Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

23.9.2020 o 11:29 hod.

Mgr.

Monika Kozelová

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:46 - 15:48 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Mazurek, ja som veľmi prekvapený z toho, o čom nás tu presviedčate. Okrem toho, že šírite nepresné informácie a, ako aj moji kolegovia spomínali, zavádzajúce, tento fond nezriadil ani Igor Matovič, ani vláda, ale zriadili sme ho my poslanci preto, aby sme zo svojich platov, zo svojich zdanených čistých peňazí mohli prispieť ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Uznávam, že to trvalo trošku dlhšie, kým sa to rozbehlo, byrokracia v tomto štáte je stále bohato rozvinutá, sekáme ju, čo sa dá, ale ešte, ešte máme čo robiť, ale teším sa, že sa práve tento mesiac začali rozbiehať prvé, prvé konkrétne prípady. Konkrétni ľudia dostávajú túto pomoc a to je niečo úplne reálne, konkrétne, robíme to transparentne, robíme to tak, aby bolo vidieť, kto sú tí ľudia, na čo to dostanú, koľko to dostanú, kto za nimi stojí, kto sa za nich zaručí. Takže myslím si, že nič, nič lepšie nemôžeme chcieť ako to, aby to bolo otvorené, jasné pre každého. Ja sám som tam poslal peniaze, budem posielať ďalej. Koľko kto tam dal, to je, to je jeho osobná vec. Na niečom sme sa dohodli a myslím, že to každý z nás splnil. A vstupovať do svedomia druhým, či zo svojich peňazí chcú dať niečo viac alebo nie, to myslím si, že nie je fér.
Na druhej strane vy ani poriadnych 1 500 euro neviete dať, ešte z toho si dvanásť euro necháte na svoju ideológiu a z peňazí, ktoré ste dostali od štátu na stranu, ste si kúpili rodinný dom a v tom býva Marian Kotleba. Tak akože to je skutočne transparentnosť ako vyšitá!
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:42 - 15:44 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Keď ste už načali o tom, že čo je marketing, čo je program a tak ďalej, ja som sa snažil teraz dopátrať nejakého politického programu vašej strany, v ktorom je tak 9,5 boda, a to je tak všetko, s čím vy sa snažíte nejakým spôsobom asi už zopár rokov oslovovať svojich voličov, ale keď vám to berú, tak vám to berú. Ja si myslím, že ešte aj z tých deväť by sme to vedeli zoškrtať tak možno na tri, a to je pár hoaxov, očkovanie a ešte Rómovia a to je tak všetko, čo točíte asi, odkedy na tejto politickej scéne ste.
Čo sa týka fondu vzájomnej pomoci, kritizujete nástroj, ktorým reálne pomáhame ľuďom, ktorých sa nedotkli alebo ktorých nezachytili rôzne sociálne opatrenia. Nuž, my sme tu dvanásť rokov sociálny štát nebudovali a tieto pravidlá nenastavovali, ale ak sa našli ľudia, ktorí reálne tú pomoc potrebujú, je ich slobodným rozhodnutím, či sa rozhodnú ten svoj príbeh na tú stránku dať, či budú cez ten, cez ten web hľadať ľudí, ktorí im budú prispievať, ale štát im hneď prispeje nejakú sumu. To je to, čo my robíme.
To, čo robíte vy; a keďže hovoríte, že toto je cynický nástroj, tak ja sa teda pýtam, čo robíte vy, keď sa fotíte s hendikepovanými ľuďmi, ktorým odovzdávate šeky so sumou, kde vám do 1 500 eur chýba dvanásť eur, čo nápadne pripomína fašistickú symboliku, symboliku ľudí, ktorí vraždili hendikepovaných ľudí. Tak ja sa pýtam, čo je cynické. Je to hanba, pán Mazurek!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:40 - 15:42 hod.

Pročko Jozef
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:37 - 15:39 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, opäť zareagujem na pána poslanca Mazureka, aj keď teda veľmi nerád, ale teda poďme k meritu veci. Začal by som asi tak, pán Mazurek, že vy ste jeden obrovský demagóg. Skutočne, pri všetkej úcte, vy ste taký demagóg, vy tak klamete spoločnosť a verejnosť! A vyjadrím sa len k tomu fondu vzájomnej pomoci. Vy máte informácie, ako to celé naozaj prebehlo? Ako to vôbec celé vzniklo? My všetci sme sa zhodli, poslanci za OĽANO, akým spôsobom budeme pomáhať ľuďom, ktorých postihla kríza alebo teda skrz COVID-u-19 stratili prácu. Len chcem ešte raz dať na správnu mieru. To bolo hlasovanie v našom klube a keby bola nadpolovičná väčšina u nás, že by, že by sme to nepodporili, tak by sme sa potom vôbec nejakým spôsobom nepripisovali alebo nezahlasovali za ten fond vzájomnej pomoci. A mimochodom, my poslanci za OĽANO a viem, že aj, aj iní poslanci z koalície prispeli viackrát. My osobne za OĽANO sme prispeli každý mesiac istou sumou počas troch mesiacov. Vy ste koľko prispeli, pán Mazurek, keď sme pri tom? Koľko ste vy prispeli?
A okrem iného ja sa pohybujem 14 rokov a zastupujem občianske združenie, kde som štatutárom. Okrem toho, že sme prispeli každý mesiac nejakou sumou počas troch mesiacov, my prispievame aj iným, pomáhame konkrétnym rodinám. Čiže nezavádzajte, prosím vás, a nevravte, že ten fond vzájomnej pomoci je nášho premiéra. Čo máte pocit, že on si zoberie z toho fondu a ide si niekde na nákupy alebo ryžuje? Však to je, pri všetkej úcte, vy klamete spoločnosť a takto zavádzate. Prepáčte, ale to je, to je z hľadiska veriaceho, čo som ja veriaci, to je, to je hriech. Nerobte to, prosím vás, pán Mazurek!
A keď sme ešte pri tej druhej veci, ste sa zmienili o znižovaní platov. Áno, vy ste to dali alebo teda, ak sa nemýlim, pán Kotleba to dal ako procedurálny návrh. To nie je legitímne. To sám dobre viete. To ste si len zvýšili váš mediálny kredit, len aby ste upozornili na všetkých, poďme si znížiť platy. Čiže len pre vašu verifikáciu a pre overenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Výkriky z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:59 - 15:01 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Podmanický, ja som síce nový poslanec a rozhodne nemám toľko skúseností ako vy a ja vás aj považujem za veľmi, za veľmi inteligentného poslanca, ktorý má určite bohaté dlhoročné skúsenosti. Ale zamýšľam sa nad tým, že prečo teda oslovujete nás ako teda poslancov koalície, jednak nás ako za stranu OĽANO, alebo ste sa zmienili, že aby sme sa slobodne rozhodli, aby sme podporili tento návrh, dokonca ste sa zmienili o tom, že v názve máme nezávislé osobnosti. Len to mi trošku príde z vašej strany, pri všetkej úcte, nechcem sa vás dotknúť, ale také farizejstvo, také citové vydieranie, podporte nás! A ja sa len pýtam, prečo ste to vy nenavrhli, tento váš návrh, za vašej vlády. Však vy ste sám povedali, však vy ste viedli rokovania, zmienili ste sa o tom, vy sám ste, a teda všetci vieme, že ste boli roky pri bačovaní. Mali ste tú možnosť naozaj tento návrh predniesť.
Ale nerád by som sa oháňal vetami, že máme v názve nezávislé osobnosti. A čo vás chcem ubezpečiť, nám nikto nedrží skutočne ruky, my ich nemáme zviazané. Nikto nás nešikanuje ani v strane, klube. Čiže my sa určite rozhodneme slobodne. A zhodou okolností túto tému veľmi intenzívne a zodpovedne riešime na klube a aj sa zodpovedne k tomu postavíme pre záujem občanov. Ale opakujem, neoháňajme sa nejakým citovým vydieraním, že ako keby sme my poslanci teraz mali zviazané ruky a nemohli sa slobodne rozhodnúť, či to podporíme, alebo nepodporíme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:04 - 14:05 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Áno, aj to je úlohou vlády, ale je dobré apelovať aj na starostov a primátorov, lebo ako oni budú podporovať a projektovať sociálne podniky, ktoré sa dotknú celého okresu, budú tak dbať na udržanie pracovných miest a na udržateľnosť ako takú celkovú, čo je do budúcna skvelá štartovacia čiara. Máme už pozitívne príklady, kedy obec cez sociálny podnik dokázala kúpiť pre obec autobus z produkcie a normálne dokázali vlastne zriadiť aj vlastnú prímestskú linku. Aj touto formou budeme motivovať obce, okresy, kde budeme chcieť využiť potenciálne zamestnaných, medzi ktorých patria aj Rómovia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:02 - 14:04 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Ja si myslím, že riešenie regionálnych rozdielov je téma, pre ktorú mnohí z nás sedia v tomto parlamente. Táto téma by mala byť riešená komplexne a mala by mať určite jasné pravidlá, mala by spájať opozíciu a koalíciu, pretože na jej konci sú očakávania ľudí z menej rozvinutých regiónov, ktorí sú postihnutí veľkou mierou vysťahovalectva a aj chudoby.
Ak si však v súčasnosti máme naliať aj čistého vína, je potrebné dodať, že za posledné obdobie vlády SMER-u a Slovenskej národnej strany sa regionálne rozdiely nestierali, ale, naopak, sa prehlbovali. Do okresov v rámci výjazdových zasadnutí vlády prúdil jeden milión eur, ktorý sa prerozdeľoval väčšinou systémom "našim ľuďom". V menej rozvinutých regiónoch sme boli svedkami toho, že sa otvárali multifunkčné ihriská. Ale reálne to, čo chýba menej rozvinutým regiónom, sú cesty, vodovody, kanalizácia, investori. A to, že majú nedostatok investorov, sa prejavuje aj nedostatkom pracovných príležitostí a zložitými životnými podmienkami.
Som presvedčená o tom, že tieto regióny najlepšie poznajú ľudia, ktorí v týchto regiónoch žijú, a že súčasná vládna koalícia je znamením toho, že pri problematike menej rozvinutých regiónov začne používať zdravý sedliacky rozum a postupne budeme spoločne v tejto snemovni naprávať chyby, ktoré sa stali v minulosti.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:02 - 14:04 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vítam vecnú rozpravu k tomuto bodu programu, pretože pokladám vyrovnávanie regionálnych rozdielov za prioritu v oblasti čerpania štrukturálnych fondov a prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Je čas nastaviť pravidlá spravodlivo.
Okres Stará Ľubovňa nepatrí medzi málo rozvinuté okresy. Mesto Stará Ľubovňa sa nachádza 40 km od mesta Kežmarok a 50 km od mesta Bardejov. Či bude zaradený okres medzi znevýhodnené okresy, závisí to od miery nezamestnanosti v okrese. Z tohto vyplýva, že okres Stará Ľubovňa, ktorý má síce rovnaké problémy ako okresy Kežmarok a Bardejov, ktoré sú zaradené do tohto programu, nespĺňa tou mierou nezamestnanosti a tým nedostáva šancu, aby získal financie z tohto programu. Ľudia nečakajú na pomoc štátu, ktorý by im mal ponúknuť pracovné príležitosti blízko bydliska. Odchádzajú pracovať do zahraničia. To má však negatívny dosah na rodiny, hlavne na výchovu detí. Náš okres je diskriminovaný za to, že ľudia si vedia pomôcť sami. Je preto potrebné nastaviť aj iné kritériá, nielen mieru nezamestnanosti, ale napríklad aj kritérium počet vytvorených pracovných príležitostí v okrese. Keď ich nevytvoríme a nepodporíme podnikateľov v okrese Stará Ľubovňa, ľudia sa nebudú mať kde vrátiť a kde pracovať a tým sa nebudú stierať regionálne rozdiely.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 11:46 - 11:46 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, tak ako vy pochádzate z nízko rozvinutého okresu, aj ja pochádzam z nízko rozvinutého okresu z východu, konkrétne z Levoče a v mnohých veciach s vami súhlasím, čo sa týka smerákov v minulom období a podobne. Riešenie práce na východe či u vás nenašli, neaplikovali a to je všeobecne známe. Len chcem upriamiť pozornosť, že aj na regionálnych úrovniach my ako vláda makáme na tom, aby sme našli riešenia, ktoré sú aj v sociálnych podnikoch. Tam ja konkrétne vidím cestu, a to nielen v zamestnávaní ľudí, ale aj v rozvoji regiónov. Teda ja vás chcem len uistiť, že na tomto analógovo pracujeme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 11:29 - 11:30 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, regióny skutočne padli dolu. Sľubovaná diaľnica do Košíc straší dodnes asi všetkých investorov, lebo skutočne by na východe aj radi investovali, pretože pracovnej sily je tam, ako hovoríte, viac ako dosť. Mne nevadí automobilový priemysel, ale aj ja súhlasím s tým, že nemôžeme z neho robiť modlu. Veď sa len pozrime na zlikvid; lebo tu je množstvo odvetví, ktoré majú u nás tradíciu. Keď sa tak pozrieme len na zlikvidovaný textilný priemysel, zlikvidovaný sklársky priemysel, obuvnícky priemysel, veď v tom sme boli svetové jednotky. Je potrebné aj z môjho hľadiska naštartovať tieto odvetvia.
A súhlasím s kolegom Bubnárom, že konzum nám zatienil myseľ a tá situácia je taká, aká je. Ale verím, že táto vláda, aj keď za štyri roky možno nedokáže vrátiť to, čo tu bolo a všetko znova vybudovať, lebo bude to ťažké, ale dokáže obnovu v regiónoch aspoň naštartovať, a ja pevne verím, že to bude s podporou komplet celého parlamentu.
Súhlasím s tým, že na východe je potrebné prebudiť život a skutočne vybudovať tam dostatok pracovných miest. A keby to bolo na mne ako Bratislavčanke, ja vám tam s radosťou pošlem aj celé hlavné mesto, pretože nám to, že sme hlavné mesto, v Bratislave naozaj nerobí dobre, tomu verte.
Ďakujem.
Skryt prepis