Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

9.7.2020 o 10:57 hod.

Mgr.

Jozef Pročko

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 14:50 - 14:51 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán minister, tak my sme už takí špecialisti asi na diaľ..., na diaľnice (povedané so smiechom) aj na úseky ciest, lebo vždy, keď položím takúto otázku, odpovedáte vy, ale v konečnom dôsledku teším sa, že tak rok 2025, no máme teraz 25 rokov, ale určite tá príprava je veľmi náročná. V konečnom dôsledku možno aj tam by trebalo a ja verím, že, máme tu aj pána podpredsedu vlády pre legislatívu, a že stavebný zákon bude myslieť na to, aby nejakým spôsobom tie kroky urýchlil, a určite počúvame stále tunel Branisko, je tam, keď je nejaká havária, je tam vlastne problém, takže, že..., tak sa teším, že je vlastne prioritou, a ak sa dostane do tých, do toho zoznamu tých projektov a bude prioritou.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 14:34 - 14:35 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
... navýšenie finančných prostriedkov v Obnovme si svoj dom, lebo myslím si, že toto je ten balík peňazí, ktorý sa osvedčil. Musím povedať, že napríklad taká VÚC-ka prešovská sa veľmi stará o pamiatky, lebo Ľubovniansky hrad dostal teraz 1,9 mil. na rekonštrukciu renesančného paláca a urobili to bravúrne. Pani architektka, ktorá vlastne robila, som sa mohla zúčastniť vlastne na tom celom procese, tak bude robiť aj, lebo robí aj na Spišskom hrade, takže ja si myslím, že treba, lebo treba do toho investovať, pretože, keď to necháme všetko schátrať, potom už obnovenie tých pamiatok bude nemožné.
Ďakujem pekne.

Milanová, Natália, ministerka kultúry SR
Ďakujem vám veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 14:25 - 14:26 hod.

Pleštinská Zita
Ďakujem, pán minister, zodpovedali ste mi tak, ako som to chcela vedieť. Hlavne možno je to taká odpoveď aj pre tých, ktorí sa obávajú, že možno nevedia alebo sú na hrane, a budú čakať vlastne tú novú legislatívu a hlavne treba ju určite zjednodušiť, aby tam nevznikal vlastne ten priestor na to, že, že asi niekto potom má silné ramená a..., a... (povedané so smiechom), tri bodky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho 9.7.2020 14:19 - 14:19 hod.

Pleštinská Zita
Dobre? Ďakujem. Nie je tu pán minister, ja som sa chcela ešte opýtať, lebo vieme, že títo špecialisti boli financovaní z európskych projektov, potom načas neboli.
A moja doplňujúca otázka bola, čo by ste povedali na návrh zaradiť aj týchto členov občianskych hliadok do radov polície po ukončení národných projektov, aby boli súčasťou polície v obciach, ako napr. asistent policajta alebo pomocník policajta.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 11:33 - 11:35 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán podpredseda vlády, takisto súhlasím s tým, čo ste tu povedali, pretože si nemyslím, že banky by mali byť stratové, resp. že by sme mali robiť to. Každý podnikateľ, úlohou podnikateľa je to, aby mal zisk a platil z neho dane štátu.
Bankový odvod nemusí byť automaticky premietnutý do bankových poplatkov. Ja si myslím, že takisto každého občana, o ktorom hovorili sme tu aj z druhej strany, zaujíma, aké vysoké sú úroky. A my buďme radi, že máme zdravý bankový sektor, pilier ekonomiky, pretože si pamätáme 90. roky, keď boli 14 % úroky a firmy nemohli dosiahnuť napríklad na úvery, lebo neboli.
Takže my buďme radi, že to takto funguje, ale, samozrejme, o výške toho zisku a o ziskovosti sa dá baviť. Ja si myslím, že to nemusí byť premietnuté do bankových poplatkov a trebárs môžu robiť optimalizáciu nákladov v banke alebo iné veci, aby to tá banka nemusela premietnuť. A každý občan si má možnosť vybrať banku, kde sú aj nižšie bankové poplatky.
Takže ja si myslím, že každého zaujíma skôr, či, jaká je výška úrokovej sadzby, a nie tých poplatkov. A potom ešte, ak hovoríme, samozrejme, tie bankové poplatky by mali zohľadňovať aj mzdu ľudí, ktorí sú pri prepážkach, a vy máte záujem o to, aby tí ľudia boli dobre zaplatení, lebo to sú obyčajní ľudia. To je jedna vec.
A ešte by som chcela povedať, že ľudia, ktorí trebárs nemusia mať hypotéky, lebo na ne nedosiahnu, môžu bývať v mestských, sociálnych a iných bytoch a takto ich chránime. Takže nemusia byť zbytočne zaťažovaní bankovými poplatkami a takto môžu fungovať lepšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:57 - 10:58 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Moji kolegovia už vám povedali, pán Kotleba, veľmi dobré argumenty. Banky sú dôležitá naozaj... (Ruch v sále a zaznievanie gongu.) Niečo pán Galis dôležité musí vyriešiť, prepáčte, sekunda. (Zaznievanie gongu.) Dobre. Ďakujem, pán Galis, super. Niečo, asi futbal bude učiť poslankyne. Môžem? Ďakujem.
Takže môžte mi vrátiť čas, prosím?

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Vráťte, prosím, čas pánovi poslancovi na dve minúty.
Ďakujem.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Takže, pán Kotleba, moji kolegovia vám už vysvetlili naozaj veci tak, ako sa majú odborne. Banky sú fakt dôležité vo finančnom systéme, bez nich sa jednoducho nedá. Ja si neviem predstaviť, že by ste čo len jeden z vás, chlapcov v zelených tričkách, mali peniazi v štrimfli alebo pod perinou. Ak to máte, pán Kotleba, tak ste úžasný človek.
Len chcem povedať ešte jednu vec veľmi dôležitú pre občanov Slovenskej republiky, ktorí sa teraz pozerajú, keď sa rokuje v sále, vy tu vôbec nie ste, nikto z vás. Keď sa rokuje o veciach, ktoré sú veľmi dôležité pre tento štát a pre občanov, vy, nikoho z vás tu nie je vidieť. Ale keď sú tu takéto témy, také témy, ktoré, na ktorých sa dá zarobiť dobrý marketing, témy, na ktorých sa dá dobre vytĺcť politický kapitál, tak vy sem prídete všetci, sadnete si a rozprávate naozaj populistické veci, ktoré ľuďom veľmi, veľmi nepomôžu, ale tie veci vám zdvíhajú vaše politické preferencie.
Ja by som chcel povedať, prosím vás, príďte aj pri takých iných témach, ktoré sú fakt dôležité, a nielen, nielen interrupcie, nielen voľná nedeľa, nielen banky, ale príďte sem, keď sa bude rokovať, do sály, keď sa bude rokovať o veciach, ktoré možno pre vás nie sú až také zaujímavé, ktoré pre vás nevytĺkajú politické body.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:53 - 10:54 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Kotleba, hovoríte a, mimochodom, veľmi presvedčivo, s dôrazom, dokonca až s pátosom národného buditeľa o tom, ako chránite a chcete uchrániť občanov tým, že chcete, aby sa zachoval bankový odvod. No ale týmto rovno tvrdíte aj to, že občanom peniaze rovno zoberiete. A zoberiete ich z vrecák preto, lebo každá banka, samozrejme, zvýši svoje bankové poplatky. Ja si naopak myslím, že podnikateľské kilečko je naozaj veľmi dobrý zákon a pomôže ľuďom, aj keď nebol prednesený až s takým pátosom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:52 - 10:53 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega Kotleba, nerozumiem vášmu odporu voči bankám. Viete si predstaviť situáciu, že by banky na Slovensku neexistovali? Ja využívam služby bánk a mám veľmi dobré spotrebiteľské skúsenosti s využívaním ich služieb.
Pán kolega Kotleba, nestrašte ľudí platením poplatkov, práve zrušením daňového odvodu sa znížia poplatky klientom bánk. Dôležité je, že ak hovoríte o zisku bánk, táto dohoda s bankami hovorí aj o tom, že banky tieto zisky nechajú doma a budú tak podporovať a úverovať domácu ekonomiku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:51 - 10:52 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kotleba, pochválili ste opatrenia, ktoré pripravila medzire..., medzirezontn..., rol..., jaj, medzirezortne vláda. Je tam kopec tých opatrení a vyzdvihli ste, upozornili ste na jedno, na tie banky, a že kvôli tomu je problém s týmto zákonom, a povedali ste, jediný, kto z toho vyjde zle, sú iba ľudia. No ale pred vami vystupoval pán Marian Viskupič a on povedal, že práve ľudia z toho, čo prijala minulá vláda, vyšli zle. Že proste banky týmto odvodom preniesli si niektoré veci do poplatkov pre ľudí a znova vyšli z toho zle tí ľudia. Čiže práve opak je pravdou, opak toho, čo hovoríte.
Čiže celý tento zákon asi aj vrátane tohto bodu chce pomôcť ľuďom. Je pre ľudí.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 9.7.2020 10:38 - 10:40 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja chcem zareagovať na pána poslanca Kotlebu, ktorý nám tu opäť predviedol plamennú reč jánošíkovskú, pretože on by chcel bohatým brať a chudobným dávať, a ale nezabudnime, že aj Juraj Jánošík bol zbojník, aj keď sympatický, takže neviem, pán Kotleba, či sa chcete aj vy stať zbojníkom. Spomínate tu ľudí, ktorí majú minimálny plat. Viem, že vy aj pomáhate niektorým, ale škoda, že im nedáte aspoň 1 500 euro, iba 1 488, to je škoda.
Chcem len k tým bankám povedať to, ja banky nechcem obhajovať, sú to len firmy, ktoré takisto chcú svoj zisk a idú po ňom veľmi tvrdo a požičiavajú peniaze nie preto, že je to charita, ale preto, že sa im to oplatí, že na tom zarobia, to všetci vieme a to si nemusíme hovoriť. Ale fakt je ten, že sa tu operuje vysokými poplatkami za účty a tak ďalej. Áno, niektoré poplatky za účty stúpajú a sú to najmä poplatky za manipuláciu s hotovosťou. Neviem ako vy, ale ja už veľa rokov sa snažím nechodiť na poštu a neplatiť tam šeky v hotovosti. Doteraz nechápem ľudí, ktorí tam stoja 15-20 minút, a len za to, aby v hotovosti zaplatili svoj šek, ktorý môžu zaplatiť aj z účtu, a takisto chodia do banky vkladať si tam peniaze v hotovosti, potom si ich zase vyberajú, ako myslím si, že mali by ste svoju energiu venovať práve poučeniu takýchto ľudí, ktorí možno o tom nevedia, že existujú bezplatné produkty. Ja mám účty asi v 4 bankách a mám ich zadarmo a funguje to a myslím si, že je škoda, ak strašíte tu ľudí obrovskými poplatkami, keď môžu mať účty zadarmo.
Ďakujem.
Skryt prepis