Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.7.2020 o 21:17 hod.

PaedDr.

Peter Vons

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 22:29 - 22:31 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Vážený pán Kamenický, ďakujem za váš emotívny prejav. Tento váš chabý pokus o odvolanie premiéra možno vnímať len ako obyčajnú frašku skorumpovaných politikov, ktorí sa snažia prekryť vlastné prúsery a ktorí tu okrádali občanov vyše 12 rokov. (Reakcie z pléna.) V odôvodnení... (Zaznenie gongu.) Môžem? (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Páni poslanci, poprosím vás, utíšte sa, nechajte reagovať pána poslanca.

Ňarjaš, Erik, poslanec NR SR
V odôvodnení vášho návrhu sa opierate o tvrdenia v rozpore s objektívnou pravdou. Chápem, že vybojovaných vyše 42 mld. eur je dostatočná motivácia na to, aby sa tu nafukoval problém diplomovky, ktorý je len kvapkou v mori oproti vašim prúserom a kauzám a hlavne z hľadiska pomoci občanom úplne nepodstatný. (Reakcie z pléna.) Občania z diplomovky sa nenajedia, ale ich život sa zlepší, ak sa prestane kradnúť, čo bolo za vašej éry pravidlom a proti čomu Igor Matovič aktívne bojuje.
Som v politike krátko, no v súkromnom sektore som fungoval ako... (Reakcie z pléna.) Z mojich skúseností môžem tvrdiť, že pre úspech nie je potrebný titul, ale vedomosti. Tým vôbec nechcem obhajovať nepoctivé štúdium, naopak, vážim si stopercentne čistých študentov, ktorí nikdy v živote nič neopísali či si inak v rámci školy nepomohli (zaznenie gongu), nepomohli, patrí im moja úcta.
Náš premiér však preveril svoje vedomosti tým, že vybudoval ešte pred vstupom do politiky úspešnú firmu o 2-tisíc zamestnancoch a zaplatil obrovské dane v prospech Slovenska. Bez vedomostí a šikovnosti by takýto úspech určite nezískal. Navyše oproti Andrejovi Dankovi, ktorý svoj titul nutne potreboval k svojej právnickej práci. Igor Matovič k podnikaniu titul nikdy nepotreboval ani nevyužíval. (Reakcie z pléna.)
Chcem naozaj ubezpečiť verejnosť a našich voličov, že Igor Matovič je jeden úprimný človek, má čisté a dobré úmysly so Slovenskom a má skvelé... (Potlesk.) Ďakujem... (Pokrik v sále spojený s potleskom. Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:20 - 21:21 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán minister Budaj, veľmi pekne ti ďakujem za tvoje vystúpenie, povedal si, že sa jedná o prelomový čas, keď spravodlivosť konečne zvíťazí. Ľudia vo voľbách dali Igorovi Matovičovi dôveru a on dokázal rozložiť SMER - SD. To sa nikomu nepodarilo. Toto mu Robert Fico a kolegovia zo SMER-u nikdy neodpustia.
Plagiátorstvo nie je problém študentov, ktorí sa k nemu uchyľujú, ale systému, ktorý ho toleruje. (Reakcie z pléna.) Ako je možné, že niektoré vysoké školy porušujú pravidlá na viacerých frontoch, a napriek tomu majú akreditáciu? Verím, že nový zákon o vysokých školách to upraví a my začneme schvaľovať zákony, ktoré pomôžu ľuďom na Slovensku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:17 - 21:19 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja som až pri vystúpení nášho ďalšieho ministra pána Budaja si uvedomil, že aké je to vzácne, že môžeme tuná debatovať o tom všetkom, a chcem sa, nemyslel som si, že to budem môcť urobiť, lebo mali sme mať parlamentné prázdniny, všetci sme si niečo plánovali a teraz sme tu a neviem, dokedy tu budeme, tak ale predsa sa chcem len poďakovať tým, tej skupine poslancov, ktorá zvolala túto schôdzu na odvolanie.
Ďakujem vám, vážení, skutočne ja si to naozaj veľmi cením, pretože vďaka tomu sa tuná objavili také veci, o ktorých sa možno ľuďom na Slovensku ani nesnívalo. Počas tých našich bežných rokovaní sa k takýmto témam nedostaneme, ale vďaka tomu, že tu prišli ministri a každý povedal nielen o tej vašej diplomovke, ktorú tu ako mantru točíte dookola, ale o tých ďalších štyroch bodov (bodoch, pozn. red.), to sa týka toho, o čom ste hovorili, že vláda tuná zlyháva, ministri zlyhávajú, tak oni poukazujú na to, čo ste tu vy doteraz urobili.
Vďaka tomu sme sa dozvedeli, čo sa dialo na kultúre, pretože človek to nevidel. Nevie posúdiť, čo sa deje na ministerstve vnútra, čo sa deje na ministerstve obrany. Toto v plnej nahote sa ukázalo, čo ste tu vy doteraz dorobili.
A ja si jedno iba prajem, že tak ako sa novinári a médiá dobýjali a pýtali a informovali o diplomovke a o ďalších veciach, že to, čo tu dnes odznelo, budú si môcť občania aj vaši voliči v najbližších dňoch prečítať. Aby vedeli, ako sa tu šafárilo.
Takže ja vám ďakujem a môžme v tejto debate pokračovať. A samozrejme, tak ako povedal tuná môj kolega, že trafil do čierneho Janko, tak ja hovorím, že vždycky pri takýchto vystúpeniach sa vraví, že trafená hus zagágala. A vy vždy zagágate. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 21:12 - 21:13 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Janko, podľa reakcií je vidieť, že si trafil do čierneho a vždy si absolútne vecne a presne pomenoval všetko to, čo, svinstvo, ktoré tu táto predchádzajúca vláda napáchala.
Ale musím povedať, že bolo to pre mňa veľmi, veľmi pekné a bol som milo potešený, keď som sledoval súdruha Blahu, ako sa vrtel pri tvojom prejave, keď si hovoril o pohrobkoch komunizmom, komunizmu. Za to ti veľmi pekne ďakujem.
A na ich reakcie chcem povedať iba toľko... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Pellegrini, Peter, podpredseda NR SR
Vy nemôžte reagovať na ich reakcie, vy môžte len na pána ministra.

Zajačik, Vladimír, poslanec NR SR
Poviem len toľko, aj trúdy bzučia, ale nie sú to včely. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 20:32 - 20:33 hod.

Halák Róbert Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pani ministerka, ja sa ti chcem poďakovať. Ja som človek z kultúry, som tam už 24 alebo 25 rokov a skutočne viem, aké sú problémy v tej kultúre, a nikdy som sa nevedel dopátrať k tomu, že prečo to tak je a prečo to tak funguje. Teraz si si do niečoho zabŕdla, niečo si našla.
Ďakujem ti za toto zhrnutie, ktoré tuto si nám povedala, a bol by som rád, keby aj tieto čísla, ktoré si tu tak nejak naznačila, aj boli, boli zverejnené.
Ďakujem ešte raz veľmi pekne, ja si myslím, že tej kultúre treba pomôcť, a keď sa bude správne hospodáriť tam, tak si myslím, že tá kultúra na Slovensku sa posunie vpred.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 20:25 - 20:25 hod.

Drdul Dominik
Ďakujem za slovo. Pani ministerka, to, že sme tu mali veľmi schopných manažérov, to sme si tak nejak akože všimli. Ale mňa by osobne zaujímalo, že aj na ministerstve kultúry boli takí multitalentovaní právnici? A čo tam, prosím pekne, no, tak som myslel, a čo tam, prosím pekne, robili títo ľudia? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 19:35 - 19:36 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Pán minister, plne súhlasím s tvojím vystúpením, tiež som dnes už spomínala jednu zo smeráckych káuz. Celý tento návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi je postavený na opätovnej túžbe po moci.
Vážení poslanci, táto vláda zadefinovala vo svojom programovom vyhlásení vlády očistenie od korupcie a vaším jediným prianím, myslím poslancov za SMER - SD aj odídencov, je túto vládu urážať a postupne povaliť, aby sa opätovná deštrukcia štátu vykonávala bez akéhokoľvek trestu. Je jasné, že túžite po opätovnom vrátení starých dobrých čias pre hŕstku vyvolených. My chceme zmenu, tak v nej budeme aj pokračovať. Podporujem Igora Matoviča, premiéra, ktorý sa nebojí túto zmenu urobiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 19:33 - 19:35 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán minister, ja ti veľmi pekne ďakujem za to, ja by som ešte niečo pridala. Dnes tu odvolávame premiéra, ale odvolávame Igora Matoviča za diplomovku, ku ktorej sa priznal, oľutoval a ospravedlnil sa. V tejto sále však sedávajú omnoho väčší klamári, paradoxne sú to tí, ktorí o zvolanie mimoriadnej schôdze požiadali, a nešlo vôbec o fazuľky, išlo o históriu Bratislavy, Slovenska i celej Európy.
18. marca 2015 vystúpil spolu so mnou Peter Pellegrini na tlačovej konferencii po rokovaní grémia expertov, zvolaného v súvislosti so záchranou keltských pamiatok na Bratislavskom hrade, ja za občiansku iniciatívu "SOS Bratislavský hrad" a on aktuálne ako vtedajší predseda Národnej rady Slovenskej republiky. S plechovou tvárou vtedy tvrdil, že pamiatky zachránime a garáže nebudú. Aj vtedy klamal expertom, novinárom, ľuďom, klamal úplne všetkým. Nepretržite 15 hodín sme sedeli pred miestnosťou, v ktorej sedeli dve desiatky expertov, aby sa dohodli, čo s jedinečnými keltskými pamiatkami objavenými na Bratislavskom hrade urobíme.
Po 15 hodinách rokovania som v noci napísala na facebook: "Ľudia, ďakujem vám všetkým za celé SOS za podporu, včera sa nám podarilo neskutočné."
Na základe tohto dohovoru sa malo zvolať druhé grémium expertov, takto sme po 15 hodinách rokovania odchádzali domov. Ráno nasledovala tlačovka, kde pán Pellegrini povedal: "Budeme plne rešpektovať závery tohto odborného grémia." Dva týždne po tom poslanec Pellegrini odkryl karty, v stavbe... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, prosím vás, reagujte na pána ministra.

Kozelová, Monika, poslankyňa NR SR
Áno, reagujem.
V stavbe sa pokračuje podľa projektového zámeru tak, ako bola naplánovaná. (Reakcie z pléna.) Takže zabili.
Chcem ti teda, chcem ešte doplniť teda tým pádom tvoj zoznam: garáže pod hradom ... cca 8 mil., DEUS DCOM zhruba 70 mil., zničené keltské pamiatky nevyčísliteľná hodnota. Klamstvo Petra Pellegriniho na tlačovej konferencii... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 19:33 - 19:33 hod.

Šudík Tomáš
Jaro, ďakujem za tvoje vecné a odborné vystúpenie v rozprave a som veľmi rád (reakcia pléna), že si našim kolegom z opozície pripomenul, že sme na ich hriechy nezabudli a veľa z nich skončí vo väzení, tam, kde reálne patria.
A viem, že prešlo pár mesiacov a kolegovia sú veľmi nervózni, že nemôžu ďalej pokračovať vo svojich prešvihoch, ale nech sa neboja, už čoskoro na nich určite dôjde.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.7.2020 19:24 - 19:24 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. A, pán minister, naozaj ďakujem za to zhrnutie tých nezmyslov, na základe ktorých chce opozícia odvolať premiéra. Asi tak slabé odôvodnenie tu ešte asi nikdy nebolo.
A ty si zabudol ešte jeden podľa mňa veľmi podstatný dôvod a tam sa totiž písalo, že "programové vyhlásenie vlády nespĺňa trajektóriu dlhodobého rozvoja projektovanej budúcnosti". To naozaj vyzerá, ako keby povolali exkapitána na pomoc.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis