Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie v rozprave

25.9.2020 o 13:16 hod.

Mgr.

Michal Šipoš

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

25.9.2020 13:31 - 13:46 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Vážení kolegovia, vážené kolegyne, už naposledy som vo svojej rozprave toho povedal celkom dosť, to znamená, nebudem sa opakovať veľmi. Ako jeden zo spoluautorov tohto zákona chcem upriamiť pozornosť v podstate na aktuálnu situáciu, čo sa momentálne deje a poukázať na taký jeden exemplárny príklad, ako petície vôbec nefungujú.
Príklad pre všetkých je Bratislava. Ako hlavné mesto zbierala petíciu už v roku 2015. Táto petícia bola platná, no ale po 5 rokoch a 4 mesiacoch nie je tento zákaz realitou. Pred dvoma dňami síce mestské zastupiteľstvo schválilo, ale tá účinnosť chvíľku trvá, to znamená, vidíme, že ten biznis, ktorý tu je, robí všetko pre to, aby viac ako 5 rokov sa v Bratislave nemohol hazard zakázať. Petícia je tým pádom podľa mňa absurdná vec, ktorá je v tejto legislatíve, a môžte ju zbierať až vtedy, keď sa občania sťažujú na narúšanie poriadku verejného, čo je tiež ďalší bod, ktorý nevidím ako dôvod.
Ja mám skúsenosti s hazardom v Nitre, ako som povedal a Peter ma opravil, už v roku 2016 sme zbierali petíciu, kde sme vyzbierali 18 500, myslím, podpisov. Napriek tomu, že bolo treba nejakých cez 20-tisíc, aby to bolo 30 % obyvateľov mesta, viem, čo to stojí úsilia a tým chcem povedať, že viem, čo to stojí úsilia zohnať vôbec dobrovoľníkov, ktorí sa postavia na ulici, sú atakovaní koľkokrát občanmi, ktorí sú za hazard, alebo najatými skupinkami osôb z kasín a herní, ktorí prídu, samozrejme, vystrihaní, vyholení dohola a postavia sa a dávajú blbé poznámky a narážky. Takže viem, čo je to zohnať v Nitre nejakých 300 dobrovoľníkov, ktorí sa postavia a budú zbierať podpisy pod petíciu. Následne tú petíciu ale treba aj spracovať, vyhodnotiť, vyčiarknuť zlé, dobré podpisy a tak ďalej. To znamená, to je ďalší mesiac roboty navyše po pracovnej dobe, nie je to také jednoduché, ako to vyzerá. A až potom môže, môže, nehovorím, že musí, môže mestské zastupiteľstvo rozhodnúť, že vydá všeobecne záväzné nariadenie a, samozrejme, poslanci mestského zastupiteľstva to musia schváliť. Takže my tu berieme petíciu, ktorá v podstate chráni podnikateľov v hazardnom priemysle, a dovoľuje na úkor osôb a občanov tohto mesta si robiť biznis, ktorý je zákonom chránený momentálne, tak by som to povedal.
Ako veľký problém napríklad hazardu vidím reklamu, kde pred spustením reklamných šotov boli prehry vo výške, bolo to pred koronou, 1 mil. euro a po spustení kampaní zisk 8 mil. eur. Ďalšie problémy sú tzv. nefinančné výhody, ako sú pitie zdarma, ako je doprava do herne taxíkom. Napríklad v Ružomberku kasíno vlastní taxislužbu a, samozrejme, za nejaký znížený poplatok vozí hráčov do herní.
Dotknem sa aj online hazardu. Ministerstvo zdravotníctva v poslednej dobe spravilo prieskum a zistilo pozitívnu vec, čo sa týka online hazardu, a tá vec je o tom, že čím viacej, je to takmer priama úmera, nie je to úplne tak, ale je to takmer priama úmera, čím viacej je herní a kasín, tak tým vo väčšej miere je rozvinutý aj online hazard. To znamená, čím bude herní menej a kasín menej, tak tým budeme mať na Slovensku aj menej online hazardu. Je to zaujímavé zistenie, a preto chcem všetkých poprosiť, aby sme petíciu dali z aktuálneho zákona preč.
Ďalšia vec, ktorá sa týka hazardu, a je to aj témou môjho pozmeňovacieho návrhu, je, aby minister financií ako štatutár mohol odvolať riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier. To znamená bez uvedenia dôvodu. Táto inštitúcia si svoje poslanie neplní v takej miere, ako by si mala plniť a to sa dá veľmi ľahko zistiť. Máme tu inštitúciu, ktorá sa volá NAKA, ktorá zasahuje dennodenne takmer, vidíme teraz, že zatýka, ale inštitúcia, ktorá je Úradom pre reguláciu hazardu, si takúto povinnosť vykonáva z času na čas, by som povedal. A to ešte upozorňuje majiteľov herní a kasín, že nejaká kontrola sa bude konať, informuje ich nejakými letáčikmi a tak ďalej. To znamená, aby minister financií mohol odvolať riaditeľa tohto úradu.
Teraz prečítam svoj pozmeňovací návrh, aby teda ste vedeli, o čom to je. Doplňujúci návrh poslanca Národnej rady v Slovenskej republike Martina Čepčeka k návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení zákon 30/2019 Z. z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, čl. 221/2019 Z. z. a ktorým sa menia niektoré zákony (tlač 152).
V súlade s ustanoveniami zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov predkladám nasledujúce doplňujúce návrhy k návrhu zákona skupiny poslancov.
V čl. 1 sa za doterajší bod 3 vkladá nový bod 4, ktorý znie: "V § 77 ods. 8 znie: (8) Minister financií môže odvolať generálneho riaditeľa úradu aj z iných dôvodov ako sú uvedené v ods. 7 alebo aj bez udania dôvodu."
Doterajšie novelizačné body sa priemerne prečíslujú.
V čl. 1 sa za doterajší bod 4 vkladá nový bod 5, ktorý znie: "V § 77 ods. 16 písm. c) znie: odvolaním z dôvodov uvedených v ods. 18 alebo odvolaním bez uvedenia dôvodu."
Doterajšie novelizačné body sa primerane prečíslujú.
Odôvodnenie: Podľa súčasnej právnej úpravy je možné odvolať generálneho riaditeľa Úradu pre reguláciu hazardných hier... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Pán poslanec, v zmysle rokovacieho som považoval to, čo ste hovorili, za odôvodnenie. Váš pozmeňujúci návrh má končiť tým, že prečítate jeho znenie, tak ako ste ho prečítali, to paragrafové, takže to odôvodnenie už nemusíte čítať, ak nemáte ďalšie paragrafy, ktoré dopĺňate.

Čepček, Martin, poslanec NR SR
Ďakujem.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dobre. Ďakujem vám. Je to všetko? Ďakujem.
Na vaše vystúpenie chcú reagovať 4 páni poslanci.
Ako prvá pani poslankyňa Mierna, nech sa páči.
Skryt prepis
 

25.9.2020 13:31 - 13:46 hod.

Gyimesi Juraj
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ja by som vás chcel ako spravodajca požiadať, aby sme, aby ste dali hlasovať, či je všeobecný súhlas o tom, aby sme túto schôdzu skončili dnes skôr a pokračovali v nej v utorok.
Skryt prepis
 

25.9.2020 13:31 - 13:46 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom za upresnenie a povzbudivé slová. Ja verím, že spoločne sa nám podarí presvedčiť čo najviac poslancov v tomto pléne, aby sme podporili tento návrh, aby získal čo najviac hlasov a tým pádom verím, že povzbudíme aj ďalších či už primátorov, starostov, obecných, mestských poslancov, aby si, keď si možno doteraz nevšimli tento problém alebo možnože neupriamili na to pozornosť, tak aby sa na to zamerali a ja môžem len fakt potvrdiť, že mestá a obce, v ktorých som ja bol a ten hazard bol pred tým, následne ho zrušili, tak sa tam oveľa lepšie žije. Je tam, by som povedal, taká aj lepšia atmosféra.
Najmä môžem povedať, na východe kde veľa ľudí z tých vylúčených spoločenstiev chodilo tam hrávať a ja som veľakrát zažil aj to, kedy matky s deťmi čakali svojich otcov, manželov pred herňami a doslova ich niekedy ťahali z tých herní, aby, aby jednoducho nehrali. Ale ten biznis je vyslovene nastavený tak, aby tých najslabších, najjednoduchších, najbiednejších ľudí, ktorí dokážu oklamať tou reklamou a tým štrnganím tých mincí, tak ich privádzajú do zúfalstva a celé ich rodiny.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

25.9.2020 13:31 - 13:46 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja som tiež presvedčený, že naše mestá a obce sa zaobídu bez hazardu a tieto výpadky z príjmu nebudú pre nich katastrofálne. Chcem oceniť predkladateľov tohto návrhu zákona pána Hattasa, pána Šipoša a pána Čepčeka, za ktorými je už určitá historická stopa ako aktivistov, ktorí bojovali proti hazardu v minulosti, a že tieto svoje kroky aktivizmu pretavujú aj do legislatívnej podoby. Určite prenechávame túto kompetenciu na plecia samospráv, kde budú môcť obecné, mestské zastupiteľstvá rozhodnúť o tom či všeobecnými záväznými nariadeniami, či tento hazard podporia, alebo nie.
Chápem, že tam bude určitý tlak miestnych oligarchov, ktorí majú aj hazard pod palcom, že to nebude jednoduchá situácia, ale verím tomu, že mestskí a obecní poslanci sa s tým vysporiadajú a budú konať v prospech obyvateľstva, ktoré jednoznačne hazard odsudzuje a vníma to ako veľký sociálny problém.
Ja tento zákon určite podporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2020 13:16 - 13:31 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Ďakujem. A ja by som ešte chcel dodať k tomu, že pre mňa je veľmi dôležité a myslím, že pre všetkých, ktorí sme navrhovali zákon aj proste o ňom rokujeme, aj pre vôbec demokraciu na Slovensku, že vlastne tá kompetencia sa udeľuje miestnemu zastupiteľstvu, ktoré najlepšie pozná situáciu vo svojom meste, lebo je veľmi chrumkavé, vyzerá to veľmi demokraticky ako petícia.
Ale videli sme v praxi aj tu v Bratislave, ako tá lobby vlastne dokázala ukradnúť, ukradnúť hlasy z magistrátu, že naraz sa tie petičné hárky stratili, neboli tam, 30-tisíc alebo koľko ich zmizlo, celá petícia bola potom, síce sa dostala na mestské zastupiteľstvo, ale tam to tiež potom napadli, že dvakrát to bolo schvaľované.
A na druhej strane tá druhá krajnosť by bola centrálne niečo odsúhlasiť, regulovať bez toho, aby to mohlo byť prispôsobené miestnym podmienkam, čiže z tohto pohľadu to vidím ako veľmi dôležité, že práve miestne zastupiteľstvo, aj keď, samozrejme, aj tam je možnosť zneužitia, nerobím si ilúzie o tejto lobby, ktorá má dosť peňazí, že to dokáže to všelijako ovplyvňovať, ale myslím, že tento zákon vytvára šancu k tomu, aby sa prax a tá situácia s tým hazardom podarila aspoň trochu zregulovať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2020 13:16 - 13:31 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Ja by som snáď ešte pripomenul jednu vec, ktorá tu v tejto debate zanikla a to je to, že v okruhu tých 500 metrov od domovov sociálnych služieb, internátov, škôl, škôlok a tak ďalej sa nebudú môcť umiestňovať nielen herne, ale nebudú sa môcť umiestňovať ani rôzne bingá, čiže samoobslužné hracie prístroje, a zároveň ani stávkové kancelárie, pretože osobne si myslím, že aj stávkové kancelárie vedia priniesť ľudí do obrovského nešťastia.
V mojom okolí bolo niekoľko ľudí, ktorí si prestávkovali takmer aj svoj život. Takže aj z tohto dôvodu považujem túto novelu zákona za mimoriadne prínosnú, takú, ktorá reaguje na akútne problémy obcí a ktorá rieši tieto problémy.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2020 13:16 - 13:31 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. No reagovať by som mal, samozrejme, na Michala Šipoša, ale Martin začal s tým, že sa hazardu venuje od 2016, čiže nie hazardu ako takému, ale boji proti hazardu (vyslovené s pobavením), a verím, že to všetci chápeme, ale len tak na odľahčenie.
To, čo skonštatoval Michal Šipoš na začiatku, že v tejto rokovacej sále chýbajú tí ľudia, ktorí majú v názve, že sú sociálne cítiaci, že sú, že sú preto, aby zastávali, zastávali občanov, svojich voličov, tak verím, že teraz to budú môcť dokázať pri hlasovaní, keď budeme o tomto zákone hlasovať, že ho prijmeme.
Dáme ho, uvedieme ho do života, tak ja verím, že i napriek tomu, že tu nie sú, sú pravdepodobne už rozhodnutí, že tento zákon podporia, pretože tým ukážu, že sú naozaj sociálne cítiaci pre ľudí a nie sociálne cítiaci pre majiteľov rôznych týchto zariadení.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2020 13:16 - 13:31 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja sa hazardu venujem od roku 2016 a viem, aké problémy spôsobuje petícia. Petícia v podstate bráni podnika... teda ochraňuje tých podnikateľov v hazardnom priemysle a to takým spôsobom, že vyzbierať 30 % podpisov obyvateľov daného mesta je pri krajskom meste takmer nemožné a ak je aj možné, tak to stojí veľmi veľké úsilie, ktoré na základe odovzdanej petície ešte potom môže súd alebo prokurátor napadnúť a súd zrušiť, hej?
To znamená, tá vec je tam veľmi vážna. Tá petícia v každom páde musí ísť preč a pokiaľ mám informácie, tak 78, ak si dobre pamätám, miest zakázalo hazard na Slovensku doteraz, ak mám presné číslo. Takže v každom páde vidíme lastovičky, ktoré postupne petíciou zakazujú hazard, ale napriek tomu, že 3000 miest v porovnaní s nejakými 78, to je nič.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.9.2020 13:16 - 13:31 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Aby sme boli korektní, tuná vidím pána poslanca Suska sedieť hore za opozíciu a ešte niekoho vedľa neho, toho nevidím teraz, ale inak ten stav tuná, opozícia a jej prítomnosť, je žalostný, nikto iný tu nie je pri tak dôležitej téme, ako je zákaz alebo obmedzenie, regulácia hazardu.
Pritom práve tá bývalá vládna koalícia bola tá, ktorá tuná všetkých presviedčala, že ako inak sa to nedá len s petíciou, prečo je tá petícia nevyhnutná. A ja som to tak trochu čakal, že tu bude aj taký súboj názorov, postojov, stanovísk, kde teda si to budeme vysvetľovať aj v tomto novom zložení parlamentu, ale zjavne, zjavne aj tá bývalá vládna koalícia, terajšia opozícia, pochopila, že to presadzovanie petície ako nejakej dodatočnej podmienky na to, aby sa obec mohla rozhodnúť či teda hazard obmedzí, alebo zakáže. Že je neudržateľné a v podstate neobhájiteľné a o tom svedčí aj tá ich dnešná neprítomnosť podľa môjho názoru, že jednoducho tá podmienka tam bola daná umelo, aby vyšli v ústrety hazardnej lobby a aby obmedzovali aj občanom, ktorí žijú v konkrétnom meste a obci, aby si mohli sami rozhodnúť o tom, či chcú na území obce mať hazard alebo nie. A to prostredníctvom svojich volených zástupcov, ktorí sú komunálnymi poslancami, starostami a primátormi.
Tá podmienka naozaj... Slovensko je raritou v tomto a ja som rád, že požiadavka petície nakoniec zo zákona vypadne. Žiadne iné štáty v Európe určite a možno aj na svete ju nemajú a takisto ani Súdny dvor Európskej únie to... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.9.2020 13:16 - 13:31 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ctená snemovňa, veľmi sa teším, že naši opoziční kolegovia tu vôbec nie sú, to myslím v úvodzovkách, že nechodia do roboty a viem, že je síce piatok a poobede, ale bolo by slušné, keby tu aspoň nejakí zástupcovia sedeli a vypočuli si naše argumenty, resp. túto problematiku. Ale zjavne im na tom nezáleží a tak ako aj v našom meste sme dlho bojovali proti hazardu a herniam, tak či už poslanci SMER-u, alebo možno teraz aj HLAS-u SMER-u nám vytrvalo oponovali a robili všetky obštrukcie, aby sme nemohli tie herne z nášho mesta dostať preč. Takže toto je tak na úvod, že ma to mrzí. Ďakujem kolegom, ktorí tu vytrvali z koalície a počúvajú naše argumenty.
Čo sa týka tohto návrhu, v podstate už aj hlavný predkladateľ aj pán spravodajca základné informácie uviedli. Ja len to zhrniem, že tým cieľom je, aby mestá a obce, mestskí a obecní poslanci mohli sa rozhodovať slobodne, aby tam nemuseli byť nezmyselné petície o tom, že sa tam narúša verejný poriadok, aby jednoducho sami, keďže to mesto a tú obec poznajú najlepšie, mohli rozhodnúť, či chcú mať tú herňu, či chcú mať tie, tie hazardné hry vo svojom meste, vo svojom katastri, alebo nechcú. Keďže bola veľmi dobrá debata v prvom čítaní, my sme si vypočuli aj argumenty ctených poslancov, ktorí tu momentálne nie sú, a zapracovali sme ich do našich pozmeňujúcich návrhov. Sú to v podstate tie spomínané kvízomaty, aby sme jasne zadefinovali, čo je kvízomat, aby sa nestávalo to, ako sa teraz deje v mnohých mestách a obciach, že síce mestskí a obecní poslanci ten hazard zakážu, tie herne tam nie sú, ale potom prídu takí vychytrálkovia, ktorí si tam donesú kvázi tie kvízomaty a následne ďalej biznis funguje s tým, že už potom to ani štát nemá pod kontrolou, pretože to nie je regulované, nie je to kontrolované a oni za to neplatia žiadne dane. Preto sme sa rozhodli zapracovať aj tú problematiku a zadefinovanie tých kvízomatov a taktiež som veľmi rád, že aj naši kolegovia z koalície tam doplnili ďalšie návrhy a to sa týka aj tých sociálnych zariadení, aby to bolo čo najďalej od tých ľudí, ktorí sú najviac ohrození či už školy, škôl... školy, detské domovy, DSS-ky, proste všetky tie zariadenia, kde by tí ľudia nejakým spôsobom mohli prepadnúť gamblingu a tomuto hazardu.
No a v neposlednom rade som veľmi rád, že my vlastne neobmedzujeme to podnikanie, kde možno tá druhá protistrana hovorí, že my to nejakým spôsobom, ide to na úkor slobodného podnikania, ale my v podstate dávame možnosť obciam a mestám, aby oni sa rozhodli, či to chcú alebo nechcú. Oni najlepšie vedia, ako to mesto, tá obec trpí alebo im je to možno jedno, ale my dávame slobodnú vôľu tým mestským, obecným poslancom, čiže my nič teraz tu nejdeme celoslovensky zakazovať. Tých obcí a miest na Slovensku je zhruba tritisíc a pokiaľ ja mám informáciu, tak do dnešného dňa tie herne zakázalo do sto samospráv. Čiže je to fakt o tom, aby sme my dali tú príležitosť a tú možnosť tým mestským a obecným poslancom, aby sa oni slobodne rozhodli, čo chcú a čo nechcú.
Tretia vec, ktorá tam je, je... Ako? (Reakcia spravodajcu.) Je prekonanie prekážky. To znamená, aby sme jednoducho uľahčili jednoducho ten, tú, tým zamestnancom, aby mohli odobrať ten prístroj. To znamená, že ak teraz sa stalo to, že prišli tí zamestnanci toho úradu na dané miesto a videli, že tam ten kvízomat je, tak v podstate či už ten prevádzkar, alebo ten zamestnanec sa im mohol vysmiať do tváre. Teraz nastúpi to alebo malo byť nastúpiť to, že ak jednoducho oni tie kvízomaty majú a podnikajú v podstate nelegálne, tak tá daná kontrola môže im ten kvízomat vziať.
Čiže zhruba asi toľko. Ja vás len chcem poprosiť o podporu, aby sme, aby sme trošku zase mohli tým samosprávam v podstate tým obecným a mestským poslancom dať tú voľnú ruku, tú rozhodovaciu možnosť. Asi sami primátori, starostovia a mestskí poslanci, ktorí ste tu, ktorí to počúvate, viete, o čom hovorím. Takže dúfam, že pomôžeme tým mestám a obciam a prejde to s veľkou podporou, aby sme vyslali jasný signál celému Slovensku, že takéto neduhy my na Slovensku veľmi nechceme, a v podstate ide o to, aby sa každý mohol slobodne rozhodnúť, aby sme ochránili hlavne tých najslabších.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis