Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 16:20 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:40 - 16:41 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Vážená pani poslankyňa Saková, rozumiem, že máte nejaké politické zámery, a, samozrejme, máte právo navrhnúť tu čokoľvek, ale chcem vás poprosiť, aby ste to aspoň nepodporovali hrubými klamstvami a nezmyslami. Šírite tu hoaxy o tom, ako ekonomika Slovenska poklesla pomaly najviac v Únii, nie je to pravda, je to klamstvo, HDP na Slovensku pokleslo ako jedno z najmenej, najmenej výrazne v Únii. Sme jedna z krajín najmenej postihnutá koronavírusom, pokiaľ ide o ekonomické dopady a pokles HDP.
Jednoducho tie opatrenia, ktoré sme urobili, boli veľmi účinné a pomohli k tomu, aby sa tá ekonomika veľmi rýchlo naštartovala. Tak, prosím vás, nevymýšľajte si a nešírte nezmysly. Aspoň to postavte na faktoch.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:38 - 16:40 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem, pani Saková. Tak ako keď ste odchádzali a ste sa rozprávali s pánom Pellegrinim, že nechajme to na nich, oni to budú platiť, tak toto vystúpenie bolo presne taký ten politický marketing. Keď už sme skoro pred koncom rokovania, tak vy vystúpite, aby sme to prerušili.
Samozrejme, absolútne súhlasím, že Slovensko má veľké problémy, ale toto je téma, ktorá stále visí vo vzduchu, a treba ju skončiť, naozaj treba sa k tomu postaviť. Ale, prepáčte, ospravedlňujem sa, poviem to úprimne, zase ste urobili si politický marketing, postavili ste sa tam ako váš šéf, ktorý s jamkami v lícach rozpráva o, o veciach, ako treba pomáhať, ako treba zachraňovať, a pritom sa trasie na tie eurofondy, zase aby mohli s Ficom rozdeľovať. Urobili ste skvelú politickú reklamu si teraz, lebo vy ste tá, ktorá tu chce riešiť vážne problémy. To bolo také divadielko, ktoré tu predvádzate s vašimi kolegami, ktorí tu nie sú v sále, vy ste prišli sem na chvíľku.
Takže ja si myslím, že naozaj Slovensko má obrovské problémy, ale keď sme už teraz tu, viete, vy ste vystúpili teraz, ale keď sme už v takomto štádiu, ja si myslím, že bude dobré prerokovať to celé, dnes tu budeme dlhšie. A úprimne, bez akýchkoľvek slov, toto bola skvelá politická reklama, ktorú si vy odídenci zo SMER-u viete veľmi dobre robiť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:20 - 16:22 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Žiak, vy ste tu vymenovali niektoré oblasti, témy, ktorým by sme sa mali prednostne venovať. Ale v poriadku, súhlasím, to boli dôležité veci, čo ste hovorili, ale to predsa nevylučuje ani dôležitosť tejto témy, ktorej sa venujeme teraz.
A znova. Úlohou politikov, ja to prečítam znova, už som to dneska raz prečítal. Aby sme si to uvedomili, lebo to možno zaniklo. Úlohou politikov, by malo byť nie, či potraty áno, alebo nie, prípadne od ktorého týždňa, ale hlavne, aby sa deťom z nechcených gravidít vytvorili podmienky dôstojné pre život. To povedal pediater pán Jozef Marec, ktorý, ktorý je primárom na detskom oddelení a má niekoľko desiatok ročnú prax. Takže tomu by sme sa mali venovať my politici. Áno je to ťažké, ale práve toto musíme zvládnuť. Pomôcť tým ženám. Toto ten zákon sleduje.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:19 - 16:20 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Milý Mirko, pán kolega Žiak, ver mi, že sa o ženy zaujímame minimálne tak ako ty a určite ešte oveľa viac. Je paradoxom, ako predkladateľov tohto zákona jedni kolegovia tu v sále obviňujú, že je málo ambiciózny, a druhých zase, že je príliš silný a bojuje proti ženám.
Mne zas ženy hovoria, že keby sa dalo čas vrátiť späť, nikdy by sa pre potrat nerozhodli. Každého človeka treba rešpektovať a chrániť v každom momente, teda od počatia až po prirodzenú smrť. Tento návrh zákona nie je reštriktívny. Nebojuje proti ženám.
Prosím ťa, nezavádzajte verejnosť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:18 - 16:19 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Žiak, ty veľmi dobre vieš, že tento zákon naozaj nie je reštriktívny. Vôbec nič nezakazuje ani neprikazuje ženám. Naopak, ak si ho poriadne prečítaš, tak zistíš, že slobodná voľba ženy a jej rozhodnutie zostáva ponechané. Takže nikto ženám nič nediktuje, a ty to veľmi dobre vieš. Naopak, tento zákon sa snaží tehotným ženám pomôcť pri ich rozhodovaní aj v ťažkej ekonomickej situácii, alebo v zdravotnej stránke, po sociálnej.
Mňa mrzí, že niektorí politici, ktorí sa hlásia k liberálnemu spektru, sa tu snažá, snažia podnecovať nejaké vášne, emócie a rozdúchavať tu napätie v spoločnosti, čo nie je dobré. Veľmi dobre vieš, o čom je tento zákon, a nie je dobré, ak my ako politici sa správame nezodpovedne a vnášame do spoločnosti nepokoj, zvadu a zlobu. Proste ak sa tento zákon snaží pomôcť tehotným ženám, tak ho treba podporiť, ale ak tam vidíš proste niečo zlé, tak ja nechápem a pomenujem to jasne, čím tento zákon škodí tehotným ženám a nenarodeným deťom.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:16 - 16:18 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Tak sme sa trošku pousmiali. Ale chcem teraz, samozrejme, reagovať na poslanca Mirka Žiaka.
Pri všetkej úcte, musím ti oponovať, pretože si sa zmienil jednou vetou, že ak žena ide na potrat alebo sa rozhodne ísť na potrat, že to je jej najlepšie rozhodnutie. Pri všetkej úcte, to teda ti musím naozaj ale výrazne oponovať, pretože neviem, či máš ty nejaké osobné skúsenosti. Vravel si, že dokonca si bol pri mnohých dámach alebo ženách, kde, kde si bol fyzicky prítomný. Ale ja ti zase poviem tú druhú stranu, lebo minca má dve strany. Že sú ženy, ktoré potom časom naozaj veľmi oľutujú. Doslovne oľutujú, že idú na potraty, a to len preto, napríklad, lebo častokrát nemali absolútne žiadnu podporu ani rodiny, nehovoriac o zraniteľných osobách, o ktorých som sa dnes už viackrát zmienil, a častokrát ide o ženy, ktoré naozaj nemajú absolútne ani materiálne zabezpečenie. Čiže nemôžeš si to takto, prepáč, degradovať, že toto je ich, alebo teda tvrdiť nahlas verejne, že toto ich najlepšie slobodné rozhodnutie.
A prepáč, že vy, však vy sami, nechcem sa ťa, samozrejme, dotknúť, si inteligentný chlap, ale nechcem skutočne ti dať najavo, že, že, alebo vy ste sa zmienili, prepáč, že, že my tu rozdeľujeme spoločnosť. Ale práve vy tu rozdeľujete spoločnosť, ako keby sme sa rozdeľovali na liberálov a konzervatívnych poslancov. Toto naozaj nie je o týchto pohľadoch. Toto je v prvom rade o hodnotách.
A ešte raz chcem podotknúť, tento návrh zákona Aničky Záborskej nikomu nezakazuje, žiadnej žene, či pôjde, alebo nepôjde na potrat. My tu práve navrhujeme tie opatrenia, ktoré dokážu matke pomôcť, a rozhodne sa alebo v dostatočnom čase sa rozhodnú, či teda pôjde, alebo nepôjde. Či je to z finančného hľadiska, alebo z materiálneho hľadiska, alebo je tam pomoc, ako, ako ste sa tu viacerí zmienili, a teda všetci vieme aj o deťoch, ktoré sú zdravotne hendikepované. Ale nerozdeľujme tú spoločnosť, prosím ťa. A vy to robíte.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:07 - 16:09 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Ďakujem, Zitka, za podporu.
Vážený pán kolega Baránik, čo sa týka zaangažovania otcov, ja veľmi rada sa pripojím ku každej iniciatíve, ktorá by zlepšila takúto pomoc a možno vymožiteľnosť nejakého výživného alebo väčšiu zainteresovanosť.
Tvrdiť, že treba začať tým, že budeme teraz všetkým pomáhať a všetko vyriešime – nevyriešime. Prijímame zákony, ktoré majú ambíciu pomáhať rodinám na Slovensku, a deje sa to. Avšak tehotenstvo, to, ktoré už začalo, sa nedá odložiť. Preto prichádzame s tým návrhom, aby sme pomohli tu a teraz práve tým ženám, ktoré sú v tejto situácii. Ďalšie, ďalšie opatrenia sú pripravované, či už to bude tehotenský príspevok, tehotenské štipendium, ale v podstate môžem povedať, že v našom programovom vyhlásení má podpora rodiny naozaj vysokú, vysokú hodnotu a je veľmi dôležitá. Takže som presvedčená, že, áno, súhlasím, treba prijímať opatrenia, treba pomáhať rodinám, ale nemôžme, nemôžme všetko urobiť naraz. Žiaľ, nedá sa to.
Takže myslím si, že naozaj pomáhať v tejto akútnej kríze ženám, ktorú prežívajú v súvislosti s nečakaným, neplánovaným tehotenstvom, je veľmi dôležité a považujem to za úlohu štátu. Som presvedčená, že musí pomáhať aj štát práve cez takéto opatrenia, ktoré ponúkame. Pretože tie mimovládne organizácie naozaj veľmi pomáhajú, robia veľkú, veľkú prácu, ale nemajú na to dostatok síl ani financií. Čiže v tomto s vami nesúhlasím.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:03 - 16:05 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Milá kolegyňa Lucka, veľmi presne si povedala, že v našej legislatíve chýba ukotvenie práva otcov v tejto veci. Dieťa je síce od matky závislé, ale polovicu genetickej informácie má práve od svojho otca, preto aj otcovia musí, musia byť súčasťou rozhodovania. Mohlo by tak dôjsť k inému pohľadu na ochranu života, ako nám prezentovali kolegovia, ktorí vystúpili v rozprave. Ženy po potrate si po zvyšok svojho života pamätajú presný deň, kedy sa rozhodli pre tento krok. Prežívajú traumu a depresiu po potrate. Interrupcia ich prenasleduje do konca života. Ich presvedčenie a sila boli pred zákrokom nezlomné, no nakoniec sa všetko obrátilo proti nim.
Som matka dvoch detí, preto som presvedčená, že ženy absolvujú potrat s veľkou ľútosťou, často sú v strese, po tlakom otca dieťaťa či rodiny a treba im podať pomocnú ruku.
Chcela by som ubezpečiť všetky ženy, že náš návrh zákona má takúto ambíciu a náš návrh zákona nie je, ženy, proti vám.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.9.2020 15:47 - 16:03 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, obraciam sa na vás v druhom čítaní tohto zákona ako jeho spolupredkladateľka. Mnohí z nás alebo mnohí z vás sú témou potraty frustrovaní a znechutení. Mnohí z vás aj z mojich kolegov tu z OĽANO, sa pýtajú, prečo sa zaoberáme témou, ktorá tak traumatizuje a rozdeľuje spoločnosť.
Na druhej strane chcem povedať, že táto téma spoločnosť zmobilizovala. A chcem vyjadriť teraz aj vďaku stovkám podporných mailov, ich autorom, ktorí mi častokrát sprostredkovali svoje životné príbehy a apelovali na nás, pretože tie maily boli posielané zrejme všetkým poslancom, apelovali na nás, aby sme tento podporný zákon prijali. Rovnako chcem poďakovať všetkým signatárom petície, ktorá k dnešnému dňu dosiahla 14 700 podpisov. Toto, týmto ľuďom nie je táto otázka ľahostajná. Táto téma nie je irelevantná a je úplne legitímna, pretože potraty boli legalizované na..., v Československu v roku 1958. Hneď po ich legalizácii nastal prudký nárast. Potom v roku ’62, keď boli zriadené komisie, nastal mierny pokles. A po schválení liberálneho zákona v ’86., ktorý umožnil vykonávať interrupcie bez dôvodu, bol opäť veľký nárast. Rekordný počet bol v roku ’88: 51-tisíc umelých potratov. Od roku 1986 sa nenašla sila, aby tento zákon bol novelizovaný, napriek pokroku lekárskej vedy zostal zoznam diagnóz rovnaký. A takisto všetky podmienky, ktoré sa týkali výkonov interrupcie.
Národná rada Slovenskej republiky zažila niekoľko pokusov zmeniť túto situáciu, avšak ani jeden zákon nedostal dostatočnú podporu. Najbližšie tejto podpore bol zákon navrhovaný Marekom Krajčím, kde chýbal jeden hlas na jeho schválenie. Priznám sa, keď som sa rozhodovala o tom, či budem kandidovať do Národnej rady, tak som si povedala, že ten jeden hlas je niekedy naozaj veľmi dôležitý. Za 50 rokov, 60 rokov legálnosti potratov zomrelo na Slovensku viac ako 1 360 000 nenarodených detí, čiže asi každé štvrté dieťa. Najhorší pomer bol v roku 1988, keď na jedno narodené dieťa pripadlo viac ako 0,7 potratených detí.
Téma, téma potratov je preto taká bolestná, kontroverzná a tvrdo diskutovaná z oboch strán, preto, pretože sme postabortívna spoločnosť. Potraty a ich legalita začala v 20. rokoch v Sovietskom zväze. Keď si zoberieme, že na Slovensku bolo potratených viac ako 1 360-tisíc detí, je zrejmé, že podobný a určite aj vyšší je počet žien a rodín, ktorých táto interrupcia zasiahla. Takisto aj ja v mojom okolí poznám ľudí, poznám ženy, ktoré si zvolili tento spôsob riešenia neľahkej životnej situácie. Pri diskusii o potratoch je naozaj veľmi dôležité, ako o nich hovoríme, pretože toto nie je vecný problém, toto nie je otázka, ktorá je, ako by som povedala, jednoduchá alebo materiálna. Nehovoríme o obchodoch, nehovoríme o životnom prostredí, hovoríme o príbehoch konkrétnych žien.
Mala som tú česť, že som sa mohla stať členkou správnej rady Poradne Alexis, ktorá bola založená v roku dvetisíc..., 2010. Jej cieľom bolo pomáhať práve ženám, ktoré tieto potraty, ktoré nad nimi uvažovali, boli k nim tlačené rôznymi okolnosťami. Priznám sa, táto téma je pre mňa ťažká. A tiež, keď som stretla vo svojej poradenskej praxi ženy, ktoré si potratom v minulosti prešli, cítila som veľký súcit a vôbec necítim to, že by som tieto ženy posudzovala. Mnohé z týchto žien sa rozhodovali v domnení, že robia to najlepšie, čo sa v danej situácii urobiť dá.
Situácia podpory života sa zlepšila v posledných rokoch práve vďaka mnohým mimovládnym organizáciám. Tieto mimovládne organizácie však nemajú taký aparát, personál a finančné zabezpečenie, aby mohli naplno pomáhať, a preto aj náš zákon chce ponúknuť účinné prostriedky na to, aby tieto ženy dostali pomoc aj od štátu. Potrat nie je nikdy jednoduchý, nech to tvrdí ktorákoľvek strana. Treba vždy s rešpektom a so súcitom a s porozumením pozerať na ženy, ktoré sa takýmto spôsobom rozhodnú. Už to tu dnes odznelo od mojej kolegyni a ja som to tiež zopakovala a rovnako Anka Záborská. Mali by sme naozaj klásť väčší dôraz aj na zodpovednosť druhého zúčastneného, pretože to dieťatko nikdy nesplodí tá žena sama. A práve nedostatočná podpora partnera alebo rodiny je častokrát dôvodom, prečo žena volí takéto riešenie. Veľmi sa to dotýka práve rodín, ktoré už majú dve deti alebo viac a na ďalšie si práve kvôli zlej sociálnej finančnej situácii netrúfajú alebo sú postavené pred takú situáciu, ako som sa ja stretla v poradenskej praxi, že manžel povedal, že ak si to tretie dieťa nechám, tak on odíde a nechá ma so všetkými tromi samú.
Tu sa chcem dotknúť vlastne takej podstaty toho nášho zákona a vlastne to, čo chceme urobiť, čo je naším krokom. Žena, ktorá je neplánovane, nečakane, nechcene tehotná, sa ocitá v krízovej situácii. Pojem kríza poznáme z psychológie aj zo sociálnej práce, je to stretnutie s nejakou prekážkou, ktorú nie sme schopní v danej chvíli vlastnými silami a vykonávacími stratégiami či pomocou nám blízkych osôb zvládnuť. Kríza nás vedie k zmene nejakých spôsobov nášho správania, či už pozitívnym, alebo negatívnym smerom. Nesie v sebe možnosť zásadnej zmeny, môže byť nebezpečenstvom a môže byť aj príležitosťou. Práve do tejto krízy vstupuje to, aké zdroje tá osoba, ktorá krízu prežíva, má. Ak táto žena má pri sebe ľudí blízkych, ktorí jej podajú pomocnú ruku, dokáže túto situáciu prekonať a mnohé nečakané, neplánované deti, rovnako ako aj ja patrím medzi ne, môžu dostať ten dar života a môžu sa rozvíjať ďalej. Mnohé prekážky sú časom prekonané a mnohé mamičky, ktoré sa nakoniec rozhodli dieťatko donosiť, dokončili štúdium, našli si novú prácu a dokázali začať nový život.
Kríza, ktorá sa dotýka práve tejto situácie, je veľmi významná, pretože je..., jej rozhodnutie, jej rozuzlenie je nezvratné. Preto náš návrh zákona chce ponúknuť naozaj priestor, čas, ako tu spomenula už moja kolegyňa, a aj prostriedky na to, aby si tá žena naozaj mohla vybrať. V tomto som pro-choice, pretože ja si myslím, že byť pro-choice znamená ponúknuť nejaké možnosti. A myslím si, že tieto možnosti by mal ponúknuť aj štát a náš zákon napríklad rozširuje možnosť poberania dotácií z úradu vlády aj pre organizácie, ktoré pomáhajú týmto ženám.
Spomeniem tie sociálne opatrenia, ktoré, si myslím, že nemajú až také veľké námietky. Je to príspevok po narodení dieťaťa bez podmienky dožitia 28 dní. Rovnaká výška príspevku 829,86 eur pri každom dieťati. Doteraz to bolo, na štvrté dieťa to bolo už iba 150 eur. Zvýšenie príspevku pri narodení dieťatka so špeciálnymi potrebami. Ak sa budú mnohí pýtať a mnohí narážať na to, či toto nebude zneužívané, môžem odkázať na to, že v pozmeňováku sa hovorí aj o inštitúte osobitného príjemcu. Máme nástroje v politike, ktoré môžu umožniť účelné čerpanie financií, ktoré sú poskytované prostredníctvom sociálnych dávok.
Druhý je dobrovoľný posudok preplatený zdravotnou poisťovňou. Rozšírenie možností núdzového bývania pre matku s dieťaťom do troch rokov. Myslím si, že tieto opatrenia naozaj stoja za to, a podobne ako mnohí moji kolegovia súhlasím s tým, že ak zachránime život čo len jednému nenarodenému dieťaťu, urobíme veľkú vec.
Budem ešte reagovať k pánovi Kotlebovi, ktorý tu momentálne nie je, a na jeho kolegov, ktorí apelujú na to, že oni nás podporia, len je to také kozmetické. Politika je cesta možného. Je to umenie hľadať možné riešenie. Máme rôzne názory na to. Chcem povedať, že to, čo nás liberálov, a teda konzervatívcov spája, je vedomie toho, že treba pomôcť tehotným ženám. V tomto sa, myslím si, že zhodneme, pretože nikto tehotnej žene škodiť nechce. Otázka prostriedku, ako jej pomôžeme, je už však inak zodpovedaná.
A tu by som chcela zareagovať na už komunikovaný návrh kolegyni Cigánikovej na ponuku chemického potratu, ktorý je jednoduchším variantom. Osobne považujem oba typy potratov za nehumánne. Chemický potrat považujem za nehumánnejší, alebo teda veľmi nehumánny práve v tom rozmere, že žena je ako keby ponechaná sama na sebe, pri plnom vedomí prežíva kontrakcie a krváca. Môžme namietať štúdie z tej či onej strany, ale hovoria aj o tom, že častokrát dôsledkom býva nezvládnuteľné krvácanie a zhruba v siedmich prípadoch je potrebný chirurgický zákrok v anestéze, čomu sme sa chceli týmto vyhnúť.
Takisto, ako už tu bolo spomínané, toto patrí do liekovej politiky a bolo by dobré, ak by toto určila naozaj tá vyhláška ministerstva zdravotníctva. Avšak nie je to, nie je to obsahovo kompatibilné s návrhom zákona, ktorý skôr chce podať pomocnú ruku tým ženám, ktoré sa ešte rozhodujú a ktoré práve kvôli tej zlej situácii, ktorú im chceme pomôcť vyriešiť, aby sme im mohli vlastne pomôcť. Náš návrh nie je pre ženy, ktoré sú už rozhodnuté. To je otázka do iného pléna.
Chcem ešte povedať takú vec, že ďakujem všetkým tým odvážnym matkám, ktoré napriek nepriaznivým životným situáciám toto dieťa priviedli na svet. A chcem povedať, že je mi to veľmi úprimne ľúto najmä u tých žien, ktoré častokrát písali aj do poradne, a máme aj knižky príbehov, že možno nedostali ten čas alebo nevedeli o tej pomoci. A práve, práve preto prichádzame s týmto návrhom.
A chcem aj teda apelovať na zodpovednosť tejto našej spoločnosti, pretože nie som za paternalistickú politiku. Nie som za to, aby štát riešil a sanoval všetko, ale máme isté skupiny ľudí, ktorí pomoc určite potrebujú. A žena, ktorá je tehotná a ponechaná sama na seba, je veľmi bezbranná, je veľmi krehká, a ak ju, ak ju ponecháme samú na seba, môže, môže jej to veľmi ublížiť.
Ešte by som sa chcela vzoprieť argumentu životaschopnosti mimo maternice. Áno, maličké dieťa, ktoré sa rozvíja v maternici, nie je schopné života mimo maternice. Sú jasné príklady a lekárska veda je už natoľko pokročilá, že dieťatko v 20. týždni je možné zachrániť. Nie vždy, ale častokrát sa to podarí. Avšak otázka hodnoty ľudského života nie je postavená na tom, či ten človek je samostatne schopný žiť, alebo nie. Potom by sme museli takto uvažovať aj nad ľuďmi, ktorí sú trvale pripútaní k lôžku, majú Alzheimera alebo sú iným spôsobom postihnutí, ťažko chorí. Som presvedčená, že sila spoločnosti je práve v tom, ako sa dokáže postarať o tých najbezbrannejších a nenarodené deti nimi sú.
Návrh nášho zákona a návrh každého zákona, ktorý pomôže tehotným ženám na to, aby mohli donosiť svoje dieťatko, zároveň pomáha, čo nie je zanedbateľné, aj ekonomike. Slovensko má jedno z najnižších mier v pôrodnosti. Stojíme na prahu demografickej priepasti a počet ľudí v detskom veku a počet je menší ako počet ľudí v postproduktívnom veku. Narastá nám tu naozaj percento seniorov a tento pomer sa bude dlhodobo zhoršovať, čo bude viesť k tomu, že bude menej peňazí na dôchodky a budeme tu mať starších ľudí, ktorí budú pomoc potrebovať.
Preto si myslím a v súlade aj s naším programovým vyhlásením vlády chcem podporiť tento návrh zákona a chcem vás poprosiť, milí kolegovia, aby ste podporili tento návrh zákona, aby sme pomohli týmto ženám, týmto deťom a pomohli aj tejto našej krajine.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 15:43 - 15:45 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Chcela by som sa kolegyni Katke Hatrákovej poďakovať za jej rozpravu a možno tak aj uvedenie do zákona ako takého. Je také pozoruhodné, že niektoré kolegyne aj z Európskeho parlamentu nás označili, tých, ktorí chránime alebo bojujeme za ochranu života nenarodeného dieťaťa, ako bigotné tmárky. Úpravy v našom zákone majú dať žene v požehnanom stave reálnu možnosť rozhodnúť sa po zvážaní všetkých dostupných informácií a možnosť, ako zodpovedne nasmerovať svoj život. Je to návrh, ktorý je prorodinný a prosociálny, pretože obsahuje riešenia, nástroje, ktorých úlohou je poskytnúť budúcim matkám priestor na rozhodnutie a tiež aj konkrétnu pomoc a sprevádzanie. K tomu má napomôcť finančný príspevok matke už počas tehotenstva a viac času na premyslenie v tejto závažnej životnej situácii.
Zároveň tento návrh zákona umožní odstránenie diskriminácie, nerovného zaobchádzania a ďalších ťažkostí. Nový návrh zákona v tomto smere prináša viacero pozitívnych zmien, predovšetkým lepšiu dostupnosť pomoci pre tehotné ženy.
Ja sa čudujem niekedy médiám, že úplne prevrátia ten zákon a stávajú sa vlastne bojovníkmi proti nemu. Ale veľakrát redaktori aj vlastne novinári, rovnako ženy, ktoré bojujú za niečo, ten zákon nemajú preštudovaný a ani nevedia, čo v tom zákone vôbec je. A preto je vlastne ten boj medzi skupinou pro-life a pro-choice taký, aký je.
Skryt prepis