Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

10.7.2020 o 13:16 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:16 - 13:17 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Mňa si presvedčil tak na polovičku, lebo sedím vedľa teba, tak sa o tom bavíme. Takže myslím si, že tá prevencia v digitálnom svete je veľmi potrebná, ktorá, máme ju tu, tie deti majú tablety, majú telefóny, smartfóny, takže vedia si, vedia si to tam zahrať, takže myslím si, že tá prevencia je alfa-omega.
S tou druhou vecou, kto chce, si tie cestičky nájde, tak jak hovoril pán Pčolinský. A naozaj, naozaj je to tu dosť, dosť vypuklé, takže ja súhlasím aj s redukciou a s novelou zákona, takže uvidíme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:14 - 13:15 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Jozef, ďakujem za tvoje vystúpenie. Možnosti a dostupnosť sú obrovský problém, ktorý treba riešiť. Tie možnosti, no ak obmedzíme deťom a mladistvým a osobám, niečo získame, ale to, že tie deti vidia ten vizuálny smog, toto je obrovská motivácia pre deti, aby to skúšali. A tie tablety, ako Jozef povedal, to je tiež obrovský problém. Ja to vidím sám, že deti sú náchylnejšie k virtuálnym hrám a takýmto veciam a tým pádom je veľmi malý krok k tomu, aby skĺzli k tomu hazardu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.7.2020 13:12 - 13:14 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Počkám, kým pán Pčolinský sa doháda. (Reakcia z pléna.) Ďakujem.
Milé kolegyne, milí kolegovia, ja chcem naozaj len veľmi krátko vystúpiť, pretože tu sú dva faktory, ktoré mňa veľmi ovplyvňujú, a to je prevencia, a teda začnem s tou prevenciou, pretože hazard nevzniká a človek sa nestáva gamblerom len preto, že sa tak narodil, ale ovplyvňuje ho aj výchova a hlavne ho ovplyvňujú možnosti. A ja by som chcel na mojich kolegov aj na vás z opozície naozaj, aby sme prijali aj preventívne opatrenia, ktoré by naozaj, ktoré by naozaj pomohli, aby sa z našich detí nestávali gambleri. A ak ste niekedy boli v reštaurácii a chodíte do rešta... teda prepáčte, zlá otázka, keď ste v reštaurácii a keď vidíte, čo robia tie deti pri tých stoloch, keď im matka dá pred nich tablet, aby sa decko najedlo pri tablete, tak my si vyrábame z našich detí gamblerov. My si z našich detí vyrábame závislých, závislých ľudí a naozaj toto je jedna z ciest, ktorá môže pomôcť tomu, aby sme predišli, aby sme naozaj predišli tomu, aby sa z našich detí nestali ľudia, ktorí budú svoje peniaze a majetky prehrávať v herniach.
A druhá vec je veľmi dôležitá. Nesúhlasím s pánom Pčolinským; pán Pčolinský, počúvaj ma! Nesúhlasím s tebou, pretože online hry vieme skontrolovať, ale ak ste niekto niekedy boli v herni, tak, a videli ste, ako sa tam hrá, tak naozaj ja si myslím, že majitelia herní nepriznávajú zisk taký, aký majú. To je absolútny fakt, pretože vy neviete skontrolovať, koľko peňazí tam človek minie. Nedá sa to v tej herni skontrolovať a sú na to veľmi dobré spôsoby. Máme tu majiteľa herne, ktorý to už nerobí, ale určite mi dá za pravdu, že je to na vôbec nie zákone a na tom, ako budete postupovať čestne, ale na tom, že vy môžete obísť ten zákon a v tej herni vás nikto, ale nikto naozaj neskontroluje, keď hráte, čo ja viem, poker, keď hráte ruletu, keď hráte veci. Takže toto sú dve veci, ktoré som chcel povedať k tomuto zákonu.
Nebudem zdržiavať. Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:05 - 13:06 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem Petrovi za vystúpenie. S veľa vecami súhlasím.
Ja chcem ešte pripomenúť, viem o tom online hazarde, mám tu nejakú štatistiku. Kým v roku 2019 v decembri prehrali na internete ľudia 1,06 milióna euro, v marci 2020 to bolo 7,77 milióna. Takže je tam nárast o 6 miliónov, čo je obrovský problém, a bolo to spôsobené hlavne tým, že herne a kasína boli v tomto čase zatvorené. Takže online hazard vidím ako problém a vidím, Peter, že by sme sa mohli zhodnúť na nejakom pozmeňováku. Takže budem rád, keď prídeš, ponúkneš alebo dáme to spolu dokopy. Takže som za.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 13:03 - 13:05 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som chcel zareagovať na pána poslanca Pčolinského. S niektorými vecami sa dá súhlasiť, s niektorými trošku nesúhlasím. Čo sa týka toho, ako si hovoril o tom, že hazard je tu už dlho a bol tu dlho a bude tu. S tým súhlasím, že ten hazard jednoducho tu je. Ale ja tam vidím viacero momentov, na ktoré sa, na ktoré sa ja pozerám trochu inak.
Prvá vec je, že ja vidím rozdiel v hazarde, čo sa týka stávkových kancelárií a čo sa týka herní. Nechcem tu teraz obhajovať nejak stávkové kancelárie alebo tento segment, ale ja som, tam je aspoň základná férovosť v tom, že keď niekto sleduje tie športové zápasy a tipne si na ten daný tím, tak tam má šancu vyhrať. Lebo proste ten zápas nejako skončí a on má možnosť vyhrať. Pri týchto herniach, o ktorých sa bavíme my, tam nevyhrá nikdy. Vyhrá, občas mu tam niečo ten automatík vyhodí, 20, 30, 50 euro, aby ho nalákal, ale vo finále ho zderie tak, že skončil. Čiže ja vidím tam ten rozdiel. Ja som proste nezaregistroval, keď to beriem z toho môjho príkladu, z toho nášho mesta, že by tie stávkové kancelárie tak zruinovali tie rodiny ako tie herne. Čiže tam vidím ten jemný rozdiel.
A potom vidím aj rozdiel v tom, a tu je aj odpoveď možno pre kolegov z ĽSNS, že prečo my prichádzame práve teraz s týmto návrhom. Je to jedna vec, ktorá pomáha tým obciam a mestám, tým mestským poslancom, obecným na to, aby im to nekomplikovalo život v tom, aby tú nezmyselnú petíciu museli dávať. A toto je len ten náš útržkovitý teraz návrh, ktorý riešime, ktorý môžme v druhom čítaní, samozrejme, vylepšiť. Ale my sa musíme komplexne zamyslieť nad celým zákonom o hazarde. A to je aj to, čo hovoril pán kolega Pčolinský, že my sa môžme pozerať na to, ako to majú napríklad v zahraničí, či už v Maďarsku, ja som bol v Holandsku, veľké mestá, veľké kasína. Keď tam príde človek, ktorý je bohatý, má peniaze, môže hrať. Ale nie tí malí, chudobní, ktorí v tých obciach a dedinkách prehrávajú celé svoje majetky.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:48 - 12:50 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem všetkým kolegom za podporu aj za slová, ktoré ste povedali. Ja určite z mojej strany chcem pozmeňovací návrh, aby sa znížilo to kvórum na nadpolovičnú väčšinu. Ja som za. Každá jedna zmena, ktorá sa v tomto zákone stane, je plus. Áno, tí primátori, starostovia, ja im do hlavy nevidím, ani vy im nevidíte do hlavy. Nikto nevie, ako rozhodujú.
Ja vidím ešte jeden veľký problém, a to sú sídliská, hlavne v meste Nitra, kde máme tam, myslím, tri kasína alebo herne na sídlisku priamo pod oknami obyvateľov, čo je obrovský problém z toho titulu, že deti, už keď odchádzajú z domu, vidia hazard priamo z okna, resp. keď vychádzajú z domu, vidia to po ceste do školy.
Mesto Nitra malo z hazardu jedno percento rozpočtu, to pre mesto Nitra ako krajské mesto, si myslím, že to nie je až taký veľký balík peňazí. Obávam sa, že tie obce, tie počítajú každé euro, každý cent. To znamená, tam to vidím skôr ako problém.
Áno, online hazard je obrovský problém, to viem. A viem, uvedomujem si, že ten problém online hazardu sa stupňoval v tomto čase koronakrízy. Mám aj informácie ako, budem za to, aby bol nový zákon, aby bol vo väčšom rozsahu a aby riešil všetky formy podnikania v hazarde, lebo si myslím, že je to negatívne dedičstvo, ktoré sme tu dostali.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:44 - 12:45 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. My sa tu už vyše hodiny bavíme o tom, o zodpovednosti obcí a miest, čo sa týka boja proti hazardu. Ale už to tu naznačil aj pán poslanec Suja, veľmi dôležitú úlohu v tomto boji zohráva aj samotná Finančná správa. Mnohí ľudia, ktorí trošku poznajú, ako hazard funguje, veľmi dobre vedia, že v kontrole hazardu zo strany štátu, čo sa týka bývalých daňových riaditeľstiev, ale aj Finančnej správy, stále to kontrolujú tí istí ľudia, už niekoľko rokov, nemenia sa. Takisto tí istí ľudia spravujú tieto automaty. A je tu vážne podozrenie, že môže dochádzať k únikom finančným do štátneho rozpočtu, preto by bolo veľmi dobré, aby si na to podnikanie detailnejšie posvietila aj samotná Finančná správa a možno by sme zistili, že to podnikanie, ak by si Finančná správa robila svoju úlohu tak, ako by mala, možno nebude až tak zaujímavé a výhodné pre prevádzkovateľa hazardných hier.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:42 - 12:44 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Martin, ja by som aj touto cestou chcel poďakovať za tvoje vystúpenie v rozprave, pretože podľa mňa tento zákon je veľmi skvelý boj; veľmi skvelý krok v boji proti hazardu a určite má zmysel bojovať proti herniam, hoci nevieme do budúcnosti presne teraz povedať, že aký výsledok príde po tomto zákone. Ale ja snáď verím, že tento výsledok bude pozitívny.
Ja možno aj z takých vlastných skúseností, bohužiaľ, tých smutných, moji traja kamaráti počas života spáchali samovraždu hlavne kvôli tomu, že veľa času trávili v herni a ich finančné prostriedky si napožičiavali a mali obrovské záväzky, čo ich viedlo už k samovražde, pretože ich nedokázali splácať a nechali po sebe len svoje manželky a deti a tie hypotéky, ktoré ostali. Takže ja si myslím, že s kasínami a herňami sa spája len smutný príbeh a je na čase pomaličky, pomaličky s nimi skoncovať, či pomaličky v tejto prvej časti, v herniach v mestách, ale možno v budúcnosti aj s tou ich online formou, pretože veľa ľudí sa práve z tejto formy neskôr presunie na tú online formu. A verím, že v budúcnosti zákony budú obmedzovať aj takýto hazard. Tak verím, že sa nám to podarí a budeme práve týmito zákonmi chrániť ľudí, ktorí by si v budúcnosti mohli siahnuť na život.
Ďakujem krásne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 10.7.2020 12:35 - 12:37 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Presne tak ako povedal Martin Čepček, aj moje deti, ktoré žijú so svojimi rodinami v Nitre, sa zapojili do petície a boli aktivistami v zbieraní podpisov v Nitre. Samozrejme, vtedy v čase petície boli ďalšie dve petície a ľudia, ktorí išli práve z druhého kola volieb prezidentských boli dezorientovaní. A skutočne títo aktivisti, ktorí chceli pomôcť poslancom pri ich rozhodovaní v mestskom zastupiteľstve v Nitre, tak boli vystavení, by som povedala, že aj k ataku a k takému proste ako boja vlastne proti nim, ale akože boli odvážni a zvládli to.
To znamená, že ja tiež chcem podporiť jako, určite vieme, že pripraviť dobrú legislatívu, to nie je len dať nejaký zákon vlastne do parlamentu, ale, samozrejme, treba ho prehodnotiť, treba ho odkonzultovať. Ale určite toto je prvý krok na to, aby mohol byť hazard v mestách a obciach regulovaný. Lebo zozbierať petíciou, keď sme tu už hovorili o Podolínci, tak je tam 3,5-tisíc obyvateľov a 30 % 18-ročných z 3,5-tisíc je rozdiel ako 30 % voličov nad 18 rokov zo 100-tisíc obyvateľov. To znamená, že ja viem, že všetci chceme viac, ale ja si myslím, že keď nám pomôžete a budete za to, aby sa tento návrh zákona odsúhlasil, tak už je to jeden krok k tomu, aby hazard v obciach a mestách, pokiaľ si to zastupiteľstvá aj primátor prehodnotia tak, že nechcú žiadne judášske peniaze do rozpočtu, aby mali rozviazané ruky.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 10.7.2020 12:20 - 12:33 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ako jeden z aktivistov petície proti hazardu v Nitre, pán primátor je tu so mnou, od roku 2016 bojujem proti hazardu a musím povedať, že konečne je tu nejaká pozitívna zmena.
Musím povedať jednu dôležitú vec, ktorú tu kolegovia ale nespomenuli, že petícia ako taká hazard chráni a to vám poviem prečo. Petícia chráni hazard kvôli tomu, že na Slovensku máme takmer tritisíc obcí a miest a z toho iba 77 obcí a miest prijalo všeobecnozáväzné nariadenie o zákaze hazardu – jedno jediné krajské mesto, a to je mesto Nitra, osem okresných miest a 68 menších miest. Toto je ten dôvod, kvôli ktorému my robíme zmenu, novelu zákona, aby obce mohli regulovať hazard sami, lebo toto privilegované postavenie, ktoré hazard má, sa chráni práve petíciou. Po skúsenostiach, ktoré mám ako aktivista hazardu v Nitre, vám viem povedať, aký obrovský problém je vyzbierať petíciu.
V roku 2016 sme vyzbierali v Nitre 18-tisíc podpisov, ktoré ale nestačili na to, aby mohol byť hazard regulovaný alebo zakázaný. V roku 2019 sme znovu začali zbierať petíciu a vyzbierali sme viac ako 20-tisíc podpisov, čo je 32,5 %, 32,5 % obyvateľov mesta. Verte tomu, že tie ataky boli z každej strany a našli sa ľudia, ktorí nás aj na Facebooku aj kade-tade hejtovali. Aby toho nebolo málo, čuduj sa svete, okrem našej petície v tom roku 2019 boli ešte ďalšie dve petície a skúste hádať, kto tie dve petície organizoval. Ja vám poviem. Obidve petície organizovala hazardná loby a obidve petície mali platených brigádnikov. Jedna petícia, čo sme sa dozvedeli tým, že nám aktivistka, resp. tá zberačka podpisov ukázala mobilný telefón, 50 až 150 euro dostali títo brigádnici za jeden jediný deň zbierania podpisov, čo je pri brigádach študentov enormná suma, uznáte sami.
Takže vidíte, aký veľký problém je vyzbierať petíciu. Okrem toho sme museli zohnať takmer 300 dobrovoľníkov, ktorí to vo svojom voľnom čase dobrovoľne museli zbierať, na rozdiel od tých dvoch ďalších petícií, kde boli platení brigádnici. A tie dve petície, jedna sa tvárila ako skutočná petícia, ktorá využila našu mediálnu podporu s pánom primátorom pred voľbami, využila to tak, že namiesto toho, aby zbierali vtedy keď my, v druhom kole prezidentských volieb, začali zbierať už v prvom kole prezidentských volieb a pokračovali aj v tom druhom. To znamená, zneužili našu mediálnu podporu a začali zbierať, napriek tomu sa nám ale petíciu podarilo odovzdať na mestské zastupiteľstvo, resp. obidve aj z roku 2016 aj z roku 2019.
V novom zákone chceme práve túto možnosť tej petície zrušiť. Petícia v tomto smere nemá žiadny význam. Zbytočne komplikuje život mestám a obciam a ubezpečujem vás, že budeme robiť všetko pre to, aby prišiel vládny návrh zákona, ktorý bude hazard ako taký riešiť komplexne.
Ešte poviem pár detailov k tomu, čo spôsobuje hazard a ako vlastne herne a kasína z toho žijú. Obyčajný občan Slovenska musí 33 euro doniesť do kasína alebo do herne, aby z toho mesto alebo obec malo 1 euro. To znamená, vidíte, aký obrovský problém a koľko finančných prostriedkov musia obyvatelia doniesť do hazardných herní a kasín, aby vôbec hazard fungoval.
Ešte jedna dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť, myslím, že tu odznela, ale ja ju zopakujem: Akýkoľvek majiteľ herne alebo kasína si môže herňu otvoriť, pokiaľ splní zákonné náležitosti. To znamená, vy nemôžte hazard zakázať pred tým, ako je herňa spustená. Toto je ďalší problém, lebo herňa je otvorená, musí zarábať, potom musíte zistiť, že je nejaké narúšanie verejného poriadku, potom sa musí zbierať petícia, čo môže trvať pol roka, rok, dva roky, to znamená, dovtedy oni na tom zarobia a až potom môžte hazard reálne regulovať. Inak sa to nedá. Momentálne sa to inak, okrem petície, nedá.
A tých 30 % voličov nad 18 rokov, to je ďalší problém. Ako viete, mesto Nitra má takmer 80-tisíc obyvateľov. To znamená 21 900, myslím, podpisov potrebujete pod petíciu, aby vôbec mohlo mestské zastupiteľstvo zasadnúť a rozhodnúť o petícii a zakázať alebo obmedziť hazard. To znamená, nám nejde o nič iné, len v prvom kroku vylúčiť petíciu, ktorá hazard chráni, ktorá hazard, v podstate mu dáva možnosť, aby na území Slovenska, na území miest ostal dlhodobo. Inak sa to nedá, žiaľ, v tomto zákone, iba na základe petície môže mestské zastupiteľstvo rozhodnúť o zákaze kasín a herní. V súčasnej dobe sa hazard ako taký regulovať inak nedá.
Aby toho nebolo málo, osobne vám môžem povedať aj štatistiky, čo sa týka Nitry. Nitra bola takým malým Las Vegas ešte pred tým, ako sme spustili petíciu. Od roku 2016 do roku 2019 pribudlo v meste Nitra 177 hracích automatov. To znamená, celkový počet hracích automatov bol 820. Priemer Slovenska je 72,8 automatu na 10-tisíc obyvateľov. Mesto Nitra v tom čase malo 106 hracích automatov na 10-tisíc obyvateľov. Takže, ako som povedal, malé Las Vegas. A vidíte, petícia komu pomohla? Petícia pomohla iba hazardnej loby, aby mohli kasína a herne na území mesta ostať. Nikomu inému nepomohla.
Viem, nebudem hovoriť o štatistikách, komu ubližuje a tak ďalej. To všetko sa dozviete, bude ešte aj druhé čítanie, takže môžem to spomenúť aj tam, ale viem aj o tej situácii, ako sa snaží hazardná loby si kupovať obce. Mám tu dokonca jeden dôkaz pred sebou. V podstate jedna obec nemenovaná, v roku 2007 prvá splátka 10-tisíc euro, druhá splátka 5-tisíc euro až po desiatu splátku 5-tisíc euro. A čudujme sa svete, na konci, keď kasíno alebo herňa v meste ostane až po jedenástu splátku, tak obec dostane 100-tisíc euro. Takže pre obec, ktorá má, ja neviem, 4-tisíc obyvateľov alebo 2,5-tisíca obyvateľov, to je veľmi slušná suma. Ale všetko záleží od charakteru primátorov a starostov. Ja si osobne myslím, že obyvatelia miest a obcí im to vo voľbách spočítajú a na ďalšie volebné obdobie ich tým pádom nezvolia.
To znamená, nič iné nechcem, iba vás chcem poprosiť, aby sme spravili prvý krok k tomu, aby hazard mohol byť nejakým spôsobom na Slovensku regulovaný, a to je vypustenie zo zákona petície. Ako viem, petícia, posledná petícia v Bratislave bola podaná, myslím, predvčerom. A petícia v Nitre, ktorú sme zbierali v roku 2019, aj napriek tomu, že tie podpisy boli overené a platné, sám osobne som kontroloval aj s ďalšími dobrovoľníkmi tie podpisy. Podpis, ktorý nebol čitateľný alebo kde chýbali náležitosti, sme vyčiarkli. Aj napriek tomuto tá petícia skončila na súde a skúste hádať, kto to na ten súd dal.
To znamená, nám nejde o nič iné a chcem vás veľmi pekne poprosiť, aj s pánom ministrom financií sme sa bavili na túto tému, mala by ísť veľká novela. Ale v tejto chvíli nám pomôže aj táto malá novela, ktorá rozviaže, rozviaže ruky mestám a obciam. Lebo o to nám ide, rozviazať, rozviazať ruky mestám a obciam, ktoré inak nemôžu o zákaze hazardu rozhodnúť, iba keď obyvatelia si povedia, že tam hazard nechcú, a vyzbierajú petíciu. V meste Nitra 20-tisíc, viac ako 20-tisíc podpisov, to je obrovské kvantum ľudí. Ja tých ľudí všetkým nepoznám. V takej malej obci to nie je problém, lebo ak má obec 2-tisíc obyvateľov, tak sa postavíte pred obchod a vyzbierate petíciu, ale ak máte veľké krajské alebo okresné mesto, ktoré má viac ako 10-tisíc obyvateľov, už je to obrovský problém. Tridsať percent voličov vám to musí podpísať. Čo viem, také nebývajú ani účasti na voľbách a nieto ešte pri zbieraní petície.
To znamená, aj koalíciu, aj opozíciu prosím, ak môžte, podporte tento návrh zákona. Je to prvý krok. Ďalej musí prebehnúť diskusia aj s ministerstvom financií a tak ďalej a tak ďalej, aby sme vôbec mohli tlačiť na tú veľkú novelu o hazardných hrách. Zatiaľ aspoň takto.
Ďakujem.
Skryt prepis