Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.6.2020 o 15:55 hod.

Mgr. PhDr.

Ján Herák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:21 - 16:23 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem, ja sa dotknem, pán poslanec Kmec, jednej veci. A vy ste povedali, že OĽANO vyberá prednostov okresných úradov.
Musím vám povedať, že som sa zúčastnil dvoch výberových konaní a bolo tam v komisii, v komisii tam bolo viac ako 12 členov v každej. Čistá katastrofa, prednostovia okresných úradov, čo ste tam nanominovali. Neskutočná, odporná, čistá katastrofa. To, čo sa tam deje, je, je niečo, čo v právnom štáte nemá čo robiť, tí ľudia, keď si sami dajú, tí prednostovia si sami dajú podpisovať podporu, vaši, vaši kandidáti, keď tí ľudia robia veci, ktoré tam nemajú s normálnou slušnosťou nič spoločné, a sú to čisto politickí nominanti, ktorých ste za dva týždne vymenovali, vaša strana, vaša vláda, za dva týždne! Áno, teraz to trošku trvá, pretože naozaj vyberáme, OĽANO sa podieľa na tom, lebo patrí ministerstvo vnútra pod OĽANO, ale máme iné hodnoty, máme, prvá hodnosť je odbornosť, potom je tam morálka, potom je tam naozaj manažérske schopnosti, apolitickosť. A vy ste tam nanominovali, ja vám poviem príklad, Lučenec, predseda SMER-u je v Lučenci, prednosta okresného úradu, a to je všade! To je všade čistá katastrofa!
Vy ste nenominovali odborníkov, ale Fico tam našvácal vašich straníckych posluhovačov, ktorí tam robia niečo neskutočné. Niečo neskutočné. A ja na tých dvoch výberových konaniach, to bolo niečo, čo mi tí ľudia tam rozprávali, čo sa deje. Vy ste tak dehonestovali prednostov okresných úradov, že to nie je možné, to nie je možné! (Reakcia z pléna.) Pán Susko, rozprávam k veci!
Takže naozaj my chceme a táto vládna koalícia, aby, aby tam boli čestní, slušní a ľudia, ktorí majú morálne hodnoty. Nie skorumpovaní politici, ktorí sú SMER-u vďační za to, že tam môžu byť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:03 - 16:05 hod.

Bubnár Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Erik Tomáš, ja, ja som veľmi mierumilovný človek, ja sa nedokážem s nikým hádať a myslím, že raz v živote som sa pohádal iba s mojou svokrou (povedané so smiechom), ale ja chcem sa s vami naozaj porozprávať tak ľudsky.
Ja som teraz tri roky učil v Humennom, vy ste v Humennom takisto, na jednej strednej škole a milujem túto oblasť nášho Slovenska, je nádherná, sú tam úžasní ľudia. Erik, vy ste pred chvíľočkou povedali, že je nás tu 95 a môžeme si robiť, čo chceme, ako chceme, to je naozaj pravda. Ja sa vás ale chcem spýtať, vy ste si tak niekedy sadli a urobili takú hĺbkovú analýzu, že ako k takej mystickej akty X udalosti vôbec došlo? Prečo tu 95 poslancov a zvlášť možno 53 poslancov za stranu Obyčajní ľudia sedí? No ja vám to poviem.
Ono je to preto, že slovo politik sa tými rokmi v podstate zmenilo významovo na skorumpovaný, hajzel, mafián, človek, ktorému sa nedá veriť, a vo voľbách 29. februára 2020 sa ľudia postavili a povedali, že jednoducho dosť, už máme dosť tých ľudí v sakách, ktorí tu roky nás zavádzajú, klamú, korumpujú, a vyslovene si tam začali posielať ľudí z ulice. Povedali, Joži, choď tam ty, tebe veríme, proste urob nám konečne nejaký reštart krajiny. A ja si myslím, že my to tým ľuďom dlžíme, my im musíme dať to, čo chceli, a vec ako prokuratúra je čosi veľmi kľúčové, je to garancia spravodlivosti a toho, že z tých ľudí naozaj...
Tak ďakujem za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:01 - 16:03 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Tomáš, vy viete všetko dopredu, všetko, ako bude, aká bude voľba, úplne všetko. Pritom Gábor Grendel, kolega, tu v rozprave vymenoval argumenty, tak si to, prosím vás, pustite ešte raz a popremýšľajte nad tým, čo hovoril.
Dobroslav Trnka, to je tá nahrávka s Počiatkom, ktorá tu bola spomenutá, je tým najhrubším, čo tu od generálneho prokurátora verejnosť vôbec videla! A ktovie čo ešte všetko nevidela, všakáno?! Trnka sa teraz bráni úplne trápne ako váš predseda Fico kedysi, že jeho hlas vraj nie je jeho hlasom na inej nahrávke.
Ja verím, že ak zvolíme verejným hlasovaním po verejnom vypočutí generálneho prokurátora, tak to bude človek, ktorý sa nikdy za svoje slová a činy hanbiť nebude.
Chcem ešte povedať niečo na adresu toho, čo ste hovorili ohľadom Daniela Lipšica. Médiá sa opýtali, myslím, že Richarda Sulíka a asi aj premiéra, že či by si vedeli predstaviť na tej pozícii takého človeka, ako je Daniel Lipšic. Odpovedali, zjednoduším, že áno. Samozrejme, médiá to prekrútili a to vám vyhovuje a zneužívate to podsúvaním verejnosti, že sa tu niečo šije na konkrétnu osobu. Ja vôbec neviem, či sa napokon Lipšic vôbec prihlási do tej voľby, ak ten zákon prejde, môže.
Je však nepoctivé z vašej strany hľadať chyby na Lipšicovi, ak Fico spĺňa kvalifikácie na prezidenta, generálneho prokurátora a na predsedu Najvyššieho súdu. Morálnu kvalifikáciu na to určite nespĺňa.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 15:59 - 16:01 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Erik, hovoril si, že je všetko dohodnuté dopredu. No ja ti za 53 poslancov môžem povedať, OĽANO, že nič sme si dopredu nedohodli. Tá voľba, ktorá nie je otvorená, teda je otvorená, ale nie tajná, je preto, Erik, aby sa tu nemohlo korumpovať, aby niekto nemohol dávať obrovské milióny za to, aby niekto v tajnej voľbe volil niekoho, kto je nečestný, nemorálny a je to človek, ktorý sa za peniaze dá skorumpovať ako Trnka, ktorý si s Počiatkom, s vašim ministrom financií rozprávali o tom, ako ste, ako niekto tu ukradol miliardy. Spomínal si tu Zimbabwe, Erik, dvakrát, ale Zimbabwe, Erik, vieš, tam sa nekorumpovalo sudcovia ako Kočner ako u nás, takže Zimbabwe nespomínaj.
Povedal si, že sa stavíš o čokoľvek s pánom Šeligom. Je tak, Erik, stavíš sa o čokoľvek s hocikým? Áno? Dobre. Tak ja sa s tebou chcem staviť, keď nebude Lipšic prokurátorom, tak odídeš zo SMER-u, keď bude, odídem ja z OĽANO. Súhlasíš? (Reakcie z pléna a smiech v sále.)
A posledné, Erik, povedal si tu... (Ruch v sále.) Môžete ma počúvať, pán... Jak sa volá ten, čo ide zo SMER-u preč? (Smiech v sále.) Pellegrini, prosím vás, rozprávam sa s pánom... (Smiech v sále.) Bárs by ma počul. (Smiech v sále.) A na záver si povedal (ruch v sále), prosím ťa... (Ruch a smiech v sále.) Môžte mi zastaviť, lebo, lebo toto chcem rozprávať s pánom... Jéžiši!
Eričku, vieš, prečo odišla pani Remiášová? Lebo si tu rozprával, že sa nemajú, že sa majú obhajovať obete. Eričku, a vaša strana s mečiarovcami tu roky nevyšetrila vraždu človeka, tak ty mi tu nič nerozprávaj.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 15:55 - 15:57 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Moja faktická poznámka bude veľmi krátka a výstižná, pán poslanec Tomáš.
Vy vravíte, že budúce obsadzovanie postu Generálnej prokuratúry je politické? To myslíte vážne? A čo ešte váš súčasný generálny prokurátor pán Čižnár? Mimochodom, bývalý spolužiak pána Fica. To je podľa vás tiež v poriadku?
A to, že má byť verejné vypočutie budúcich fundovaných potencionálnych kandidátov Generálnej prokuratúry, považujem za zodpovedné, správne, transparentné, transparentné a hlavne čestné, čestné.
A čo sa týka pána Čižnára, ešte súčasného generálneho prokurátora, tak som si dovolil nájsť na internete, v rýchlosti prečítam.
Syn generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa volá Juraj, je od konca minulého roka prokurátorom na okrese v Bratislave. Do funkcie ho vymenoval otec po úspešnom zvládnutí výberového konania. Ako čakateľ prokuratúry mal Juraj Čižnár podľa zákona absolvovať trojročnú prax, ktorú mu skrátili. Ak by ju dodržal, rozhodoval by o jeho prijatí zrejme už nový generálny prokurátor. Čiže aj toto bolo v poriadku, pán poslanec Tomáš?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.6.2020 14:45 - 14:45 hod.

Šudík Tomáš
Ďakujem za slovo. Kríza sa dotkla aj samospráv a ja zároveň ako aj mestský poslanec by som sa vás chcel opýtať, ako ministerstvo financií vie pomôcť samosprávam v tomto čase.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:31 - 14:32 hod.

Pleštinská Zita
Chcem sa opýtať na tunel Višňové. Aké sú tam vlastne problémy, a hlavne pri tom verejnom obstarávaní teraz, a ako to vidíte reálne, že by sa mohlo opäť pokračovať vo výstavbe? Viem, že zastupujete, tak neviem, či mi budete vedieť odpovedať, ale...
Skryt prepis
 

4.6.2020 14:25 - 14:25 hod.

Šudík Tomáš
Nenadávam... Aha. (Smiech v sále.) Ďakujem za slovo. Chcel by som sa opýtať pána..., pána ministra Mičovského, keď hovoril, že našiel rezort skorumpovaný, koľko podal trestných oznámení na svojich predchodcov. Alebo vlastne v prípadoch, kde tú korupciu našiel.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 4.6.2020 14:18 - 14:18 hod.

Kuriak Milan
Na pána ministra, lebo som sa chcel opýtať ohľadom náhradného premostenia. Na ministerstve dopravy sme dostali prísľub, že bude do výstavby náhradné premostenie. Neviem, či viete na toto zodpovedať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.6.2020 18:44 - 18:45 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci.
Pán poslanec Kotleba, vy ste vo svojom príhovore povedal, že Slovensko by sa malo namiesto vyslania vojakov do Pobaltia viac venovať problému s COVID-19. Tak ja vám v krátkosti pripomeniem, čo konkrétne urobil minister obrany Jaro Naď a ozbrojené sily pod jeho vedením v uplynulých týždňoch a mesiacoch.
Ozbrojené sily boli v uplynulých týždňoch v plnom nasadení, súbežne s políciou a zdravotníkmi zabezpečovali odber vzoriek na testovanie na ochorenie COVID-19, ako aj zabezpečenie verejného poriadku a občianskeho života v rámci karanténnych opatrení v uzavretých osadách. Armáda zabezpečila aj svojich lekárov a zdravotníkov, ktorí boli k dispozícii zasahujúcim jednotkám, ako aj obyvateľom obcí, ktorí boli v karanténe. Ministerstvo obrany poskytlo svoje ubytovacie zariadenia, ktoré slúžia ako karanténne stanice. Na vyplácanie sociálnych dávok v osadách dozerali aj silové zložky ozbrojených síl Slovenskej republiky. Ochranné prostriedky a zdravotnícke pomôcky pre zdravotníkov v nemocniciach po celom Slovensku pomáhali zabezpečovať, rýchlo distribuovať aj vrtuľníky slovenskej armády. Vojaci pomáhali dovážať potrebný materiál zdravotníkom do nemocníc v rôznych kútoch Slovenska aj pozemným transportom. V súvislosti s epidemiologickou situáciou pomáhali vojaci pri jednotlivých vstupoch v nemocniciach. Aj vďaka tomuto opatreniu bola zaistená hlavne lepšia bezpečnosť pacientov, širokej verejnosti a samotných zdravotníkov.
Chcem sa vám poďakovať, pán minister, že armáda v týchto dňoch funguje rýchlo, operatívne a pomáha personálne, ale aj technikou tam, kde je to najviac potrebné. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis