Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.7.2020 o 13:14 hod.

Mgr. et Mgr.

Martin Čepček

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:29 - 13:31 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja chcem nadviazať na Petra Cmoreja, ktorý začal tú svoju, svoj názor na toto alebo vysvetlenie tým, že povedal, že aké problémy boli okolo toho, keď sa občania v mestách a obciach pustili do nejakej petície. My sme to zažívali a momentálne to zažívame aj práve v Martine, zhodou okolností aj moja manželka je poslankyňa v Martine za jednu mestskú časť, kde na vzdialenosti asi 400 metrov máme päť herní. Sú to jedny z najlukratívnejších priestorov. Do určitej miery, samozrejme, sme v tom meste alebo v tých mestských častiach akceptovali určitý počet tých herní, lenže teraz sme vlastne narazili na to, že nevieme, nevieme si dať rady, zo začiatku jednoducho napíšeme petíciu a zrušíme ich. No len zistili sme, že to neni jednoduché, naozaj tí ľudia začali mať obavy, keď tam mali napísať adresu a, ja neviem, také konkrétnejšie veci, podľa ktorých by bolo možné zistiť, kto to všetko podpísal. A oni sa toho obávali, a dokonca určití aktivisti, ktorí sa do toho pustili, sa toho aj vzdali. Tak teraz sa hľadá práve spôsob, že ako dajme tomu to zorganizovať a práve v tomto momente prichádza táto, táto novela do toho zákonu, ktorá môže tým obciam pomôcť.
A ako povedal aj Marian Kotleba, je pravda, že teraz to bude určité preverenie tých poslancov tam, že aký majú charakter, či budú mať, ako sa povie, tú odvahu zahlasovať takéto veci, lebo vieme, že bude lobing, možnože bude aj nejaké vyhrážanie a tak ďalej. Ale to už je teraz na tých poslancoch a tí, keď išli do týchto svojich funkcií, tak si musia byť vedomí aj takejto, takejto svojej zodpovednosti, pretože teraz do určitej miery my by sme aj chceli, ale poslanci Národnej rady to musia schváliť. Čiže teraz poslanci Národnej rady to schvália, budú mať, budeme mať tú možnosť a uvidíme, ako s tým naložíme.
Takže ja vítam tento zákon a verím, že na to sa... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:27 - 13:28 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem, kolega Cmorej. Ja som tiež spolupredkladateľ zákona, dokonca som pristupoval aj k tvorbe tohto zákona. Ja sa budem snažiť predložiť pozmeňovák, v ktorom by som chcel toto kvórum znížiť. Viem, že všeobecné záväzné nariadenie sa nedá prijať, to znamená, bude sa musieť nájsť iný spôsob. Momentálne však nie je možné hazard regulovať vôbec, hazard sa môže regulovať, respektíve buď zakázať, alebo povoliť, iná možnosť tu nie je.
A pokiaľ viem, tak minister financií Eduard Heger kvízomaty už riešil, viem, že nejaké pokuty tam boli. To znamená, ministerstvo financií tiež k tomuto pristupuje zodpovedne a ja dúfam, že tá veľká novela bude čím skôr.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:17 - 13:17 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán Kotleba, pán Pčolinský, ja s vami absolútne súhlasím. Online hracie automaty áno, ale ja som hovoril o rulete. Hovoril som o, o, o, áno, v herniach, kde ty neskontroluješ, nevieš skontrolovať veci. Ja s vami absolútne súhlasím, a preto si mal, pán Pčolinský, také dobré podklady z online zisku, ale vy neskontrolujete v tej herni absolútne iné záležitosti. O tom ja hovorím. A občania nás volili kvôli tomu, aby sme prijali také zákony, ktoré pomôžu a budú pomáhať aj našim deťom, a preto, preto som vystúpil, aby sme naozaj aj tú prevenciu nastavili spôsobom, aby sa z našich detí nestávali gambleri.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:16 - 13:17 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Mňa si presvedčil tak na polovičku, lebo sedím vedľa teba, tak sa o tom bavíme. Takže myslím si, že tá prevencia v digitálnom svete je veľmi potrebná, ktorá, máme ju tu, tie deti majú tablety, majú telefóny, smartfóny, takže vedia si, vedia si to tam zahrať, takže myslím si, že tá prevencia je alfa-omega.
S tou druhou vecou, kto chce, si tie cestičky nájde, tak jak hovoril pán Pčolinský. A naozaj, naozaj je to tu dosť, dosť vypuklé, takže ja súhlasím aj s redukciou a s novelou zákona, takže uvidíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:14 - 13:15 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Jozef, ďakujem za tvoje vystúpenie. Možnosti a dostupnosť sú obrovský problém, ktorý treba riešiť. Tie možnosti, no ak obmedzíme deťom a mladistvým a osobám, niečo získame, ale to, že tie deti vidia ten vizuálny smog, toto je obrovská motivácia pre deti, aby to skúšali. A tie tablety, ako Jozef povedal, to je tiež obrovský problém. Ja to vidím sám, že deti sú náchylnejšie k virtuálnym hrám a takýmto veciam a tým pádom je veľmi malý krok k tomu, aby skĺzli k tomu hazardu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.7.2020 13:12 - 13:14 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Počkám, kým pán Pčolinský sa doháda. (Reakcia z pléna.) Ďakujem.
Milé kolegyne, milí kolegovia, ja chcem naozaj len veľmi krátko vystúpiť, pretože tu sú dva faktory, ktoré mňa veľmi ovplyvňujú, a to je prevencia, a teda začnem s tou prevenciou, pretože hazard nevzniká a človek sa nestáva gamblerom len preto, že sa tak narodil, ale ovplyvňuje ho aj výchova a hlavne ho ovplyvňujú možnosti. A ja by som chcel na mojich kolegov aj na vás z opozície naozaj, aby sme prijali aj preventívne opatrenia, ktoré by naozaj, ktoré by naozaj pomohli, aby sa z našich detí nestávali gambleri. A ak ste niekedy boli v reštaurácii a chodíte do rešta... teda prepáčte, zlá otázka, keď ste v reštaurácii a keď vidíte, čo robia tie deti pri tých stoloch, keď im matka dá pred nich tablet, aby sa decko najedlo pri tablete, tak my si vyrábame z našich detí gamblerov. My si z našich detí vyrábame závislých, závislých ľudí a naozaj toto je jedna z ciest, ktorá môže pomôcť tomu, aby sme predišli, aby sme naozaj predišli tomu, aby sa z našich detí nestali ľudia, ktorí budú svoje peniaze a majetky prehrávať v herniach.
A druhá vec je veľmi dôležitá. Nesúhlasím s pánom Pčolinským; pán Pčolinský, počúvaj ma! Nesúhlasím s tebou, pretože online hry vieme skontrolovať, ale ak ste niekto niekedy boli v herni, tak, a videli ste, ako sa tam hrá, tak naozaj ja si myslím, že majitelia herní nepriznávajú zisk taký, aký majú. To je absolútny fakt, pretože vy neviete skontrolovať, koľko peňazí tam človek minie. Nedá sa to v tej herni skontrolovať a sú na to veľmi dobré spôsoby. Máme tu majiteľa herne, ktorý to už nerobí, ale určite mi dá za pravdu, že je to na vôbec nie zákone a na tom, ako budete postupovať čestne, ale na tom, že vy môžete obísť ten zákon a v tej herni vás nikto, ale nikto naozaj neskontroluje, keď hráte, čo ja viem, poker, keď hráte ruletu, keď hráte veci. Takže toto sú dve veci, ktoré som chcel povedať k tomuto zákonu.
Nebudem zdržiavať. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:05 - 13:06 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem Petrovi za vystúpenie. S veľa vecami súhlasím.
Ja chcem ešte pripomenúť, viem o tom online hazarde, mám tu nejakú štatistiku. Kým v roku 2019 v decembri prehrali na internete ľudia 1,06 milióna euro, v marci 2020 to bolo 7,77 milióna. Takže je tam nárast o 6 miliónov, čo je obrovský problém, a bolo to spôsobené hlavne tým, že herne a kasína boli v tomto čase zatvorené. Takže online hazard vidím ako problém a vidím, Peter, že by sme sa mohli zhodnúť na nejakom pozmeňováku. Takže budem rád, keď prídeš, ponúkneš alebo dáme to spolu dokopy. Takže som za.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:03 - 13:05 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som chcel zareagovať na pána poslanca Pčolinského. S niektorými vecami sa dá súhlasiť, s niektorými trošku nesúhlasím. Čo sa týka toho, ako si hovoril o tom, že hazard je tu už dlho a bol tu dlho a bude tu. S tým súhlasím, že ten hazard jednoducho tu je. Ale ja tam vidím viacero momentov, na ktoré sa, na ktoré sa ja pozerám trochu inak.
Prvá vec je, že ja vidím rozdiel v hazarde, čo sa týka stávkových kancelárií a čo sa týka herní. Nechcem tu teraz obhajovať nejak stávkové kancelárie alebo tento segment, ale ja som, tam je aspoň základná férovosť v tom, že keď niekto sleduje tie športové zápasy a tipne si na ten daný tím, tak tam má šancu vyhrať. Lebo proste ten zápas nejako skončí a on má možnosť vyhrať. Pri týchto herniach, o ktorých sa bavíme my, tam nevyhrá nikdy. Vyhrá, občas mu tam niečo ten automatík vyhodí, 20, 30, 50 euro, aby ho nalákal, ale vo finále ho zderie tak, že skončil. Čiže ja vidím tam ten rozdiel. Ja som proste nezaregistroval, keď to beriem z toho môjho príkladu, z toho nášho mesta, že by tie stávkové kancelárie tak zruinovali tie rodiny ako tie herne. Čiže tam vidím ten jemný rozdiel.
A potom vidím aj rozdiel v tom, a tu je aj odpoveď možno pre kolegov z ĽSNS, že prečo my prichádzame práve teraz s týmto návrhom. Je to jedna vec, ktorá pomáha tým obciam a mestám, tým mestským poslancom, obecným na to, aby im to nekomplikovalo život v tom, aby tú nezmyselnú petíciu museli dávať. A toto je len ten náš útržkovitý teraz návrh, ktorý riešime, ktorý môžme v druhom čítaní, samozrejme, vylepšiť. Ale my sa musíme komplexne zamyslieť nad celým zákonom o hazarde. A to je aj to, čo hovoril pán kolega Pčolinský, že my sa môžme pozerať na to, ako to majú napríklad v zahraničí, či už v Maďarsku, ja som bol v Holandsku, veľké mestá, veľké kasína. Keď tam príde človek, ktorý je bohatý, má peniaze, môže hrať. Ale nie tí malí, chudobní, ktorí v tých obciach a dedinkách prehrávajú celé svoje majetky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:48 - 12:50 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým kolegom za podporu aj za slová, ktoré ste povedali. Ja určite z mojej strany chcem pozmeňovací návrh, aby sa znížilo to kvórum na nadpolovičnú väčšinu. Ja som za. Každá jedna zmena, ktorá sa v tomto zákone stane, je plus. Áno, tí primátori, starostovia, ja im do hlavy nevidím, ani vy im nevidíte do hlavy. Nikto nevie, ako rozhodujú.
Ja vidím ešte jeden veľký problém, a to sú sídliská, hlavne v meste Nitra, kde máme tam, myslím, tri kasína alebo herne na sídlisku priamo pod oknami obyvateľov, čo je obrovský problém z toho titulu, že deti, už keď odchádzajú z domu, vidia hazard priamo z okna, resp. keď vychádzajú z domu, vidia to po ceste do školy.
Mesto Nitra malo z hazardu jedno percento rozpočtu, to pre mesto Nitra ako krajské mesto, si myslím, že to nie je až taký veľký balík peňazí. Obávam sa, že tie obce, tie počítajú každé euro, každý cent. To znamená, tam to vidím skôr ako problém.
Áno, online hazard je obrovský problém, to viem. A viem, uvedomujem si, že ten problém online hazardu sa stupňoval v tomto čase koronakrízy. Mám aj informácie ako, budem za to, aby bol nový zákon, aby bol vo väčšom rozsahu a aby riešil všetky formy podnikania v hazarde, lebo si myslím, že je to negatívne dedičstvo, ktoré sme tu dostali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:44 - 12:45 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. My sa tu už vyše hodiny bavíme o tom, o zodpovednosti obcí a miest, čo sa týka boja proti hazardu. Ale už to tu naznačil aj pán poslanec Suja, veľmi dôležitú úlohu v tomto boji zohráva aj samotná Finančná správa. Mnohí ľudia, ktorí trošku poznajú, ako hazard funguje, veľmi dobre vedia, že v kontrole hazardu zo strany štátu, čo sa týka bývalých daňových riaditeľstiev, ale aj Finančnej správy, stále to kontrolujú tí istí ľudia, už niekoľko rokov, nemenia sa. Takisto tí istí ľudia spravujú tieto automaty. A je tu vážne podozrenie, že môže dochádzať k únikom finančným do štátneho rozpočtu, preto by bolo veľmi dobré, aby si na to podnikanie detailnejšie posvietila aj samotná Finančná správa a možno by sme zistili, že to podnikanie, ak by si Finančná správa robila svoju úlohu tak, ako by mala, možno nebude až tak zaujímavé a výhodné pre prevádzkovateľa hazardných hier.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis