Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.7.2020 o 15:07 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:52 - 16:54 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, problém týrania zvierat v rómskych osadách je, tkvie hlavne v tom, že rómske osady nemajú ploty. Takže tam pekne všetko vidno. Ja vás ale musím naozaj – a to z terénu – upozorniť, že psy sa netýrajú iba v rómskych osadách, ale úplne veselo, a to pol na pol, sa týrajú aj v majoritnej, u majoritných občanov. Len si spomeňte na dva prípady medializované ťahania psa za autom. To neboli Rómovia. Spomeňte si na nedávny medializovaný prípad, keď dôchodca ubil palicou susedovho jazvečíka, lebo štekal a vraj mu drhol sliepky, keď pár mesiacov predtým vedľajšiemu susedovi zapichol psa vidlami. To ani nehovorím o tom, ako sa tí psi do tých rómskych osád dostávajú, lebo polovica tých psov sa tam dostáva tak, že pribrzdí auto a tých psov tam vyhodí. A toto je fakt.
Aby som vás trochu upokojila, minulý týždeň sme presne sedeli spolu aj s mojimi kolegami rómskej národnosti, ktorí sú v našom poslaneckom klube a riešili sme presne tento problém. Máme riešenia, tie budú ale predmetom ďalšieho zákona, ktorý do parlamentu pripravujeme. Bude to komplexný zákon o ochrane zvierat, takže aj pre vaše upokojenie naozaj máme na to, máme na to riešenie. Takže toľko asi a pevne verím, že vás to upokojilo natoľko, že za tento návrh zahlasujete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:50 - 16:51 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán Mazurek, pán poslanec, veľmi som zvažoval, či vôbec sa prihlásiť do faktickej alebo nie, a vôbec to teraz nevnímajte, prosím vás, že si idem zastávať nás Rómov, pretože si myslím a som o tom presvedčený, že zákon platí pre všetkých bez ohľadu na farbu alebo národnosť. Ale ja sa vás chcem opýtať, čo sa týka, samozrejme, zvierat a týrania zvierat, ja som, samozrejme, proti tomu, aby sa týrali zvieratá, však to je niečo absurdné, absurdné, niečo nechutné. Ale medzi nami, je mi jasné, že táto téma vám vyhovuje, lebo sa zase oháňate Rómami a vám to nejakým spôsobom navyšuje váš mediálny kredit, ale chcem sa opýtať, vy máte nejakú konkrétnu štatistiku, koľko Rómov na Slovensku týra zvieratá? Máte nejakú štatistiku? Lebo ste sa tu zmienili, že väčšina ľudí na Slovensku, ktorá týra zvieratá, ide o rómsku populáciu. Čiže sa pýtam ešte raz, máme nejakú konkrétnu štatistiku, aby ste to takto mohli zdegradovať, takto verejne a jasne vyhlásiť, že ide o väčšinu Rómov? Prosím vás, pán Mazurek, máte dar reči, ale vychádzajme, prosím pekne, z faktov. Dobre?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:38 - 16:39 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Možno treba zvýrazniť aj to, že domáce zviera má často aj psychologický význam hlavne pre ľudí, ktorí sú s rôznymi problémami, starých ľudí, ako aj osamelých, a práve domáce zviera sa stáva takým plnohodnotným členom rodiny so sociálnou funkciou. Mnohokrát organizácie na ochranu hospodárskych a spoločenských zvierat sú jediné subjekty, ktoré nemôžu dostať a žiadať žiadne granty, dotácie či eurofondy na svoju prevádzku a rozvoj. Aj z tohto dôvodu som za presadenie systémových zmien v tejto oblasti. A mnohokrát takéto zvieratko, ktoré niekto vyhodí, sa stáva vlastne oporou napríklad pre starých ľudí v starobe, takže myslím si, že všetko treba chrániť a treba, treba vlastne aj to zviera považovať nie za vec, ale za plnohodnotného, teda plno... ani nie vec, ale, ale, ale zviera, ktoré treba chrániť, však nemôžeme nechať týrať, že by vlastne tie psy chodili zbytočne po uliciach a nikto sa o to nestaral. Takže ja si myslím, že toto je zákon, ktorý treba podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:31 - 16:33 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegyne, kolegovia, okrem toho, že podporujem tento návrh zákona, by som chcel upozorniť aj na možnú kolíziu dvoch zákonov, a to konkrétne tohto, kde v § 305c prvá veta znie: "Kto organizuje zápas medzi zvieratami, na tento účel štve zviera proti zvieraťu, cvičí zviera na inom zvierati v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na úseku veterinárnej starostlivosti", sa domnievam, že môže byť v rozpore s § 60a zákona o poľovníctve. Tento paragraf pojednáva o poľovníckej kynológii, kde citujem v ods 3: "Na zabezpečenie ochrany zveri, riadneho poľovníckeho hospodárenia, lovu zveri, dohľadania ulovenej a postrieľanej zveri, záchranu zveri a vajec v čase zberu poľnohospodárskych plodín a živelných udalostí je užívateľ poľovného revíru povinný zabezpečiť poľovne upotrebiteľných psov s predpísanou kvalifikáciou."
Túto kvalifikáciu, vlastne túto predpísanú kvalifikáciu získavajú na skúškach poľovníckej upotrebiteľnosti, napríklad brlohárskych skúškach, farbiarskych skúškach alebo jesenných skúškach stavačov, kde nevyhnutne dochádza ku kontaktu so zverou. Preto by som v druhom čítaní tieto paragrafy si rád ešte raz prešiel a, aj s predkladateľmi, aby nedochádzalo k tomu, že sa tieto dva zákony dostanú do kolízie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:20 - 16:21 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja by som chcela vyzdvihnúť túto novelu, ktorú sme vlastne počuli, pretože je nemysliteľné, aby v civilizovanej, kultúrnej spoločnosti sme sa stretávali s prípadmi, keď niekto zavlečie psa do lesa a nechá ho tam priviazaného, opusteného čakať na smrť, alebo časté sú prípady vyhodenia psíkov cez Vianoce.
Princípom tejto novely, čo by som chcela vyzdvihnúť, že, je, že trestné činy týrania zvierat bude odteraz riešiť špecializovaný vyšetrovací tím, ktorý bude na tento typ trestných činov zvlášť vyškolený. V súčasnosti tieto trestné činy vyšetrujú bežní príslušníci polície, ktorí sú často zahltení aj inou agendou, v dôsledku čoho sa nestíhajú trestným činom naplno venovať. Takže ja si myslím, že rovnako ako ľudský život, aj zvieratá sú bytosti, ktoré si zaslúžia ochranu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:50 - 15:50 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Pán Kamenický, ja by som sa len teda rád spýtal, že keď nám tu vravíte teda množstvo vecí, ráno pol hodinu, teraz desať minút, že teda čo by ste na našom mieste robili vy. Lebo však koronu si nevypýtal nikto. Vám, myslím, tá volebná prehra sa vám momentálne aj celkom hodí. Pretože jednoducho tú zodpovednosť máme, bohužiaľ, my a jednoducho verte, že to pre nás nie je ľahké. My si uvedomujeme, čo to robí, ale na druhej strane akože akým spôsobom by ste to na našom mieste riešili?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:48 - 15:48 hod.

Ňarjaš Erik
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:14 - 15:15 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem za ocenenie. Ja len na vysvetlenie pánovi Kérymu, pánovi Kuffovi, že naozaj ja si myslím, že ľudia, ktorí majú zákon v sebe, nepotrebujú zákony, pretože cítia to, čo je dobré, a to robia a sú aj zodpovední. Ale ak teda vám to uniklo v Biblii, ja vám zacitujem. Prvý list Timotejovi, prvá kapitola, 9. verš: "Zákon nie je daný pre spravodlivého, ale pre nespravodlivých a nepoddajných, pre bezbožných a hriešnikov, pre zvrhlých a svetákov, pre otcovrahov a matkovrahov, pre vrahov vôbec." Sväté písmo, katolícky preklad.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:08 - 15:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Najskôr ľudia nadávali, že sme uzavreli hranice, že boli problémy. Ja som z pohraničnej oblasti a tam to také bolo. Ale tým, že sme to uzavreli, ochránili sme životy, zdravie nášho obyvateľstva. Potom sa situácia uvoľnila a, Peťo, tak ako si ty hovoril, nejakého kamaráta z Dubaja ako príklad, tak ja poviem tiež príklad, o ktorom vlastne všetci vieme. Hovoril som s jedným primátorom z východného Slovenska a ten mi povedal, vtedy, keď to bolo uvoľnené, áno, máme ďalšie ohniská nákazy, robte niečo, pretože, pretože mám avízo, že ešte má sa vrátiť práve z Anglicka asi 150 našich občanov.
Takže teraz sa snažíme robiť niečo a niekomu to zase nevyhovuje. Čiže je úplne jedno, čo robíme, netreba si všímať tú druhú stranu, ktorá nás neustále kritizuje, treba robiť veci z presvedčenia, dobre pre ľudí, pre občanov.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:07 - 15:08 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážený pán minister, vážený kolega, chcela by som poďakovať za možno takýto prístup prijať legislatívu, ktorá, samozrejme, bude chrániť tých zodpovedných ľudí, ktorí majú obavy, pretože počúvame stále, dnešné čísla hovoria, že na COVID-19 sa nakazilo už 13 miliónov ľudí. To číslo je alarmujúce a myslím si, že ľudia si zaslúžia, aby vláda prijala takéto, takúto legislatívnu úpravu aj z toho dôvodu, že výškou pokút, teraz cena života, hej, jaká je výška pokuty, 5-tisíc alebo koľko? Možno je ešte otázka, až do výšky 5-tisíc, tak povedať: Áno, keď sa nahlási o jeden deň, bude taká pokuta. Možno odstupňovať, aby nebol tam vlastne ten priestor na to, aby tam vznikal priestor na korupciu. Ale ja sa veľmi prikláňam, lebo je to návrh, ktorý chráni ľudí, a myslím si, že toto ľudia očakávajú.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis