Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2020 o 18:44 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

4.6.2020 14:31 - 14:32 hod.

Pleštinská Zita
Chcem sa opýtať na tunel Višňové. Aké sú tam vlastne problémy, a hlavne pri tom verejnom obstarávaní teraz, a ako to vidíte reálne, že by sa mohlo opäť pokračovať vo výstavbe? Viem, že zastupujete, tak neviem, či mi budete vedieť odpovedať, ale...
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:25 - 14:25 hod.

Šudík Tomáš
Nenadávam... Aha. (Smiech v sále.) Ďakujem za slovo. Chcel by som sa opýtať pána..., pána ministra Mičovského, keď hovoril, že našiel rezort skorumpovaný, koľko podal trestných oznámení na svojich predchodcov. Alebo vlastne v prípadoch, kde tú korupciu našiel.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.6.2020 14:18 - 14:18 hod.

Kuriak Milan
Na pána ministra, lebo som sa chcel opýtať ohľadom náhradného premostenia. Na ministerstve dopravy sme dostali prísľub, že bude do výstavby náhradné premostenie. Neviem, či viete na toto zodpovedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:44 - 18:45 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Kotleba, vy ste vo svojom príhovore povedal, že Slovensko by sa malo namiesto vyslania vojakov do Pobaltia viac venovať problému s COVID-19. Tak ja vám v krátkosti pripomeniem, čo konkrétne urobil minister obrany Jaro Naď a ozbrojené sily pod jeho vedením v uplynulých týždňoch a mesiacoch.
Ozbrojené sily boli v uplynulých týždňoch v plnom nasadení, súbežne s políciou a zdravotníkmi zabezpečovali odber vzoriek na testovanie na ochorenie COVID-19, ako aj zabezpečenie verejného poriadku a občianskeho života v rámci karanténnych opatrení v uzavretých osadách. Armáda zabezpečila aj svojich lekárov a zdravotníkov, ktorí boli k dispozícii zasahujúcim jednotkám, ako aj obyvateľom obcí, ktorí boli v karanténe. Ministerstvo obrany poskytlo svoje ubytovacie zariadenia, ktoré slúžia ako karanténne stanice. Na vyplácanie sociálnych dávok v osadách dozerali aj silové zložky ozbrojených síl Slovenskej republiky. Ochranné prostriedky a zdravotnícke pomôcky pre zdravotníkov v nemocniciach po celom Slovensku pomáhali zabezpečovať, rýchlo distribuovať aj vrtuľníky slovenskej armády. Vojaci pomáhali dovážať potrebný materiál zdravotníkom do nemocníc v rôznych kútoch Slovenska aj pozemným transportom. V súvislosti s epidemiologickou situáciou pomáhali vojaci pri jednotlivých vstupoch v nemocniciach. Aj vďaka tomuto opatreniu bola zaistená hlavne lepšia bezpečnosť pacientov, širokej verejnosti a samotných zdravotníkov.
Chcem sa vám poďakovať, pán minister, že armáda v týchto dňoch funguje rýchlo, operatívne a pomáha personálne, ale aj technikou tam, kde je to najviac potrebné. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:36 - 18:38 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za slovo. Pán Kotleba, ja pokúsim sa vám vysvetliť trošku situáciu, keď vy hovoríte o tých ruských vojskách na svojom území, na hranici, ako to v podstate Rusko vníma, pretože možno vás to prekvapí, ale Rusko naozaj nemá strach a obavu z nejakého konfliktu alebo že by bolo napadnuté zo strany Západu. Rusko ako diktatúra v podstate si pestuje určitý obraz nejakého vnútorného nepriateľa, ktorý by mohol nejakým spôsobom destabilizovať systém a ovplyvniť tak to, že by náhodou táto klika, ktorá tam vládne, mohla stratiť moc, a tým pádom vlastne sa, vytvára teda tú predstavu o tom nejakom vnútornom nepriateľ... vonkajšom nepriateľovi, ktorý môže vnútorne intervenovať. A čo potom vlastne vytvára taký ten, tú predstavu toho, toho vonkajšieho nepriateľa, je v niečom ale veľmi podobné, v čom, čo v podstate ináč často aj argumentujete aj vy v rámci vašej Ľudovej strany Naše Slovensko o tých vonkajších, vnútorných nepriateľoch.
A keď vám to tak vysvetlím vo vojenskom prevedení, tak v podstate Rusko to vníma tak, že si buduje vlastne ofenzívne sily tak, aby mohol dominovať a zastrašovať svoje okolie. Čiže Rusko si v podstate z vojenského hľadiska vyhradzuje právo na útočné aktivity v mene obrany, aby tak zabránilo prípadnému konfliktu na svojom území, čiže v jeho vnímaní sa vlastne útok stáva obranou. A to je vlastne jeden z tých dôvodov, prečo tie okolité krajiny aj his... majú tie skúsenosti, majú tie historické skúsenosti a obávajú sa Ruska, pretože neraz sa to stalo.
Taktiež by som sa vrátil ešte k tomu, viete, aj tá, tá hrozba toho nejakého vojenského útoku Západu na Rusko; však si všetci uvedomujeme, že takisto tu platí nejaké jadrové odstrašenie, takže asi nikto nechce ísť do takéhoto konfliktu. A po druhé, po ďalšie, ja vás trošku prekvapím, podvedenie NATO a podvelenie NATO, no, my všetci sme v NATO, naši vojaci sú v NATO, aj vy ste občanom členskej krajiny EÚ a NATO. Musíte s tým žiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:04 - 18:05 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Osuský, to bola znova raz, možno použijem ten terminus technicus ňuňuňu, ale bola to naozaj skvelá, kvetnatá reč na vysokej úrovni, na vysokej kultúrnej úrovni, som naozaj vďačný za to. Som rád, že ste hovorili o tej symbolickej prítomnosti, pretože tu sa o nič iné v podstate nejedná. Naozaj, ak si niekto myslí, že ten zlomok jednotiek NATO, ktoré sú v Pobaltí na území NATO, chce zaútočiť na násobne väčšiu armádu, ktorú má na území hraníc Rusko, tak naozaj môže byť akurát tak nejaký mierový extrémista, lebo ja si naozaj nechcem predstaviť, ako tých pár tisíc vojakov NATO teraz útočí na 300-tisícovú armádu, ktorú Rusko má pripravenú.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:02 - 18:02 hod.

Drdul Dominik
Pán Osuský, ja by som sa vám len chcel poďakovať. Vy ste v úvode svojho vystúpenia uviedli jeden veľmi dôležitý fakt a síce, že mierumilovný Zväz sovietskych socialistických republík, reprezentovaný, áno, hlavne Ruskom, bol v prvej tretine druhej svetovej vojny najväčší obchodný partner a vojenský spojenec Tretej ríše.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 17:24 - 17:25 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som v živote nepovedal, že spravím kotlebovské ňu-ňu-ňu. To, keď oni sa prihlásia, vystúpi Miňo a druhý povie, krásne si to, Miňko, povedal, toto bolo nádherné! Prihlási sa Suja, Marian Kotleba povie: Krásne to bolo povedané, nádherne! Tak teraz ja spravím ňu-ňu-ňu... (Reakcie z pléna, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán posla...

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja spravím; môžte mi vrátiť čas?

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, ja dal som vám sekundu, lebo som čakal, kam to ide, ale kolegovia majú pravdu, že mali by ste reagovať na vystúpenie pána ministra, dobre?

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja reagujem naňho, však ja reagujem naňho, reagujem naňho. (Reakcie z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dobre, tak...

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Môžte mi vrátiť čas? (Reakcie z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj. Vráťte čas pánovi Pročkovi a pán Pročko pozná rokovací poriadok. Nech sa páči.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ďakujem. Takže nikdy by som nepovedal, že spravím ňu-ňu-ňu. (Povedané s pobavením.) To bolo výborné. To bolo tak dobré, ja som sa naozaj aj pobavil, ale Jan Amos Komenský povedal, že vzdelanie je naozaj základ. A čo čakáme od ľudí, čo čakáme od ľudí, ktorých jedinou, ale naozaj jedinou ideológiou je a ideou je tu vystúpiť a nerobiť nič iné, len svoje populistické videá. To je jedno o čom, takže, pán, pán... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Minister reagoval aj na vás vo svojom vystúpení, on reaguje na ministra. Ak ideme byť takíto puntičkári, tak vám tu budem robiť čiarky. Zatiaľ hovorí k veci.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Takže chcem... nechcem vrátiť čas. Takže chcem povedať, pán minister, bolo to výborné, ďakujem veľmi pekne a základ je naozaj vzdelanie. A ja si neviem predstaviť, že by niekto zo strany hrubokrkých chlapcov bol minister školstva a učil naše deti.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.6.2020 17:12 - 17:12 hod.

Cseh Peter
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda, poprosím vás o opravu môjho hlasovania z dnešného dňa, hlasovanie č. 9, tlač č. 119. Prístroj mi zapísal, nehlasoval som, hlasoval som za.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 16:53 - 16:55 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Sedemdesiatpäť rokov mieru, to hovorí za všetko a uvedomuje si to nielen generácia nás tridsiatnikov, ale veľká časť Slovenska. A to je možno práve to, že ak teraz v tomto priestore nejakým spôsobom zaznievajú opačné názory alebo teda názory, ktorými predstavitelia ĽS NS dehonestujú povedzme Severoatlantickú alianciu, tak je to v podstate preto, lebo už ani nemajú nejaký iný priestor. Toto je v podstate jediný priestor, na ktorom môžu ešte vystupovať s týmito vecami. Takže; v minulosti totiž, ak si pamätáš aj ty alebo aj ostatní, mali rôzne, rôzne, chceli napríklad referendum o vystúpení z NATO a keď si uvedomili (ruch v sále), na predrečníka reagujem, ktorý v podstate hovoril, ktorý v podstate hovoril o tom, že naša generácia... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále.

Čekovský, Kristián, poslanec NR SR
... že naša generácia tridsiatnikov vie, prečo chce byť súčasťou Severoatlantickej aliancie. A keď si to uvedomili niektorí ľudia, ktorí mali záujem vystúpiť z tejto organizácie a rozbiehali na Slovensku rôzne petície a referendá, tak v podstate zistili, že s týmto nikdy v živote na Slovensku nebudú úspešní, a preto im tu ostal už iba jeden priestor, na ktorom sa snažia ešte z posledných síl v podstate pošpiňovať a úplnými motanicami nejakým spôsobom, to keď počúvam tieto veci, ktoré tu hovoríte, ako to sú tak absolútne protichodné informácie a prekrúcanie faktov, že to je až neuveriteľné. Ale teda je to váš jediný priestor, tak nech sa páči.
Vďaka. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis