Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

4.6.2020 o 17:19 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 5.6.2020 10:45 - 10:48 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážení páni poslanci, vážený pán minister, nebudem dlho hovoriť. Je to návrh zákona, ktorý sme prerokovali aj v našom výbore, pretože sme gestorský výbor.
Chcel by som oceniť prácu ministerstva hospodárstva a takisto aj ministerstva financií a celej vlády na tomto zákone, ktorý je v podnikateľskej obci očakávaný už veľmi dlho. Ako pán minister povedal, veľmi veľa firiem je postihnutých práve tým výpadkom tržieb a hlavne tie prvé týždne bolo veľmi nejasné, ako to bude s nájomným, ktoré majú platiť. Pre veľa firiem to bolo likvidačné, pretože prenajímatelia nehnuteľností od nich žiadali platbu nájomného, akoby sa nič nedialo.
A veľmi sa teším, že sa podarilo nájsť dobré riešenie, ktoré bolo vyrokované tak s prenajímateľmi, ako s nájomníkmi.
Chcel by som špeciálne apelovať na majiteľov nehnuteľností, prenajímateľov, aby neboli šetrní v týchto zľavách, ktoré budú ponúkať svojim nájomníkom, aby nešli len na minimum, aby sa nesnažili z toho predsa len vytĺcť čo najviac, pretože pre mnohých nájomníkov je to otázka života a smrti, otázka prežitia alebo krachu. A ak prenajímatelia k tomu pristúpia krátko, krátkozrako tak, že sa budú snažiť dať čo najmenšiu zľavu, samozrejme, my ako štát na tom ušetríme, ale naozaj tých nájomníkov to môže stáť ich existenciu. A, samozrejme, z dlhodobého hľadiska je to aj pre každého prenajímateľa veľký problém, ak stratí dobrého nájomníka, pretože ho v situácii, keď ekonomika klesá, bude veľmi ťažko hľadať.
Myslím si, že čakajú nás ťažké ekonomické časy vzhľadom k tomu, čo sa udialo. Ako mnohé silné ekonomiky, kam sa zo Slovenska exportuje, dlho stáli, a myslím si, že v takýchto ťažkých časoch musíme prejaviť veľkú solidaritu a ústretovosť práve voči tým najviac postihnutým, a to sú práve obchodníci, maloobchodné prevádzky, reštaurácie, služby atď.
Čiže chcel by som apelovať na prenajímateľov, aby boli štedrí, aby boli ústretoví a aby čo najviac vyšli v ústrety svojim nájomníkom v tom, aby vlastne odpustili čo najväčšiu časť nájmu, pretože potom aj štát môže viacej prispieť a môžeme zachrániť viac týchto nájomníkov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.6.2020 10:25 - 10:25 hod.

Šefčík Marek
Ďakujem za slovo. Ja len chcem uviesť, že pri prvom hlasovaní, ktoré sme absolvovali, ktoré uvádzal pán poslanec Kazda, zariadenie nezaregistrovalo moje hlasovanie, bol som za. Prosím o opravu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.6.2020 10:06 - 10:08 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 122 zo 4. júna 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet s tým, že o výsledku prerokovania uvedeného návrhu bude informovať Národnú radu Slovenskej republiky.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na svojej 16. schôdzi dňa 5. júna 2020 a prijal uznesenie č. 41, ktorým odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s prerokovaním vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, v skrátenom legislatívnom konaní na 8. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán podpredseda, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 5.6.2020 10:02 - 10:04 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 120 zo 4. júna 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, je to tlač č. 127, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo v termíne do začiatku rokovania schôdze Národnej rady Slovenskej republiky o tomto návrhu.
Výbor prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na svojej 9. schôdzi dňa 5. júna 2020. Uznesením čl. 21, pardon, uznesením č. 21 z 5. júna 2020 súhlasil s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie vysloviť súhlas s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, je to tlač 128, sa uskutoční na 8. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, skončil som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:54 - 18:56 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Podpredseda parlamentu alebo Juraj, ďakujem za, za to zhrnutie a objasnenie niektorých vecí z toho odborného pohľadu, z pohľadu práva, právnika. Ja zareagujem ako laik, pretože v práve nie som až tak zbehlý, ale povedal si, že Ústavný súd to posudzuje podľa toho, ako voľba vplýva na demokratický proces. To, či je tajná voľba, alebo verejná, a ja teraz to vnímam tak, že ak sú podozrenia z manipulácie z hlasmi z minulosti, tak je len dobré, že voľba bude verejná. Ja nerozumiem, prečo sa to zvrtlo na tom, že je zlé, že voľba bude verejná. Viete si predstaviť, že by bola tajná voľba? Čím by nás smeráci zasypali, akými, akými všelijakými nezmyselnými podozreniami?
Áno, reagoval som aj na vás, ale takýmto spôsobom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:36 - 18:37 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja si tiež na rozdiel od pána kolegu Suska myslím, že otvoriť kandidatúru na tento post aj neprokurátorom prinesie väčšiu konkurenciu a tým aj väčšiu šancu vybrať najlepšieho šéfa prokuratúry z uchádzačov, ktorí sa prihlásia. Som presvedčená, že príslušnosť k profesii prokurátora nie je zárukou kvality. Presvedčil ma o tom jeden z generálnych prokurátorov, ktorý si nainštaloval kameru do svojej kancelárie, aby sledoval svojich hosťov, s ktorými rozprával. Prokuratúra je dnes uzavretým systémom, a tak sa nemôže stať prokurátorom ten najlepší.
Príslušnosť k profesii prokurátora nie je zárukou kvality, a preto verím, že tento zákon prinesie väčšiu konkurenciu a najlepšieho generálneho prokurátora, ako mal, malo Slovensko.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 18:00 - 18:01 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Ondrej, ďakujem za veľmi pekný a vecný príspevok, ktorý koriguje všetky tie veci, ktoré síce neboli pravda u predrečníkov, ale mohli by byť, a teda, teda upresnenie mnohých tých vecí a lží, ktoré tu odzneli, pretože my skutočne plníme iba to, čo sme sľúbili, k čomu sme sa zaviazali, a skutočne teda nerozumiem ani tej diskusii o tých neprokurátoroch a prokurátoroch, teda čiastočne rozumiem, ale nerozumiem tomu, prečo je okolo toho taký povyk, keď my v skutočnosti vôbec nezakazujeme a neobmedzujeme možnosť kandidovať prokurátorom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 4.6.2020 17:19 - 17:19 hod.

Kremský Peter
Ďakujem. Ja zvolávam členov výboru pre hospodárske záležitosti zajtra o 8.15 hod.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:47 - 16:48 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega, ja by som vám rada zacitovala niečo k spôsobu výberu generálnych prokurátorov, o ktorom hovorí Benátska komisia. Taktiež by sa mohli podmienky na voľbu generálneho prokurátora a špeciálnych prokurátorov rozšíriť tak, aby sa o túto funkciu mohli uchádzať nielen prokurátori, ale aj osoby s dvanásťročnou právnou praxou na pozíciu generálneho prokurátora, alebo osoby s desaťročnou právnou praxou na pozíciu špeciálneho prokurátora.
Čiže Benátska komisia hovorí toto o rozšírení možnosti voľby aj o neprokurátorov a kolegovia už hovorili krajiny, v ktorých, v ktorých v zásade nebol generálny prokurátor nikdy prokurátorom, a to sú Švédsko, Holandsko, Litva, Estónsko, Cyprus, Poľsko a už mimo krajiny Anglicko a Walles.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.6.2020 16:26 - 16:27 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Kmec, ja reagujem kvôli tomu, čo ste povedali na začiatku hneď, že vy sa pridávate na, ja neviem, jak ste presne povedali, ale Pellegriniho očista súdnictva alebo niečo také.
Nebyť tlaku verejnosti po vražde novinára, tak sa nič nezmení. Pellegrini, keď sa Fico trošička stiahol, len spieval o nejakom harakiri. Ale prišlo, viete čo? Bububu! Od Fica a Pelegrini iba stiahol chvost poslušne a už hral iba pekného, milého, jamôčkového.
Premaľovaný SMER je to isté, čo SMER. Nemusíte nás klamať, to je to isté a Pellegrini sa tým aj pochválil, keď hrdo vyhlásil: „Ja som dvadsať rokov vychovaný v SMER-e.“
Ďakujem.
Skryt prepis