Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

13.10.2020 o 16:36 hod.

Mgr.

Peter Pollák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 13.10.2020 18:05 - 18:06 hod.

Vetrák Milan
Ďakujem za slovo. Zvolávam schôdzu ústavnoprávneho výboru na pol siedmu, na pol siedmu hodinu v zasadačke ústavnoprávneho výboru. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 17:15 - 17:17 hod.

Kremský Peter Zobrazit prepis
Pán Schlosár, ja len veľmi, veľmi krátku reakciu na to, že práve vy nás tu obviňujete z pochovávania demokracie alebo niečoho podobného a z obmedzovania slobôd, práve vy ste poslancom strany, ktorej viacerí poslanci boli odsúdení alebo obvinení z uctievania filozofie a režimu, ktorý práve obmedzoval ľudské slobody, ktorý zatváral ľudí do väzenia, ktorý ich strieľal, ktorý ich hádzal do všelijakých vápeniek a podobných vecí.
Ja si myslím, že práve vy by ste tu mali tíško sedieť a šúchať nožičkami, aby sa to na vás nezviezlo, a práve vy tu teraz sa postavíte a rozprávate o takýchto veciach. Ja si myslím, že toto je situácia, ktorú nikto z nás zatiaľ nezažil a nikdy sme si nevedeli predstaviť, že by sme ju zažili. Nevieme, čo bude budúci rok, nevieme, čo nás čaká, a v takejto situácii sa vy tam postavíte a obdaríte nás svojou múdrosťou, svojím mudrovaním nad tým, ako by sme to mali spraviť a ako vôbec si niekto dovolí dať určité právomoci štátu v takejto medznej situácii zakročiť.
Myslím si, že máme medzi sebou veľmi veľa ľudí a mnohí vaši poslanci sú dobrým príkladom toho, keď ľudia neverili tomu, že treba nosiť rúška, boli nezodpovední voči svojmu okoliu, nosili ich pod nosom alebo vôbec, odmietali si ich nasadiť a výsledkom je dnes to, čo máme na Slovensku. Aj vďaka prispeniu týchto ľudí tiež neverili, že COVID existuje, tiež neverili, že sa naň dá zomrieť. Sú takí aj vo svete, mnohí prezidenti, premiéri, presvedčili sa až na vlastnej škode. Dúfam, že sa to nestane vám.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:36 - 16:37 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán poslanec, vy ste zo začiatku spomínali rôznych lekárov, všetka česť, samozrejme. Ja som už len čakal, kedy spomeniete vášho obľúbeného doktora pána Liptáka, ktorý je taký istý bludár, ako aj vy. Mimochodom, podľa Liptáka, som presvedčený, že aj podľa vás, vraj Matovič pripravuje predaj a privatizáciu našich hotelov, reštaurácií a penziónov. To je taký istý blud, ktorý onako aj vy od rána vešiate na svojich facebookoch. Verím, že aj z tohto vystúpenia bude krásne videjko. Zatiaľ som od vás nepočul žiadne konštruktívne riešenie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 16:04 - 16:06 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Kotleba, hovorili ste, že vás niekto zosmiešňoval. Ale verte mi, vás nemusí nikto zosmiešňovať. S tým rúškom pod nosom to robíte aj sami. Vy ste donedávna hovorili, že pri testovaní sa aplikuje nejaký mikročip do mozgu, ale keďže ste boli na testoch, tak ja teraz neviem, že či ste si ten prejav, ktorý ste tu písali, či ste si ho pripravili sami, alebo či vás už teda niekto, ovláda niekto cez ten mikročip. Možno by ste mi to potom, by ste nám to mohli nabudúce povedať.
Ja rozumiem, že teraz si to nejakým spôsobom užívate, pretože sa vylaďuje zákon tak, aby všetko bolo s právnym poriadkom. Okamžite tak máte pocit, že vlastne všetky opatrenia, ktoré boli zavedené, boli vlastne protiprávne a zbytočné. Hrozia súdne procesy a podobne. Dookola spochybňujete celú pandémiu iba preto, že potrebujete osloviť tých pár percent ľudí, ktorí tomu veria, a na nich sa nejakým spôsobom fokusujete.
Na druhej strane sme tu my. Napriek tomu, že zákony neboli na takýto stav pripravené, začali sme konať. Namiesto tárania bludov sme izolovali ľudí prichádzajúcich zo zahraničia, pretože 100 zo 100 epidemiológov vie, že vírus sa prináša spoza hraníc. Urobili sme to napriek tomu, že nám ľudia nadávali a bude nás to stáť podporu mnohých voličov. Ale prvú vlnu koronakrízy sme zvládli medzi najlepšími v Európe.
Táto vláda má – na rozdiel od vás, páni z ĽSNS – odvahu. My sme v najťažšej chvíli nepovedali ľuďom, že nevieme robiť s počítačom alebo že 14 a 88 sú aj cenovky v obchodoch. Ja si naozaj neviem predstaviť, ako by ste vy robili ťažké rozhodnutia, keď v zložitých momentoch, prepáčte za výraz, pustíte do gatí. My sme pripravení to schytať, ale viete, prečo sme to všetko urobili? Pretože chránime a budeme chrániť zdravie a životy ľudí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 14:47 - 14:49 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Poslanec Fico, budem na teba skorej reagovať esemeskou, ktorú som dostal od Martina.
Matovič dostal rozkradnutú krajinu plnú sklamania a neistoty. (Reakcie z pléna.) Dostal ju v čase pandémie, celá Európa prijíma opatrenia, len Slovensko chce Matoviča vešať za tie isté opatrenia, ktoré sa všade vo svete realizujú. Veľa času trávim v Nemecku a v Anglicku. Tam opatrenia najskôr vláda nezaviedla, ale teraz to berú ako chybný krok. Češi dnes zaviedli oveľa prísnejšie opatrenia ako Slovensko a to isté robí celá Európa. Matovič ako premiér ukazuje, že je aj možnosť vládnutia bez rozkrádania. Jožo, žijeme od vojny najťažšie časy. (Reakcie z pléna.) Držím, držím vám palce (zaznievanie gongu) a hlavne zachovajte pokoj a choďte cestou, akou ste sa vybrali. Je oveľa viac ľudí, ktorí vidia, čo robíte, ako ľudia, ktorí slepo veria ľuďom ako Pellegrini či Fico. Ale aj to sú ľudia ako... Tak majte k nim, prosím vás, porozumenie. Boja sa, lebo im zlodeji, ktorí sa chcú vrátiť kradnúť, vštepujú do hláv nenávisť. Prosím, nesklamte ma, lebo ak sa vráti SMER a HLAS k tomu vládnutiu, tak naozaj už na Slovensku môžeme zhasnúť. Ja si neviem predstaviť, že by teraz premiérom boli Fico alebo Pellegrini.
Chcem povedať jednu veľmi dôležitú vec. Chválapánubohu, celý čas ste tu rozprávali, pán poslanec Fico, rozprával si o tom, aké to tu je právne zlé, ako robíme právne lapsusy. Chválapánubohu, tam sedí konečne ministerka, ktorá tu chce zaviesť právny štát. Chválabohu, po tom, v akom zlom marazme sa nachádza súdnictvo, prokuratúra a polícia, chceme riešiť veci naozaj legálne.
Ale ako si to riešil ty, Robo Fico? Takýto problém? No prikázal si generálnemu prokurátorovi, prikázal si sudcom, prikázal si policajtom a povedal si: Takto to spravíte! A takto si ty tu viedol, Fico, právny štát. Toto je konečne zmena a ja som veľmi rád, veľmi som rád, že Slováci pochopili, o čom si bol.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 14:45 - 14:46 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega Fico, sme na jednej lodi. COVID-19 zasiahol celý svet a v ňom aj Slovensko. Každý deň sa zvyšuje počet nakazených na COVID-19. Máme denne aj dvetisíc nakazených. Však to je situácia taká, že človek sa bojí o svoju rodinu, o svoje deti, o, a my teraz sa tu bavíme, že či to je v súlade so zákonom? (Búrlivá reakcia z pléna.)
Očakávala by som od (doznievanie reakcie z pléna), očakávala by som od vás, ktorý viedol túto republiku viac ako desaťročie, nie boj proti vláde, ale pomocnú ruku. Kritizujete vládu, že chráni ľudské životy? Viem si predstaviť vaše tlačovky, keby ľudia pozitívni na COVID zomierali v takom množstve ako v Taliansku alebo v Španielsku v prvej vlne. To, že naše zdravotníctvo je v takomto stave, nie je problém nášho ministra Mareka Krajčího a tejto vlády, ale vlády SMER-u – SD, ktorý vládol jedno desaťročie, možno viac.
Mali by ste prejaviť vďaku, že vláda Slovenskej republiky robí to, čo robí. Prečo ste počas svojho vládnutia neprijali takú zákonnú úpravu zákona na vyhlásenie mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, aby sme my mohli prijímať opatrenia na ochranu ľudského života počas tejto pandémie v súlade so zákonom?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 13:54 - 13:56 hod.

Pročko Jozef
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 13.10.2020 13:43 - 13:44 hod.

Horváthová Eva Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážená pani ministerka, ja sa vám chcem poďakovať, že ste vystúpili, že ste objasnili dôvody skráteného legislatívneho konania.
Chápem aj výhrady iných poslancov, ktorí, ktorí vystúpili v tom, že ide to super rýchlo. Ja osobne si myslím, ja sa vždy pozerám na tú situáciu ako lekár praktický, že nemáme inú možnosť, pretože ak tomu dobre rozumiem a dobre čítam tú situáciu, tak hlavný hygienik sa bojí vydávať opatrenia, ktoré je nutné teraz dať.
Nechcem sa teraz venovať obsahu toho zákona, len skrátenému legislatívnemu konaniu, k tomu ďalšiemu potom neskôr sa vyjadrím. Ale takisto ako vy aj ja vnímam, že je nevyhnutné skrátené legislatívne konanie, a verím aj tomu, že hlavný hygienik aj so svojimi spolupracovníkmi doteraz tie nariadenia dával v najlepšej viere, že, že tak to má byť, tak je to správne.
Táto situácia je na Slovensku úplne prvýkrát, prekvapila nás, ak sú tam chyby, tak treba ich opraviť a, samozrejme, ak treba iný spôsob dávania takýchto nariadení, tak to treba čím, čo najrýchlejšie zmeniť, pretože naozaj je ohrozené zdravie a životy ľudí. Čiže akékoľvek pochybnosti o tom, že ako rýchlo, by sa malo skôr premeniť na nejakú snahu, ako pomôcť pánovi ministrovi, hlavnému hygienikovi, aby sme všetci sa spojili a urobili veci, ktoré treba spraviť tak, aby to bolo legislatívne čisté.
Takže ja vám veľmi pekne ešte raz ďakujem, že ste vystúpili.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 29.9.2020 21:55 - 22:10 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán predsedajúci, v rozprave k návrhu zákona vystúpilo 25 poslancov. Pozmeňujúce návrhy podali pani poslankyňa Záborská a pani poslankyňa Cigániková. Súčasne pani poslankyňa Záborská požiadala vyňať z informácie na samostatné hlasovanie body 5, 8 až 11 a pani poslankyňa Cigániková požiadala vyňať z informácie samostatné hlasovanie body 1, 2, 4, 8 až 11.
Aby sme mohli hlasovať o pozmeňujúcich návrhoch predložených dnes v rozprave, pán predsedajúci, dajte najskôr hlasovať o skrátení lehoty podľa § 83 ods. 4 zákona o rokovacom poriadku.

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Dávam hlasovať o skrátení lehoty. Prezentujme sa, prosím, a hlasujme.
(Hlasovanie.) Prítomných 74 poslancov, za 65, proti nikto, zdržalo sa 7, nehlasovali 2.
Konštatujem, že Národná rada Slovenskej republiky nie je užná..., uznášaniaschopná. Ospravedlňujem sa.
V zmysle rokovacieho poriadku vyhlasujem 15-minútovú prestávku, po ktorej budeme overovať, či Národná rada Slovenskej republiky je uznášaniaschopná.

(Pätnásťminútová prestávka.)

(Po prestávke.)
Skryt prepis
 

29.9.2020 20:19 - 20:21 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia poslanci, kolegyne poslankyne, ja už len na záver chcem poznamenať jednu vec a obrátiť sa k ľuďom, pretože všetci, každý z nás máme mailové schránky, a ja som si prezeral maily, ktoré nám chodili v tomto čase, prichádzali asi počas tých dvoch-troch týždňov a prichádzali maily, ktoré nás, v ktorých nás ľudia alebo organizácie vyzývali, aby sme boli proti tomu zákonu, aby sme to nepodporili. Bolo ich síce dosť, ale určite viac, aspoň ja mám taký pocit aj podľa tých počtov, určite je viac takých, ktoré prišli nie od organizácií alebo nejakých loby skupín, ale od konkrétnych ľudí s konkrétnymi životnými príbehmi, ktorí nás vyzývali, aby sme tento zákon podporili.
Týmto záverečným slovom sa chcem týmto ľuďom poďakovať. Ďakujeme vám za tú podporu, cítime to a verím, že vypočujeme vaše prosby.
Ďakujem pekne za celú rozpravu.
Skryt prepis