Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 17:21 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:29 - 17:30 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blanár, rozprávate dlho a nudne. Vaše dôvody odvolávania premiéra Igora Matoviča sú zavádzajúce a plné klamstiev.
Už prvý dôvod odvolávania hovorí o všetkom. To rozviniem možno v ďalšej faktickej poznámke.
Možno ste sa dozvedeli o včerajšom zasadaní súdu v Banskej Bystrici, čo sa týka vašich tzv. Blanárových cétečiek ohľadom cétečiek v nemocniciach v Trstenej a v Banskej Bystrici, a súd vyniesol rozsudok sedem rokov natvrdo pre šéfa obstarávania a 500-tisíc eur pokutu.
Ja vás chcem poprosiť, nevystupujte už viacej a nerozprávajte o klamstve premiéra Igora Matoviča a súčasnej vlády a neoberajte nás o čas, ak vás môžem poprosiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:27 - 17:29 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Blanár, vy stále sa vraciate k tým trinástym dôchodkom, ako vy ste chceli, a my nechceme. Ale ja si pamätám situáciu, keď ste tu mali jednofarebnú vládu, len SMER, SMER, SMER. A aj tak, a v dobrých časoch, a aj tak ste trináste dôchodky tým ľuďom nedali. A teraz nás kritizujete ešte nie je ani záver roka, že my im niečo nedáme.
Na niečo bol ten rozpad SMER-u a HLAS-u podobnému Ficovi dobrý. Viete načo? Že Fico vtedy na chvíľku stratil sebakontrolu a povedal pravdu, že tie trináste dôchodky bola volebná korupcia. Tak čo nám tu chcete hovoriť, čo nám chcete nahovárať, čo nám chcete vyčítať?
A z vášho, dúfam, že posledného prejavu, ešte jedna vec. Hovoríte, že Igor Matovič ako premiér, že dohadoval nejaké veci, ale že dôležité veci sa dohadujú v kuloároch. No tak ja vám poviem, ja chcem transparentného premiéra, chcem, aby konal rázne a na rovinu navonok, a tie kuloáre, ktoré vy ste nám ukázali, napríklad Počiatek, ináč neviem, kde sa nachádza momentálne, Počiatek s Trnkom, keď v kuloároch zabudli, že je kamera, alebo nevedeli, že je kamera, tak takto v kuloároch, jak vy ste dohadovali tie najväčšie veci, takto my konať nechceme. A ja budem rád, keď takto premiér nikdy nebude konať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:26 - 17:27 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán Blanár, ja už nebudem veľmi do vás biť, lebo dostali ste riadne kvapky od mojich priateľov.
Ale chcem by som sa vás opýtať. Vy tu hovoríte o jazykovej pripravenosti Igora Matoviča na výkon funkcie. Je veľká škoda, že váš kamarát, emeritný kapitán Danko, zakázal používať v parlamente audiovizuálne pomôcky. Mohli by sme si priamo pozrieť skvelý prejav vášho šéfa súdruha Fica na jednaní OECD. Áno, ten brilantný prejav, na ktorom sa smeje celé Slovensko a učitelia angličtiny ho používajú ako odpudzujúci príklad. Ešte našťastie, že si všetci to môžeme pozrieť na internete a smiať sa a smiať sa a smiať sa.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:25 - 17:26 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán Blanár, ja len tak v krátkosti. Včera som si pozrela príhovor pána poslanca Fica v angličtine, a teda poviem vám, tiež to bol zážitok. Niečo medzi indickým taxikárom a ruským turistom v Dubaji.
Celý váš príhovor, sa nás pýtate, či nám niečo nevadí. Tak ja len tak v skratke, vadí. Vadí mi vaša demagógia, váš povýšenecký prejav, kde sa na nás obraciate ako na nesvojprávne deti na základke.
Dovoľte, aby som vám povedala, a nielen za seba, ale za všetkých mojich kolegov, že my sme svojprávni ľudia, rozmýšľajúci a slušní a pripravení bojovať za svojich voličov.
Ja chápem, že na nás upierate svoj pohľad smutného bernardína, ale verte tomu, že vás chápeme. Ťažko hovoriť k vlastným, to by tu museli byť. Ja len pevne verím, že toto bol váš posledný monológ tohto divadelného predstavenia, lebo ak takéto výmysly budeme musieť počúvať po každom príspevku v rozprave, tak amen, tma. Fakt dúfam, že tento bol posledný.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:25 - 17:25 hod.

Tabák Romana
Ďakujem za slovo. Pán opozičný poslanec Blanár, prepáčte, ale obsah vašej rozpravy je v preklade pre tých, ktorí nerozumejú: Blá-blá-blá, blá-blá-blá-blá-blá. A ešte som si zapamätala, že blá-blá-blá, blá-blá-blá, blá-blá-blá, blá, blá, blá. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:23 - 17:25 hod.

Bubnár Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja som veľmi taký zmierlivý typ človeka, ja naozaj nechcem, pán Blanár, nič vyťahovať, ja len chcem sa s vami fakt tak porozprávať jak chlap s chlapom, však jak sa na vás pozerám aj spredu, aj zboku, vyzeráte naozaj ako inteligentný človek a ja nerozumiem, prečo stále vyťahujete, že trináste dôchodky, že táto vláda nechce dať ľuďom trináste dôchodky.
Moja zmierlivá duša naozaj dnes dostáva s roxorom po chrbte (povedané so smiechom), ale každopádne, pán Blanár, ja vám to skúsim povedať takto. Pred desiatimi rokmi som sa ženil, však vždy som bol dobrodruh (zasmiatie sa rečníka), ale my sme sa s manželkou rozhodli, že si budeme aspoň po tisíc eur ročne šetriť a raz, možno o päť rokov, si pôjdeme na nejakú vysnívanú dovolenku. Život sa nám vyvinul tak, že naša prvorodená dcérka v troch rokoch začala strašne krívať a diagnostikovali jej takú veľmi vážnu chorobu, ktorá sa volá Pertes, a všetky naše plány sa razom zmenili. Myslíte si, že sme tých 4-tisíc eur využili na dovolenku? Nie. Museli sme to minúť na kúpele, doktorov, medikamenty a všetko možné.
Viete, svet sa od marca ocitol v takom Pertese, volalo sa to COVID, spadli všetky svetové ekonomiky a plány, ktoré sme mali, možno aj tie trináste dôchodky, za ktoré by som prvý hlasoval, všetko sa zrútilo, naše sny, naše túžby, na ktoré sme si sporili, ako domček z karát.
Ja práve, naopak, obdivujem Milana Krajniaka, obdivujem Eda Hegera, ktorí aj v tomto ekonomickom marazme, v tejto agónii dokázali predsa nájsť cestu, ako sa dostať aspoň k nejakej ekvivalentnej zložke.
Takže práve naopak, pán Blanár, ja si myslím, že je za čo ďakovať našim ministrom aj v téme trináste dôchodky.
Toľko len som chcel povedať, ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:21 - 17:23 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Blanár, na vás pár prísloví, na tento prejav, čo ste tu predviedli. "Podľa seba súdim teba", pred chvíľkou ste to povedali, ste to zakričali, takže to sedí. Potom ďalej: "Zlodej kričí chyť zlodeja!" Veď vládneme len tri a pol mesiaca, takže súďte až potom, keď to bude relevantné.
Myslím si k tým diplomovým prácam, plagiát a kompilát sú dve rozdielne veci. Takže ten kompilát trošku viacej spomínať, vtedy sa to mohlo a dnes je to také, že je to diskutabilné. Takže toto je ten rozmer, ktorý, ktorého by ste sa mohli držať.
A vás počúvať, vaši poslanci, ktorí tu zase opäť nesedia, lebo vidno, že to je nadlho, tak si išli asi pospať.
No a ďalej COVID. COVID ukázal zrkadlo vašej vlády, my to len hasíme a pán premiér vám s nami, spolu s nami, dokážeme, že to zvládneme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:20 - 17:21 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Pán Blanár, na základe vášho vystúpenia mi dovoľte pripomenúť vám len jednu z množstva káuz, ktoré máte za sebou. Ide o biznis z roku 2015. Pár dní dozadu sa slávnostne odovzdala časť úseku diaľnice D4, R3. Pozrime sa, ako vláda Roberta Fica konala pri tejto diaľnici.
Vykupovanie pozemkov pod budúcimi diaľnicami štátom za nevýhodných podmienok, na ktorom výrazne získali špekulanti. Štát zbytočne minul stovky miliónov eur len z toho dôvodu, že nezmenil nevýhodné podmienky výkupu pozemkov. Rozhodnutie vlády Slovenskej republiky obstarať diaľnicu D4 a rýchlostnú cestu R7 pri Bratislave ako PPP projekt vychádzalo zo zmanipulovaných podkladov. Ministerstvo dopravy si najprv obstaralo poradcu s konfliktom záujmov a potom spolu s ním skreslilo vstupné údaje do kľúčového testu výhodnosti. Oficiálne prezentovanú hodnotu za peniaze preferovanú od PPP projektu vylepšili o vyše 800 mil. eur, vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnil inštitút INECO po zohľadnení všetkých sociálno-ekonomických prínosov. Nemuselo to tak byť, ak by vedenie ministerstva dopravy reagovalo na staršie varovania, ktoré som spomínala, ako nevýhodné podmienky výkupu pozemkov. Pre úplnosť, odhadovaný rozsah škody spôsobený na majetku Slovenskej republiky je 1 mld. eur.
Na záver by som dodala, že môžeme si len domyslieť, čo za takýmito nevýhodnými podmienkami výstavby bratislavského obchvatu D4, R7 vrátane diaľnice mohla vtedajšia vláda vidieť. Asi by nám k tomu vedel povedať pán Počiatek viac.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:18 - 17:20 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Vážený pán Blanár, ja len chcem vám tak poďakovať za tú dojemnú starosť o nás poslancov, aby sme neboli oklamaní. Myslím, že niet sa čoho obávať, skôr si myslím, že oklamaní boli mnohí iní. Jednu takú vec by som vám chcela povedať, nepočúvate.
Vyčítate Igorovi Matovičovi, že si privlastňuje niečo, čo nie je jeho, že niečo vyjednal sám. Igor Matovič vo svojom príhovore spomínal rokovania v Bruseli a spomínal a vyjadril vďačnosť aj celému svojmu tímu, ktorý tam s ním bol a ktorý s ním operatívne preberal všetky aspekty dohadovaných možností pomoci. Čiže táto, táto vaša poznámka možno vyplývala z toho, že ste ho poriadne nepočúval, čo hovoril. Ale toto mám pocit, že to tu tak viacej bolo počuť z úst vašich poslancov, poslancov SMER-u a poslancov HLAS-u, že nepočúvate poriadne, čo sa hovorí.
Chcem dať do pozornosti takú jednu vec, ktorá tu už bola spomenutá, včera zasadal súd v Banskej Bystrici kvôli CT-čku v nemocnici v Trstenej a v Liptovskom Mikuláši a bol vynesený rozsudok. Šéf obstarávania dostal natvrdo sedem rokov a 500-tisíc eur musí zaplatiť. Už to tu bolo spomenuté, ale je to už rozsudok a je to niečo, čo je fakt, nie sú to žiadne domnienky.
Domnienkami nie je ani to, že Slovensko bola krajina, ktorá mala tretie najhoršie čerpanie eurofondov. Bola tu byrokracia, zlé nastavenie výziev. Vyčerpali sme iba 32 % eurofondov. V rokoch 2007 až 2013 sme museli vrátiť 997 mil. eur a z toho 599 mil. bolo chybou štátu. Ten štát bol vo vašich rukách. Ako ste tento štát riadili, ako vyzerá informatizácia slovenskej spoločnosti, ako vyzerajú informačné systémy v Sociálnej poisťovni, ktorá naozaj zasahuje do života... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 17:17 - 17:18 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Blanár, vy a vaše združenie nie je žiadna banda, ja s tým určite nesúhlasím, vy ste totiž niečo horšie, vy ste mafia. Sa vám čudujem, že po toľkých rokoch káuz, ktoré máte za sebou, vy verejnej tu niečo rozprávate o spravodlivosti a pravde? To nemáte v sebe ani štipku hanby? Tak toto už je fakt nonsens.
A nehovorte, že OĽANO oklamalo ľudí. Jediný, kto oklamal ľudí, bol SMER. Sľubovali ste nám krajinu, v ktorej sa nám bude dobre žiť, ale totiž nepovedali ste pravdu, že ste sľubovali krajinu, v ktorej sa bude žiť dobre, ale vašim ľuďom.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis