Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

29.9.2020 o 17:12 hod.

Mgr.

Peter Kremský

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Uvádzajúci uvádza bod 29.9.2020 17:45 - 17:48 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Dovoľte mi ešte predniesť jeden návrh. Vzhľadom k tomu, že body 5, 8 až 11 Informácie o prerokovávaní návrhu skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 154), vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky sú v kolízii s mnou predloženým pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom.
Žiadam preto, aby ste vyňali body 5, 8 až 11 z tejto informácie na osobitné hlasovanie. Ďakujem veľmi pekne.
A keď mám slovo, dovoľte mi, jednu poznámku. Ja sa nestačím čudovať, čo som posledné dni počula, či už z médií, ale aj teraz pred chvíľočkou z vystúpenia kolegyne pani predsedníčky Cigánikovej, a to, že na Slovensku povoleným spôsobom vykonávania umelého prerušenia tehotenstva my, ktorí nechceme, aby medikamentózny potrat bol v tomto zákone, pretože tento zákon je o tom, trvalo poškodzujeme slovenské a asi aj ročne 1 200 poľských žien, lebo nechceme chemický potrat.
Pýtam sa celej gynekologickej spoločnosti, všetkých gynekológov, ktorí vypisovali ženám žiadosť na potrat viac ako 70 rokov na Slovensku, či týmto ženám prijateľným spôsobom povedali, že potrat, na ktorý idú, nie je bezpečný, že im hrozí roztrhnutie krčka maternice s následnými jazvami, že ten krčok môže zostať insuficientný a budú spontánne potrácať, že po možných zápaloch môžu mať nepriechodné vajcovody, že sa pri zákroku môže prederaviť maternica, že im hrozí placenta praevia, že možno už nikdy nebudú mať deti, že toto, ak je to ich prvé tehotenstvo, je možno aj to posledné. Čiže nie tí, ktorí ženu posielali na bezpečný potrat, ale my, ktorí teraz nechceme potratovú tabletku a ktorí sme na všetky tieto nebezpečenstvá ženy počas minimálne tridsiatich rokov aj viac upozorňovali a vysvetľovali im, a mnohé vďaka tomu na potrat nešli, sme na vine, že sa toľké roky poškodzovali slovenské ženy. Sme tak zaslepení reprodukčnými právami, že sme zabudli na materské zdravie. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:13 - 17:15 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja sa za emócie nehanbím, sú súčasťou môjho života, aj keď v poslednej dobe už ich dokážem viac ustrážiť. Možno je to preto, že som vyrastal v ťažkých podmienkach, ale v radostných. Takže zvyknite si na to, že možno aj nejaká tá slza bude vyronená, ale od srdca.
Pán Baránik, ja netvrdím, že žena je výrobňou detí, ale chránim iba počaté, počaté nenarodené deti aby mali šancu žiť. A čo sa týka ústavy, v čl. 15 je zakotvené, že ľudský život je hodný ochrany pred narodením. A podľa mňa ľudský život vzniká od, od počatia, od prvého momentu. Vy máte na to iný názor, ale pre mňa je to už život pred narodením, takže ústava chráni tento život podľa mňa.
Zitka, ďakujem za podporu a za tvoje veľkú..., a za tvoje veľké materinské srdce pri ochrane nenarodených detí.
Kolega Milan Potocký, ďakujem za podporu. Naozaj ja som veľkým milovníkom zvierat, okrem psa, mačiek chováme aj sliepky, aby sme mali domáce vajíčka. Nezabijem okrem muchy, komára a nejakých tých škodcov žiadne zviera, ale život človeka by mal byť naozaj nadradený nad zvieratá a mal by mať väčšiu hodnotu, ako, ako majú zvieratá, ako sa to v poslednej dobe nejak pričasto preferuje.
Pani Šebová, v našom návrhu zákona je aj finančná pomoc ženám a matkám. A verím tomu, že v tejto pomoci rodinám budeme pokračovať naďalej a aj s vašou pomocou.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:12 - 17:13 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Pán kolega poslanec Kuriak, ďakujem za tvoju, tvoju precítenú reč v rozprave. Ja si veľmi cením, že, že si srdciar a že to, čo hovoríš, tomu aj veríš.
A chcem zareagovať na niektoré naozaj nepríjemné poznámky, keď ťa niekto obviňuje z toho, že tvrdíš, že ženy sú továrne na deti alebo niečo podobné. Pán poslanec nič také nepovedal, toto sú naozaj také manipulatívne vyjadrenia, ktoré, si myslím, sem nepatria.
A už úplné dno prerazil tu pán kolega z ĽSNS, ktorý sa posmieva kolegovi, pretože má trochu emotívne vystúpenie... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, reagujte na predrečníka.

Kremský, Peter, poslanec NR SR
137.
Toto sa mi zdá naozaj veľmi hrubé a bezcitné.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:11 - 17:12 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vysvetľovali sme to tu už viacerí, ale treba to asi opakovať dookola. Aj teraz jedna pani kolegyňa to spomenula, znova zákon o interrupciách a dookola interrupcie, interrupcie. Ale tak ako Milan Kuriak hovoril a bol emočne naladený, keď hovoril o svojich deťoch, o svojich súrodencoch, o svojej mame, ide o pomoc, ide o pomoc.
Druhá strana, keď to tak môžem nazvať, nemá argumenty, tak si tu vymýšľa všeličo, a pomáhajte. Veď pomáhame, veď chceme pomáhať týmto zákonom, týmto návrhom zákona.
A veľmi nepríjemné bolo aj pre kolegu Kuriaka, keď on hovorí a sa rozcíti kvôli tomu, že je človek, že má deti, že má súrodencov, že má manželku a hovorí o tom a tu niekto hodí doňho kameň slovami: „Však neplač.“ (Reakcia z pléna.) Proste buďme citliví, nie sme tu roboti, sme tu ľudia a takto aj rozhodujme, srdcom.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:10 - 17:11 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja určite podporím tento návrh zákona a prosím aj ostatných kolegov poslancov, ktorí môžu, aby zahlasovali za tento návrh zákona. Tento návrh zákona nerieši interrupcie ako také, to treba povedať a bolo tu, tu niekoľkokrát povedané, je to zákon, ktorý pomáha ženám.
A ja som to napísal niekde, že porovnajme si ľudský život so..., so..., teda so životom zvieraťa, keď na Slovensku hrozí pokuta takmer 10-tisíc euro za zhodenie hniezda lastovičky alebo pokuta za orlie vajce a za ukončenie života nenarodeného dieťaťa žiadna pokuta nehrozí. To znamená, zvážme, čo má väčšiu hodnotu, či zviera, alebo človek.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:07 - 17:08 hod.

Dobeš Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Vážený pán kolega Milan Kuriak, ďakujem ti za postrehy a podnety v tvojom príspevku. Okrem iného vyzdvihol si potrebu pomoci pre druhých. Nehľadieť len na seba, ale byť otvorený voči druhým, blížnym. A takým sú aj budúce matky, ktoré očakávajú alebo budú očakávať narodenie dieťaťa. Spoliehajú sa na pomoc druhých a nemusia to byť vždy len najbližší z rodiny. V Českej republike je organizácia Hnutí za život, ktorých heslom alebo sloganom je Nesoudíme, pomáhame!
Záverom ešte jednu poznámku, národ, ktorý zabíja nenarodené deti a bojí sa mať deti, nemá budúcnosť. Budúcnosť majú národy, ktoré milujú deti a berú ich ako dar.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:05 - 17:06 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Ja vidím v tomto parlamente a ty si to už aj naznačil, pán poslanec Kuriak, jednu takú absurdnosť. Vždy, keď príde na stôl nejaký zákon o ochrane zvierat a živočíchov, tak sa tu ideme všetci potrhať v tom, akí sme humánni, sociálni a ľudskí.
A keď tu máme na stole zákon, ktorý má pomôcť tehotným ženám a chrániť životy nenarodených detí, zrazu počúvame argumenty, stiahnite tento zákon, nie je vhodná doba, nie je vhodný čas. Podľa vás by tento čas nebol vhodný nikdy. Ja to považujem za zvrhlé a choré, že v tomto parlamente majú zvieratká, mačičky, psíkovia prednosť pred deťmi, pred ochranou života nenarodených detí. Preto vyzývam poslancov, aby sa v tejto otázke správali konečne zodpovedne.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 17:04 - 17:05 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Milan, milý kolega Kuriak, ďakujem ti za tvoj emočný príspevok v tejto rozprave. Počaté dieťa nie je obyčajným embryom, je novým človekom, každé dieťa je boží dar. Je to tajomstvo, ktoré je niekedy ľudským rozumom nepochopiteľné. Veľmi sa teším z mojich dvoch detí a piatich vnúčat.
Ak dieťa rodičia naozaj nemôžu prijať, po narodení majú možnosť dať ho na adopciu, ísť na utajený pôrod alebo ho dať do pestúnskej starostlivosti. Zázrak života klíči v matke, preto je našou povinnosťou poskytnúť mu právo na život.
Hovoríme, že dnes sú rodiny, ktoré sa rozhodnú mať dieťa, v ťažkej situácii. Potom matky, ktoré dali v minulosti život aj desiatim deťom, boli hrdinky, ich podmienky boli oveľa náročnejšie, keď okrem toho, že vychovali veľa skvelých a úspešných detí, museli pracovať na poli a starať sa o živobytie svojej rodiny. Napriek tomu boli rodiny šťastnejšie a deti žili slobodnejšie a radostnejšie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.9.2020 16:44 - 17:02 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Život človeka je to najcennejšie, čo máme. Ústava hovorí, že každý má právo na život a ľudský život je hodný ochrany od počatia, už pred narodením. Každé počaté dieťa si zaslúži... (Reakcia z pléna.) Neprerušujte ma, prosím. (Zaznievanie gongu a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Každé počaté dieťa si zaslúži ochranu a nesmie ho nikto zbaviť života, sme povinní chrániť aj nenarodené deti. Máme jedinečnú šancu podporou návrhu novely zákona o pomoci tehotným matkám sa v tejto vážnej a citlivej téme posunúť ďalej a aspoň troška situáciu zlepšiť. Máme možnosť predísť mnohým tragédiám spojeným, spojených s ukončením tehotenstva a tým ukončenia života nevinných detí. Po potrate už nie je cesta späť, aj keď mnohé matky by to chceli vrátiť.
Podporou novely zákona o pomoci ženám a matkám nič nezakazujeme, ale pomáhame. Chceme viac informovať o možnostiach pomoci tehotným matkám zlepšiť ekonomickú podporu, zdravotnú starostlivosť či poskytnúť ženám a matkám viac času na rozmyslenie. Nevidím nič zlé na tom, aby tehotné ženy mali viac času na rozmyslenie a v tak vážnom rozhodnutí aby nepodľahli v časovej tiesni a tlaku okolia. Interrupcia je vedomým porušením a odobratím práva na život dieťaťa. Potrat je nemorálny a nehumánny čin, ktorý si mnohí dokážu ospravedlniť a vyviniť sa z neho pod zámienkou slobody a demokracie. Súčasná legislatíva umožňuje, aby sa mnohí ľudia, sa správali k otázke potratov nezodpovedne a sebecky. Nenechajte sa odradiť tvrdeniami, že tehotné matky sú o potrate dávno už rozhodnuté a nepotrebujú pomoc, čas či poučovanie od iných, a od mužov už vôbec nie, aj napriek skutočnosti a neodškriepiteľnému faktu, že počaté dieťa je dielom dvoch ľudí, muža a ženy, určite nie iba ženy.
Nezabúdajme, že mnohé matky sú v prvom momente do potratu nútené. Bohužiaľ, často aj budúcimi otcami počatých detí, nehovoriac o ďalšom tlaku iných členov rodiny, kolegýň, priateliek a mnohých iných ľudí. Všetci ľudia by mali mať rovnaké práva vrátane nenarodených detí. Všetci sme si rovní, všetci máme radi život, ktorý sme dostali ako dar. Doprajme mať túto možnosť a narodiť sa čo najviac deťom, samozrejme, po narodení, rodinám s deťmi pomáhať čo najviac po všetkých stránkach, aby sa rodiny nebáli mať viac detí. Pre ma je ochrana života pred narodením hodnotová vec, nie politická, nemala by sa téma interrupcií zneužívať na získavanie politických bodov, ale prvotný cieľ by mala byť ochrana počatých detí.
Človek by nemal pozerať iba na svoje záujmy, ale aj na záujmy potreby a práva druhých. To platí aj dnes, kedy sú často vlastné záujmy, pohodlie, kariéra, biznis nadradené nad obetovanie sa pre druhých, a aj preto mnohí ľudia sa rozhodnú pre potrat. Sebecky sa zbavia počatého dieťaťa. Dnes je spoločnosť nastavená mať 1-2 deti, pri treťom už mnohí zažívajú paniku, nedajú ďalšiemu dieťaťu šancu narodiť sa, nahradia ho psíkom či mačičkou. Mnohí sa pri pohľade na viacdetné rodiny pozerajú divne, odsudzujú ich, ťukajú si na čelo, tak ako si ťukali na čelo, aj keď sme my čakali najmladšiu dcérku Marušku. Ani si nevedia predstaviť, o koľko radosti, šťastia a lásky prichádzajú. Netvrdím, že všetky mnohodetné rodiny to mali a majú jednoduché, hlavne čo sa týka finančnej situácie, podpory od partnerov, otcov, je to aj následok toho, že štát doteraz nebol moc naklonený k viacdetným rodinám. Teraz sa to určite zmení a my zákonodarcovia budeme robiť všetko pre to, aby mali rodiny od štátu väčšiu pomoc a podporu a aby opäť boli na Slovensku bežné rodiny so 4, 5 či viac deťmi. A ja s manželkou sme sa rozhodli dať život viacerým deťom, som rád, som šťastný a nikdy by som toto rozhodnutie nemenil.
Vyhovárať sa v dnešnej dobe na zlú finančnú situáciu je scestné, klamlivé hlavne v dobe konzumu. Diskusie o ochrane života pred narodením a podpory tehotných žien sa už viedli z každej strany a viac ako 3 desaťročia. Všetci sa zhodujeme, že treba vytvoriť spoločnosť, ktorá dáva všetkým ľuďom rovnaké šance, aby využili svoje talenty. Preto by sme mali dať ľuďom aj šancu narodiť sa. Ochrana života pred narodením potrebuje aj ochranu života po narodení, tak aby sa znížili počty detí v detských domov, počet väzňov vo väzniciach či počet starých a osamelých ľudí v ústavoch.
Podpora ženy počas tehotenstva je dôležitá pre pokoj a normálny vývoj dieťaťa. Nejde iba o finančný príspevok, ale aj o sociálnu sieť, ktorá pomôže ženu, žene a deťom po narodení. Pomoc rodičom priviesť viac detí na svet nie je dôležité len z hľadiska demografie, všetci dobre vieme, že Slovensko starne, a o chvíľu nebude mať kto pracovať. Alebo minimum ľudí. Tiež je dôležité, z hľadiska ekonomiky chýbajú prostriedky na dôchodky, ale je to hlavne téma pre zdravý vývoj v spoločnosti. Deti z viacdetných rodín vykazujú vyššiu odolnosť, húževnatosť, ale aj emočnú inteligenciu oproti jedináčkom, či keď sú v rodine dvaja. Samozrejme, česť výnimkám, ale naozaj nielen ja, ale je aj potvrdené, že, že toto platí, že deti z viacčlenných rodín sa vedia v živote viac uplatniť aj napriek možno ťažkému životu. Tieto deti nielenže viac prispejú na dôchodky svojich rodičov, ale im vedia poskytnúť aj viac starostlivosti podobne ako vlastným deťom. Takto sa zvyšuje odolnosť a sociálna stabilita celej spoločnosti. Láska a šťastie sa jednoducho násobia počtom osôb, s ktorými žijeme, s ktorými túto radosť a lásku zdieľame.
Profesor Janko Košturiak uvádza príklady študentov z viacdetných rodín a skromnejších pomerov, ktoré dosahujú lepšie výsledky v štúdiu ako deti z prominentných rodín, ktoré boli často vychovávané v bavlnke. Prepáčte, nechcem sa nikoho dotknúť.
Medzi emigrantami v západných krajinách v čase socializmu sa presadzovali ľudia z východnej Európy, jedným z hlavných dôvodov bola skutočnosť, že vyrastali v trojgeneračných, väčších rodinách. Príkladmi ľudí z viacdetných rodín, ktorí dokázali veľké sociálne diela, sú napríklad kňazi Vladko Maslák, pochádza z 11 detí, alebo Anton Srholec, pochádza zo 7 detí. Viacdetné rodiny dnes budujú aj viacerí úspešní podnikatelia. Ako príklad uvediem: Ľubko Klieštik, Štefan Súkeník, Jozef Kramár a mnohí ďalší. Ich deti, majú od 8 detí a viac a preukazujú vysokú schopnosť so svojím talentom prispievať spoločnosti. Som rád, že aj tu v pléne sú mnohé matky aj otcovia, ktorí sú rodičmi viacerých detí a sú šťastní. Samozrejme, určite sú aj šťastní aj tí, ktorí majú jedno či dve deti.
V minulosti sme vytvorili svet, kde sú ľudia zdrojmi a moderné technológie sa využívajú na optimalizáciu ich využitia. Svet, kde simulujeme potreby a spotreby ľudí, aby sme ešte viac drancovali prírodu, vyrábali nové výrobky a hromadili odpad. Svet, kde sú ľudia produktívnejší, ale majú stále menej času na seba a tým aj na deti. Spoločnosť, kde bohatí ovládajú chudobných, kde rodičia nemajú čas na deti a dospelé deti na svojich starých a chorých rodičov. Svet, kde úradníci kontrolujú a šikanujú občanov, poisťovne a oligarchovia zarábajú na nemocných, učitelia v školách hľadajú na svojich žiakoch to, čo nevedia, namiesto rozvíjania ich talentov. Často autá či peniaze sú uložené v lepších, honosnejších budovách, v akých majú možnosť žiť ľudia. Zvyšovanie HDP nezvyšuje šťastie ľudí, ale samotu, depresie a ničotu. Viac výrobkov, viac peňazí, viac zážitkov a viac závislostí a nespokojnosti so životom. Rast materiálneho bohatstva nevedie k rastu pokoja v našich dušiach. Peniaze sú potrebné, ale mamona je veľká tragédia, túžba po mamone. Čo keby bol našou hlavnou prioritou človek, počaté dieťa a všetky ďalšie kroky, ktoré pokračujú po jeho narodení, upriamiť sa naňho, na tie narodené deti, ktoré im dáme šancu narodiť sa?
Veľa sa diskutuje o ochrane života pred narodením, ale málo o jeho ochrane, kvalite a dôstojnosti od narodenia do smrti. Tak by mali mať právo každé deti, všetci ľudia dôstojne dožiť bez zásahu eutanázie o svoj život. Vytvorme krajinu pre človeka, kde technológie oslobodia ľudí a dajú im čas pre svoje deti a rodičov, kde budú ľudia mať čistú a úrodnú pôdu a prírodu, ale aj čisté vzťahy bez klamstiev a podvodov. Krajinu, kde sa naučíme počúvať jeden druhého a vzájomne spolupracovať a nepoukazovať jeden na druhého napriek rozdielnym názorom. Krajinu, kde základom, základným zákonom bude láska, deti budú mať milujúcich rodičov a nebudú vyrastať, ako som spomenul, v detských domoch či väzniciach. Starkí nebudú opúšťať tento svet odložení a osamelí, ale v kruhu svojich blízkych. Ľudia nebudú nepotrební, neužitoční, neprispôsobiví, ale milovaní a prijatí. Aj tí, ktorí zišli z cesty, stratili sa a blúdia. Dajme im poma..., pomocnú ruku.
Ukážme svetu, že malá krajina, naše krásne Slovensko v srdci Európy je krajinou pre ľudí, je krajinou ľudí, ktorí dajú šancu narodiť sa tým najmenším, najnevinnejším a dáme im šancu žiť medzi nami. Už máme u nás malé ostrovčeky, do ktorých sa vracajú stratení synovia, kde dostávajú rodičovskú lásku, ktorú nezažili zamlada, ktorú nikdy nepoznali. Túžim po svete, kde sa ľudia nedelia na úspešných a neúspešných, kde majú zdraví čas na chorých, ale..., na spoločnosť, kde majú zdraví čas na chorých a mladí na starých. Spájajme a rozširujme tieto rady. Nemusíme byť najlepší vo výrobe áut, počítačov či nejakých technológií, ale hľadajme viac priestoru v ľudskosti.
Spýtajte sa obyčajného človeka, čo je v živote dôležité, často dostanete tri odpovede. Zdravie, rodina a vzájomný rešpekt. Čo keby sme vytvorili takúto krajinu pre ľudí? Dajme šancu narodiť sa všetkým deťom, medzi nimi budú určite mnohí géniovia, vedci, lekári, ale hlavne určite budú medzi nimi dobrí a statoční ľudia, ktorým sme my dali väčšiu šancu a právo na život.
Minulý týždeň sme prijali zákon na ochranu zvierat, bez zaváhania som zaň zahlasoval, lebo aj zvieratá si zaslúžia ochranu. A nikto nemá právo zvieratá týrať, zabíjať ich len pre zábavu, potešenie. Okrem ochrany zvierat by malo byť pre každého človeka a pre každého z nás, zákonodarcu, samozrejmosťou a minimálne takou istou prioritou alebo väčšou chrániť a vážiť si život človeka a v žiadnom prípade nesiahať na jeho život bez rozdielu, či pred narodením, po narodení či v starobe. Život je boží dar a nikto nesmie vedome či nevedome naň siahnuť. (Odmlčanie sa rečníka.)
Zarážajúce je, že väčšina potratov sa vykonáva kvôli pohodliu, kariére, zabezpečeniu či zachovaniu si krásnej postavy. Častokrát to nie je kvôli zdravotným komplikáciám... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)


Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, kľudne sa napite vody.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
... ako sa to často podsúva.... Ďakujem. (Rečník sa napil vody.) Ako sa to často podsúva verejnosti.
Dojatý som aj možno preto, som tiež taký emočný typ, lebo som z deviatich detí a zo srdca ďakujem svojim rodičom, že nám dali šancu narodiť sa, žiť a rozvíjať svoje talenty. Každý z mojich súrodencov pracuje, niektorí podnikajú, nie sme žiadni povaľači a mamka nás vychovala sama od mojich siedmich rokov. Najmladšia sestra mala štyri roky, takže reči, ako matka zostane sama a je to obrovská katastrofa, určite sa s tým nestotožňujem, lebo vždy sa nájdu ľudia aj v okolí, ktorí dokážu týmto osamoteným matkám pomôcť.
Samozrejme, veľká vďaka patrí aj mojej milovanej manželke Márii, ktorá darovala život siedmim deťom a s láskou sa o nich stará. (Ruch v sále, zaznievanie gongu a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Prosím, kľud v sále.

Kuriak, Milan, poslanec NR SR
Vážené kolegyne, kolegovia, chcem vás poprosiť o podporu tohto návrhu zákona, ktorým dáme šancu narodiť sa viacerým deťom, dajme im právo na život, tak ako nám ho dali všetkým naši rodičia. Podporou tohto zákona nikomu neublížite, naopak, pomôžete, nepodľahnite tlaku a mediálnemu lynču, ktorý sa spustil po prejdení tohto zákona do prvého čítania. Nebojme sa za ochranu života hlasovať, prinesie to veľa požehnania pre náš národ.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 29.9.2020 16:41 - 16:41 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pani kolegynka, to, že bojujeme s nepriaznivou ekonomickou situáciou a problémami, to musíte brať na svoje triko, pretože vláda SMER-u, ktorou ste bola súčasťou, tu dosiahla takú ekonomickú situáciu, že ľudia počas korony krízy častokrát nemali na svoju obživu, pretože si nič nedokázali našporiť. Teda vy vinu nezvaľujte na nás, ale sama na seba a na vašich kamarátov z vašich politických strán SMER-u alebo HLAS-u. A tento návrh práve pomáha matkám, aby vedeli možno aj v týchto ťažkých časoch uživiť svoju rodinu a svoje deti. Tento návrh pomáha, nie škodí.
Ďakujem krásne.
Skryt prepis