Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.6.2020 o 18:02 hod.

Bc.

Dominik Drdul

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:36 - 18:38 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Áno, ďakujem za slovo. Pán Kotleba, ja pokúsim sa vám vysvetliť trošku situáciu, keď vy hovoríte o tých ruských vojskách na svojom území, na hranici, ako to v podstate Rusko vníma, pretože možno vás to prekvapí, ale Rusko naozaj nemá strach a obavu z nejakého konfliktu alebo že by bolo napadnuté zo strany Západu. Rusko ako diktatúra v podstate si pestuje určitý obraz nejakého vnútorného nepriateľa, ktorý by mohol nejakým spôsobom destabilizovať systém a ovplyvniť tak to, že by náhodou táto klika, ktorá tam vládne, mohla stratiť moc, a tým pádom vlastne sa, vytvára teda tú predstavu o tom nejakom vnútornom nepriateľ... vonkajšom nepriateľovi, ktorý môže vnútorne intervenovať. A čo potom vlastne vytvára taký ten, tú predstavu toho, toho vonkajšieho nepriateľa, je v niečom ale veľmi podobné, v čom, čo v podstate ináč často aj argumentujete aj vy v rámci vašej Ľudovej strany Naše Slovensko o tých vonkajších, vnútorných nepriateľoch.
A keď vám to tak vysvetlím vo vojenskom prevedení, tak v podstate Rusko to vníma tak, že si buduje vlastne ofenzívne sily tak, aby mohol dominovať a zastrašovať svoje okolie. Čiže Rusko si v podstate z vojenského hľadiska vyhradzuje právo na útočné aktivity v mene obrany, aby tak zabránilo prípadnému konfliktu na svojom území, čiže v jeho vnímaní sa vlastne útok stáva obranou. A to je vlastne jeden z tých dôvodov, prečo tie okolité krajiny aj his... majú tie skúsenosti, majú tie historické skúsenosti a obávajú sa Ruska, pretože neraz sa to stalo.
Taktiež by som sa vrátil ešte k tomu, viete, aj tá, tá hrozba toho nejakého vojenského útoku Západu na Rusko; však si všetci uvedomujeme, že takisto tu platí nejaké jadrové odstrašenie, takže asi nikto nechce ísť do takéhoto konfliktu. A po druhé, po ďalšie, ja vás trošku prekvapím, podvedenie NATO a podvelenie NATO, no, my všetci sme v NATO, naši vojaci sú v NATO, aj vy ste občanom členskej krajiny EÚ a NATO. Musíte s tým žiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:04 - 18:05 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Osuský, to bola znova raz, možno použijem ten terminus technicus ňuňuňu, ale bola to naozaj skvelá, kvetnatá reč na vysokej úrovni, na vysokej kultúrnej úrovni, som naozaj vďačný za to. Som rád, že ste hovorili o tej symbolickej prítomnosti, pretože tu sa o nič iné v podstate nejedná. Naozaj, ak si niekto myslí, že ten zlomok jednotiek NATO, ktoré sú v Pobaltí na území NATO, chce zaútočiť na násobne väčšiu armádu, ktorú má na území hraníc Rusko, tak naozaj môže byť akurát tak nejaký mierový extrémista, lebo ja si naozaj nechcem predstaviť, ako tých pár tisíc vojakov NATO teraz útočí na 300-tisícovú armádu, ktorú Rusko má pripravenú.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:02 - 18:02 hod.

Drdul Dominik
Pán Osuský, ja by som sa vám len chcel poďakovať. Vy ste v úvode svojho vystúpenia uviedli jeden veľmi dôležitý fakt a síce, že mierumilovný Zväz sovietskych socialistických republík, reprezentovaný, áno, hlavne Ruskom, bol v prvej tretine druhej svetovej vojny najväčší obchodný partner a vojenský spojenec Tretej ríše.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 17:24 - 17:25 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja by som v živote nepovedal, že spravím kotlebovské ňu-ňu-ňu. To, keď oni sa prihlásia, vystúpi Miňo a druhý povie, krásne si to, Miňko, povedal, toto bolo nádherné! Prihlási sa Suja, Marian Kotleba povie: Krásne to bolo povedané, nádherne! Tak teraz ja spravím ňu-ňu-ňu... (Reakcie z pléna, prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán posla...

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja spravím; môžte mi vrátiť čas?

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, ja dal som vám sekundu, lebo som čakal, kam to ide, ale kolegovia majú pravdu, že mali by ste reagovať na vystúpenie pána ministra, dobre?

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ja reagujem naňho, však ja reagujem naňho, reagujem naňho. (Reakcie z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dobre, tak...

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Môžte mi vrátiť čas? (Reakcie z pléna.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pokoj. Vráťte čas pánovi Pročkovi a pán Pročko pozná rokovací poriadok. Nech sa páči.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ďakujem. Takže nikdy by som nepovedal, že spravím ňu-ňu-ňu. (Povedané s pobavením.) To bolo výborné. To bolo tak dobré, ja som sa naozaj aj pobavil, ale Jan Amos Komenský povedal, že vzdelanie je naozaj základ. A čo čakáme od ľudí, čo čakáme od ľudí, ktorých jedinou, ale naozaj jedinou ideológiou je a ideou je tu vystúpiť a nerobiť nič iné, len svoje populistické videá. To je jedno o čom, takže, pán, pán... (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Minister reagoval aj na vás vo svojom vystúpení, on reaguje na ministra. Ak ideme byť takíto puntičkári, tak vám tu budem robiť čiarky. Zatiaľ hovorí k veci.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Takže chcem... nechcem vrátiť čas. Takže chcem povedať, pán minister, bolo to výborné, ďakujem veľmi pekne a základ je naozaj vzdelanie. A ja si neviem predstaviť, že by niekto zo strany hrubokrkých chlapcov bol minister školstva a učil naše deti.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.6.2020 17:12 - 17:12 hod.

Cseh Peter
Ďakujem za slovo. Vážený pán podpredseda, poprosím vás o opravu môjho hlasovania z dnešného dňa, hlasovanie č. 9, tlač č. 119. Prístroj mi zapísal, nehlasoval som, hlasoval som za.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 16:53 - 16:55 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Sedemdesiatpäť rokov mieru, to hovorí za všetko a uvedomuje si to nielen generácia nás tridsiatnikov, ale veľká časť Slovenska. A to je možno práve to, že ak teraz v tomto priestore nejakým spôsobom zaznievajú opačné názory alebo teda názory, ktorými predstavitelia ĽS NS dehonestujú povedzme Severoatlantickú alianciu, tak je to v podstate preto, lebo už ani nemajú nejaký iný priestor. Toto je v podstate jediný priestor, na ktorom môžu ešte vystupovať s týmito vecami. Takže; v minulosti totiž, ak si pamätáš aj ty alebo aj ostatní, mali rôzne, rôzne, chceli napríklad referendum o vystúpení z NATO a keď si uvedomili (ruch v sále), na predrečníka reagujem, ktorý v podstate hovoril, ktorý v podstate hovoril o tom, že naša generácia... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále.

Čekovský, Kristián, poslanec NR SR
... že naša generácia tridsiatnikov vie, prečo chce byť súčasťou Severoatlantickej aliancie. A keď si to uvedomili niektorí ľudia, ktorí mali záujem vystúpiť z tejto organizácie a rozbiehali na Slovensku rôzne petície a referendá, tak v podstate zistili, že s týmto nikdy v živote na Slovensku nebudú úspešní, a preto im tu ostal už iba jeden priestor, na ktorom sa snažia ešte z posledných síl v podstate pošpiňovať a úplnými motanicami nejakým spôsobom, to keď počúvam tieto veci, ktoré tu hovoríte, ako to sú tak absolútne protichodné informácie a prekrúcanie faktov, že to je až neuveriteľné. Ale teda je to váš jediný priestor, tak nech sa páči.
Vďaka. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 16:36 - 16:38 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. No, ja som sa teda zabavil a bolo to super. Ináč musím uznať, pán Mazurek, že máte skvelý prejav, ale niekedy si tiež neustriehnete niektoré veci. A mne sa najviac páčilo na vašom prejave, že ste uznali, že došlo k anexii Krymu. (Reakcia z pléna.) Teraz ste to povedali. Mne sa to ohromne páčilo, čiže kvitujem to, takže chápete, čo sa deje, chápete a tým pádom ste pochopili, že došlo k porušeniu medzinárodného práva. Tak som rád, že konečne vám to dochádza po tých rokoch.
Zároveň ale dokazujete to, že máte, že nemáte ani elementárne znalosti o NATO ako takom. Keby ste si aspoň prečítali Washingtonskú zmluvu, ktorá má len desať článkov, tak zistíte, prečítajte si čl. 6, ktorý jasne definuje geografické vymedzenie a pôsobenie Aliancie ako takej. A keď vy porovnávate teda NATO a jeho pôsobnosť a proste porovnávate Rusko s Izraelom, tak by ste vtedy pochopil, že o čo naozaj ide. Ale to je na vás asi príliš veľa pri vašom všetkom hejtovaní. A takisto porovnávať Izrael s Ruskom, to je tak pritiahnuté za vlasy a je to tak dlhodobý problém, ktorý jednoducho nemá riešenie. Každopádne, ja vás uisťujem, že vôbec nesúhlasím s tým, čo Izrael robí na západnom brehu Jordánu a tak ďalej, ale ja nepovažujem toto za dôvod, aby sa NATO nejakým spôsobom angažovalo a išlo napadnúť niekoho na Blízky východ, veď, keď vidíte sám, čo sa tam deje.
A zároveň sa mi tiež páčilo, že vy tu apelujete za mier, vy ste za mier. To jako všetci sme tu za svetový mier, ale na druhej strane vyzývate, aby sme išli teda do toho Izraela urobiť poriadok. Tak ako to máte v tej hlave vašej, tak ste za mier alebo ste za to, aby sme išli do Izraela.
Takže; a to je vaše prirovnanie k USA, veď akože prvé, čo ma napadlo, keď som videl tie obrázky z Philadelphie alebo z hociktorých miest Spojených štátov, tak som si to hneď, hneď som si spomenul na vás a už to tu bolo niekoľkokrát spomenuté. Tak sa, prosím vás, dajte dokopy, lebo ja by som si tiež želal, aby naše, naša polícia vtedy oveľa prísnejšie voči vám zakročila, ale už to nebudem komentovať. Každopádne díky moc.
Skryt prepis
 

3.6.2020 16:19 - 16:20 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, aby som ako spravodajca predniesol správu Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť o výsledku rokovania návrhu, o prerokovaní návrhu na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci posilnenej Predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky. Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto správu.
Predseda Národnej rady svojím rozhodnutím č. 103 z 20. mája 2020 pridelil návrh na prerokovanie zahraničnému výboru a výboru pre obranu a bezpečnosť. Oba výbory prerokovali návrh v určenej lehote a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky na základe čl. 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky vysloviť súhlas s týmto návrhom.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte rozpravu, prosím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 15:33 - 15:33 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Mazurek, z tohto vášho príspevku alebo dalo by sa povedať z guľometnej paľby vyberiem iba jednu vec, na ktorej sa dá ľahko ilustrovať, o čo vám vlastne ide. Najskôr skritizujete, že dáme, ako vy hovoríte, osadníkov medzi majoritu a že trestáme vraj slušné rodiny. A hneď vzápätí skritizujete, že im chceme pomôcť zaradiť sa do škôl posilnením ich asistentov pre nich, ktorí sú práve na to určení, aby im pomohli. Z tohto príkladu je jasné, že vy nechcete reálne veci riešiť. Vám vyhovuje ten stav, ktorý tu je, aby ste do minority, do minoritnej časti obyvateľstva búšili donekonečna. To je váš program, cieľ, a keď sa im reálne pomôže v budúcnosti, tak stratíte veľkú časť svojej politickej agendy.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 15:32 - 15:33 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja len k môjmu predrečníkovi v krátkosti. Spomínal aj... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
K pánovi poslancovi Mazurekovi, nie k predrečníkovi.

Šudík, Tomáš, poslanec NR SR
Aha, pardon, k pánovi poslancovi Mazurekovi. Určite spomínal v svojom príspevku aj MOPS-ky. A ja by som zasa činnosť týchto združení a organizácií chcel pochváliť. U nás v Humennom funguje MOPS-ka. Odkedy fungujú, u nás na osade v Podskalke, kde žijú Rómovia, sa tam zlepšil život o 120 %. Všetky čierne skládky zmizli, nie sú tam nepokoje a je tam poriadok. Deti chodia pravidelne do škôl, sa im zlepšila situácia. Kedykoľvek príďte do Humenného, ja vás tam vezmem a vám tu osadu ukážem. Tam je presne pekne vidieť, ako táto MOPS-ka pomohla danému, danej osade v rozvoji. Stačí málo.
Ja viem, že možno v mnohých osadách táto MOPS-ka nemá žiadne účinky, ale je to možno len z toho dôvodu, že tam boli netransparentne vybratí ľudia. A ak tam zvolíte fakt skúsených ľudí, ktorí chcú robiť s ľuďmi, ktorí na tej osade žijú, tak to má zmysel. Inak to zmysel nemá. Príďte sa pozreť a tam je to výkladná skriňa, ako MOPS-ka efektívne funguje a ako pomáha ľuďom, ktorí žijú na tých osadách.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis