Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.6.2020 o 18:44 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:56 - 18:58 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
No, priatelia, ja som celý svoj život pracovala buď v televízii, alebo v rozhlase. A môžem vám povedať, že ako človek, ktorý nemal deti, som pracovala každé Vianoce, každú sobotu, každú nedeľu, každý Silvester, v čase, keď vy ste boli doma a venovali ste sa rodine. Ja som sa svojej rodine venovať nemohla, ale vedela som, kam idem pracovať, a vedela som, že ma to čaká. Bolo to moje osobné, súkromné rozhodnutie, preto som tam pracovala, pretože ma tá práca bavila.
Ja si myslím, že každý by mal robiť to, čo ho baví a bez ohľadu na to, či to bude v sobotu, v nedeľu. Ja si myslím, že kto má vzťah k svojej rodine, tú cestu si nájde bez ohľadu na to, ktorý deň to bude. Ja chápem, o čo vám ide (reakcie z pléna), a dobre, kolegovia, ja chápem, o čo ide, a myslím si naďalej, že každý majiteľ akéhokoľvek obchodu, o ktorom sa tu bavíme, by si mal sám určiť, či tú sobotu, teda tú nedeľu chce mať otvorené alebo nechce mať otvorené.
Zároveň sa chcem ešte, zároveň chcem ešte upozorniť na to, že máme tu silnú aj židovskú obec. Čo urobíme, keď budú žiadať, aby sme zatvorili aj v sobotu? Čiže treba naozaj zobrať do úvahy všetko a hlavne ľudí, ktorí tu žijú v tejto krajine, že tu naozaj nežijú, nežije iba určitá časť, ale že sú tu aj menšiny.
A ja ďakujem všetkým mojím predrečníkom aj z tej strany, aj z druhej strany, že, že to bolo slušné, tá diskusia, ale napriek tomu moje srdce liberála mne za tento zákon nezahlasuje. Takže ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:44 - 18:46 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Taraba, netvrdím, že to je zlý zákon, ktorý navrhujete, ale ako som už uviedol aj v rozprave, nie je dobre načasovaný a za tým si budem stáť. Lebo sa naozaj stretávam denne s desiatkami prosbami o pomoc a nemám toľko peňazí, aby som pomáhal tým hladným deťom, ktoré naozaj majú problém aj so základnými potravinami, takže za tým si stojím. A ako poslanec určite urobím všetko pre to, aby počas môjho pôsobenia za tie roky, čo tu budem, aby voľné nedele boli uplatnené aj v zákone.
Pán Kotleba, spomínate predchádzajúce obdobie. Ja som v minulom období nebol ako poslanec, ani som nepostrehol, aj keď som dosť sledoval politiku, ale nepostrehol som, že tento zákon bol v pléne. Momentálne k tomu môžem povedať iba toľko, ako som sa zachoval ja, dávam priestor aj obchodníkom, majiteľom prevádzok, nech sa rozhodnú podľa svedomia. A nielen obchodníci, majitelia prevádzok, ale aj zákazníci. Kresťan by nemal v nedeľu nakupovať. To je môj názor a ja to dodržiavam. Radšej zjeme chlieb z mrazničky, ako sa tešiť večer v nedeľu z čerstvého rožka. Taký príklad.
Pán Beluský, ako som už povedal teraz, nechajte priestor pre ľudí, no to som už, ako často sa opakujem, ale naozaj že nechajte priestor pre ľudí, aby si mohli zarobiť na chleba a na potraviny. Lebo naozaj toto by som si nezobral na zodpovednosť, aby v tejto kríze, aby som ja bol súčasťou toho, že podporím tento návrh zákona, aj keď by som, nemám s ním problém.
Pán Podmanický, tvrdíte, ste za schválenie tohto zákona aj sám ste ho navrhli, vlastne je odložený na ďalšiu schôdzu, na júlovú. Len sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:34 - 18:36 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Nadviažem na môjho predrečníka pána poslanca Milana Kuriaka. Oceňujem, že aj napriek tomu, že pri tomto návrhu zákona cítiť vo vzduchu také malé iskrenie, prebieha diskusia korektne, vecne a kultivovane. Súhlasím s tým, že sa na túto problematiku nemôžeme pozerať len z ekonomického a finančného hľadiska, ale tento návrh má aj hodnotový, sociálny a ľudský rozmer. Veľmi dobre vieme, že v našej spoločnosti je nielen ekonomická kríza, ale je to aj kríza rodín. Rodičia, manželia sú v dnešnej dobe tak pracovne vyťažení, že nemajú na seba a svoje deti čas. Voľné nedele pre zamestnancov, ktorí pracujú v maloobchode, vnímam ako ústretový krok a možnosť, aby rodiny aspoň jeden deň v týždni boli spolu a trávili voľné chvíle spoločne.
Mnohí by ste boli prekvapení, ale voľná nedeľa má aj preventívny charakter. Mám známeho, ktorý práve kvôli väčšiemu zárobku zámerne pracoval soboty a nedele, ale, žiaľ, na úkor rodiny. Jeho syn, na ktorého absolútne nemal čas, prepadol drogám. Dnes by všetky tie peniaze, ktoré zarobil počas nedieľ, vymenil za chvíle so svojím synom. A takýchto prípadov sú stovky.
Áno, tento návrh má aj náboženský charakter, rozmer, pretože umožňuje kresťanským rodinám stráviť a prežiť nedeľnú bohoslužbu a svätú omšu spoločne. Chcem sa poďakovať všetkým poslancom, ktorí o tejto téme diskutujú otvorene a slobodne a majú na zreteli nielen ekonomické hľadisko, ale aj ochranu rodín.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 18:14 - 18:25 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Po dlhom zvažovaní som sa rozhodol, že aj ja vystúpim v rozprave, aby som vyjadril svoj názor ku mne, pre mňa veľmi citlivej téme, čo sa týka práce v nedeľu. A začnem otázkou pre seba a, samozrejme, aj pre vás. Majú byť obchody zatvorené v nedeľu? Áno alebo nie? Áno. Podľa mňa jednoznačne majú byť dňom pracovného pokoja. Keďže je momentálne ťažká situácia, pre mnohé rodiny je potrebné každé zarobené euro, preto si myslím, že je vhodné, aby sme veľmi potrebnú otázku a tému ohľadom zatvorených obchodov v nedeľu odložili na neskôr. A dovoľme ľuďom a ekonomike sa nadýchnuť a dostať sa z najhoršieho kvôli koronakríze.
Podľa mňa sa robí zbytočný rozruch ohľadom zatvorených obchodov v nedele. Nie je dobre načasovaný. Verím tomu, že, kolegovia z Ľudovej strany Naše Slovensko, máte úprimný záujem, že nejde vám, aby, no; ako sa tu často spomína, o rozbitie koalície. Každý normálny, triezvo zmýšľajúci musí cítiť, že človek potrebuje jeden deň v týždni na odpočinok, v ktorom načerpá silu. Väčšina ľudí je za voľnú nedeľu, nielen pracujúci, ale aj kupujúci. Ako podnikateľ; pred tým, ako som sa stal poslancom, som podnikal v tejto oblasti. Ja som mal v nedele zatvorené, ale to bolo moje osobné presvedčenie.
V nedeľu sa chcú, mnohí ľudia sa chcú venovať v nedele rodinám, návštevám príbuzných, oddychu, tráveniu chvíľ v prírode, na výletoch. Mnohí to tak aj vnímajú. Voľná nedeľa je v záujme rodiny, detí a určite aj štátu. Nie je to výplod katolíkov, katolibancov a neviem, aké rôzne nadávky nám tu dávate, ale oddychovať potrebujú aj liberálne zmýšľajúci a aj ateisti. Príkladom je, nechcem sa vracať k socializmu, ale to obdobie nebolo prajné pre ľudí veriacich v Boha a aj komunisti dokázali pristúpiť k tomu, aby nedeľa bola pre oddych, pre rodiny. Takže keď oni dokázali, verím tomu, že v dohľadnej dobe to dokážeme my.
Ale ako som už uviedol, že treba dať priestor, aby, aby ľudia v tejto ťažkej ekonomickej situácii, aby naozaj, aby si zlepšili situáciu v rodinách. Lebo viem, mám mnohé podnety od ľudí, že naozaj nemajú na chlieb, nemajú, o výletoch ani nehovorím, ako keď idú na výlety. Ale to je dobré, korona prospela aspoň k tomu, že ľudia sú viac v prírode a nestojí to veľa peňazí. Takže aspoň takéto ovocie korony vnímam, aj keby bolo lepšie, keby nebola.
Takže k tomu socializmu. Keď to oni dokázali zakázať nedele, tak som, samozrejme, za to, aby to bolo aj v súčasnosti, ale určite nie teraz. Použijem taký výraz, ako sa v Čechách používa, že v neděli se nedělá.
Podľa mňa nie je namieste tvrdenie, že zatvorením obchodov v nedeľu utrpí obchod a obchodníci a znížia sa im zisky. Ja som to nejak nepocítil, možno preto, že som to, nechcem povedať, že nevyskúšal, vyskúšal som dve nedele kvôli tlaku konkurencie, že všetci máme otvorené a ty nemáš, tak sme otvorili na dve nedele, ale som si potom povedal, ja sa budem držať svojho vlastného presvedčenia a nie, čo mi káže niekto iný. Takže roky sme mali tie obchody zatvorené. Takže ja si myslím, že neutrpia obchodníci a nejak výrazne sa im zisky neznížia. Podľa mňa to nie je pravda, lebo ľudia si zvyknú nakúpiť v sobotu. Vtedy najviac míňajú peňazí a čo nestihnú minúť, tak majú priestor od pondelka do soboty znova. Takže určite tie zisky v tých obchodoch pre tých majiteľov zostanú. Podľa mňa nie je namieste tvrdenie; podľa mňa dosiahnu ešte vyššie zisky, nakoľko ušetria náklady na platoch a príplatkoch pre zamestnancov.
A čo sa týka zamestnancov, drvivá väčšina, to mám osobnú skúsenosť, drvivá väčšina z nich je aj napriek výhodným príplatkom za prácu v nedeľu, radšej obetujú eurá navyše za voľnú nedeľu. A naozaj by bolo vhodné, že keď im chceme pomôcť, hlavne teraz v čase korony, aby zamestnávatelia tieto príplatky presunuli na soboty, nakoľko v tieto dni sa v tých marketoch naozaj namakajú, že; ja som schválne poslal dcéru, že nech ide vyskúšať do Tesca, aby vedela, škola života jej neuškodí, ani neuškodila, tak aby vedela, ako to je. No, keď mi hovorila zážitky, tak naozaj to nie je práca, to je, pardon, neviem, či som mohol spomenúť firmu, ale naozaj namakajú sa tam tí ľudia, hej, že naozaj odpadávajú od únavy.
Pre mnohých ľudí nie je všetko o peniazoch. Nie všetko sa dá vyvážiť peniazmi. Pre mnohých je neporovnateľná hodnota peňazí s hodnotou voľnej nedele. Voľnú nedeľu nenahradí žiaden voľný deň v týždni. Nedeľa okrem iného má byť dňom sviatočným a pre mnohých je voľná nedeľa veľká hodnota. Z histórie vieme, že voľná nedeľa bola samozrejmosťou, a verím, že to aj tak bude naďalej, ale treba to správne načasovať. Určite, znova opakujem, nie je to, nie je to diktát katolibancov, že, je to také dosť urážajúce pre mňa, keď niekto povie, že je to výmysel nejakých fanatikov. Podľa mňa nie.
Sú mnohé argumenty pre, pre otvorenie obchodov v nedeľu. Sú väčšinou zamerané do týchto oblastí: Prvý argument, podpora ekonomického rozvoja, zvýšenia spotreby, predaja, HDP. Mnohé analýzy tohto druhu sú veľmi špekulatívne, lebo spotreba ľudí je daná ich kúpnou silou a nie tým, že sú v nedeľu otvorené obchody. Ak napríklad, ako som spomenul, ak napríklad minú veľa v nedeľu, tak ušetria na ďalšie dni. Ak neminú, tak ušetria na ďalšie dni.
Druhý argument, čo mnohí uvádzajú, je podpora zamestnanosti. Podľa mňa je to tiež nezmysel, lebo supermarkety prechádzajú na automatizáciu, samoobslužné pokladne, zvyšujú svoju produktivitu a tlak na zamestnancov, ktorí sú často preťažení a vyčerpaní, ako som uviedol. Otvorené obchody v nedeľu pomáhajú hlavne zahraničným obchodným reťazcom, ktoré majú možnosť pracovať a boli by ochotní aj v režime 24 hodín a sedem dní v týždni. Našťastie už táto nepretržitá prevádzka už nie je.
Tretí argument, podpora vyšších zárobkov pre pracovníkov obchodov. Ak chceme dať Slovákom vyššie zárobky vďaka príplatkom za nočné zmeny, víkendy alebo nočné, tak ideme opačným smerom ako vyspelé krajiny. Ľudia si majú zarobiť dosť peňazí za osem hodín práce v pracovných dňoch. Nielen v piatich, ale ešte aj tie soboty navyše. Čo tiež niekedy bolo otvorené iba do obeda.
Štvrtý argument, ľudia sú slobodní a mali by si sami rozhodovať, či chcú v nedeľu pracovať alebo nakupovať. Je to pravda, ale pri takejto argumentácii by sme mohli v obchodoch predávať aj iné veci, príklad či drogy, alebo v televízii a v novinách mať rôzne nevkusné programy, alebo nainštalovať v parkoch hracie automaty. Ľuďom treba vytvoriť prostredie, ktoré ich chráni pred nebezpečenstvami chorôb, závislostí, aj z nakupovania a vysedávania v nákupných centrách sa stáva závislosť. Mnohí zamestnanci v supermarketoch úplne slobodní nie sú, podobne ako ľudia, ktorí chodia do týchto marketov nakupovať a strávia tam spústu času namiesto, ktorý by mohli omnoho vhodnejšie využiť v prírode.
Piaty argument, zatvorenie, zatváranie obchodov v nedeľu je prejav, zatváranie obchodov je iba v nevyvinutých krajinách. Naopak, v nedele sú zatvorené obchody v mnohých pokrokových štátoch, či v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Nórsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Poľsku a v ďalších. Samozrejme, sú tam nejaké výnimky, že niektoré nedele v roku sú otvorené, ale určite nie každá. No, tak to už mám krátko.
Ešte na záver, také moje tiež osobné, že uzavriem to tým, je na svedomí každého z nás kresťanov, ktorým prikladajú akože tento zákon, že to je ako naše maslo, takže je na svedomí každého z nás kresťanov, ako sa k predaju v nedeľu postavíme. Kým som nebol poslancom, s manželkou a s dcérami sme otvorili farmárske predajne potravín a od samého začiatku sme v nedele nechali zatvorené, nakoľko sme to tak cítili a chceli sme dopriať voľno aj našim pracovníkom, aby mohli tráviť, aby mohli tráviť svoj čas s rodinami.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:10 - 18:12 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Milí kolegovia, ďakujem veľmi pekne. Ďakujem poslancom za všetku podporu, ktorú som dostala. A rada by som zareagovala.
Pán poslanec Kotleba, OĽANO túto tému voľnej nedele nesie dlhodobo. Bolo podaných viacero návrhov zákona, či sa to už týkalo nedeľného predaja, alebo sa to týkalo rušenia nočného kľudu. Je to, je to naša téma. Viacerí sme tu za. Náš klub je v tomto rôznorodý a rešpektujeme sa navzájom, ale je to, je to téma, ktorá má dosť slušnú podporu v našom klube. To, prečo som sa rozhodla, že nekonajme teraz ešte, nechcem to teraz ešte podporiť, je to, že sme v situácii, ktorá je predsa len iná. Nemôžme to popierať, pretože tri mesiace trvajúca kríza a s ňou súvisiace opatrenia postavili našu ekonomiku do trošku inej pozície, než v akej bola predtým, a táto naša ekonomika ešte aj začína z takého zlého štartu po týchto posledných voľbách. Takže z tohto dôvodu som povedala, že v tejto situácii nie som za tento návrh zákona teraz.
Pán kolega Osuský, ja som navrhla, aby tie príplatky boli ponúknuté na piatok, sobotu, dni, kedy je ten nápor najväčší. A nemyslím si, že táto pani predavačka by dobrovoľne išla pracovať v nedeľu, ak by mala porovnateľný príjem aj počas iných dní. Ja si myslím, že predavačky si zaslúžia naozaj príjem, ktorý je dôstojný a nemal by byť závislý od toho, či dokážu odísť v nedeľu zo svojej rodiny alebo nie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:08 - 18:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem, kolegyňa, za tvoj príspevok. S tvojimi slovami osobne súhlasím. Diskusia sa niekedy vyostruje a ja nejdem teraz riešiť, prečo áno, prečo nie argumentačne, ale z pohľadu toľko kritizovanej koaličnej zmluvy. Nie, nepotrebujeme sa rozhádať na tomto návrhu zákona. Myslím teraz koalíciu. To by sa opozícii možno hodilo. Rozhodujem sa pre vyššie dobro. Za štyri roky môžme spoločne spraviť ako koalícia množstvo dobrých vecí pre túto krajinu. Berieme ohľad na nesúhlas jedného z koaličných partnerov. Napokon verím, že dokážeme nájsť aj s nimi spoločnú reč a predložíme možno podobný kompromisný návrh, ktorý predsa presadíme.
A ešte možno na odľahčenie poviem jednu vec, toto bude, toto bude určite krívať, možno aj na obidve nohy, ale predsa to poviem, možno napokon nebudeme nič zakazovať. Možno sa, sa to môže vyriešiť tak, že zdvihneme príplatok za nedeľu na 500 percent.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:04 - 18:05 hod.

Dobeš Peter Zobrazit prepis
Dovoľte k tomu množstvu názorov, ktoré tu už odzneli, ešte pár poznámok. Pani poslankyňa, veľmi dobre a krátko, výstižne si urobila takúto analýzu k problematike aj, ktorá je tu prerokovaná.
Ja vnímam voľnú nedeľu, ktorá umožňuje človeku vnímať život z inej perspektívy, iným spôsobom prežívať svoje vzťahy k ľuďom a k sebe samému. Bez voľnej nedele má týždeň iba sedem pracovných dní. Spoločná voľná nedeľa posilňuje súdržnosť spoločnosti, dáva priestor na dlhší pobyt v prírode alebo na šport, znižuje riziko dlhodobého vyčerpania, vyhorenia, má priaznivý vplyv na zdravie a bezpečnosť pracovníkov. Nedeľa by mala byť prostriedkom na udržanie členov rodiny pokope, pokiaľ majú oboch rodičov, tak len nedeľa je dňom, keď môžu otec a matka tráviť spolu čas s deťmi. Voľná nedeľa je takisto ochranou pred prílišným pracovným vyčerpaním. Niektoré podniky si to už uvedomili aj na Slovensku a zariadili pre svojich zamestnancov voľnú nedeľu alebo sa ju chystajú v budúcnosti zaviesť.
Je samozrejmé, že sú služby, ktoré obyvateľstvo potrebuje aj v nedeľu, počnúc divadlami, hercami cez čašníkov, predaj pohonných hmôt až, až po lekárov či dopravu. Tieto služby musia byť zachované a pracovníci si zasluhujú ocenenie a našu vďaku. Ale sú iné typy prác, ktoré do tejto skupiny nepatria.
V súčasnej situácii môžeme vnímať zachovanie dobrých vzťahov nielen v koalícii za spoločné dobro. Toto spoločné dobro by mohlo priniesť aj pozitívnu zmenu vo vzťahu k voľnej nedeli po celospoločenskej diskusii, kedy by mohla predložiť koalícia zákonnú úpravu voľnej nedele, ktorá by zodpovedala celospoločenskému konsenzu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 18:00 - 18:02 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Chcem podporiť pani poslankyňu Drábikovú. Aj táto, toto dnešné popoludnie ukazuje, že tá diskusia o voľnej nedeli, či už budeme hlasovať, nebudeme hlasovať a ako to hlasovanie dopadne, tak bude pokračovať ďalej, pretože v hre je fyzické a psychické zdravie pracujúcich, a to nielen v maloobchode, a ich rodinný život a v neposlednom rade aj verejné financie, a teda ekonomika Slovenska.
Ja chcem zdôrazniť jedno, pani poslankyňa to už naznačila, že musíme prestať riešiť jednu nespravodlivosť s druhou nespravodlivosťou. Niektorí totiž hovoria, že nielen obchody, ale aj ich zamestnanci, ktorí majú už teraz nízke platy, prídu o príjmy spojené s príplatkami za nedeľu. Nemôžeme nespravodlivo nízke platy otcov a matiek, rodín pracujúcich v maloobchodných alebo v obchodných prevádzkach riešiť iba tým, že ich budeme nútiť pracovať viac a nevytvoríme im priestor na zaslúžený oddych a spolu s ich rodinami. Títo ľudia si zaslúžia dôstojnú mzdu. A hovorme o tom, na to sa ozýva taká aktuálna námietka, že práve v čase krízy našej ekonomike budú chýbať zdroje, o ktoré týmto spôsobom obchodné reťazce pravdepodobne prídu.
Rozumiem tomuto argumentu, ale zároveň chcem z tohto miesta povedať, že aj keď nám má záležať na každom jednom eure, oveľa viac nám má záležať na každom jednom človeku, predavačke, skladníkovi, pracovníkovi stavby či upratovačke v obchodnej prevádzke, pretože ani v čase krízy nemôžeme redukovať človeka len na jeden článok vo výrobnom reťazci.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 9.6.2020 17:51 - 17:59 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, rozhodla som sa vystúpiť v tejto rozprave, keď tu už odznelo naozaj mnoho faktov, mnoho názorov, postojov k predaju a respektíve zákazu nedeľného predaja. V prvom rade by som chcela povedať, že nehovorme o zákaze nedeľného predaja, možno by bolo lepšie hovoriť o regulácii nedeľného predaja. Slovo regulácia, ako aj zákon alebo zákaz naráža na určité bariéry a v mnohých z nás sa ozýva slovo sloboda a prečo ideme obmedzovať slobodu niekoho.
Na druhej strane je zrejmé, že väčšina našich zákonov a väčšina našich všeobecne záväzných nariadení istým spôsobom našu slobodu obmedzuje. Určujú pravidlá, nastavujú to, akým spôsobom môžme, máme fungovať, či to je Zákonník práce alebo iné zákony a nariadenia. Myslím si, že toto je absolútne v poriadku a my ako tvorcovia legislatívy istým spôsobom určujeme charakter tejto krajiny a určujeme to, čo sa považuje za správne, dobré, a podľa, podľa tohto vlastne sa formuje aj postoj verejnosti k týmto oblastiam. Tento postoj sa mení. Som psychologička povolaním a môžem povedať len taký malý kontrast, kedysi bol rozvod manželstva možný, umožnený preto, aby bolo možné rozviesť manželstvá, kde bola závislosť alebo násilie, alebo nevera. Toto boli legitímne dôvody. Na druhej strane po mnohých rokoch praxe sa, až sme sa dostali k tomu, že tie rozvody sa dejú väčšinou z nejakých nezhôd, ktoré sú veľmi nejasne formulované. Čiže chcem povedať toľko, že naozaj to, aký zákon prijmeme, ako sa k nemu postavíme, určuje aj to, ako sa verejnosť k tomu postaví.
Som veriaca a netajím sa tým, netajím sa tým, že som za to, aby predaj v nedeľu bol obmedzený. Toto je môj postoj, ktorý dlhé roky komunikujem, o ktorom hovorím. Nie som za striktný zákaz, som za obmedzenie nedeľného predaja. Som za obmedzenie nedeľného predaja z viacerých dôvodov. Jednak je to ten dôvod kultúrno-náboženský, ktorý tu už bol viacej spomínaný a napríklad aj ten potrebný rytmus tých sviatkov a všedných dní. Je to dôvod sociálny. Voľná nedeľa nie je čisto náboženskou témou, je to téma sociálna, o čom hovoria nakoniec aj dobre predostreté fakty a výstupy, ktoré tu predostrel aj predkladateľ zákona pán Beluský. Je o tom, je to zrejmé aj z toho, ako sa k tomu postavila Konfederácia odborových zväzov, ako sa k tomu postavili cirkvi, ako sa k tomu postavili mnohé zamestnávateľské zväzy. Je to sociálna téma preto, pretože hovoríme síce o tom, že nikoho nenútime v nedeľu pracovať; áno, sú povolania, kde tá nedeľná práca je nevyhnutná, sú to tie prevádzky, zdravotníctvo a tak ďalej, ale hovoríme, že nemusia tie predavačky v nedeľu pracovať, dokonca boli návrhy na výhradu svedomia.
Toto nie je reálny fakt, pretože predavačka, ktorá nemá na výber, či pôjde robiť tam alebo tam, a musí sa rozhodnúť pracovať napríklad v tom hypermarkete, nie je slobodná v tomto rozhodnutí a zamestnávateľ bude k nej inak pristupovať. Toto je realita z praxe, ktorú som zažívala aj počas toho, ako som robila poradenstvo, že mnohé tieto matky možno na jednej strane, ako hovorila Monika Kozelová, oceňovali to, že práve v nedeľu môžu pracovať, kedy sa im môžu o deti postarať príbuzní, na druhej strane som sa stretla s tým, že mnohé tie matky nemali možnosť odmietnuť tú nedeľnú prácu, pretože nechceli o tú prácu prísť. Žiaľ, takýto je fakt.
Psychologický rozmer voľnej nedele a psychohygienický rozmer voľnej nedele je zrejmý. Takisto to už bolo povedané, trávenie toho voľného času v čase, keď deti nie sú v škole, pretože tie deti naozaj do tej školy chodia v pondelok až piatok. Je to tak proste nastavené, hej?
Ešte k tomu sociálnemu rozmeru poviem, k takej tej námietke, ktorá slúži na obhajovanie nedeľnej práce. To, že ľudia pracujúci v nedeľu majú nedeľné príplatky, nemôže byť argumentom na to, aby sme túto nedeľnú prácu podporovali. Toto je skôr nedostatok toho, možno kolektívnych zmlúv, neviem čoho, ale jednoducho nemôžme kompenzovať aj nedostatočný príjem týchto ľudí v maloobchode tým, že im dovolíme veľkodušne, aby si prilepšili v nedeľu. Ja to ľudsky chápem, pretože ľudia, ktorí pracujú v maloobchode, nemajú vysoké príjmy, a preto si prilepšujú. Na druhej strane najväčší nápor zažívajú obchodné prevádzky piatky, soboty, prečo nedáme piatkové, sobotné príplatky?
Nie som zástancom toho, že trh vyrieši všetko, nemyslím si to. A myslím si, že štát je tu na to, aby určoval isté pravidlá a aby chránil svojich občanov a aby nastavoval isté rámce, ktoré sú pre spoločnosť zdravé a prospešné. Na druhej strane namietam voči tomu, že zákon nemá podľa môjho názoru nariaďovať ľuďom, ako majú tráviť voľný čas. Zazneli tu slová o chrámoch konzumu a o tom, že sa meníme na konzumnú spoločnosť, že ľudia si zvykli sa promenádovať v týchto obchodných centrách. Áno, je to pravda. Je to pravda, ale toto nie je otázka zákona a toto nie je otázka zákazu. Ten to nevyrieši. Toto sú veci, ktoré by mala riešiť rodina, ktoré, ktoré, ktoré by mali ľudia riešiť vo svojich rodinách v prvom rade. Zákazom im to nevyriešime. Ako to sú také moje výhrady k tým mnohým veciam, ktoré tu zazneli.
Ešte by som povedala, že moja sloboda končí tam, kde, teda moja sloboda začína a končí tam, kde začína a končí sloboda druhého človeka. Argumentujeme tým, že chceme slobodne nakupovať, ale na druhej strane naša sloboda nakupovať hovorí o tom, že predavačka nie je slobodná byť doma, lebo tam proste bude. Aby som vyjadrila môj názor a aj to, ako budem hlasovať, prejdem... pozerám, koľko mám času, prejdem k tomu... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Tri a pol minúty ešte máte, pani poslankyňa.

Drábiková, Lucia, poslankyňa NR SR
Ešte tri a pol minúty, fajn. Čiže môj postoj je takýto. Som za obmedzenia nedeľného predaja. Som za to, aby v nedeľu prioritne boli zavreté prevádzky, ako sú hypermarkety, možno tie obchodné centrá.
Ale chcem povedať jednu vec, táto diskusia tu síce už beží takmer 20 rokov, ale aj tak si stále myslím, že tá diskusia vzhľadom aj na to, akým vývinom počas tejto koronakrízy naša krajina prechádza, nie je ešte dostatočná na to, aby sme pristúpili k jasnému rozhodnutiu, a preto, žiaľ, nepodporím tento návrh zákona. Ale chcem povedať, že toto moje rozhodnutie pramení, pramení aj z tých možných rizík, ktoré tu už boli pomenované.
A chcem ešte povedať na margo koaličnej zmluvy, koaličná zmluva nie je to, že ma k niečomu niekto láme alebo núti, koaličná zmluva je dohoda strán a poslancov, ktorí sa rozhodli, že budú postupovať spoločne (zaznievanie gongu), aby dosiahli verejné dobro a aby ho dosiahli tým, že držia spolu.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.6.2020 17:46 - 17:47 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega Benčík, keď ste tu už citovali z písma, tak ako človeku, ktorý študoval teológiu, mi nedá doplniť ešte jeden citát, ktorým podporím to, čo kolegovia povedali, Rimanom 14.5, kde sa hovorí: "Niekto pokladá určitý deň za dôležitejší ako iný, druhý hodnotí každý deň rovnako. Každý nech je úplne presvedčený o svojom presvedčení." Čiže nie je tu tento, takýto náboženský aspekt, lebo toto nám na doplnenie hovorí Nová zmluva. A, ale to, čo mňa najviac trápi pri tejto diskusii, je fakt, ktorý spevák Miro Žbirka v jednej svojej piesni vyjadril už v 80. rokoch, keď spieval "Obchod je náš novodobý chrám, v ňom klaniame sa tovaru a on sa klania nám."
Ďakujem za pozornosť.
Skryt prepis