! Trnka sa teraz bráni úplne trápne ako váš predseda Fico kedysi, že jeho hlas vraj nie je jeho hlasom na inej nahrávke.
Ja verím, že ak zvolíme verejným hlasovaním po verejnom vypočutí generálneho prokurátora, tak to bude človek, ktorý sa nikdy za svoje slová a činy hanbiť nebude.
Chcem ešte povedať niečo na adresu toho, čo ste hovorili ohľadom Daniela Lipšica. Médiá sa opýtali, myslím, že Richarda Sulíka a asi aj premiéra, že či by si vedeli predstaviť na tej pozícii takého človeka, ako je Daniel Lipšic. Odpovedali, zjednoduším, že áno. Samozrejme, médiá to prekrútili a to vám vyhovuje a zneužívate to podsúvaním verejnosti, že sa tu niečo šije na konkrétnu osobu. Ja vôbec neviem, či sa napokon Lipšic vôbec prihlási do tej voľby, ak ten zákon prejde, môže.
Je však nepoctivé z vašej strany hľadať chyby na Lipšicovi, ak Fico spĺňa kvalifikácie na prezidenta, generálneho prokurátora a na predsedu Najvyššieho súdu. Morálnu kvalifikáciu na to určite nespĺňa.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 15:59 - 16:01 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Erik, hovoril si, že je všetko dohodnuté dopredu. No ja ti za 53 poslancov môžem povedať, OĽANO, že nič sme si dopredu nedohodli. Tá voľba, ktorá nie je otvorená, teda je otvorená, ale nie tajná, je preto, Erik, aby sa tu nemohlo korumpovať, aby niekto nemohol dávať obrovské milióny za to, aby niekto v tajnej voľbe volil niekoho, kto je nečestný, nemorálny a je to človek, ktorý sa za peniaze dá skorumpovať ako Trnka, ktorý si s Počiatkom, s vašim ministrom financií rozprávali o tom, ako ste, ako niekto tu ukradol miliardy. Spomínal si tu Zimbabwe, Erik, dvakrát, ale Zimbabwe, Erik, vieš, tam sa nekorumpovalo sudcovia ako Kočner ako u nás, takže Zimbabwe nespomínaj.
Povedal si, že sa stavíš o čokoľvek s pánom Šeligom. Je tak, Erik, stavíš sa o čokoľvek s hocikým? Áno? Dobre. Tak ja sa s tebou chcem staviť, keď nebude Lipšic prokurátorom, tak odídeš zo SMER-u, keď bude, odídem ja z OĽANO. Súhlasíš? (Reakcie z pléna a smiech v sále.)
A posledné, Erik, povedal si tu... (Ruch v sále.) Môžete ma počúvať, pán... Jak sa volá ten, čo ide zo SMER-u preč? (Smiech v sále.) Pellegrini, prosím vás, rozprávam sa s pánom... (Smiech v sále.) Bárs by ma počul. (Smiech v sále.) A na záver si povedal (ruch v sále), prosím ťa... (Ruch a smiech v sále.) Môžte mi zastaviť, lebo, lebo toto chcem rozprávať s pánom... Jéžiši!
Eričku, vieš, prečo odišla pani Remiášová? Lebo si tu rozprával, že sa nemajú, že sa majú obhajovať obete. Eričku, a vaša strana s mečiarovcami tu roky nevyšetrila vraždu človeka, tak ty mi tu nič nerozprávaj.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 15:55 - 15:57 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Moja faktická poznámka bude veľmi krátka a výstižná, pán poslanec Tomáš.
Vy vravíte, že budúce obsadzovanie postu Generálnej prokuratúry je politické? To myslíte vážne? A čo ešte váš súčasný generálny prokurátor pán Čižnár? Mimochodom, bývalý spolužiak pána Fica. To je podľa vás tiež v poriadku?
A to, že má byť verejné vypočutie budúcich fundovaných potencionálnych kandidátov Generálnej prokuratúry, považujem za zodpovedné, správne, transparentné, transparentné a hlavne čestné, čestné.
A čo sa týka pána Čižnára, ešte súčasného generálneho prokurátora, tak som si dovolil nájsť na internete, v rýchlosti prečítam.
Syn generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa volá Juraj, je od konca minulého roka prokurátorom na okrese v Bratislave. Do funkcie ho vymenoval otec po úspešnom zvládnutí výberového konania. Ako čakateľ prokuratúry mal Juraj Čižnár podľa zákona absolvovať trojročnú prax, ktorú mu skrátili. Ak by ju dodržal, rozhodoval by o jeho prijatí zrejme už nový generálny prokurátor. Čiže aj toto bolo v poriadku, pán poslanec Tomáš?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.6.2020 14:45 - 14:45 hod.

Šudík Tomáš
Ďakujem za slovo. Kríza sa dotkla aj samospráv a ja zároveň ako aj mestský poslanec by som sa vás chcel opýtať, ako ministerstvo financií vie pomôcť samosprávam v tomto čase.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:31 - 14:32 hod.

Pleštinská Zita
Chcem sa opýtať na tunel Višňové. Aké sú tam vlastne problémy, a hlavne pri tom verejnom obstarávaní teraz, a ako to vidíte reálne, že by sa mohlo opäť pokračovať vo výstavbe? Viem, že zastupujete, tak neviem, či mi budete vedieť odpovedať, ale...
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:25 - 14:25 hod.

Šudík Tomáš
Nenadávam... Aha. (Smiech v sále.) Ďakujem za slovo. Chcel by som sa opýtať pána..., pána ministra Mičovského, keď hovoril, že našiel rezort skorumpovaný, koľko podal trestných oznámení na svojich predchodcov. Alebo vlastne v prípadoch, kde tú korupciu našiel.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.6.2020 14:18 - 14:18 hod.

Kuriak Milan
Na pána ministra, lebo som sa chcel opýtať ohľadom náhradného premostenia. Na ministerstve dopravy sme dostali prísľub, že bude do výstavby náhradné premostenie. Neviem, či viete na toto zodpovedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:44 - 18:45 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Kotleba, vy ste vo svojom príhovore povedal, že Slovensko by sa malo namiesto vyslania vojakov do Pobaltia viac venovať problému s COVID-19. Tak ja vám v krátkosti pripomeniem, čo konkrétne urobil minister obrany Jaro Naď a ozbrojené sily pod jeho vedením v uplynulých týždňoch a mesiacoch.
Ozbrojené sily boli v uplynulých týždňoch v plnom nasadení, súbežne s políciou a zdravotníkmi zabezpečovali odber vzoriek na testovanie na ochorenie COVID-19, ako aj zabezpečenie verejného poriadku a občianskeho života v rámci karanténnych opatrení v uzavretých osadách. Armáda zabezpečila aj svojich lekárov a zdravotníkov, ktorí boli k dispozícii zasahujúcim jednotkám, ako aj obyvateľom obcí, ktorí boli v karanténe. Ministerstvo obrany poskytlo svoje ubytovacie zariadenia, ktoré slúžia ako karanténne stanice. Na vyplácanie sociálnych dávok v osadách dozerali aj silové zložky ozbrojených síl Slovenskej republiky. Ochranné prostriedky a zdravotnícke pomôcky pre zdravotníkov v nemocniciach po celom Slovensku pomáhali zabezpečovať, rýchlo distribuovať aj vrtuľníky slovenskej armády. Vojaci pomáhali dovážať potrebný materiál zdravotníkom do nemocníc v rôznych kútoch Slovenska aj pozemným transportom. V súvislosti s epidemiologickou situáciou pomáhali vojaci pri jednotlivých vstupoch v nemocniciach. Aj vďaka tomuto opatreniu bola zaistená hlavne lepšia bezpečnosť pacientov, širokej verejnosti a samotných zdravotníkov.
Chcem sa vám poďakovať, pán minister, že armáda v týchto dňoch funguje rýchlo, operatívne a pomáha personálne, ale aj technikou tam, kde je to najviac potrebné. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:36 - 18:38 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za slovo. Pán Kotleba, ja pokúsim sa vám vysvetliť trošku situáciu, keď vy hovoríte o tých ruských vojskách na svojom území, na hranici, ako to v podstate Rusko vníma, pretože možno vás to prekvapí, ale Rusko naozaj nemá strach a obavu z nejakého konfliktu alebo že by bolo napadnuté zo strany Západu. Rusko ako diktatúra v podstate si pestuje určitý obraz nejakého vnútorného nepriateľa, ktorý by mohol nejakým spôsobom destabilizovať systém a ovplyvniť tak to, že by náhodou táto klika, ktorá tam vládne, mohla stratiť moc, a tým pádom vlastne sa, vytvára teda tú predstavu o tom nejakom vnútornom nepriateľ... vonkajšom nepriateľovi, ktorý môže vnútorne intervenovať. A čo potom vlastne vytvára taký ten, tú predstavu toho, toho vonkajšieho nepriateľa, je v niečom ale veľmi podobné, v čom, čo v podstate ináč často aj argumentujete aj vy v rámci vašej Ľudovej strany Naše Slovensko o tých vonkajších, vnútorných nepriateľoch.
A keď vám to tak vysvetlím vo vojenskom prevedení, tak v podstate Rusko to vníma tak, že si buduje vlastne ofenzívne sily tak, aby mohol dominovať a zastrašovať svoje okolie. Čiže Rusko si v podstate z vojenského hľadiska vyhradzuje právo na útočné aktivity v mene obrany, aby tak zabránilo prípadnému konfliktu na svojom území, čiže v jeho vnímaní sa vlastne útok stáva obranou. A to je vlastne jeden z tých dôvodov, prečo tie okolité krajiny aj his... majú tie skúsenosti, majú tie historické skúsenosti a obávajú sa Ruska, pretože neraz sa to stalo.
Taktiež by som sa vrátil ešte k tomu, viete, aj tá, tá hrozba toho nejakého vojenského útoku Západu na Rusko; však si všetci uvedomujeme, že takisto tu platí nejaké jadrové odstrašenie, takže asi nikto nechce ísť do takéhoto konfliktu. A po druhé, po ďalšie, ja vás trošku prekvapím, podvedenie NATO a podvelenie NATO, no, my všetci sme v NATO, naši vojaci sú v NATO, aj vy ste občanom členskej krajiny EÚ a NATO. Musíte s tým žiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:04 - 18:05 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Osuský, to bola znova raz, možno použijem ten terminus technicus ňuňuňu, ale bola to naozaj skvelá, kvetnatá reč na vysokej úrovni, na vysokej kultúrnej úrovni, som naozaj vďačný za to. Som rád, že ste hovorili o tej symbolickej prítomnosti, pretože tu sa o nič iné v podstate nejedná. Naozaj, ak si niekto myslí, že ten zlomok jednotiek NATO, ktoré sú v Pobaltí na území NATO, chce zaútočiť na násobne väčšiu armádu, ktorú má na území hraníc Rusko, tak naozaj môže byť akurát tak nejaký mierový extrémista, lebo ja si naozaj nechcem predstaviť, ako tých pár tisíc vojakov NATO teraz útočí na 300-tisícovú armádu, ktorú Rusko má pripravenú.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis