Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

23.9.2020 o 16:41 hod.

PhDr.

Juraj Gyimesi

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 16:45 - 16:47 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Chcel by som podporiť môjho kolegu Juraja Gyimesiho v tom, že pán expremiér Pellegrini nám tu predstavil naozaj veľmi dojímavý obraz toho, ako rodičom a hlavne matkám detí treba dať viac, pretože dostávajú málo, keď sú doma. Je mi veľmi ľúto, že po odchode z vládnej funkcie pán expremiér tak rýchlo zabudol, že keď niečo chceme rozdávať, treba to aj mať a treba na to mať. Napriek tomu, že je to vlastne povinné, ste nevyčíslili dopad na štátny rozpočet, na verejné financie v tomto svojom návrhu, čo vám aj ministerstvo financií vytklo. A myslím si, že toto je základ, o čom tu chceme hovoriť. Keď neviete ani vyčísliť, koľko to bude stáť a kde na to vezmeme, kde sa tieto peniaze zoberú, tak sa ťažko môžme rozprávať o tom, že chceme niečo dať. To je, ako keby, pán Pellegrini, ja som pozval niekoho do vášho bytu. To asi nepôjde.
Takže veľmi radi, toto naozaj nie je debata o tom, že by sme nechceli alebo či chceme a nechceme niekomu pomôcť. Veľmi radi by sme pomohli, ale treba na to mať. Myslím si, že deficit štátneho rozpočtu už teraz je veľa miliárd nad tým, ako bol naplánovaný, a stalo sa to preto, aby sme zachránili pracovné miesta, príjmy občanov, aby sa nám celá ekonomika nezrútila. Vidíme, že máme jeden z najmenších poklesov HDP v Európe. Teraz práve bola revízia poklesu HDP. Ja verím, že dokonca bude len okolo 5 %, keď sa to podarí dobre rozbehnúť. A to je, to je znak toho, že naozaj vláda urobila výbornú robotu.
Takže nevzbudzujme tu dojem, že niečo sa nezvládlo. Zvládlo sa to veľmi dobre a veľmi radi by sme dali aj viac, keby na to bolo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 23.9.2020 16:41 - 16:44 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán podpredseda. Vážené dámy, vážení páni, asi sa všetci zhodneme, že situácia, v ktorej sa nachádza nielen Slovenská republika, ale aj celý svet, je mimoriadne vážna. Pandémia koronavírusu a všetky problémy, ktoré nám priniesla, sú niečím, s čím nepočítal nikto. Je to situácia, na ktorú sa podľa môjho názoru nedá ani pripraviť.
Táto vláda od prvého dňa, odkedy sa zhostila svojej úlohy, odkedy bola vymenovaná, nerobí nič iné, len bojuje. A podľa môjho názoru s touto pandémiou v rámci možností bojuje dobre. Pokiaľ ide o tie príspevky a všetky pomoci, ktoré, ktoré už táto vláda použila, respektíve ktoré už poskytla, si osobne myslím, že sú takými, na ktoré jednoducho mala. My sa nemôžme pozerať na to, že čo by sme komu ešte mohli dať, hoci keby to bolo na mne a keby sme v tom štátnom rozpočte mali toľko zdrojov, koľko by si pýtal každý jeden sektor alebo každý jeden podnikateľ, každý jeden umelec, tak si myslím, že by sme ich, tie peniaze, im dali.
Ja odmietam pohľad na túto vládu a na jej kroky tak, že to robiť nechce alebo že niekoho odmieta, prípadne na niekoho nemyslí. Robíme to, čo môžme, a to, na čo máme. A s tým súvisí aj to, ten predchádzajúci bod som sa nestihol prihlásiť s faktickou poznámkou. Samozrejme, bolo by úplne najjednoduchšie, najideálnejšie a najľahšie dať, vrátiť samosprávam všetky peniaze, o ktoré pandémiou prišli. Koniec koncov tieto peniaze idú rovno občanom, pretože samospráva je im najbližšie. Ale ja sa pýtam: Máme na to?
Pokiaľ ide o ďalšie oblasti, veď Cargo ohlasuje veľké prepúšťanie, začínajú v Čiernej nad Tisou, ktorá je hladovou dolinou už teraz. Ja neviem, čo bude, ak prepustia ďalších niekoľko sto zamestnancov, a toto je tiež jedna z oblastí, kde by štát mohol sanovať Cargo. Sanovať tie mzdy, hoci už teraz sú na 80 alebo na 60 percent.
Osobne si myslím, že ak na to štát má, a toto musí povedať ministerstvo financií, samozrejme, dajme im 75 % z óčeerky, ja s tým nemám najmenší problém. Ale pokiaľ som si všimol, tak ministerstvo financií vám dalo negatívny, negatívne stanovisko. Zároveň také isté negatívne stanovisko dalo aj k tomu vášmu predchádzajúcemu návrhu týkajúcemu sa pomoci samosprávam.
Prosím, nech nestojí táto debata na tom, že vy chcete a my nechceme. Chceme všetci, všetkým nám záleží rovnako na našich občanoch, všetkým nám záleží rovnako na našich podnikateľoch. Otázne je, že či na to všetci máme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 16:22 - 16:24 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Vážení predkladatelia, vo vašom návrhu v doložke vybraných vplyvov zavádzate. Uviedli ste, že návrh zákona, ktorý predkladáte, nemá vplyv na rozpočet verejnej správy. Ministerstvo financií dalo stanovisko, že navrhované poskytovanie jednorazového nenávratného finančného príspevku zo štátneho rozpočtu obciam a vyšším územným celkom predstavuje negatívny, zdôrazňujem, negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, čo ste nezohľadnili v predloženom návrhu. Vo vašom návrhu nie sú uvedené predpokladané finančné dôsledky na rozpočet verejnej správy ani návrhy na úhradu zvýšených výdavkov.
Vidím tu medzi vami súčasných aj bývalých primátorov a týmto návrhom sa skutočne staviate do pozície žobrákov naťahujúcich ruku. Ja si sebavedomých a šikovných manažérov samospráv predstavujem inak. Prídete na ministerstvo financií, precízne pripravení, predstavíte prijaté systémové zmeny, úsporné opatrenia, vyčíslite finančné prínosy do budúcich období, predstavíte už použité finančné nástroje a vlastný dlhodobý finančný plán, samozrejme, aj so zapracovanou tvorbou rezervy a podobne a následne požiadate o spoluprácu ministra. Ale vy ste zvolili tú najjednoduchšiu cestu, natiahnuť ruku a prosiť o podporu. Navyše dosť amatérskym spôsobom, bez vyčíslenia dopadu na verejné financie, a to je spolupredkladateľom aj bývalý minister financií pán Pellegrini, ale to sme asi opäť pri tých sebavedomých, šikovných manažéroch.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 16:19 - 16:20 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Ďakujem, pán podpredseda. Pán Ferenčák, ďakujem za váš príspevok a za ten zákon. Schvaľujem zmysel tohto zákona, avšak vyjadril by som sa aj k príspevku, k bodu 3, príspevok nie je účelovo viazaný a musí byť použitý do 31. 12. ´21. Podľa mňa príspevok by mal byť špecifikovaný, účelovo viazaný. Nie aby si starostovia rozdelili tieto financie možno podľa svojho nejakého uváženia, keďže účel v tomto zákone nie je definovaný, teda jasné špecifikovaný, a aby sa tieto peniaze naozaj dostali práve k ľuďom a v prospech občanov. Takže to je môj taký, iba taký dotaz.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:46 - 15:48 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Vážený pán kolega Mazurek, ja som veľmi prekvapený z toho, o čom nás tu presviedčate. Okrem toho, že šírite nepresné informácie a, ako aj moji kolegovia spomínali, zavádzajúce, tento fond nezriadil ani Igor Matovič, ani vláda, ale zriadili sme ho my poslanci preto, aby sme zo svojich platov, zo svojich zdanených čistých peňazí mohli prispieť ľuďom, ktorí to naozaj potrebujú. Uznávam, že to trvalo trošku dlhšie, kým sa to rozbehlo, byrokracia v tomto štáte je stále bohato rozvinutá, sekáme ju, čo sa dá, ale ešte, ešte máme čo robiť, ale teším sa, že sa práve tento mesiac začali rozbiehať prvé, prvé konkrétne prípady. Konkrétni ľudia dostávajú túto pomoc a to je niečo úplne reálne, konkrétne, robíme to transparentne, robíme to tak, aby bolo vidieť, kto sú tí ľudia, na čo to dostanú, koľko to dostanú, kto za nimi stojí, kto sa za nich zaručí. Takže myslím si, že nič, nič lepšie nemôžeme chcieť ako to, aby to bolo otvorené, jasné pre každého. Ja sám som tam poslal peniaze, budem posielať ďalej. Koľko kto tam dal, to je, to je jeho osobná vec. Na niečom sme sa dohodli a myslím, že to každý z nás splnil. A vstupovať do svedomia druhým, či zo svojich peňazí chcú dať niečo viac alebo nie, to myslím si, že nie je fér.
Na druhej strane vy ani poriadnych 1 500 euro neviete dať, ešte z toho si dvanásť euro necháte na svoju ideológiu a z peňazí, ktoré ste dostali od štátu na stranu, ste si kúpili rodinný dom a v tom býva Marian Kotleba. Tak akože to je skutočne transparentnosť ako vyšitá!
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:42 - 15:44 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Keď ste už načali o tom, že čo je marketing, čo je program a tak ďalej, ja som sa snažil teraz dopátrať nejakého politického programu vašej strany, v ktorom je tak 9,5 boda, a to je tak všetko, s čím vy sa snažíte nejakým spôsobom asi už zopár rokov oslovovať svojich voličov, ale keď vám to berú, tak vám to berú. Ja si myslím, že ešte aj z tých deväť by sme to vedeli zoškrtať tak možno na tri, a to je pár hoaxov, očkovanie a ešte Rómovia a to je tak všetko, čo točíte asi, odkedy na tejto politickej scéne ste.
Čo sa týka fondu vzájomnej pomoci, kritizujete nástroj, ktorým reálne pomáhame ľuďom, ktorých sa nedotkli alebo ktorých nezachytili rôzne sociálne opatrenia. Nuž, my sme tu dvanásť rokov sociálny štát nebudovali a tieto pravidlá nenastavovali, ale ak sa našli ľudia, ktorí reálne tú pomoc potrebujú, je ich slobodným rozhodnutím, či sa rozhodnú ten svoj príbeh na tú stránku dať, či budú cez ten, cez ten web hľadať ľudí, ktorí im budú prispievať, ale štát im hneď prispeje nejakú sumu. To je to, čo my robíme.
To, čo robíte vy; a keďže hovoríte, že toto je cynický nástroj, tak ja sa teda pýtam, čo robíte vy, keď sa fotíte s hendikepovanými ľuďmi, ktorým odovzdávate šeky so sumou, kde vám do 1 500 eur chýba dvanásť eur, čo nápadne pripomína fašistickú symboliku, symboliku ľudí, ktorí vraždili hendikepovaných ľudí. Tak ja sa pýtam, čo je cynické. Je to hanba, pán Mazurek!
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:40 - 15:42 hod.

Pročko Jozef
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 15:37 - 15:39 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, opäť zareagujem na pána poslanca Mazureka, aj keď teda veľmi nerád, ale teda poďme k meritu veci. Začal by som asi tak, pán Mazurek, že vy ste jeden obrovský demagóg. Skutočne, pri všetkej úcte, vy ste taký demagóg, vy tak klamete spoločnosť a verejnosť! A vyjadrím sa len k tomu fondu vzájomnej pomoci. Vy máte informácie, ako to celé naozaj prebehlo? Ako to vôbec celé vzniklo? My všetci sme sa zhodli, poslanci za OĽANO, akým spôsobom budeme pomáhať ľuďom, ktorých postihla kríza alebo teda skrz COVID-u-19 stratili prácu. Len chcem ešte raz dať na správnu mieru. To bolo hlasovanie v našom klube a keby bola nadpolovičná väčšina u nás, že by, že by sme to nepodporili, tak by sme sa potom vôbec nejakým spôsobom nepripisovali alebo nezahlasovali za ten fond vzájomnej pomoci. A mimochodom, my poslanci za OĽANO a viem, že aj, aj iní poslanci z koalície prispeli viackrát. My osobne za OĽANO sme prispeli každý mesiac istou sumou počas troch mesiacov. Vy ste koľko prispeli, pán Mazurek, keď sme pri tom? Koľko ste vy prispeli?
A okrem iného ja sa pohybujem 14 rokov a zastupujem občianske združenie, kde som štatutárom. Okrem toho, že sme prispeli každý mesiac nejakou sumou počas troch mesiacov, my prispievame aj iným, pomáhame konkrétnym rodinám. Čiže nezavádzajte, prosím vás, a nevravte, že ten fond vzájomnej pomoci je nášho premiéra. Čo máte pocit, že on si zoberie z toho fondu a ide si niekde na nákupy alebo ryžuje? Však to je, pri všetkej úcte, vy klamete spoločnosť a takto zavádzate. Prepáčte, ale to je, to je z hľadiska veriaceho, čo som ja veriaci, to je, to je hriech. Nerobte to, prosím vás, pán Mazurek!
A keď sme ešte pri tej druhej veci, ste sa zmienili o znižovaní platov. Áno, vy ste to dali alebo teda, ak sa nemýlim, pán Kotleba to dal ako procedurálny návrh. To nie je legitímne. To sám dobre viete. To ste si len zvýšili váš mediálny kredit, len aby ste upozornili na všetkých, poďme si znížiť platy. Čiže len pre vašu verifikáciu a pre overenie... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Výkriky z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:59 - 15:01 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec Podmanický, ja som síce nový poslanec a rozhodne nemám toľko skúseností ako vy a ja vás aj považujem za veľmi, za veľmi inteligentného poslanca, ktorý má určite bohaté dlhoročné skúsenosti. Ale zamýšľam sa nad tým, že prečo teda oslovujete nás ako teda poslancov koalície, jednak nás ako za stranu OĽANO, alebo ste sa zmienili, že aby sme sa slobodne rozhodli, aby sme podporili tento návrh, dokonca ste sa zmienili o tom, že v názve máme nezávislé osobnosti. Len to mi trošku príde z vašej strany, pri všetkej úcte, nechcem sa vás dotknúť, ale také farizejstvo, také citové vydieranie, podporte nás! A ja sa len pýtam, prečo ste to vy nenavrhli, tento váš návrh, za vašej vlády. Však vy ste sám povedali, však vy ste viedli rokovania, zmienili ste sa o tom, vy sám ste, a teda všetci vieme, že ste boli roky pri bačovaní. Mali ste tú možnosť naozaj tento návrh predniesť.
Ale nerád by som sa oháňal vetami, že máme v názve nezávislé osobnosti. A čo vás chcem ubezpečiť, nám nikto nedrží skutočne ruky, my ich nemáme zviazané. Nikto nás nešikanuje ani v strane, klube. Čiže my sa určite rozhodneme slobodne. A zhodou okolností túto tému veľmi intenzívne a zodpovedne riešime na klube a aj sa zodpovedne k tomu postavíme pre záujem občanov. Ale opakujem, neoháňajme sa nejakým citovým vydieraním, že ako keby sme my poslanci teraz mali zviazané ruky a nemohli sa slobodne rozhodnúť, či to podporíme, alebo nepodporíme.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 23.9.2020 14:04 - 14:05 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Áno, aj to je úlohou vlády, ale je dobré apelovať aj na starostov a primátorov, lebo ako oni budú podporovať a projektovať sociálne podniky, ktoré sa dotknú celého okresu, budú tak dbať na udržanie pracovných miest a na udržateľnosť ako takú celkovú, čo je do budúcna skvelá štartovacia čiara. Máme už pozitívne príklady, kedy obec cez sociálny podnik dokázala kúpiť pre obec autobus z produkcie a normálne dokázali vlastne zriadiť aj vlastnú prímestskú linku. Aj touto formou budeme motivovať obce, okresy, kde budeme chcieť využiť potenciálne zamestnaných, medzi ktorých patria aj Rómovia.
Skryt prepis