Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.6.2020 o 16:26 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.6.2020 10:06 - 10:08 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 122 zo 4. júna 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet s tým, že o výsledku prerokovania uvedeného návrhu bude informovať Národnú radu Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na svojej 16. schôdzi dňa 5. júna 2020 a prijal uznesenie č. 41, ktorým odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s prerokovaním vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, v skrátenom legislatívnom konaní na 8. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán podpredseda, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.6.2020 10:02 - 10:04 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 120 zo 4. júna 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, je to tlač č. 127, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo v termíne do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu.
Výbor prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na svojej 9. schôdzi dňa 5. júna 2020. Uznesením čl. 21, pardon, uznesením č. 21 z 5. júna 2020 súhlasil s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie vysloviť súhlas s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, je to tlač 128, sa uskutoční na 8. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:54 - 18:56 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Podpredseda parlamentu alebo Juraj, ďakujem za, za to zhrnutie a objasnenie niektorých vecí z toho odborného pohľadu, z pohľadu práva, právnika. Ja zareagujem ako laik, pretože v práve nie som až tak zbehlý, ale povedal si, že Ústavný súd to posudzuje podľa toho, ako voľba vplýva na demokratický proces. To, či je tajná voľba, alebo verejná, a ja teraz to vnímam tak, že ak sú podozrenia z manipulácie z hlasmi z minulosti, tak je len dobré, že voľba bude verejná. Ja nerozumiem, prečo sa to zvrtlo na tom, že je zlé, že voľba bude verejná. Viete si predstaviť, že by bola tajná voľba? Čím by nás smeráci zasypali, akými, akými všelijakými nezmyselnými podozreniami?
Áno, reagoval som aj na vás, ale takýmto spôsobom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:36 - 18:37 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja si tiež na rozdiel od pána kolegu Suska myslím, že otvoriť kandidatúru na tento post aj neprokurátorom prinesie väčšiu konkurenciu a tým aj väčšiu šancu vybrať najlepšieho šéfa prokuratúry z uchádzačov, ktorí sa prihlásia. Som presvedčená, že príslušnosť k profesii prokurátora nie je zárukou kvality. Presvedčil ma o tom jeden z generálnych prokurátorov, ktorý si nainštaloval kameru do svojej kancelárie, aby sledoval svojich hosťov, s ktorými rozprával. Prokuratúra je dnes uzavretým systémom, a tak sa nemôže stať prokurátorom ten najlepší.
Príslušnosť k profesii prokurátora nie je zárukou kvality, a preto verím, že tento zákon prinesie väčšiu konkurenciu a najlepšieho generálneho prokurátora, ako mal, malo Slovensko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:00 - 18:01 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Ondrej, ďakujem za veľmi pekný a vecný príspevok, ktorý koriguje všetky tie veci, ktoré síce neboli pravda u predrečníkov, ale mohli by byť, a teda, teda upresnenie mnohých tých vecí a lží, ktoré tu odzneli, pretože my skutočne plníme iba to, čo sme sľúbili, k čomu sme sa zaviazali, a skutočne teda nerozumiem ani tej diskusii o tých neprokurátoroch a prokurátoroch, teda čiastočne rozumiem, ale nerozumiem tomu, prečo je okolo toho taký povyk, keď my v skutočnosti vôbec nezakazujeme a neobmedzujeme možnosť kandidovať prokurátorom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.6.2020 17:19 - 17:19 hod.

Kremský Peter
Ďakujem. Ja zvolávam členov výboru pre hospodárske záležitosti zajtra o 8.15 hod.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:47 - 16:48 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega, ja by som vám rada zacitovala niečo k spôsobu výberu generálnych prokurátorov, o ktorom hovorí Benátska komisia. Taktiež by sa mohli podmienky na voľbu generálneho prokurátora a špeciálnych prokurátorov rozšíriť tak, aby sa o túto funkciu mohli uchádzať nielen prokurátori, ale aj osoby s dvanásťročnou právnou praxou na pozíciu generálneho prokurátora, alebo osoby s desaťročnou právnou praxou na pozíciu špeciálneho prokurátora.
Čiže Benátska komisia hovorí toto o rozšírení možnosti voľby aj o neprokurátorov a kolegovia už hovorili krajiny, v ktorých, v ktorých v zásade nebol generálny prokurátor nikdy prokurátorom, a to sú Švédsko, Holandsko, Litva, Estónsko, Cyprus, Poľsko a už mimo krajiny Anglicko a Walles.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:26 - 16:27 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kmec, ja reagujem kvôli tomu, čo ste povedali na začiatku hneď, že vy sa pridávate na, ja neviem, jak ste presne povedali, ale Pellegriniho očista súdnictva alebo niečo také.
Nebyť tlaku verejnosti po vražde novinára, tak sa nič nezmení. Pellegrini, keď sa Fico trošička stiahol, len spieval o nejakom harakiri. Ale prišlo, viete čo? Bububu! Od Fica a Pelegrini iba stiahol chvost poslušne a už hral iba pekného, milého, jamôčkového.
Premaľovaný SMER je to isté, čo SMER. Nemusíte nás klamať, to je to isté a Pellegrini sa tým aj pochválil, keď hrdo vyhlásil: „Ja som dvadsať rokov vychovaný v SMER-e.“
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:21 - 16:23 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem, ja sa dotknem, pán poslanec Kmec, jednej veci. A vy ste povedali, že OĽANO vyberá prednostov okresných úradov.
Musím vám povedať, že som sa zúčastnil dvoch výberových konaní a bolo tam v komisii, v komisii tam bolo viac ako 12 členov v každej. Čistá katastrofa, prednostovia okresných úradov, čo ste tam nanominovali. Neskutočná, odporná, čistá katastrofa. To, čo sa tam deje, je, je niečo, čo v právnom štáte nemá čo robiť, tí ľudia, keď si sami dajú, tí prednostovia si sami dajú podpisovať podporu, vaši, vaši kandidáti, keď tí ľudia robia veci, ktoré tam nemajú s normálnou slušnosťou nič spoločné, a sú to čisto politickí nominanti, ktorých ste za dva týždne vymenovali, vaša strana, vaša vláda, za dva týždne! Áno, teraz to trošku trvá, pretože naozaj vyberáme, OĽANO sa podieľa na tom, lebo patrí ministerstvo vnútra pod OĽANO, ale máme iné hodnoty, máme, prvá hodnosť je odbornosť, potom je tam morálka, potom je tam naozaj manažérske schopnosti, apolitickosť. A vy ste tam nanominovali, ja vám poviem príklad, Lučenec, predseda SMER-u je v Lučenci, prednosta okresného úradu, a to je všade! To je všade čistá katastrofa!
Vy ste nenominovali odborníkov, ale Fico tam našvácal vašich straníckych posluhovačov, ktorí tam robia niečo neskutočné. Niečo neskutočné. A ja na tých dvoch výberových konaniach, to bolo niečo, čo mi tí ľudia tam rozprávali, čo sa deje. Vy ste tak dehonestovali prednostov okresných úradov, že to nie je možné, to nie je možné! (Reakcia z pléna.) Pán Susko, rozprávam k veci!
Takže naozaj my chceme a táto vládna koalícia, aby, aby tam boli čestní, slušní a ľudia, ktorí majú morálne hodnoty. Nie skorumpovaní politici, ktorí sú SMER-u vďační za to, že tam môžu byť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:03 - 16:05 hod.

Bubnár Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán poslanec Erik Tomáš, ja, ja som veľmi mierumilovný človek, ja sa nedokážem s nikým hádať a myslím, že raz v živote som sa pohádal iba s mojou svokrou (povedané so smiechom), ale ja chcem sa s vami naozaj porozprávať tak ľudsky.
Ja som teraz tri roky učil v Humennom, vy ste v Humennom takisto, na jednej strednej škole a milujem túto oblasť nášho Slovenska, je nádherná, sú tam úžasní ľudia. Erik, vy ste pred chvíľočkou povedali, že je nás tu 95 a môžeme si robiť, čo chceme, ako chceme, to je naozaj pravda. Ja sa vás ale chcem spýtať, vy ste si tak niekedy sadli a urobili takú hĺbkovú analýzu, že ako k takej mystickej akty X udalosti vôbec došlo? Prečo tu 95 poslancov a zvlášť možno 53 poslancov za stranu Obyčajní ľudia sedí? No ja vám to poviem.
Ono je to preto, že slovo politik sa tými rokmi v podstate zmenilo významovo na skorumpovaný, hajzel, mafián, človek, ktorému sa nedá veriť, a vo voľbách 29. februára 2020 sa ľudia postavili a povedali, že jednoducho dosť, už máme dosť tých ľudí v sakách, ktorí tu roky nás zavádzajú, klamú, korumpujú, a vyslovene si tam začali posielať ľudí z ulice. Povedali, Joži, choď tam ty, tebe veríme, proste urob nám konečne nejaký reštart krajiny. A ja si myslím, že my to tým ľuďom dlžíme, my im musíme dať to, čo chceli, a vec ako prokuratúra je čosi veľmi kľúčové, je to garancia spravodlivosti a toho, že z tých ľudí naozaj...
Tak ďakujem za slovo. (Potlesk.)
Skryt prepis