Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.7.2020 o 10:07 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie 8.7.2020 10:40 - 10:42 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti ma určil za spravodajcu k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2018 Z. z. o poskytovaní informácií o technickom predpise, predpise a o prekážkach voľného pohybu tovaru (tlač 139). V súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku podávam v prvom čítaní spravodajskú informáciu o predmetnom návrhu zákona.
Konštatujem, že uvedený návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia návrhu zákonov je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Po tretie. Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplýva z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Po štvrté. V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti.
Po piate. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Odporúčam, aby výbor predmetný návrh zákona prerokovali, výbory, aby výbory predmetný návrh zákona prerokovali do 11. septembra 2020 a v gestorskom výbore do 14. septembra 2020.
Pán predsedajúci, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2020 10:16 - 10:18 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Dobrý deň. Chcel by som zareagovať na vystúpenie pána poslanca Kamenického. Pán poslanec, povedali ste počas svojho vystúpenia, že nechcete mudrovať, ale nakoniec, žiaľ, to skončilo takto. Mne je veľmi ľúto, že ste si zobral pol hodinu času nás všetkých. Ja som teda prišiel neskôr, ale aj to mi stačilo. A myslím si, že takýto parlament 30 minút zdržovať tým, že si veci nenaštudujete do hĺbky alebo nemáte s tým praktické skúsenosti, je dosť škoda. A asi aj najlepším vysvedčením je, že z vašich kolegov z nového vášho, vašej novej strany tu ani nikto nie je a z vašich bývalých súdruhov zo SMER-u tiež takmer nikto a počúvame vás len my, keďže sme zodpovední a sedíme tu a diskutujeme.
Takže k veci len také dve konkrétne veci, ktoré ste spomenul, aby som si vybral len také hrozienka.
Prvá vec, burčiak. Nie je to tak, že by sa ten burčiak mohol predávať hocikedy, ale vlastne ten dátum vyhlási ministerstvo pôdohospodárstva, to je to isté, čo tu kolegyňa spomínala, že sú roky, keď naozaj je teplo a jednoducho to hrozno dozrie skôr, a vtedy sa museli robiť všelijaké výnimky a podobne. A takto sa to určí oveľa jednoduchšie. Ja bývam v Pezinku, takže ja som ten posledný, kto by obhajoval výrobu burčiaku z nejakých chlebov a kadečoho. Takže proste určite za toto nie som, ale je dôležité uľahčiť to a nerobiť to zbytočne komplikované.
Druhá vec, STK nálepky. Každý z nás v každom aute má kartičku, kde je presne vyznačené, dokedy platí STK, a máme povinnosť ju voziť v aute a predložiť pri kontrole. Čiže diskutovať tu o tom, že či máme mať nálepku, alebo nie, je naozaj úplne nezmyselné... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2020 10:07 - 10:09 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Kamenický, ja keď som si vypočul túto polhodinku, tak musím povedať, že keby ste tak vládli, ako ste tu rozprávali, tak pekne, tak čestne, tak manažérsky, keby ste to, čo ste tu predviedli, robili aj počas vášho ministrovania, tak my nie sme tam, kde sme teraz. Bolo to úžasné, bolo to perfektné.
Vy viete na všetko odpovedať, máte na všetko riešenia. Len počas vášho vládnutia ste nás dotiahli do takého marazmu ekonomického, z ktorého sa budeme spamätávať dlho. Vy ste tu povedali krásnu vetu, že: "Chcel by som toto všetko povedať všetkým poslancom v tejto snemovni." Počas vášho vystúpenia tu boli dvaja, dvaja poslanci zo, teraz neviem, či je to SMER alebo HLAS, a dvaja z toho HLAS-u. To znamená, že vy ste to hovorili len nám koaličným poslancom. Kde sú tí vaši poslanci, ktorí by tu mali sedieť, počúvať? Toto je ich práca. Kde sú?
A na záver, povedali ste, že vláda tu urobila divadielko s bankovými vecami. Kde ste upratali vášho najväčšieho divadelného, ekonomického herca Kažimíra? Kde ste ho upratali? Pre mňa pán Kažimír v tej funkcii je také niečo ako káčer Donald, keby tam bol. Možno ešte ten káčer Donald by nám lepšie poslúžil.
Takže, pán Kamenický, polhodina vášho zbytočného vystúpenia, lebo ste naozaj ukázali, že ste len farizeji, celý SMER... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.7.2020 9:24 - 9:25 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kazda, vám ďakujem za takýto teoretický, (rečník si odkašľal), pardon, takúto teoretickú argumentáciu. Ja takisto súhlasím s vami a v tomto aj teda s pánom Friedmanom, že ak chceme naozaj teraz pomôcť tým podnikateľom, tak namiesto dotácií rôznych a grantov, ktoré môžu ten trh ešte kriviť, tak pomáhame tým najlepším možným spôsobom, tým, že im ušetríme naozaj zbytočné náklady a zbytočnú byrokraciu, ktorá ich v podnikaní len spomaľuje a robí a hádže im tie polená pod nohy.
Takže ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2020 18:38 - 18:39 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega Žiga, dajte si ruku na srdce a povedzte na rovinu, my máme problém pomôcť podnikateľom na Slovensku. Pretože toto vy robíte. Toto celú dobu vy robíte.
Dané podnikateľské kilečko pomôže podnikateľom viac ako celá politika strany SMER za posledných 12 rokov. Ja viem, že doteraz sa tvorili len zákony, ktoré by boli blízke pre firmy a podnikateľov blízkych strane SMER, ale tomu je koniec. Podnikateľské prostredie na Slovensku patrí k jedným z najhorších v celej Európskej únii a to je katastrofa. Konečne nechajte robiť ľudí, ktorí sa tomu rozumejú a chcejú zlepšiť to podnikateľské prostredie na Slovensku.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2020 18:36 - 18:38 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Žiga, ja stále som majiteľom, nemôžem byť konateľom firmy, ktorá zamestnáva 20 ľudí. Ja som ešte nezažil počas toho, ako som tu, nejaké skrátené legislatívne konanie, ktoré by bolo proti ľuďom. Naozaj tieto všetky legislatívne procesy, ktoré sú takto skrátené, sú na to, aby pomohli ľuďom.
Ale ja som zažil za vašej vlády, pán Žiga, skrátené legislatívne konania, ktoré boli preto, aby vašim smeráckym priateľom pomohli, aby vašim smeráckym kšeftárom dali možnosť zarobiť. Tieto skrátené legislatívne konania, aj toto, ktoré predkladá pán Sulík, sú preto, aby pomohli ľuďom.
A tieto vaše vystúpenia naozaj aj dnes, to je pre mňa, dnes tu zaznelo viackrát, divadlo od vášho kolegu Blanára, neviem, či je s vami alebo vy ste teraz čo, proti nemu alebo s ním, neviem. Ale divadlo, ktoré tu predvádzate vy, je niečo neskutočné. Naozaj hráte obrovské divadlo pred Slovenskom a ja môžem povedať za ľudí, ktorí podnikajú, tieto veci nám pomáhajú.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2020 18:16 - 18:18 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, ja vám chcem povedať, že pre 35 podnikateľov z Trenčína, ktorí mňa oslovili a s ktorými sa snažím už tri týždne riešiť ich veci tak, aby sme zachovali ich malé a stredné podniky, je už teraz neskoro. Takže pekne poprosím, skúsme sa na to pozrieť aj očami práve tých podnikateľov a ponechať to v skrátenom legislatívnom konaní. To je prvá vec.
Druhá vec. Aj 100 je málo. Ja si myslím, že aj podnikateľské dvojkilečko by bolo fajn.
A za ďalšie antibyrokratický balíček zo strany poslancov SMER-u v predchádzajúcom volebnom období je tak antibyrokratický, že čokoľvek, čo tí podnikatelia potrebujú, to trvá pol roka, takže na toto by som nevsádzala ani by som sa o to neopierala.
Takže ja by som poprosila všetkých rozumne zmýšľajúcich, naozaj to ponechajme v skrátenom legislatívnom konaní.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

7.7.2020 17:23 - 17:30 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, páni poslanci, na základe poverenia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 7. huja, júla 2020 predkladám Národnej rade Slovenskej republiky informáciu o nastúpení náhradníkov na neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 155 z 2. júla 2020 zobral na vedomie, že vláda Slovenskej republiky vymenovala poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého a Mareka Antala dňom 1. júla 2020 za štátnych tajomníkov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
Mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého sa podľa čl. 5 ods. 8 ústavného zákona 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v znení ústavného zákona č. 545/2005 Z. z. uvedeným dňom vymenovania neuplatňuje.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 155 z 2. júla 2020 vyhlásil, že podľa § 71 ods. 1 a 4 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 10 ods. 1 a 2 písm. b) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov nastúpenie náhradníkov podľa poradia uvedeného v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 29. februára 2020 nasledovne:
- Na neuplatňovaný mandát poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Veroniky Remišovej nastupuje dňom 2. júla 2020 za stranu ZA ĽUDÍ náhradníčka Miriam Šuteková, narodená 20. februára 1975, bytom Žilina.
- Na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého nastupuje dňom 2. júla 2020 za stranu ZA ĽUDÍ náhradníčka Andrea Letanovská, narodená 26. apríla 1969, bytom Bratislava.
Poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky Marekovi Antalovi, ktorý 22. marca 2020 nastúpil ako náhradník za stranu ZA ĽUDÍ na neuplatňovaný mandát poslankyne Veroniky Remišovej, v súlade s jeho vyhlásením zanikol mandát náhradníka a zostáva na tej istej kandidačnej listine v pôvodnom poradí.
Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky sa oboznámil s rozhodnutiami predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, preskúmal dodržanie podmienok nastúpenia náhradníkov podľa § 71 ods. 1 a 4 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podáva Národnej rade Slovenskej republiky predmetnú informáciu spolu s návrhom na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky zo 7. júla 2020 k informácii Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie
1. že vláda Slovenskej republiky vymenovala poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého a Mareka Antala dňom 1. júla 2020 za štátnych tajomníkov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky;
2. že podľa § 2 ods. 3 písm. e) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého sa podľa čl. 5 ods. 8 ústavného zákona č. 357/2004 Z. z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v znení ústavného zákona č. 545/2005 Z. z. uvedeným dňom vymenovania neuplatňuje;
3. že podľa § 71 ods. 1 a 4 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 10 ods. 1 a 2 písm. b) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 155 z 2. júla 2020 vyhlásil nastúpenie náhradníkov podľa poradia uvedeného v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 29. februára 2020 nasledovne:
a) na neuplatňovaný mandát poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Veroniky Remišovej nastupuje dňom 2. júla 2020 za stranu ZA ĽUDÍ náhradníčka Miriam Šuteková, narodená 20. februára 1975, bytom Žilina,
b) na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého nastupuje dňom 2. júla 2020 za stranu ZA ĽUDÍ náhradníčka Andrea Letanovská, narodená 26. apríla 1969, bytom Bratislava;
4. že poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky Marekovi Antalovi, ktorý 22. marca 2020 nastúpil ako náhradník za stranu ZA ĽUDÍ na neuplatňovaný mandát poslankyne Veroniky Remišovej, v súlade s jeho vyhlásením zanikol mandát náhradníka a zostáva na tej istej kandidačnej listine v pôvodnom poradí;
5. informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o nastúpení náhradníkov na neuplatňované mandáty poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
Ďakujem, skončila som.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 7.7.2020 15:51 - 15:51 hod.

Kozelová Monika
Pán Šeliga, prosím vás, ja neviem ako ostatní, ale ja sa vydieraná necítim, my sme sa dohodli na našom poslaneckom klube, že budeme hlasovať podľa svojho svedomia, tak hlasovať budeme. Takže by som poprosila, nehovorte za všetkých, za nás nehovoríte. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 7.7.2020 15:35 - 15:40 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážený predseda Národnej rady Slovenskej republiky, vážené kolegyne, kolegovia a poslanci, v tejto rozprave som sa rozhodol vystúpiť nie preto, aby som obhajoval to, čo spravil pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky. Aj keď to tu bolo nejak naznačené, asi nikto z koalície to neschvaľuje a nepoviem nič nové, ak spomeniem, že dokonca ani sám Boris Kollár to neschvaľuje. Parafrázujem jeho slová: Áno, spravil som chybu, zľahčil som si to, ospravedlňujem sa za to.
Sám pán predseda Národnej rady teda nie je hrdý na to, čo spravil. Nejdem obhajovať jeho konanie ani poslanci koalície to nerobia a dokonca ani lídri ďalších koaličných strán, ani premiér. Jeho voliči, voliči Borisa Kollára, vedeli, aká je jeho minulosť, a napriek tomu mu dali množstvo hlasov vo voľbách a vyslovili mu tak svoju dôveru. Brali ho ako napraveného hriešnika, niekde som to počul, a rozdali karty tak, že spolu s ním a SME RODINA máme ústavnú väčšinu a môžeme zmeniť a opraviť túto krajinu. Áno, aj s Borisom Kollárom.
Premiér Matovič, Richard Sulík aj Veronika Remišová sa dohodli, že do toho idú aj s Borisom Kollárom. A podporili ho aj poslanci. Ja som tu síce nebol, ale nechcem sa vyviňovať, ja by som asi takisto hlasoval za to, aby bol predsedom Národnej rady, vtedy som bol, ako prišiel som neskôr ako náhradník, ale dostal v tajnom hlasovaní 106 hlasov.
Prepáčte, že budem teraz trocha osobný, ale pokiaľ ide o mňa, tak pre mňa je väčšie morálne alebo, ak chcete, etické zlyhanie to s počtom žien a detí napríklad, niekomu to ale prekážať nemusí. Ešte raz.
Voliči vedeli a vedeli aj poslanci, kto je, kto je Boris Kollár, aký je jeho životný štýl, minulosť, ktorú vyťahovali viac či menej pravdivo médiá. Teraz niektorí vytiahli škaredú vec a znova z jeho minulosti spred niekoľkých rokov a položili to na misku váh a na druhej leží ústavná väčšina a obrovská príležitosť opraviť Slovensko.
A znova hovorím, nebudem obhajovať pána predsedu, ani sám, ani sám Boris Kollár svoj čin neobhajuje, ľutuje, čo spravil. Jeho prešľap z minulosti spred niekoľkých rokov nechcem nijako zľahčovať, takmer 18 rokov som učil, takže viem, o čom je reč. Zobral si text a neuviedol zdroj v dôležitej práci, ktorou sa ukončuje vysokoškolské štúdium.
Vieme, ako svoje pôsobenie v parlamente predseda Národnej rady Slovenskej republiky a tiež poslanci za SME RODINA vnímajú. Vieme, že máme možnosť opraviť krajinu ústavnou väčšinou a prijímaním potrebných, dôležitých zákonov. Nikdy tu asi nebude parlament anjelov. Vždy tu budú len omylní ľudia.
Píše sa mi to ako tomu, kto túži po spravodlivosti, po pravde a má pevné morálne zásady, veľmi ťažko, ale nepostavme na rovnakú váhu zodpovednosť za krajinu, vyvodenie spravodlivosti voči tým, ktorí nám Slovensko ukradli, opravu tejto krajiny a na druhú misku váh etické zlyhanie jednotlivca.
Ďakujem.
Skryt prepis