Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.7.2020 o 12:44 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:48 - 12:50 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým kolegom za podporu aj za slová, ktoré ste povedali. Ja určite z mojej strany chcem pozmeňovací návrh, aby sa znížilo to kvórum na nadpolovičnú väčšinu. Ja som za. Každá jedna zmena, ktorá sa v tomto zákone stane, je plus. Áno, tí primátori, starostovia, ja im do hlavy nevidím, ani vy im nevidíte do hlavy. Nikto nevie, ako rozhodujú.
Ja vidím ešte jeden veľký problém, a to sú sídliská, hlavne v meste Nitra, kde máme tam, myslím, tri kasína alebo herne na sídlisku priamo pod oknami obyvateľov, čo je obrovský problém z toho titulu, že deti, už keď odchádzajú z domu, vidia hazard priamo z okna, resp. keď vychádzajú z domu, vidia to po ceste do školy.
Mesto Nitra malo z hazardu jedno percento rozpočtu, to pre mesto Nitra ako krajské mesto, si myslím, že to nie je až taký veľký balík peňazí. Obávam sa, že tie obce, tie počítajú každé euro, každý cent. To znamená, tam to vidím skôr ako problém.
Áno, online hazard je obrovský problém, to viem. A viem, uvedomujem si, že ten problém online hazardu sa stupňoval v tomto čase koronakrízy. Mám aj informácie ako, budem za to, aby bol nový zákon, aby bol vo väčšom rozsahu a aby riešil všetky formy podnikania v hazarde, lebo si myslím, že je to negatívne dedičstvo, ktoré sme tu dostali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:44 - 12:45 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. My sa tu už vyše hodiny bavíme o tom, o zodpovednosti obcí a miest, čo sa týka boja proti hazardu. Ale už to tu naznačil aj pán poslanec Suja, veľmi dôležitú úlohu v tomto boji zohráva aj samotná Finančná správa. Mnohí ľudia, ktorí trošku poznajú, ako hazard funguje, veľmi dobre vedia, že v kontrole hazardu zo strany štátu, čo sa týka bývalých daňových riaditeľstiev, ale aj Finančnej správy, stále to kontrolujú tí istí ľudia, už niekoľko rokov, nemenia sa. Takisto tí istí ľudia spravujú tieto automaty. A je tu vážne podozrenie, že môže dochádzať k únikom finančným do štátneho rozpočtu, preto by bolo veľmi dobré, aby si na to podnikanie detailnejšie posvietila aj samotná Finančná správa a možno by sme zistili, že to podnikanie, ak by si Finančná správa robila svoju úlohu tak, ako by mala, možno nebude až tak zaujímavé a výhodné pre prevádzkovateľa hazardných hier.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:42 - 12:44 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Martin, ja by som aj touto cestou chcel poďakovať za tvoje vystúpenie v rozprave, pretože podľa mňa tento zákon je veľmi skvelý boj; veľmi skvelý krok v boji proti hazardu a určite má zmysel bojovať proti herniam, hoci nevieme do budúcnosti presne teraz povedať, že aký výsledok príde po tomto zákone. Ale ja snáď verím, že tento výsledok bude pozitívny.
Ja možno aj z takých vlastných skúseností, bohužiaľ, tých smutných, moji traja kamaráti počas života spáchali samovraždu hlavne kvôli tomu, že veľa času trávili v herni a ich finančné prostriedky si napožičiavali a mali obrovské záväzky, čo ich viedlo už k samovražde, pretože ich nedokázali splácať a nechali po sebe len svoje manželky a deti a tie hypotéky, ktoré ostali. Takže ja si myslím, že s kasínami a herňami sa spája len smutný príbeh a je na čase pomaličky, pomaličky s nimi skoncovať, či pomaličky v tejto prvej časti, v herniach v mestách, ale možno v budúcnosti aj s tou ich online formou, pretože veľa ľudí sa práve z tejto formy neskôr presunie na tú online formu. A verím, že v budúcnosti zákony budú obmedzovať aj takýto hazard. Tak verím, že sa nám to podarí a budeme práve týmito zákonmi chrániť ľudí, ktorí by si v budúcnosti mohli siahnuť na život.
Ďakujem krásne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:35 - 12:37 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Presne tak ako povedal Martin Čepček, aj moje deti, ktoré žijú so svojimi rodinami v Nitre, sa zapojili do petície a boli aktivistami v zbieraní podpisov v Nitre. Samozrejme, vtedy v čase petície boli ďalšie dve petície a ľudia, ktorí išli práve z druhého kola volieb prezidentských boli dezorientovaní. A skutočne títo aktivisti, ktorí chceli pomôcť poslancom pri ich rozhodovaní v mestskom zastupiteľstve v Nitre, tak boli vystavení, by som povedala, že aj k ataku a k takému proste ako boja vlastne proti nim, ale akože boli odvážni a zvládli to.
To znamená, že ja tiež chcem podporiť jako, určite vieme, že pripraviť dobrú legislatívu, to nie je len dať nejaký zákon vlastne do parlamentu, ale, samozrejme, treba ho prehodnotiť, treba ho odkonzultovať. Ale určite toto je prvý krok na to, aby mohol byť hazard v mestách a obciach regulovaný. Lebo zozbierať petíciou, keď sme tu už hovorili o Podolínci, tak je tam 3,5-tisíc obyvateľov a 30 % 18-ročných z 3,5-tisíc je rozdiel ako 30 % voličov nad 18 rokov zo 100-tisíc obyvateľov. To znamená, že ja viem, že všetci chceme viac, ale ja si myslím, že keď nám pomôžete a budete za to, aby sa tento návrh zákona odsúhlasil, tak už je to jeden krok k tomu, aby hazard v obciach a mestách, pokiaľ si to zastupiteľstvá aj primátor prehodnotia tak, že nechcú žiadne judášske peniaze do rozpočtu, aby mali rozviazané ruky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.7.2020 12:20 - 12:33 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ako jeden z aktivistov petície proti hazardu v Nitre, pán primátor je tu so mnou, od roku 2016 bojujem proti hazardu a musím povedať, že konečne je tu nejaká pozitívna zmena.
Musím povedať jednu dôležitú vec, ktorú tu kolegovia ale nespomenuli, že petícia ako taká hazard chráni a to vám poviem prečo. Petícia chráni hazard kvôli tomu, že na Slovensku máme takmer tritisíc obcí a miest a z toho iba 77 obcí a miest prijalo všeobecnozáväzné nariadenie o zákaze hazardu – jedno jediné krajské mesto, a to je mesto Nitra, osem okresných miest a 68 menších miest. Toto je ten dôvod, kvôli ktorému my robíme zmenu, novelu zákona, aby obce mohli regulovať hazard sami, lebo toto privilegované postavenie, ktoré hazard má, sa chráni práve petíciou. Po skúsenostiach, ktoré mám ako aktivista hazardu v Nitre, vám viem povedať, aký obrovský problém je vyzbierať petíciu.
V roku 2016 sme vyzbierali v Nitre 18-tisíc podpisov, ktoré ale nestačili na to, aby mohol byť hazard regulovaný alebo zakázaný. V roku 2019 sme znovu začali zbierať petíciu a vyzbierali sme viac ako 20-tisíc podpisov, čo je 32,5 %, 32,5 % obyvateľov mesta. Verte tomu, že tie ataky boli z každej strany a našli sa ľudia, ktorí nás aj na Facebooku aj kade-tade hejtovali. Aby toho nebolo málo, čuduj sa svete, okrem našej petície v tom roku 2019 boli ešte ďalšie dve petície a skúste hádať, kto tie dve petície organizoval. Ja vám poviem. Obidve petície organizovala hazardná loby a obidve petície mali platených brigádnikov. Jedna petícia, čo sme sa dozvedeli tým, že nám aktivistka, resp. tá zberačka podpisov ukázala mobilný telefón, 50 až 150 euro dostali títo brigádnici za jeden jediný deň zbierania podpisov, čo je pri brigádach študentov enormná suma, uznáte sami.
Takže vidíte, aký veľký problém je vyzbierať petíciu. Okrem toho sme museli zohnať takmer 300 dobrovoľníkov, ktorí to vo svojom voľnom čase dobrovoľne museli zbierať, na rozdiel od tých dvoch ďalších petícií, kde boli platení brigádnici. A tie dve petície, jedna sa tvárila ako skutočná petícia, ktorá využila našu mediálnu podporu s pánom primátorom pred voľbami, využila to tak, že namiesto toho, aby zbierali vtedy keď my, v druhom kole prezidentských volieb, začali zbierať už v prvom kole prezidentských volieb a pokračovali aj v tom druhom. To znamená, zneužili našu mediálnu podporu a začali zbierať, napriek tomu sa nám ale petíciu podarilo odovzdať na mestské zastupiteľstvo, resp. obidve aj z roku 2016 aj z roku 2019.
V novom zákone chceme práve túto možnosť tej petície zrušiť. Petícia v tomto smere nemá žiadny význam. Zbytočne komplikuje život mestám a obciam a ubezpečujem vás, že budeme robiť všetko pre to, aby prišiel vládny návrh zákona, ktorý bude hazard ako taký riešiť komplexne.
Ešte poviem pár detailov k tomu, čo spôsobuje hazard a ako vlastne herne a kasína z toho žijú. Obyčajný občan Slovenska musí 33 euro doniesť do kasína alebo do herne, aby z toho mesto alebo obec malo 1 euro. To znamená, vidíte, aký obrovský problém a koľko finančných prostriedkov musia obyvatelia doniesť do hazardných herní a kasín, aby vôbec hazard fungoval.
Ešte jedna dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť, myslím, že tu odznela, ale ja ju zopakujem: Akýkoľvek majiteľ herne alebo kasína si môže herňu otvoriť, pokiaľ splní zákonné náležitosti. To znamená, vy nemôžte hazard zakázať pred tým, ako je herňa spustená. Toto je ďalší problém, lebo herňa je otvorená, musí zarábať, potom musíte zistiť, že je nejaké narúšanie verejného poriadku, potom sa musí zbierať petícia, čo môže trvať pol roka, rok, dva roky, to znamená, dovtedy oni na tom zarobia a až potom môžte hazard reálne regulovať. Inak sa to nedá. Momentálne sa to inak, okrem petície, nedá.
A tých 30 % voličov nad 18 rokov, to je ďalší problém. Ako viete, mesto Nitra má takmer 80-tisíc obyvateľov. To znamená 21 900, myslím, podpisov potrebujete pod petíciu, aby vôbec mohlo mestské zastupiteľstvo zasadnúť a rozhodnúť o petícii a zakázať alebo obmedziť hazard. To znamená, nám nejde o nič iné, len v prvom kroku vylúčiť petíciu, ktorá hazard chráni, ktorá hazard, v podstate mu dáva možnosť, aby na území Slovenska, na území miest ostal dlhodobo. Inak sa to nedá, žiaľ, v tomto zákone, iba na základe petície môže mestské zastupiteľstvo rozhodnúť o zákaze kasín a herní. V súčasnej dobe sa hazard ako taký regulovať inak nedá.
Aby toho nebolo málo, osobne vám môžem povedať aj štatistiky, čo sa týka Nitry. Nitra bola takým malým Las Vegas ešte pred tým, ako sme spustili petíciu. Od roku 2016 do roku 2019 pribudlo v meste Nitra 177 hracích automatov. To znamená, celkový počet hracích automatov bol 820. Priemer Slovenska je 72,8 automatu na 10-tisíc obyvateľov. Mesto Nitra v tom čase malo 106 hracích automatov na 10-tisíc obyvateľov. Takže, ako som povedal, malé Las Vegas. A vidíte, petícia komu pomohla? Petícia pomohla iba hazardnej loby, aby mohli kasína a herne na území mesta ostať. Nikomu inému nepomohla.
Viem, nebudem hovoriť o štatistikách, komu ubližuje a tak ďalej. To všetko sa dozviete, bude ešte aj druhé čítanie, takže môžem to spomenúť aj tam, ale viem aj o tej situácii, ako sa snaží hazardná loby si kupovať obce. Mám tu dokonca jeden dôkaz pred sebou. V podstate jedna obec nemenovaná, v roku 2007 prvá splátka 10-tisíc euro, druhá splátka 5-tisíc euro až po desiatu splátku 5-tisíc euro. A čudujme sa svete, na konci, keď kasíno alebo herňa v meste ostane až po jedenástu splátku, tak obec dostane 100-tisíc euro. Takže pre obec, ktorá má, ja neviem, 4-tisíc obyvateľov alebo 2,5-tisíca obyvateľov, to je veľmi slušná suma. Ale všetko záleží od charakteru primátorov a starostov. Ja si osobne myslím, že obyvatelia miest a obcí im to vo voľbách spočítajú a na ďalšie volebné obdobie ich tým pádom nezvolia.
To znamená, nič iné nechcem, iba vás chcem poprosiť, aby sme spravili prvý krok k tomu, aby hazard mohol byť nejakým spôsobom na Slovensku regulovaný, a to je vypustenie zo zákona petície. Ako viem, petícia, posledná petícia v Bratislave bola podaná, myslím, predvčerom. A petícia v Nitre, ktorú sme zbierali v roku 2019, aj napriek tomu, že tie podpisy boli overené a platné, sám osobne som kontroloval aj s ďalšími dobrovoľníkmi tie podpisy. Podpis, ktorý nebol čitateľný alebo kde chýbali náležitosti, sme vyčiarkli. Aj napriek tomuto tá petícia skončila na súde a skúste hádať, kto to na ten súd dal.
To znamená, nám nejde o nič iné a chcem vás veľmi pekne poprosiť, aj s pánom ministrom financií sme sa bavili na túto tému, mala by ísť veľká novela. Ale v tejto chvíli nám pomôže aj táto malá novela, ktorá rozviaže, rozviaže ruky mestám a obciam. Lebo o to nám ide, rozviazať, rozviazať ruky mestám a obciam, ktoré inak nemôžu o zákaze hazardu rozhodnúť, iba keď obyvatelia si povedia, že tam hazard nechcú, a vyzbierajú petíciu. V meste Nitra 20-tisíc, viac ako 20-tisíc podpisov, to je obrovské kvantum ľudí. Ja tých ľudí všetkým nepoznám. V takej malej obci to nie je problém, lebo ak má obec 2-tisíc obyvateľov, tak sa postavíte pred obchod a vyzbierate petíciu, ale ak máte veľké krajské alebo okresné mesto, ktoré má viac ako 10-tisíc obyvateľov, už je to obrovský problém. Tridsať percent voličov vám to musí podpísať. Čo viem, také nebývajú ani účasti na voľbách a nieto ešte pri zbieraní petície.
To znamená, aj koalíciu, aj opozíciu prosím, ak môžte, podporte tento návrh zákona. Je to prvý krok. Ďalej musí prebehnúť diskusia aj s ministerstvom financií a tak ďalej a tak ďalej, aby sme vôbec mohli tlačiť na tú veľkú novelu o hazardných hrách. Zatiaľ aspoň takto.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:08 - 12:10 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som poprosila všetkých kolegov, aby sme nestavali ZMOS, úniu miest a parlament Národnej rady proti sebe. Tí dali také, je to judášsky groš, tí dali také stanovisko, je to tak, tí dali taký, je takéto stanovisko. Sme na jednej lodi. Pán primátor má problém zrušiť hazard, pretože je petícia. My sme ho v Podolínci zrušili, lebo petícia nebola, tak nám, prosím vás pekne, dôverujte a nechcite viac. My im dáme malíček, vy chcete celú ruku. Hľadajme spoločné riešenia a poďme robiť komplexnú reformu verejnej správy a samosprávy. Ale nie teraz okamžite, ak si to vy poviete, lebo máte 95 hlasov. Poďme ju robiť zodpovedne, so všetkými partnermi, aby sme zase nemuseli meniť nejaké články, lebo niekde to nevyhovuje, lebo majú zlého kontrolóra, tam je zlý starosta, tam sú zlí poslanci. Prosím vás pekne, samospráva sa dokáže riadiť sama. Tak jej nehovorme, čo má robiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:05 - 12:06 hod.

Kerekréti Ján Zobrazit prepis
Vážené dámy a páni, tak ako absolútny zákaz interrupcií je riziko, takisto myslím, že absolútny zákaz hazardu je riziko. Bol som v Leningrade práve vtedy, keď Gorbačov zaviedol "suchoj zakon", ľudia vykúpili v obchode všetok alkohol, po pol roku bol vykúpený cukor v štáte na výrobu alkoholu, po roku sa objavili mnohé obete, otravy, slepota, smrť tých, čo pili načierno pálený alkohol. Krátko potom bol suchoj zakon zrušený. Takže berme obidve strany mince do úvahy, prosím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 10.7.2020 11:58 - 12:01 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Kolegyne, kolegovia, ja by som ešte do tejto debaty chcel vniesť jeden iný rozmer. Myslím, že Števo Kuffa tu spomínal podporný list od únie miest, ktorý nám, nám drží palce a žiada nás, aby sme ten hazard na Slovensku trošku viac regulovali a ho pritvrdili. Ale v tejto súvislosti by som chcel spomenúť aj jeden list od Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý tvrdí presne opak, že situácia na trhu je momentálne vynikajúca, máme to všetko nechať tak, nechajte tie petície, pretože – a dobre ma počujete –, pretože príjmy rozpočtu obcí.
Tak na základe tohoto by som chcel odkázať tomu, kto ten list písal, že toto je judášsky groš do rozpočtu obce, ktorý prichádza z hazardu a ktorý prichádza z nešťastia ľudí. A som absolútne za to, aby sa najmä tieto krčmové hazardné automaty, aby vymizli, a toto môžme docieliť jedným jediným spôsobom a to je ten, ktorý spomínal aj pán predseda Národnej rady, a to tvrdou reguláciou podmienok, tak ako je to napríklad aj v susednom Maďarsku. Tam v dedinskej krčme automat nenájdete. Tam sú na základe licencií vydaných štátom, veľmi tvrdo regulovaných, na určitých miestach. Regulovaný je aj počet týchto hazardných, respektíve týchto herní, sú to luxusné herne, do ktorých tí najchudobnejší nechodia, a majú s tým vynikajúce skúsenosti.
Ja si tiež osobne myslím, že ten najväčší problém s týmito herňami je v malých dedinách alebo v malých mestách, kde sa roja ako, alebo rastú ako huby po daždi a nie je možné ich vykynožiť. Moja osobná skúsenosť z mesta Veľké Kapušany je presne taká istá. My sme tiež chceli hazard zakázať, no tá loby v malom desaťtisícovom meste, tam bolo vtedy päť herní, nechcem tvrdiť, že zmanipulovala, ale presvedčila argumentačne poslancov, ktorí to jednoducho neschválili.
V tejto súvislosti by sme mohli snáď zauvažovať aj nad tým, aby sme, aby sme tú reguláciu hazardu v tomto prvom kroku neriešili všeobecným záväzným nariadením obce, ktoré sa prijíma trojpätinovou väčšinou prítomných poslancov, ale obyčajným uznesením. Ešte toto je jedna z ciest, kde by sme vedeli viac rozviazať ruky, ale čisto je to len návrh de lege ferenda, aby sme sa o tom, aby sme sa o tom bavili.
Pokiaľ táto debata bude spieť k tomu, že budeme tento hazard regulovať spôsobom, aký je v Maďarsku, tak sa hlásim do tejto debaty obidvoma rukami, podporujem to v maximálnej možnej miere. A ja si myslím, že v tomto parlamente je dnes taká sila, ktorú žiadna hazardná loby jednoducho neprebije. Tento návrh, to je taká moja záverečná myšlienka, tento návrh by pomohol aj v tom, že; pretože v Maďarsku sa tieto, títo hazardní hráči presunuli na, do pohraničia, napríklad do Slovenského Nového Mesta, kde si postavili novú herňu, tak toto by sme eliminovali tým, že v Maďarsku nemôžu, u nás by nemohli, na Ukrajinu nepôjdu, tak jedine môžu ísť do Čiech. Čiže týmto by sme to my vybavili, by sme boli taký ostrovček bez hazardu.
Obávam sa, ak by sme išli cestou úplného zrušenia hazardu, či by to nebol protiústavný krok, je to, je to na debatu aj pre ústavných právnikov, ale myšlienku podporujem všetkými desiatimi.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 11:52 - 11:54 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Budem teraz hovoriť priamo z pôsobiska územnej samosprávy. Som starostka obce. Keď som bola poslankyňa obecného zastupiteľstva, bola som osem rokov, takisto som organizovala ja petíciu proti hazardu v našej obci, aby sme tento hazard zakázali, pretože naozaj tie lobistické skupiny a tie klamstvá, ktoré sa ponúkali typom, dáme vám peniažky, obec na tom zarobí, tak je to lákavé aj pre tých poslancov, ale tie dôsledky musíte každému jednému potom individuálne vysvetľovať. Je to veľmi náročné.
Takisto tá problematika toho prijímania takýchto uznesení, VZN-iek, je tam, jasne sú stanovené pravidlá. VZN sa prijíma trojpätinovou väčšinou. Áno, súhlasím, tak ako povedali predrečníci, takisto ako navrhovatelia, zmeňme kvóry, zmeňme proste spôsoby hlasovania. Je výborné, že sa zrušia petície, pretože tie petície boli napádané, tí ľudia si dali nenormálnu námahu a všetka tá dobrá práca vyšla navnivoč.
Čiže toto vnímame ako prvý, zásadný krok, počiatok toho, ako sa táto krajina vysporiada s hazardom. Preto si myslíme, že máme podporiť tento zákon a ísť ďalej. Áno, máme na to priestor, ale urobme ten začiatočný krok v tom, aby sme zlepšili naše prostredie v našich samosprávach, v našich krásnych obciach a aby aj tí poslanci obecného zastupiteľstva si uvedomovali tú svoju zodpovednosť. A myslím si, že to bude dobré.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 11:51 - 11:52 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Chcela by som sa poďakovať za vystúpenie pána Borisa Kollára, predsedu parlamentu, k tejto téme a možno uviesť na správnu mieru, že tu neprenášame zodpovednosť, parlament, na poslancov obecných zastupiteľstiev. Toto im dáva zákon o obecnom zriadení. Predsa zákon o obecnom zriadení hovorí, o čom majú poslanci obecných zastupiteľstiev a poslanci mestských zastupiteľstiev na pôde zastupiteľstva rozhodovať. My keď sme bojovali v Podolínci, my nehovoríme, že nejakí poslanci v Podolínci, ale vtedy zákon nehovoril o petícii, nebolo treba robiť petíciu, 30 % podpisov zbierať v obciach a mestách.
Ja som tiež Nitranka, žijem v Starej Ľubovni alebo pri Chmelnici, vlastne pri Starej Ľubovni a viem, že keď som ja bojovala proti hazardu, v našom regióne to bolo oveľa jednoduchšie, len potom prišiel zákon, ktorý stanovil petíciu, a moje deti, ktoré zbierali podpisy v Nitre a chcú, aby hazard nebol, pretože Mostná ulica je postrachom pre nás rodákov, keď sa vraciame do tohto krásneho mesta, a preto ďakujem pánovi primátorovi za túto iniciatívu. To znamená, že my neprenášame zodpovednosť, my parlament, toto im dáva zákon o obecnom zriadení. A prečo by sme im zase mali zobrať možnosť rozhodnúť vlastne o takomto spôsobe podnikania v meste alebo v obciach? Keď občania nechcú hazard, majú svojich zástupcov, ktorí o tom rozhodnú.
Ďakujem.
Skryt prepis