Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

14.7.2020 o 16:38 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 17:39 - 17:41 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Tak ja sa vrátim k tým plotom, lebo už sa mi bude o nich snívať. Prosím vás, ja som nehovorila o tom, že za všetko môžu ploty. Ja som hovorila o tom, že to, že, že, že sa týra v rómskych osadách, je omnoho viac viditeľné len preto, že tam nie sú ploty. Ale to, že sa týra aj v normálnych rodinných domoch aj v panelákoch aj kdekade, tak to proste jednoducho vidno nie je, pretože za ten plot sa my reálne teraz nevieme dostať. Nie je to nikoho problém, je to problém zákonov a tie zákony treba upraviť, samozrejme, to je prvá vec.
Čo sa týka poľovníkov. Pokiaľ, pokiaľ sa cvičia psy tak, že neublížia ďalšiemu zvieraťu, je to v poriadku, ja som sa s kolegom Gyimesim o tom bavila, on prišiel za mnou a pýtal sa ma. Na moju otázku, či sa zvieraťu ubližuje počas, počas cvičenia psov, povedal, že nie. Tak ak sa neubližuje zvieraťu, tak to nie je týranie. Takže prosím vás, skúsme sa dohodnúť.
A to nehovorím o tom, že my máme tiež ťažké srdce na poľovníkov, pretože tie dostrieľané psy v lese a dostrieľané divé mačky úplne nezmyselne len preto, že si niekto chce streliť a zastrelené psy na vlastnej lúke, čo sa stalo mojej kamarátke, kde jej na jej vlastnej lúke odstrelili jej vlastných dvoch psov poľovníci, tak to tiež nebolo okej asi, tak si myslím, že sme fifty-fifty v tomto smere.
Takže, prosím vás pekne, skúsme trošku menej demagógie do tohto, lebo nie je to úplne v poriadku. A útočiť tu na nenarodené deti a vďaka, že niekto nemá deti, tak to tiež nebolo zrovna férové, že? Čiže poprosila by som, aby sme sa k sebe chovali normálne a riešili veci normálne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.7.2020 17:21 - 17:21 hod.

Zajačik Vladimír
Ja nemám procedurálny návrh, ale mám návrh pre záznam, pretože pri dnešnom hlasovaní 44 až 53 ma prístroj vykázal ako neprítomného, ale pritom som pri všetkých hlasovaniach bol a hlasoval som za. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 14.7.2020 17:20 - 17:21 hod.

Kremský Peter
Ďakujem. Zvolávam schôdzu výboru pre hospodárske záležitosti zajtra o deviatej hodine. Mám správnu informáciu, že schôdza začne zajtra o desiatej? (Reakcia z pléna.) O deviatej? Tak potom 8.30, prepáčte, opravujem, hospodársky výbor zajtra 8.30. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:52 - 16:54 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, problém týrania zvierat v rómskych osadách je, tkvie hlavne v tom, že rómske osady nemajú ploty. Takže tam pekne všetko vidno. Ja vás ale musím naozaj – a to z terénu – upozorniť, že psy sa netýrajú iba v rómskych osadách, ale úplne veselo, a to pol na pol, sa týrajú aj v majoritnej, u majoritných občanov. Len si spomeňte na dva prípady medializované ťahania psa za autom. To neboli Rómovia. Spomeňte si na nedávny medializovaný prípad, keď dôchodca ubil palicou susedovho jazvečíka, lebo štekal a vraj mu drhol sliepky, keď pár mesiacov predtým vedľajšiemu susedovi zapichol psa vidlami. To ani nehovorím o tom, ako sa tí psi do tých rómskych osád dostávajú, lebo polovica tých psov sa tam dostáva tak, že pribrzdí auto a tých psov tam vyhodí. A toto je fakt.
Aby som vás trochu upokojila, minulý týždeň sme presne sedeli spolu aj s mojimi kolegami rómskej národnosti, ktorí sú v našom poslaneckom klube a riešili sme presne tento problém. Máme riešenia, tie budú ale predmetom ďalšieho zákona, ktorý do parlamentu pripravujeme. Bude to komplexný zákon o ochrane zvierat, takže aj pre vaše upokojenie naozaj máme na to, máme na to riešenie. Takže toľko asi a pevne verím, že vás to upokojilo natoľko, že za tento návrh zahlasujete.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:50 - 16:51 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán Mazurek, pán poslanec, veľmi som zvažoval, či vôbec sa prihlásiť do faktickej alebo nie, a vôbec to teraz nevnímajte, prosím vás, že si idem zastávať nás Rómov, pretože si myslím a som o tom presvedčený, že zákon platí pre všetkých bez ohľadu na farbu alebo národnosť. Ale ja sa vás chcem opýtať, čo sa týka, samozrejme, zvierat a týrania zvierat, ja som, samozrejme, proti tomu, aby sa týrali zvieratá, však to je niečo absurdné, absurdné, niečo nechutné. Ale medzi nami, je mi jasné, že táto téma vám vyhovuje, lebo sa zase oháňate Rómami a vám to nejakým spôsobom navyšuje váš mediálny kredit, ale chcem sa opýtať, vy máte nejakú konkrétnu štatistiku, koľko Rómov na Slovensku týra zvieratá? Máte nejakú štatistiku? Lebo ste sa tu zmienili, že väčšina ľudí na Slovensku, ktorá týra zvieratá, ide o rómsku populáciu. Čiže sa pýtam ešte raz, máme nejakú konkrétnu štatistiku, aby ste to takto mohli zdegradovať, takto verejne a jasne vyhlásiť, že ide o väčšinu Rómov? Prosím vás, pán Mazurek, máte dar reči, ale vychádzajme, prosím pekne, z faktov. Dobre?
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:38 - 16:39 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Možno treba zvýrazniť aj to, že domáce zviera má často aj psychologický význam hlavne pre ľudí, ktorí sú s rôznymi problémami, starých ľudí, ako aj osamelých, a práve domáce zviera sa stáva takým plnohodnotným členom rodiny so sociálnou funkciou. Mnohokrát organizácie na ochranu hospodárskych a spoločenských zvierat sú jediné subjekty, ktoré nemôžu dostať a žiadať žiadne granty, dotácie či eurofondy na svoju prevádzku a rozvoj. Aj z tohto dôvodu som za presadenie systémových zmien v tejto oblasti. A mnohokrát takéto zvieratko, ktoré niekto vyhodí, sa stáva vlastne oporou napríklad pre starých ľudí v starobe, takže myslím si, že všetko treba chrániť a treba, treba vlastne aj to zviera považovať nie za vec, ale za plnohodnotného, teda plno... ani nie vec, ale, ale, ale zviera, ktoré treba chrániť, však nemôžeme nechať týrať, že by vlastne tie psy chodili zbytočne po uliciach a nikto sa o to nestaral. Takže ja si myslím, že toto je zákon, ktorý treba podporiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:31 - 16:33 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Kolegyne, kolegovia, okrem toho, že podporujem tento návrh zákona, by som chcel upozorniť aj na možnú kolíziu dvoch zákonov, a to konkrétne tohto, kde v § 305c prvá veta znie: "Kto organizuje zápas medzi zvieratami, na tento účel štve zviera proti zvieraťu, cvičí zviera na inom zvierati v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na úseku veterinárnej starostlivosti", sa domnievam, že môže byť v rozpore s § 60a zákona o poľovníctve. Tento paragraf pojednáva o poľovníckej kynológii, kde citujem v ods 3: "Na zabezpečenie ochrany zveri, riadneho poľovníckeho hospodárenia, lovu zveri, dohľadania ulovenej a postrieľanej zveri, záchranu zveri a vajec v čase zberu poľnohospodárskych plodín a živelných udalostí je užívateľ poľovného revíru povinný zabezpečiť poľovne upotrebiteľných psov s predpísanou kvalifikáciou."
Túto kvalifikáciu, vlastne túto predpísanú kvalifikáciu získavajú na skúškach poľovníckej upotrebiteľnosti, napríklad brlohárskych skúškach, farbiarskych skúškach alebo jesenných skúškach stavačov, kde nevyhnutne dochádza ku kontaktu so zverou. Preto by som v druhom čítaní tieto paragrafy si rád ešte raz prešiel a, aj s predkladateľmi, aby nedochádzalo k tomu, že sa tieto dva zákony dostanú do kolízie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 16:20 - 16:21 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Ja by som chcela vyzdvihnúť túto novelu, ktorú sme vlastne počuli, pretože je nemysliteľné, aby v civilizovanej, kultúrnej spoločnosti sme sa stretávali s prípadmi, keď niekto zavlečie psa do lesa a nechá ho tam priviazaného, opusteného čakať na smrť, alebo časté sú prípady vyhodenia psíkov cez Vianoce.
Princípom tejto novely, čo by som chcela vyzdvihnúť, že, je, že trestné činy týrania zvierat bude odteraz riešiť špecializovaný vyšetrovací tím, ktorý bude na tento typ trestných činov zvlášť vyškolený. V súčasnosti tieto trestné činy vyšetrujú bežní príslušníci polície, ktorí sú často zahltení aj inou agendou, v dôsledku čoho sa nestíhajú trestným činom naplno venovať. Takže ja si myslím, že rovnako ako ľudský život, aj zvieratá sú bytosti, ktoré si zaslúžia ochranu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:50 - 15:50 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Pán Kamenický, ja by som sa len teda rád spýtal, že keď nám tu vravíte teda množstvo vecí, ráno pol hodinu, teraz desať minút, že teda čo by ste na našom mieste robili vy. Lebo však koronu si nevypýtal nikto. Vám, myslím, tá volebná prehra sa vám momentálne aj celkom hodí. Pretože jednoducho tú zodpovednosť máme, bohužiaľ, my a jednoducho verte, že to pre nás nie je ľahké. My si uvedomujeme, čo to robí, ale na druhej strane akože akým spôsobom by ste to na našom mieste riešili?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 14.7.2020 15:48 - 15:48 hod.

Ňarjaš Erik