Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.6.2020 o 16:06 hod.

Bc.

Romana Tabák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 16:06 - 16:06 hod.

Tabák Romana
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Gyimesi, mňa veľmi oslovila vaša úprimnosť a autentickosť, ale dôvod, prečo som sa prihlásila do tejto faktickej poznámky, je, že som veľmi rada, že ste opäť medzi nami a že ste zdravý a že tá ťažká autonehoda dopadla, ako dopadla. (Povedané so smiechom.) Takže ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 15:59 - 16:02 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, nebudem robiť žiadne okolky, plne podporujem návrh na zatvorenie obchodov v nedeľu a rovnako tak cíti a si to myslí aj veľká väčšina poslaneckého klubu hnutia OĽANO.
Diskusia o tomto návrhu prebieha v médiách a na všetkých frontoch už niekoľko týždňov, preto si myslím, že nič nové vám nepoviem ohľadom argumentov pro alebo argumentov kontra. Snáď by som len chcel zdôrazniť jednu vec, že nie je to výlučne len ideologický nápad, nie je to výlučne ideologický návrh, ale ja by som zaňho hlasoval z toho titulu, že má v sebe veľký sociálny rozmer.
Som človek, ktorý pracujúcich, chudobných a zdieraných v tom maloobchode, lebo všetci vieme, aké sú tam výplaty, týchto ľudí budem vždy obhajovať a vždy budem stáť na ich strane. Viem, čo musia títo ľudia znášať v nedeľu, viem, že tam chodiť do tej práce nechcú, ale musia.
Pre to, že to nie je ideologický alebo výlučne ideologický návrh, svedčí moja osoba, pretože o mne je možné povedať čokoľvek, len to nie, že som bigotným katolíkom, napriek tomu to podporujem. Ja nevnímam ľudí cez excelovské tabuľky, cez percentá, HDP alebo pokles tržieb v maloobchode. Vnímam ich ako ľudské bytosti, ktoré si zaslúžia mať jeden deň voľna vtedy, kedy si ho budú vedieť naplánovať, a nie vtedy, keď sa im alebo keď im to ich zamestnávateľ umožní.
Aj z tohto titulu považujem práve prebiehajúcu diskusiu o zavedení možnosti pracovať v nedeľu alebo nemožnosti za hlúpy, pretože všetci dobre vieme, že takýto zamestnávateľ, vlastne zamestnanec, ktorý odmietne nastúpiť v nedeľu do práce, tak bude automaticky prepustený a dvojnásobne to platí aj v regióne, v ktorom žijem.
Vážené dámy, vážení páni, keďže nás viaže koaličná zmluva a keďže náš koaličný partner s tým v zásade nesúhlasí, s takýmto návrhom, žiaľ, za tento návrh ja hlasovať dnes nebudem. Ale verím v to, že sa nám podarí nájsť konsenzus, aby sme takýto návrh pripravili my plne v súlade s koaličnou zmluvou, plne v súlade s nejakými dohodami, ktoré budú vyhovovať všetkým.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 15:55 - 15:56 hod.

Jílek Rastislav Zobrazit prepis
Pán kolega Dostál, v úvode vašej rozpravy ste spomenuli, že sa vám javí tento návrh zákona z dielne ĽSNS ako ideologický návrh. Ja by som len chcel poukázať na článok 1 Ústavy Slovenskej republiky: "Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo." Taktiež zdieľam názor, že v tomto čase po korone, keď potrebujeme podporiť ekonomiku, nie je adekvátne zaoberať sa týmto návrhom zákona, navyše ak nie je zhoda naprieč koalíciou, nakoľko rešpektujeme koaličnú zmluvu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 15:51 - 15:52 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja súhlasím takisto s pánom poslancom Dostálom, a teda vrátim sa k tomu, čo práve on hovoril o tej ziskovosti. Neprekvapuje ma, že ani tí veľkí majitelia firiem s týmto súhlasia, pretože ja si, naopak, myslím; viem, ako sa to preorganizováva, vlastne aj ten sobotný predaj by bol. My svojím spôsobom zvýšime zisky tým majiteľom tých veľkých prevádzok a toto sa mi zdá také, že nebereme ohľad ani v podstate veľmi na rodinu, ani na to, čo chcú tí predajco... teda tí zamestnanci, ale teda sú to tí majitelia, ktorým tie zisky zvýšime. To je jeden uhol pohľadu.
Druhý uhol pohľadu mám taký, že nemyslím si, že každá rodina každú nedeľu, keď chodí nakupovať, trávi v tej, v tých obchodných reťazcoch. Je to tretia a štvrtá rodina, možno aj pani kolegyňa by mi to povedala; že berem to tak, že pred tými Vianocami skutočne tá zlatá nedeľa, bývajú narvané tie obchody, ale inak vtedy, keď potrebuje tá rodina, ide si nakúpiť, inak ide do lesa alebo trávi inak ten čas. Takže je to skutočne o tej slobode.
A tretia vec, my sme okres, ktorý je na hraniciach s Českou republikou, a skutočne tí ľudia od nás chodia teraz nakupovať do tej Českej republiky. Takže tento uhol pohľadu je, že skutočne prichádzame my aj o dépeháčku, aj o tie tržby. Tí ľudia si slobodne vyberú, vyberú sa tých štyri, päť, šesť kilometrov a idú si nakúpiť do tej Českej republiky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 15:30 - 15:31 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja sa prikláňam k tomu, čo si ty povedal. Ja si, naopak, ešte myslím, že v podstate vzhľadom na to, že mne píše strašne veľa predavačiek, ktoré sú osamelé matky s deťmi a tie nedele sú pre nich možnosť vyššieho zárobku, že by boli rady, keby sme im tie nedele ponechali práve kvôli tomuto. Je to deň, respektíve je to čas, kedy ich vlastní rodičia sa dokážu o ich deti postarať tak, aby oni zarobili trošičku viac. Priznávam, sú to obvykle osamelé matky s deťmi. Napriek tomu si zase ja osobne myslím, že by bolo možno ne... bolo možno aj fajn nechať to rozhodnutie, či otvoriť v nedeľu, alebo neotvoriť v nedeľu, na samotných majiteľoch prevádzok a tie predavačky sa samé rozhodnú, či budú pracovať u človeka, ktorý chce mať v nedeľu otvorené, alebo u človeka, ktorý v nedeľu otvorené nechce mať. Ja si myslím, že možno takto by to bolo najférovejšie a vzhľadom, vzhľadom k tejto situácii možno aj najlepšie.
Zároveň si takisto nemyslím, že o tomto čase, po korone, teraz zatvárať obchody je, je, je dobré, pretože tá ekonomika naozaj potrebuje ten reštart, potrebuje sa nakopnúť, potrebuje sa naštartovať. Čiže o tomto čase určite nie.
A, pán poslanec Kotleba, ja kedykoľvek v pohode budem zasadať aj v nedeľu. Nemám s tým absolútne najmenší problém.
Takže to je asi tak všetko. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 14:51 - 14:52 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za teda reakcie, za konštruktívne aj menej konštruktívne. Ja, ja si myslím, že je veľká výhoda, ako povedal Jožo Pročko, že môžme si vyjadriť svoj názor, ale nemusíme po každom vystúpení predsedu hovoriť, ako je skvelé, že čo povedal, ako si to vážime. Takže ja si túto slobodu veľmi cením, takisto tú slobodu, že môžem sa vyjadriť aj rozpore s názormi pána premiéra. A takisto by som chcel povedať ešte jednu vec, to sa riešilo, tých zahraničných firiem, neviem, či toto je zrovna téma, ktorú riešime pri tomto zákone, takže to asi bolo úplne bezpredmetné.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 14:49 - 14:51 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Andrej, vieš, niektorí ľudia nikdy nepochopia, že ty máš svoj názor, že si mladý človek, ktorý má svoj názor, názor, ktorý je dobrý podľa mňa, nepochopia, že nebudeme robiť len to, čo povie vodca, nebudeme robiť len to, čo povie súdruh vedúci strany. Tvoj názor je, ja s ním súhlasím a musím povedať, že naozaj je tu jeden veľký problém a to je to, že nikto neurobil doteraz žiadny relevantný prieskum. Ja som nevidel žiadne naozaj relevantné veci, či zamestnávatelia a zamestnanci s tým súhlasia, alebo či súhlasia s tým len, so zákazom, len ľudia. Toto by bolo veľmi dobré urobiť pred tým zákonom, aby sme sa opierali o fakty, aby sme sa neopierali len o dojmy toho, že budem obedovať so svojou rodinou, a dojmy toho, že potrebujeme zblížiť slovenské rodiny. Ja som za to, ja som za to, aby slovenské rodiny v nedeľu spolu obedovali, ale som aj za to, keď sme už spravili zákon o tom, že v nedeľu sa, je stonásobný príplatok za prácu, tak som za to, aby sa mohli rozhodnúť slobodne aj ľudia, ktorí v nedeľu chcú pracovať, či budú v nedeľu pracovať, lebo pre mnohých je to veľmi veľký zisk.
Takže ešte na záver, Andrej, tvoj názor je tvoj názor a to, že niekto tu hovorí, že nie je totožný s Matovičom, je len dôkaz toho, že sme, že naozaj naše hnutie je slobodné a nebudeme robiť to, čo chce vodca. Ďakujem, Andrej.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 14:47 - 14:47 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Andrej, ďakujem za veľmi kultivovaný konštruktívny príspevok, kde si vedel dobrým spôsobom vyjadriť názor, ktorý zdieľam aj ja, a síce, že minimálne v tomto čase a aj v tom znení, v akom je to navrhnuté, ide v podstate o hazard a o návrh, ktorý má potenciál v konečnom dôsledku poškodiť tých, ktorým má akože pomôcť, a síce nízkopríjmové skupiny, študentov, brigádnikov, predavačky, ktoré, mimochodom, nepracujú vždy každý deň v týždni a už vôbec nie každú nedeľu.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 14:39 - 14:43 hod.

Stančík Andrej
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 11:55 - 12:06 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. K tomu medzirezortnému pripomienkovému konaniu a k tej diskusii, ja by som ani to samotné NPK zase tak nepreceňoval, pretože aj vláda môže predkladať návrh zákona spôsobom, ktorý bude zaručovať oveľa menšiu diskusiu, ako keď poslanci predložia návrh zákona a urobia k nemu verejnú diskusiu. To si treba otvorene povedať, že aj vláda to dokáže takýmto spôsobom jednoducho zredukovať, a nehovorím teraz o skrátených legislatívnych konaniach.
Veď povedzme si otvorene, že tento poslanecký návrh zákona, keď prejde do druhého čítania bude zaslaný vláde na zaujatie stanoviska. Vláda bude mať 30 dní, kedy to bezproblémovo môže rozhodiť medzi ministerstvá, ktoré sa k tomu vyjadria. Potom to pôjde na Legislatívnu radu vlády, kde my ako predkladatelia si to budeme musieť prísť obhájiť, to bude ďalšia odborná diskusia. Potom to pôjde na vládu a sa to vráti sem naspäť. Medzitým organizujeme verejnú diskusiu, tá diskusia tu už prebieha mimochodom dva mesiace, síce hlavne o menách, ale nielen o menách. Čiže tento zákon je pomerne slušne diskutovaný aj bez toho, aby ho predkladala vláda.
Ja skôr by som povedal, že, že ak by to predkladala vláda, tak by to bolo také sympatickejšie, lebo by sme nemuseli teraz nejakým spôsobom reagovať na to, že ako si kto vykladá programové vyhlásenie vlády. Ale inak z hľadiska toho prediskutovania tejto veci si myslím, že nebudeme vôbec ťahať za kratší koniec, keby to vláda predkladala.
A k tým ďalším veciam. Áno, je to prvý krok, budú ďalšie. To programové vyhlásenie vlády je ambiciózne. Želajme si, aby sa nám podarila aspoň väčšina z tých vecí, ktoré sme tam dali, naplniť aj časovo stihnúť. A želajme si aj to, aby boli všetky návrhy zákonov, či už poslanecké, alebo vládne, riadne prediskutované aj odborne prediskutované.
Skryt prepis