Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

9.6.2020 o 11:40 hod.

JUDr. PhD.

Milan Vetrák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

9.6.2020 11:40 - 11:55 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, my sme pri koncipovaní programového vyhlásenia vlády, sme sa dotkli tej otázky, že či chceme systém prokuratúry nejakým spôsobom meniť na ten germánsky model, teda nejakú podobu štátneho zastupiteľstva, alebo či budeme vylepšovať ten, ten románsky model, to je viac-menej to, na čo sa tá prokuratúra podobá dnes. A je to legitímna otázka, len je to, je to zásadná otázka, ktorú bude treba v blízkej budúcnosti tiež si zodpovedať.
Len nechceli sme sa púšťať pri terajšom stave justície a prokuratúry až do takýchto zásadných zmien a nie všetci sme aj názorovo za to, aby sa to menilo na ten germánsky model toho štátneho zastupiteľstva. Ale treba o tom diskutovať, rovnako ako treba diskutovať aj o tom, či by prokuratúra alebo Generálna prokuratúra mala mať postavenie ústavného orgánu, ale to sme tiež nejakým spôsobom nedávali do programového vyhlásenia vlády, lebo to je takisto veľmi, veľmi zásadná vec a tú treba najprv odborne prediskutovať a nie narýchlo nejakým spôsobom zavádzať alebo meniť.
Takže to, čo nám poslanec Osuský hovoril, nás čaká. Čaká nás takáto diskusia v budúcnosti, ale keď chceme sa dostať k tejto diskusii a chceme robiť aj zmeny tohto typu, tak najprv treba spraviť očistu prokuratúry, treba začať od hlavy, ako sa hovorí, že ryba smrdí od hlavy, tak treba najprv vymenovať generálneho prokurátora, ktorý bude čestný a riadne vykonávať funkciu, následne urobiť aj zmeny v zákone o prokuratúre, aby fungovala efektívne a zabezpečovala spravodlivosť pre všetkých ľudí na Slovensku, a potom sa vieme venovať aj tým ďalším veciam.
A ďakujem za príspevok aj pána poslanca Svrčka.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:40 - 11:55 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, skutočne si niekto z vás myslí, že stav, v akom sa nachádza justícia na Slovensku, je dobrý? Som presvedčený, že výsledok tohtoročných parlamentných volieb hovorí za všetko. Ľudia dali jasne najavo, že nie sú spokojní so stavom, v akom sa spoločnosť nachádza. A to sa týka najmä justície vrátane stavu, v akom sa nachádza prokuratúra.
Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti spolu s hnutím NOVA, Kresťanská únia a ZMENOU ZDOLA boli vo voľbách úspešní najmä preto, že dali ľuďom jasne najavo, že takto to už ďalej nejde. Ľudia, predovšetkým naši voliči, sa dožadujú zmeny. Zmeny, ktorá spočíva aj v zásadných reformách vrátane systémových zmien v justícii.
Slovensko sa za predchádzajúcich dvoch vlád pod vedením Roberta Fica a Petra Pellegriniho dostalo do stavu, keď sme aj podľa hodnotenia Európskej komisie z hľadiska dôveryhodnosti justície považovaní za jedných z najhorších štátov. Vláda síce nezodpovedá za individuálne zlyhania jednotlivcov, či už sudcov, alebo prokurátorov, ale určite musí niesť zodpovednosť za zlyhanie systému. Oblasť spravodlivosti je nielen pre hnutie OĽANO, ale pre všetky strany vládnej koalície prioritou, a to nielen z pohľadu programového vyhlásenia vlády.
Vzhľadom na svoje postavenie a právomoc je prokuratúra, osobitne Generálna prokuratúra, neoddeliteľnou súčasťou justície. Ak myslíme boj proti korupcii a nezákonnostiam vážne, ak chceme, aby boli vyšetrené vraždy, ak chceme mať výsledky v boji s organizovaných zločinom, nestačia nám len kozmetické úpravy systému fungovania prokuratúry, nestačí nám len dolaďovanie, ako sa nás niektorí v tejto diskusii snažia presvedčiť. Prokuratúra preto potrebuje systémovú zmenu. Práve preto si musíme položiť otázky, akú prokuratúru vlastne chceme mať? Chceme ju mať viac otvorenú a viac transparentnú? Chceme, aby na jej čele bola dôveryhodná osoba, ktorá nebude hľadať spôsoby, ako sa to nedá a prečo sa to nedá? Osoba, ktorá nebude zametať kauzy pod koberec? Chceme pretrhnúť väzby niektorých prokurátorov s organizovaným zločinom? Ak chceme, a ja sa o to usilujem, predložený poslanecký návrh zákona o prokuratúre nám dáva na to vynikajúcu príležitosť, a preto ho treba podporiť.
Legislatívny návrh zákona predkladáme ako poslanecký návrh a môžem vás ubezpečiť, že takýto postup je úplne štandardný. Nevôľu v parlamente v minulosti nespôsobovalo predkladanie poslaneckých návrhov zákonov, ale podávanie pozmeňujúcich návrhov k vládnym návrhom zákonov, ktoré boli často predkladané vo veľkom rozsahu a na poslednú chvíľu.
Ako jeden z predkladateľov návrhu zákona by som rád zdôraznil, že 24. júna plánujeme zorganizovať verejnú diskusiu k tomuto návrhu zákona. Verejnú diskusiu k poslaneckým návrhom zákona považujem za niečo výnimočné. Verím a urobím všetko pre to, aby aj v budúcnosti bola verejná diskusia organizovaná pri zásadnejších zmenách zákonov a aby to bolo pravidlom.
Je namieste otázka, prečo pani ministerka spravodlivosti nepredkladá tento zákon? Rovnako je namieste otázka, prečo by mala. Nielen pani ministerka Kolíková, ale viacerí zástupcovia poslaneckých klubov vládnej koalície sme spoluautormi programového vyhlásenia vlády. Ja osobne zastávam názor, že by realizácia nášho programového vyhlásenia mala byť rozdelená medzi členov vlády a medzi poslancov Národnej rady.
Náš návrh zákona nie je zďaleka jediným, ktorý bude do parlamentu predložený poslancami. Poslanci predsa nie sú zdvíhači rúk. Sme zástupcovia ľudu a chceme, rovnako ako členovia vlády, presadzovať systémové zmeny a najmä chceme plniť sľuby, ktoré sme dali svojim voličom. A pokiaľ hovoríme o ministerke spravodlivosti či pani prezidentke, buďme korektní a nezavádzajme verejnosť. Pani ministerka aj pani prezidentka s poslaneckým návrhom novely zákona o prokuratúre súhlasia, ale nie bez výhrad.
Z pohľadu zahraničných právnych úprav možno konštatovať, že predložený návrh zákona je úplne štandardný. Benátska komisia Rady Európy vo svojich odporúčaniach víta väčšiu otvorenosť prokuratúry vrátane obsadzovania funkcie generálneho prokurátora. V súčasnosti len dva členské štátny Európskej únie, a to Slovensko a Maďarsko, podmieňujú výkon funkcie generálneho prokurátora splnením kritérií, že tento človek musí byť prokurátor, len dva štáty. Viaceré členské štáty Európskej únie pripúšťajú, že generálnym prokurátorom sa môže stať osoba, ktorá predtým funkciu prokurátora nevykonávala. A sú to štáty ako Anglicko či Švédsko, ktoré sú dlhodobo považované za bezproblémové z hľadiska právneho štátu a demokracie.
A čo je ešte podstatnejšie, práve štáty, ktoré majú na čele generálnej prokuratúry neprokurátora, Európska komisia hodnotí ako štáty, v ktorých je systém fungovania prokuratúry efektívny. Ako štáty, v ktorých sa ľudia vedia domôcť spravodlivosti a o to by nám predovšetkým malo ísť.
Pre mňa osobne je vo funkcii generálneho prokurátora prijateľný každý kandidát, ktorý splní podmienky stanovené zákonom, každý kandidát, ktorý prejde tvrdým grilovaním na ústavnoprávnom výbore v podobe verejného vypočutia so zabezpečeným priamym a živým prenosom. Každý, ktorý spĺňa požadované morálne štandardy, a každý, ktorý poskytuje záruky, že bude vykonávať svoju funkciu čestne, riadne, nezávisle a nestranne.
Vážení, vážené kolegyne, vážení kolegovia, diskutujme o jednotlivých detailoch návrhu zákona, vylepšime ho, ale uvedomme si, že v polovici júla končí funkčné obdobie generálneho prokurátora, z ktorého výsledkami práce sme nadmieru nespokojní. Akékoľvek ďalšie pokračovanie v doterajšom prístupe Generálnej prokuratúry, viď prípady Majský, Kočner, Trnka alebo Jankovská, je pre väčšinu ľudí na Slovensku neprijateľné.
Neberme ľuďom nádej, že nechceme zmenu. Podporme vystúp, podporme postúpenie predloženého poslaneckého návrhu zákona o prokuratúre do druhého čítania a umožnime systémové zmeny na prokuratúre.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:40 - 11:55 hod.

Andrejuvová Anna
Ďakujem pekne kolegom za faktické poznámky. Ja verím, že táto voľba bude najtransparentnejšia, akú Slovenská republika kedy mala. Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:25 - 11:40 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja by som ti veľmi chcela poďakovať za to, čo si povedala, a aj za to, že si pripomenula akého generála, generálneho prokurátora sme tu mali. Generálny prokurátor je niekto, kto nastavuje laťku aj pre všetkých ostatných prokurátorov, ktorí sú v tejto krajine. Keď je latka taká, aká je, podlieziteľná, tak proste tí, čo na to majú chrbtovú kosť, respektíve skôr nemajú chrbtovú kosť, sa jednoducho prispôsobia. Našťastie ešte je tu dosť zodpovedných a poctivých prokurátorov. Treba si ale uvedomiť, že prokurátor nie je zajac, ktorý sa ťahá z klobúka, že je to niekto, kto bude reprezentovať česť a spravodlivosť v tejto krajine.
A myslím si, že to, aby sme my, tak ako povedal pán poslanec Osuský, ukázali svojim voličom, že to berieme vážne a že ich zastupujeme vážne, a že tá voľba bude verejná, mne osobne vyhovuje a ďakujem, pokiaľ sa tak stane.
Takže ďakujem ešte raz za príspevok aj za to poukázanie na všetko, čo tu bolo.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:25 - 11:40 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Chcela by som vyzdvihnúť pani poslankyňu za jej veľmi jasné posolstvo aj pre našich voličov, myslím si, že iba ten sa bojí, kto nemá čisté svedomie, a ja pevne verím, že dokážeme vybrať vo vypočutí takého prokurátora, za ktorého sa nikdy nebudeme hanbiť, za ktorého môžeme vlastne úplne jasne zdvihnúť ruku na verejnosti, aby aj naši voliči vedeli, za koho sme hlasovali. Ja pevne verím, že iba ten sa bojí, čo, kto nemá čisté svedomie, a aj v minulosti sa to vlastne preukázalo a náš generálny prokurátor bude asi najlepší v rámci celej Európskej únie.
Takže ja verím, že toto, čo pani poslankyňa povedala, to je jasné posolstvo, ktoré je pre našich voličov, nielen pre nás tu v európskom, teda v národnom parlamente.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:25 - 11:40 hod.

Vetrák Milan
 

9.6.2020 11:25 - 11:40 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Vážené dámy a páni, milí kolegovia, cui bono, v koho prospech? Otázku, ktorú si kládli starí rímski právnici si položme v dvoch rovinách dnes aj my. Cui bono, v koho prospech má pôsobiť prokuratúra? Podľa našej ústavy prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu. A podľa zákona o prokuratúre je prokuratúra v rozsahu svojej pôsobnosti povinná vo verejnom záujme vykonávať opatrenia na predchádzanie porušenia zákonnosti, na zistenie a odstránenie porušenia zákonnosti, na obnovu porušených práv a vyvodenie zodpovednosti za ich porušenie.
Pri výkone svojej pôsobnosti je prokuratúra povinná využívať zákonné prostriedky tak, aby sa bez akýchkoľvek vplyvov zabezpečila dôsledná, účinná a rýchla ochrana práv a zákonom chránených záujmov fyzických, právnických osôb a štátu.
V koho prospech pôsobila predovšetkým Generálna prokuratúra v posledných rokoch? Ako je možné, že Ján Kuciak a ďalší novinári prinášali stovky informácií o podozreniach na trestnú činnosť a prokuratúra nekonala? A konať začala až po jeho zavraždení. S dovolením, z negustióznych nahrávok, ktorých aktérom bol generálny prokurátor Trnka, budem citovať len raz, a to bez nadávok.
Vážené kolegyne a kolegovia, Slovensko musí mať prokuratúru, ktorá chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu v súlade s našimi zákonmi čestne, spravodlivo a rozhodne. V tomto zmysle považujem za symbolické, že takmer po dvadsiatich rokoch navrhujeme zaviesť medzi základné, zákonné požiadavky na generálneho prokurátora aj to, že je bezúhonný a jeho morálne vlastnosti a doterajší život dávajú záruku, že funkciu generálneho prokurátora bude vykonávať riadne a čestne. Na Generálnej prokuratúre musíme otvoriť okná aj dvere. Tridsať rokov po Nežnej revolúcii nestačia nežné kozmetické zmeny. Musíme vystaviť kandidátov na post generálneho prokurátora konkurencii, jednoducho do rybníka potrebujeme pustiť šťuku.
V súvislosti s budúcou voľbou generálneho prokurátora sa niektorí opoziční politici pozastavili nad verejným hlasovaním. Ešte v minulom roku, teda počas predchádzajúceho volebného obdobia, vytvoril generálny prokurátor pracovnú skupinu, ktorá sa mala venovať vypracovan... vypracovaniu novely prokurátorských zákonov. V pracovnej skupine boli aj právničky z VIA IURIS, zástupca Rady prokurátorov, splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti a, samozrejme, pracovníci Generálnej prokuratúry a ministerstva spravodlivosti. Dovoľte mi zacitovať zo záznamu zo zasadnutia tejto pracovnej skupiny z 13. novembra 2019: "Pomerne dlhá diskusia prebehla o tom, či voľba kandidátov na generálneho prokurátora má byť tajná alebo verejná, t. j. či má byť preferovaná sloboda rozhodovania poslanca pri tajnej voľbe, alebo vytvorený tlak na zodpovednosť poslanca vykonávania jeho mandátu pri verejnej voľbe. Vzhľadom na negatívne skúsenosti z ostatných volieb generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ale aj z volieb iných vysokých štátnych funkcionárov prevážil názor, že voľba generálneho prokurátora Slovenskej republiky by mala byť verejná." Koniec citátu.
Aká negatívna skúsenosť s voľbou generálneho prokurátora vám napadne ako prvá? Podľa mňa tá, kde sa spomínali podozrenia na kupovanie hlasov poslancov. Išlo o voľbu, v ktorej o jediný hlas neprešiel Dobroslav Trnka. Ten Dobroslav Trnka, ktorého nominoval aj poslanec SMER-u a dnes už bývalý sudca Ústavného súdu Mojmír Mamojka. Ten Dobroslav Trnka, ktorý mal obžalovaný Kočner, ktorému mal obžalovaný Kočner povedať, citovať budem bez vulgarizmov: "Prečo ste išli vydierať toho Haščáka, čo si od toho očakával? Vieš, že je to môj kamarát, vieš, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom. Bohužiaľ, nám jeden chýbal, ale aj on bol ten, ktorý zložil peniaze a dal tam za teba milión eur. Presne takisto som dal milión eur za to aj ja, že tam chýbal jeden hlas, za to ja nemôžem, lebo to ty si vybavoval SDKÚ. A v SDKÚ nedali ani jeden hlas." Koniec citátu.
Faktom je, že Dobroslav Trnka nebol zvolený o jeden hlas v tajnej voľbe. Ak by ešte niekto z poslancov SMER-u vrátane pána Pellegriniho a Fica nezachytil názor členov pracovnej skupiny, dovoľte mi to ešte raz zopakovať: "Vzhľadom na negatívne skúsenosti z ostatných volieb generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ale aj z volieb iných vysokých štátnych funkcionárov prevážil názor, že voľba generálneho prokurátora Slovenskej republiky by mala byť verejná."
Vážené kolegyne a kolegovia, dovoľte mi položiť otázku cui bono aj v inom kontexte. V koho prospech hovoria kritici tejto novely? Komu môže prekážať otvorená a transparentná voľba generálneho prokurátora? Komu môže vyhovovať systém prokuratúry postsovietskeho typu?
Po tom, čo sa na Slovensku dialo v 90. rokoch pred vraždou Róberta Remiáša a dvadsať rokov nato pred vraždou Martiny a Jána, odpoveď poznáme. Mafiánom, bielym golierom, oligarchom, podvodníkom a politikom, ktorí porušovali zákony tejto krajiny. Tí všetci by sa mali prokurátorov, aj toho generálneho, báť. Ak sa naozaj bojí generálny prokurátor alebo ak je servilný, alebo familiárny voči zločincom, niečo je zhnité v tomto našom štáte. Aj preto treba vyvetrať. Aj preto treba pustiť do prokurátorského híringu šťuky. V koho prospech? V prospech nás všetkých, aby prokurátora chránila práva a zákonom chránené záujmy všetkých, nielen vyvolených fyzických a právnických osôb.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

9.6.2020 10:40 - 10:55 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, prosím, aby som, ako určenej spravodajkyni výboru, predniesla spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona. Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet ako gestorský výbor podáva Národnej rade túto spoločnú správu výborov o prerokovaní vyššie uvedeného vládneho návrhu zákona.
Národná rada uznesením 169 z 5. júna 2020 pridelila vládny návrh zákona týmto výborom Národnej rady: výboru pre financie a rozpočet, ústavnoprávnemu výboru. Zároveň určila výbor pre financie a rozpočet ako gestorský výbor.
K predmetnému vládnemu návrhu zákona zaujali výbory toto stanovisko. Odporúčanie pre Národnú radu návrh schváliť výbor pre financie a rozpočet, je to uznesenie 43 z 5. júna 2020. A druhé odporučenie pre Národnú radu návrh schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, a to ústavnoprávny výbor.
Z uznesenia výboru uvedeného pod bodom III tejto spoločnej správy vyplývajú pozmeňujúce a doplňujúce návrhy spoločné, uvedené pod bodom IV spoločnej správy.
Gestorský výbor odporúča o návrhoch výboru hlasovať takto: o bodoch spoločnej správy č. 1 a 2 hlasovať spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa výborov bola schválená uznesením gestorského výboru č. 44 z 9. júna 2020. Týmto uznesením ma výbor poveril, aby som schôdzi Národnej rady popri prerokovaní o predmetnom vládnom návrhu zákona predkladala návrhy v zmysle príslušných ustanovení zákona o rokovacom poriadku.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončila som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 10:40 - 10:55 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážení kolegovia a kolegyne, rada by som vás požiadala o podporu pozmeňujúceho návrhu s pätnástimi podpismi poslankýň a poslancov. Tento pozmeňujúci návrh sa týka zákona, ktorý momentálne prerokovávame, o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 128).
Pozmeňovací návrh znie: "V čl. II, v čl. I 2. bode v § 1431 sa vypúšťa odsek 2 a súčasne sa zrušuje označenie odseku 1."
Celkom krátke zdôvodnenie. Navrhovanou úpravou sa vypúšťa duplicita z návrhu zákona.
Ďakujem vám pekne za podporu. Ďakujem vám, pán predseda.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 10:25 - 10:40 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, panie poslankyne, vážení páni poslanci, ako spoločný spravodajca výboru predkladám spoločnú správu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, je to tlač č. 128a.
Uvedený vládny návrh zákona prerokoval ústavnoprávny výbor a výbor pre zdravotníctvo ako gestorský výbor v určenej lehote. Ústavnoprávny výbor súhlasil s vládnym návrhom zákona a odporučil Národnej rade uvedený návrh zákona schváliť. Výbor pre zdravotníctvo vyslovil súhlas s uvedeným návrhom zákona a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi, ktoré sú obsiahnuté v IV. časti spoločnej správy.
Gestorský výbor nedostal žiadne stanoviská poslancov, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený. Gestorský výbor na základe stanovísk výborov k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, je to tlač č. 128, vyjadrených v uzneseniach uvedených pod bodom IV tejto správy a v stanovisku gestorského výboru, odporúča Národnej rade Slovenskej republiky vládny návrh zákona schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Spoločná správa obsahuje šesť pozmeňujúcich návrhoch, návrhov. Gestorský výbor odporučil hlasovať o bodoch 1 až 6 spoločne s návrhom gestorského výboru schváliť. Spoločná správa výborov bola schválená uznesením č. 28 z 9. júna 2020, kde ma výbor poveril za spoločného spravodajcu k predloženému návrhu zákona.
Pán predsedajúci, skončil som, nech sa páči, môžte otvoriť rozpravu.
Skryt prepis