Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.6.2020 o 14:47 hod.

Bc.

Dominik Drdul

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 14:49 - 14:51 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Andrej, vieš, niektorí ľudia nikdy nepochopia, že ty máš svoj názor, že si mladý človek, ktorý má svoj názor, názor, ktorý je dobrý podľa mňa, nepochopia, že nebudeme robiť len to, čo povie vodca, nebudeme robiť len to, čo povie súdruh vedúci strany. Tvoj názor je, ja s ním súhlasím a musím povedať, že naozaj je tu jeden veľký problém a to je to, že nikto neurobil doteraz žiadny relevantný prieskum. Ja som nevidel žiadne naozaj relevantné veci, či zamestnávatelia a zamestnanci s tým súhlasia, alebo či súhlasia s tým len, so zákazom, len ľudia. Toto by bolo veľmi dobré urobiť pred tým zákonom, aby sme sa opierali o fakty, aby sme sa neopierali len o dojmy toho, že budem obedovať so svojou rodinou, a dojmy toho, že potrebujeme zblížiť slovenské rodiny. Ja som za to, ja som za to, aby slovenské rodiny v nedeľu spolu obedovali, ale som aj za to, keď sme už spravili zákon o tom, že v nedeľu sa, je stonásobný príplatok za prácu, tak som za to, aby sa mohli rozhodnúť slobodne aj ľudia, ktorí v nedeľu chcú pracovať, či budú v nedeľu pracovať, lebo pre mnohých je to veľmi veľký zisk.
Takže ešte na záver, Andrej, tvoj názor je tvoj názor a to, že niekto tu hovorí, že nie je totožný s Matovičom, je len dôkaz toho, že sme, že naozaj naše hnutie je slobodné a nebudeme robiť to, čo chce vodca. Ďakujem, Andrej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 14:47 - 14:47 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Andrej, ďakujem za veľmi kultivovaný konštruktívny príspevok, kde si vedel dobrým spôsobom vyjadriť názor, ktorý zdieľam aj ja, a síce, že minimálne v tomto čase a aj v tom znení, v akom je to navrhnuté, ide v podstate o hazard a o návrh, ktorý má potenciál v konečnom dôsledku poškodiť tých, ktorým má akože pomôcť, a síce nízkopríjmové skupiny, študentov, brigádnikov, predavačky, ktoré, mimochodom, nepracujú vždy každý deň v týždni a už vôbec nie každú nedeľu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 14:39 - 14:43 hod.

Stančík Andrej
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 11:55 - 12:06 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. K tomu medzirezortnému pripomienkovému konaniu a k tej diskusii, ja by som ani to samotné NPK zase tak nepreceňoval, pretože aj vláda môže predkladať návrh zákona spôsobom, ktorý bude zaručovať oveľa menšiu diskusiu, ako keď poslanci predložia návrh zákona a urobia k nemu verejnú diskusiu. To si treba otvorene povedať, že aj vláda to dokáže takýmto spôsobom jednoducho zredukovať, a nehovorím teraz o skrátených legislatívnych konaniach.
Veď povedzme si otvorene, že tento poslanecký návrh zákona, keď prejde do druhého čítania bude zaslaný vláde na zaujatie stanoviska. Vláda bude mať 30 dní, kedy to bezproblémovo môže rozhodiť medzi ministerstvá, ktoré sa k tomu vyjadria. Potom to pôjde na Legislatívnu radu vlády, kde my ako predkladatelia si to budeme musieť prísť obhájiť, to bude ďalšia odborná diskusia. Potom to pôjde na vládu a sa to vráti sem naspäť. Medzitým organizujeme verejnú diskusiu, tá diskusia tu už prebieha mimochodom dva mesiace, síce hlavne o menách, ale nielen o menách. Čiže tento zákon je pomerne slušne diskutovaný aj bez toho, aby ho predkladala vláda.
Ja skôr by som povedal, že, že ak by to predkladala vláda, tak by to bolo také sympatickejšie, lebo by sme nemuseli teraz nejakým spôsobom reagovať na to, že ako si kto vykladá programové vyhlásenie vlády. Ale inak z hľadiska toho prediskutovania tejto veci si myslím, že nebudeme vôbec ťahať za kratší koniec, keby to vláda predkladala.
A k tým ďalším veciam. Áno, je to prvý krok, budú ďalšie. To programové vyhlásenie vlády je ambiciózne. Želajme si, aby sa nám podarila aspoň väčšina z tých vecí, ktoré sme tam dali, naplniť aj časovo stihnúť. A želajme si aj to, aby boli všetky návrhy zákonov, či už poslanecké, alebo vládne, riadne prediskutované aj odborne prediskutované.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:40 - 11:55 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. No, my sme pri koncipovaní programového vyhlásenia vlády, sme sa dotkli tej otázky, že či chceme systém prokuratúry nejakým spôsobom meniť na ten germánsky model, teda nejakú podobu štátneho zastupiteľstva, alebo či budeme vylepšovať ten, ten románsky model, to je viac-menej to, na čo sa tá prokuratúra podobá dnes. A je to legitímna otázka, len je to, je to zásadná otázka, ktorú bude treba v blízkej budúcnosti tiež si zodpovedať.
Len nechceli sme sa púšťať pri terajšom stave justície a prokuratúry až do takýchto zásadných zmien a nie všetci sme aj názorovo za to, aby sa to menilo na ten germánsky model toho štátneho zastupiteľstva. Ale treba o tom diskutovať, rovnako ako treba diskutovať aj o tom, či by prokuratúra alebo Generálna prokuratúra mala mať postavenie ústavného orgánu, ale to sme tiež nejakým spôsobom nedávali do programového vyhlásenia vlády, lebo to je takisto veľmi, veľmi zásadná vec a tú treba najprv odborne prediskutovať a nie narýchlo nejakým spôsobom zavádzať alebo meniť.
Takže to, čo nám poslanec Osuský hovoril, nás čaká. Čaká nás takáto diskusia v budúcnosti, ale keď chceme sa dostať k tejto diskusii a chceme robiť aj zmeny tohto typu, tak najprv treba spraviť očistu prokuratúry, treba začať od hlavy, ako sa hovorí, že ryba smrdí od hlavy, tak treba najprv vymenovať generálneho prokurátora, ktorý bude čestný a riadne vykonávať funkciu, následne urobiť aj zmeny v zákone o prokuratúre, aby fungovala efektívne a zabezpečovala spravodlivosť pre všetkých ľudí na Slovensku, a potom sa vieme venovať aj tým ďalším veciam.
A ďakujem za príspevok aj pána poslanca Svrčka.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:40 - 11:55 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážené kolegyne, vážení kolegovia, skutočne si niekto z vás myslí, že stav, v akom sa nachádza justícia na Slovensku, je dobrý? Som presvedčený, že výsledok tohtoročných parlamentných volieb hovorí za všetko. Ľudia dali jasne najavo, že nie sú spokojní so stavom, v akom sa spoločnosť nachádza. A to sa týka najmä justície vrátane stavu, v akom sa nachádza prokuratúra.
Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti spolu s hnutím NOVA, Kresťanská únia a ZMENOU ZDOLA boli vo voľbách úspešní najmä preto, že dali ľuďom jasne najavo, že takto to už ďalej nejde. Ľudia, predovšetkým naši voliči, sa dožadujú zmeny. Zmeny, ktorá spočíva aj v zásadných reformách vrátane systémových zmien v justícii.
Slovensko sa za predchádzajúcich dvoch vlád pod vedením Roberta Fica a Petra Pellegriniho dostalo do stavu, keď sme aj podľa hodnotenia Európskej komisie z hľadiska dôveryhodnosti justície považovaní za jedných z najhorších štátov. Vláda síce nezodpovedá za individuálne zlyhania jednotlivcov, či už sudcov, alebo prokurátorov, ale určite musí niesť zodpovednosť za zlyhanie systému. Oblasť spravodlivosti je nielen pre hnutie OĽANO, ale pre všetky strany vládnej koalície prioritou, a to nielen z pohľadu programového vyhlásenia vlády.
Vzhľadom na svoje postavenie a právomoc je prokuratúra, osobitne Generálna prokuratúra, neoddeliteľnou súčasťou justície. Ak myslíme boj proti korupcii a nezákonnostiam vážne, ak chceme, aby boli vyšetrené vraždy, ak chceme mať výsledky v boji s organizovaných zločinom, nestačia nám len kozmetické úpravy systému fungovania prokuratúry, nestačí nám len dolaďovanie, ako sa nás niektorí v tejto diskusii snažia presvedčiť. Prokuratúra preto potrebuje systémovú zmenu. Práve preto si musíme položiť otázky, akú prokuratúru vlastne chceme mať? Chceme ju mať viac otvorenú a viac transparentnú? Chceme, aby na jej čele bola dôveryhodná osoba, ktorá nebude hľadať spôsoby, ako sa to nedá a prečo sa to nedá? Osoba, ktorá nebude zametať kauzy pod koberec? Chceme pretrhnúť väzby niektorých prokurátorov s organizovaným zločinom? Ak chceme, a ja sa o to usilujem, predložený poslanecký návrh zákona o prokuratúre nám dáva na to vynikajúcu príležitosť, a preto ho treba podporiť.
Legislatívny návrh zákona predkladáme ako poslanecký návrh a môžem vás ubezpečiť, že takýto postup je úplne štandardný. Nevôľu v parlamente v minulosti nespôsobovalo predkladanie poslaneckých návrhov zákonov, ale podávanie pozmeňujúcich návrhov k vládnym návrhom zákonov, ktoré boli často predkladané vo veľkom rozsahu a na poslednú chvíľu.
Ako jeden z predkladateľov návrhu zákona by som rád zdôraznil, že 24. júna plánujeme zorganizovať verejnú diskusiu k tomuto návrhu zákona. Verejnú diskusiu k poslaneckým návrhom zákona považujem za niečo výnimočné. Verím a urobím všetko pre to, aby aj v budúcnosti bola verejná diskusia organizovaná pri zásadnejších zmenách zákonov a aby to bolo pravidlom.
Je namieste otázka, prečo pani ministerka spravodlivosti nepredkladá tento zákon? Rovnako je namieste otázka, prečo by mala. Nielen pani ministerka Kolíková, ale viacerí zástupcovia poslaneckých klubov vládnej koalície sme spoluautormi programového vyhlásenia vlády. Ja osobne zastávam názor, že by realizácia nášho programového vyhlásenia mala byť rozdelená medzi členov vlády a medzi poslancov Národnej rady.
Náš návrh zákona nie je zďaleka jediným, ktorý bude do parlamentu predložený poslancami. Poslanci predsa nie sú zdvíhači rúk. Sme zástupcovia ľudu a chceme, rovnako ako členovia vlády, presadzovať systémové zmeny a najmä chceme plniť sľuby, ktoré sme dali svojim voličom. A pokiaľ hovoríme o ministerke spravodlivosti či pani prezidentke, buďme korektní a nezavádzajme verejnosť. Pani ministerka aj pani prezidentka s poslaneckým návrhom novely zákona o prokuratúre súhlasia, ale nie bez výhrad.
Z pohľadu zahraničných právnych úprav možno konštatovať, že predložený návrh zákona je úplne štandardný. Benátska komisia Rady Európy vo svojich odporúčaniach víta väčšiu otvorenosť prokuratúry vrátane obsadzovania funkcie generálneho prokurátora. V súčasnosti len dva členské štátny Európskej únie, a to Slovensko a Maďarsko, podmieňujú výkon funkcie generálneho prokurátora splnením kritérií, že tento človek musí byť prokurátor, len dva štáty. Viaceré členské štáty Európskej únie pripúšťajú, že generálnym prokurátorom sa môže stať osoba, ktorá predtým funkciu prokurátora nevykonávala. A sú to štáty ako Anglicko či Švédsko, ktoré sú dlhodobo považované za bezproblémové z hľadiska právneho štátu a demokracie.
A čo je ešte podstatnejšie, práve štáty, ktoré majú na čele generálnej prokuratúry neprokurátora, Európska komisia hodnotí ako štáty, v ktorých je systém fungovania prokuratúry efektívny. Ako štáty, v ktorých sa ľudia vedia domôcť spravodlivosti a o to by nám predovšetkým malo ísť.
Pre mňa osobne je vo funkcii generálneho prokurátora prijateľný každý kandidát, ktorý splní podmienky stanovené zákonom, každý kandidát, ktorý prejde tvrdým grilovaním na ústavnoprávnom výbore v podobe verejného vypočutia so zabezpečeným priamym a živým prenosom. Každý, ktorý spĺňa požadované morálne štandardy, a každý, ktorý poskytuje záruky, že bude vykonávať svoju funkciu čestne, riadne, nezávisle a nestranne.
Vážení, vážené kolegyne, vážení kolegovia, diskutujme o jednotlivých detailoch návrhu zákona, vylepšime ho, ale uvedomme si, že v polovici júla končí funkčné obdobie generálneho prokurátora, z ktorého výsledkami práce sme nadmieru nespokojní. Akékoľvek ďalšie pokračovanie v doterajšom prístupe Generálnej prokuratúry, viď prípady Majský, Kočner, Trnka alebo Jankovská, je pre väčšinu ľudí na Slovensku neprijateľné.
Neberme ľuďom nádej, že nechceme zmenu. Podporme vystúp, podporme postúpenie predloženého poslaneckého návrhu zákona o prokuratúre do druhého čítania a umožnime systémové zmeny na prokuratúre.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:40 - 11:55 hod.

Andrejuvová Anna
Ďakujem pekne kolegom za faktické poznámky. Ja verím, že táto voľba bude najtransparentnejšia, akú Slovenská republika kedy mala. Ďakujem.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:25 - 11:40 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pani poslankyňa, ja by som ti veľmi chcela poďakovať za to, čo si povedala, a aj za to, že si pripomenula akého generála, generálneho prokurátora sme tu mali. Generálny prokurátor je niekto, kto nastavuje laťku aj pre všetkých ostatných prokurátorov, ktorí sú v tejto krajine. Keď je latka taká, aká je, podlieziteľná, tak proste tí, čo na to majú chrbtovú kosť, respektíve skôr nemajú chrbtovú kosť, sa jednoducho prispôsobia. Našťastie ešte je tu dosť zodpovedných a poctivých prokurátorov. Treba si ale uvedomiť, že prokurátor nie je zajac, ktorý sa ťahá z klobúka, že je to niekto, kto bude reprezentovať česť a spravodlivosť v tejto krajine.
A myslím si, že to, aby sme my, tak ako povedal pán poslanec Osuský, ukázali svojim voličom, že to berieme vážne a že ich zastupujeme vážne, a že tá voľba bude verejná, mne osobne vyhovuje a ďakujem, pokiaľ sa tak stane.
Takže ďakujem ešte raz za príspevok aj za to poukázanie na všetko, čo tu bolo.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:25 - 11:40 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Chcela by som vyzdvihnúť pani poslankyňu za jej veľmi jasné posolstvo aj pre našich voličov, myslím si, že iba ten sa bojí, kto nemá čisté svedomie, a ja pevne verím, že dokážeme vybrať vo vypočutí takého prokurátora, za ktorého sa nikdy nebudeme hanbiť, za ktorého môžeme vlastne úplne jasne zdvihnúť ruku na verejnosti, aby aj naši voliči vedeli, za koho sme hlasovali. Ja pevne verím, že iba ten sa bojí, čo, kto nemá čisté svedomie, a aj v minulosti sa to vlastne preukázalo a náš generálny prokurátor bude asi najlepší v rámci celej Európskej únie.
Takže ja verím, že toto, čo pani poslankyňa povedala, to je jasné posolstvo, ktoré je pre našich voličov, nielen pre nás tu v európskom, teda v národnom parlamente.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

9.6.2020 11:25 - 11:40 hod.

Vetrák Milan