Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.7.2020 o 14:11 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 14:11 - 14:12 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. V podstate pani Zemanová povedala to, čo som chcel povedať aj ja. Bol som na výbore, kde pán minister nám tieto záležitosti, samozrejme, vysvetlil. A skutočne, nachádzame sa teraz v období, kedy ľudia začínajú odchádzať na dovolenky, vracajú sa nám semka a tie skúsenosti, ktoré sme mali spred niekoľkých týždňov, keď sa vracali ľudia a, dá sa povedať, neodišli do karantény a spôsobili také veci, že sa museli uzavrieť niektoré osady alebo mestá, alebo obce, tak toto určite tuná si nikto nepraje. A rovnako, ako bolo povedané, ide tu o tú ekonomiku. Už si nikto z nás neželá, aby sa tu zatvárali firmy, prevádzky, služby a aby mo... aby ľudia zase ďalej tŕpli, čo bude.
Takže toto je také opatrenie, ktoré si myslím, že keď sa správne odkomunikuje aj cez médiá, dôležité je, aby ľudia vedeli, že rozhodli ste sa ísť na dovolenku, trebárs aj do tej červenej zóny, tak buďte si vedomí toho, že budete sa musieť nejakým spôsobom, samozrejme, ohlásiť, že ste tam boli a potom už, samozrejme, Úrad pre verejné zdravotníctvo vám povie, čo máte ďalej robiť. Ale budú takí, ktorí jednoducho sa neohlásia a práve o tých ide, aby sa nepohybovali medzi nami. Takže ja, naopak, by som bol rád, keby sme tento zákon schválili.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 12:07 - 12:07 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Richter, je zarážajúce, že sa v rozprave, že ste sa v rozprave nevenovali pochybeniu pani komisárky, ale vytýkate, že sa predkladá zákon, aby bola možnosť odvolať komisárku, ktorá nedôstojne zastávala tak dôležitý úrad, ktorý sa týka ochrany práv detí. Je dôležité, aby verejné funkcie nezastávali osoby, ktoré porušujú a nerešpektujú platné právo. Pani komisárka Tomanová už nemá čo robiť na tomto poste, nakoľko pochybila v mnohých oblastiach. Pani komisárka nemá vôľu odstúpiť sama, preto je potrebné zmeniť zákon.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 12:06 - 12:07 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Pán poslanec Richter, takisto mala možnosť vaša strana sa zúčastniť tohto poslaneckého prieskumu, avšak vaši poslanci sabotujú výbor, nechodia na výbor. Ak by tento výbor viedol poslanec Blaha, ako ste navrhovali a o ktorého ste tak neústupčivo, na ktorom ste tak neústupčivo trvali, tento poslanecký prieskum by asi ani nevznikol, tento bod programu, samozrejme, by ani nebol v pléne. Ak by predsedom výboru bol poslanec Blaha, tak chápadlo menom Tomanová stále je na úrade, a teda by ani neprišlo toto do pléna.
Pani Tomanová nie je nezávislá, je to vaša nominantka, je to váš človek... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Pán poslanec, pán poslanec, pán poslanec Richter vo svojej reči nerozprával o pánovi Blahovi, preto sa venujte reči pána, pána Richtera. (Záver vety odznel súbežne s koncom vystúpenia rečníka.)

Pollák, Peter, poslanec NR SR
(Povedané súbežne s predsedajúcim.) ... iba sa bojíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 11:13 - 11:15 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Kamenický, ja len chcem tiež zareagovať na to Rakúsko. Myslím si, že každý, kto trošku pozná tie pomery, vie, že Rakúsko je krajina, kde si vážia rodinu. A to je to, čo vy ste si tu 12 rokov nevážili. Po dlhom, dlhom tlaku a návrhoch a pripomínaní ste zvýšili daňový bonus, ale len pre deti do šesť rokov. No a čo tie deti nad šesť rokov, tie nepotrebujú jesť, nepotrebujú sa obliekať, nepotrebujú cestovať, nepotrebujú peniaze na krúžky? Kto má deti, vie, že práve tie deti nad šesť rokov majú ešte väčšie potreby, sú na ne ešte väčšie výdavky, ale na tie ste sa vykašľali. V Rakúsku je daňový bonus na jedno dieťa 1 500 euro. Na jedno dieťa. U nás ste to nechali na 250 eurách. To je úplne smiešne a to je dôvod... (ruch v sále), môžem? To je dôvod, prečo, ako vy ste fungovali, nevážili ste si rodinu.
My tu teraz hádžeme záchranné kolesá, ako povedal pán minister, firmám, ľuďom, inštitúciám, lenže vy ste tie záchranné kolesá, v nich narobili diery, nechali ste ich vyfučané. A práve toto, čo teraz robí pán minister a čo robí ministerstvo financií, je o tom, že tie záchranné kolesá musíme zalepiť a znova nafúkať, aby aspoň niečo sme zachránili. Pretože vy ste nám tu nič nenechali.
A keď spomínate dôchodcov, tak to je veľmi smutné, že práve vy ste navrhol dôchodkový strop. Vy nám pripomínate dnešných dôchodcov, ale kde sú štyridsiatnici a päťdesiatnici, "Husákove deti"? Tí, ktorí živia tento štát. Na nich ste zabudli, na nich ste sa vykašľali? Aký oni budú mať dôchodok?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 11:11 - 11:13 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kamenický, v predchádzajúcej rozprave ste mi povedali, že nie som odborníkom na financie, a preto tomu nerozumiem. Ako potvrdzujem, nie som odborníkom na financie, som učiteľ, ale na to netreba byť odborník, aby človek pochopil niektoré veci. Napríklad začnete hovoriť o detských prídavkoch, o tom, že ste boli v Rakúsku a hovorili ste s nejakou čašníčkou, ktorá povedala, že vláda takýmto spôsobom pomáha. A vy to poviete úplne s chladnou tvárou a boli ste tu desať rokov a zvyšovali sa prídavky o rádovo v centoch, rádovo v centoch. Sme za Rakúskom veľmi ďaleko, čo sa týka prídavkov. Ja som hovoril s jednou pani, ktorá mi povedala, že v Rakúsku jej manžel robí preto, nie preto, že by mal tam omnoho vyšší plat, ale tam sú omnoho vyššie prídavky. A vy teraz hádžete vinu na nás? Veď 10 rokov alebo 12 rokov ste mali možnosť tie prídavky výrazne zdvihnúť. Nebola korona. Mohli ste to spraviť, ale nespravili ste to.
Varujete nás pred tým, aby sme, nedajbože, nedali dôchodcom tie trináste dôchodky. Budeme sa o to snažiť, ale vy ste, zas, 10 či 12 rokov to mohli spraviť, a nespravili ste to. A spravili ste to až vtedy alebo chceli ste to; chceli; tvárili ste sa, že ste to chceli spraviť až vtedy, keď vám horelo pod zadkom, keď išli voľby a použili ste to ako volebnú korupciu, ako potvrdil váš predseda.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.7.2020 11:08 - 11:08 hod.

Kremský Peter
Chcel by som vyhlásiť schôdzu výboru pre hospodárske záležitosti o 12.05, miestnosť číslo 32.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.7.2020 11:08 - 11:08 hod.

Vetrák Milan
Oznamujem členom ústavnoprávneho výboru, že zasadnutie výboru bude 12.15 v zasadačke tohto výboru.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 10:11 - 10:13 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem pekne pani poslankyni aj pánovi poslancovi Pollákovi, a teda aj Marcinkovej. Skutočne mám tiež osobnú skúsenosť s pani komisárkou Tomanovou, niekoľkoročnú, dokonca sa viackrát snažila so mnou spojiť, kde som veľmi s ňou úzko spolupracoval v záujme detí, aby som chránil teda životy, a teda ten záujem detí, aj o ktorom som sa zmienil viackrát.
Ale rád by som aj vyzdvihol, že pani Tomanová, keď som ju ja prosil, aby chránila deti, aby systémovo pracovala, tak absolútne z jej strany nebola žiadna ochota. Jej neodbornosť, jej nesystematická práca a hlavne maximálna ignorácia; čiže len potvrdzujem to, keď ste robili prieskum, milí poslanci, že vás ignorovala viac než štyri týždne či päť týždňov a zrazu, naraz bola nejaká tlačová medializácia, tak vtedy vám zdvihla telefón alebo chcela nejaký problém riešiť. Čiže; a jej praktiky, ktoré ona dlhodobo praktizuje na svojom úrade a zamestnáva svojich ľudí, rodinných príslušníkov, tak to nie je nezávislý úrad. Čiže ak hovoríme o nezávislom úrade, tak pani Tomanová tam nemá čo absolútne robiť, ona neháji a nechráni záujmy detí. O tom má byť úrad pre komisára detí.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 10:10 - 10:11 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Vladimíra, ďakujem za tvoje vystúpenie. Myslím si, že je namieste sa baviť o tejto téme a vážim si tiež ochotu urobiť kompromis po našom vzájomnom stretnutí, teda čo sme mali na klube, a umožniť predloženie tohto návrhu zákona a inak preformulovať tie dôvody odvolania, ktoré vzhľadom na situáciu a vzhľadom na závažnosť zistení pokladám za podstatne prijateľnejšie, ako to bolo v tom pôvodnom návrhu. A, samozrejme, to kladie na nás zvýšenú zodpovednosť, zvýšené nároky na to a tiež aj na našich nástupcov, aby sme takto naformulované dôvody odvolania nezneužívali účelovo a politicky.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 10:10 - 10:10 hod.

Hatráková Katarína
Podporujem pani poslankyňu Marcinkovú. Všetko, čo hovorila, je pravda a, žiaľ, tá pravda v oblasti sociálno-právnej ochrany detí je ešte ďaleko horšia, než tu zaznelo. Ale dovolím si pripomenúť, že hovoríme o zákone o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím. Ja len mám obrovský strach zo zneužitia tejto právnej úpravy.
Ďakujem.
Skryt prepis