Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.11.2020 o 18:20 hod.

Mgr.

Andrej Stančík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 3.11.2020 18:28 - 18:33 hod.

Remiášová Anna Zobrazit prepis
Tak len pár slov na to, čo som bola nútená, si tu vypočuť. Som veľmi rada, že mal rúško, rečník, pretože tie jedovaté sliny, ktoré púšťal, tak tie ozaj boli strašne silné. Chcela som mu niečo povedať, ale vzhľadom na to, že utiekol, tak dokážem povedať asi len toľko. Pripomenul mi Mečiara, ktorý predo mnou utekal tri roky a aj tak som ho dobehla.
Ak si myslí, že Igor a táto vláda a my všetci slušní ľudia, ktorí sa k sebe správame s úctou a s rešpektom, budeme tolerovať, keď nám taká nula bude tu vykrikovať, že sme nikto, tak sa veľmi mýli. Ja som niekto. To je za druhé.
A za tretie, myslím si, že COVID síce nám skrížil plány, pretože už tie lavice by boli dávno preriedené, ale vyrovnáme sa s tým. Zvládneme ho, pretože COVID je síce vírus, ale nie je až tak silne zažratý v Slovákoch, ako bol komunizmus. A to je oveľa horší vírus. A je mi ľúto, že tí paraziti a pohrobkovia minulého režimu, ktorí tak strašne ublížili ľuďom vtedy, v tom období žijúcim, a ja a Vlado Zajačik sme dôkazmi, my sme to prežili. Tak nech mi tu nevyskakuje niekto jako pajác a robí hrdinu zo seba a o nás bude hovoriť, že sme nikto. To nech si hovorí u nich na klube. (Potlesk.) A že ja mám problém hovoriť, pretože mám poškodené hlasivky, aj to majú na vine, sú za to zodpovední práve predchádzajúca vláda.
Takže, chcela som vlastne vám všetkým poďakovať, ktorí ste vydržali so mnou počúvať tie hrozné reči, tie, tie drísty, ja nemám námietky voči jeho názoru, ale aby tu niekoho urážal, na to nemá právo. Pretože ja si vás všetkých veľmi vážim. (Potlesk.) Ďakujem.
Pán predsedajúci, chcela by som vás požiadať o hlasovanie v najbližšom termíne, to znamená zajtra.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
To znamená, zajtra o jedenástej?

Remiášová, Anna, poslankyňa NR SR
Zajtra o jedenástej.

Blanár, Juraj, podpredseda NR SR
Dobre, beriem na vedomie, pani spravodajkyňa.

Remiášová, Anna, poslankyňa NR SR
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 3.11.2020 18:26 - 18:28 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Ťažko sa hľadajú slová po tom, čo povedal, pán Blaha, tak na začiatku iba poďakujem kolegom, ktorí ma doplnili, a k pánu Blahovi. Pán Blaha, vy ani sám tomu neveríte, čo hovoríte. To... (Potlesk.) Je neuveriteľné, že vy tu spomínate starých rodičov. Tak moji starí rodičia, nikdy nevstúpili do žiadnej komunistickej strany, celý život verili v Boha, takto vychovali mojich rodičov a ja som im za to vďačná, že nikdy nepodľahli nejakej ilúzii, úplne nejakého izmu, ktorý bol chybný a nesprávny.
Hovorili ste, že treba rozlišovať, kedy akí komunisti boli. To snáď tiež nemyslíte vážne. Od päťdesiatych, šesťdesiatych, sedemdesiatych rokov, všetky tieto desiatky rokov zomierali ľudia, pretože komunizmus porušoval ľudské práva a slobody týchto ľudí. Či pre vieru, alebo pre to, čo si mysleli. A keď vy ste hovorili, že rozumiete disidentom. To snáď tiež nemyslíte vážne. Lebo oni by dneska za tento návrh hlasovali. Je mi ľúto, že tu nie ste, že to nepočujete, ale ak to počujete, veľmi sa mýlite v názore v tom, čo ste tu rozprávali.
A kriminalizovanie slobody? To snáď tiež nemyslíte vážne. Veď vy máte slobodu slova a vyjadrovania sa dneska takú, ktorá v komunizme neexistovala, a ja som veľký zástanca prívržencov, prívrženec slobody slova, samozrejme, pokiaľ nepodnecuje násilie a vy tvrdíte, že my vás kriminalizujeme. To tiež snáď nemyslíte vážne.
A už iba krátko, žiaľ, nie som profesor histórie, mám len obyčajnú politológiu a právo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:22 - 18:24 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Blaha, potešilo ma, že vyšlo aj z vašich úst, že odsudzujete a priznávate, že komunisti prenasledovali kresťanov. Potešilo ma, že ste priznali, že komunistický režim nebol až taký ideálny, ako ste sa ho snažili doteraz prezentovať. Ako, áno, komunisti doslova besneli pri prenasledovaní kresťanov, ničili im životy, ničili životy ľudí za vieru. A tých ľudí boli tisíce. Osobne som poznal dvoch kňazov, ktorých komunisti mučili za vieru, za názor a za šírenie a hlásanie viery ďalej ľuďom. Nebolo na tom nič zlé, ale vytrpeli si vo väzení neskutočné ponižovanie a prenasledovanie a aj mučenie.
Jedným z týchto kňazov bol profesor Štefan Šmálik, ktorý, ktorého komunisti odsúdili za, na 13 rokov väzenia. Vysvetlite mi, že, prečo, hej? Nič nerobil zlé. Za to že pomáhal ľuďom, tak dostal 13 rokov väzenia v siedmich väzniciach.
Druhým takýmto kňazom bol mons. Viktor Trstenský, ktorý sa narodil na Orave. Jemu komunisti dali napr. 15 rokov väzenia len za to, že navštevoval pána biskupa Vojtaššáka vo väzení. Neviem, je to normálne? Keď takto dokážete obhajovať komunizmus. Nehovorím, že bolo úplne všetko zlé za komunizmu. Vyrastal som v tej dobe s ôsmimi súrodencami bez otca. Tak, čo môžem vyzdvihnúť, tak bol sociálny systém v tomto režime, že naozaj komunisti na tie rodiny hľadeli. A toto je taká asi jediná vec, ktorú by som dokázal vyzdvihnúť, že rodina bola základ a dokázali rodinám pomôcť. Máme tak... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:20 - 18:20 hod.

Stančík Andrej
Ďakujem za slovo. To bola, je to naozaj teda zaujímavá debata. Popravde neviem, koho mentálne príčetného by napadlo stavať na Slovensku sochu Dzeržinského, tak napadlo to vás, dobre. Každopádne je mi síce trochu ľúto, že tu asi nebudeme mať sochu Ondreja Dostála, ale je to viac ako akceptovateľná cena za to, že tu nikdy nebude socha súdruha - birmovaného komunistu pána Fica. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:19 - 18:20 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja som sa aj tešil na vás, pán Blaha, keď ste prišli vlastne pred ten kecpult a ja som si zavrel oči a pozeral, no teda počúval vás a bolo to celkom príjemné. Potom som otvoril oči, bolo to zábavné a mne stále pred očami potom, keď som sa na vás tak pozrel, kolovalo to video, ktoré behá internetom, jak mydlíte toho barana a, a zároveň, ako to som teraz som sa dotkol ako formy vášho vystúpenia a rád by som sa dotkol teda aj obsahu, kde ste rozprávali, že komu teda my máme postaviť sochy. Ja by som postavil najradšej alebo teda dal vyrobiť sochu vám s vašou podobizňou, ale tak maximálne z tekvice. Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:19 - 18:19 hod.

Gyimesi Juraj
Pán kolega, ja znovu len veľmi normálne bez emócií sa chcem opýtať, aký by podľa vášho názoru mali názor na komunistický režim Slánský, Žingor, Horáková a iní, ktorí boli popravení v 50. rokoch v monsterprocesoch? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:18 - 18:19 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, zjavne po dnešnom dni je jasné, že je zbytočne s vami diskutovať o komunizme. Ja to zoberiem z iného uhla. Nikto z vašich kolegov zo SMER-u vás v pléne nepočúval. Keď sa pred časom odlepil HLAS SMER-u od SMER-u, Pellegrini na tlačovke povedal, že každý zo SMER-u má k nim dvere otvorené a na otázku novinárov, či aj pán Blaha, odpovedal s úsmevom: "Tak zas nie každý." Vlastní vaše nezmysli nepočúvajú a dištancujú sa od vás. To svedčí o váhe vašich argumentov. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:16 - 18:18 hod.

Tóth Vojtech Zobrazit prepis
Ďakujem. Kolega Blaha, vy ste hovorili, že komunizmus sa menil na fašizmus. Ja vám dokážem, že je to pravda a komunizmus je, je ešte horší jak fašizmus.
Tak Adolf Hitler zabil 17 mil. ľudí, Josif Vissarionovič Stalin 23 mil. ľudí, Mao Ce-tung 70 mil., a to ešte nepočítam Pol Pota a tých ďalších. Spolu sa predpokladá, že zabili okolo 110 mil. ľudí, to sú komunisti. To nie sú fašisti ani nacisti, to sú komunisti.
V Československu bolo popravených 248 ľudí od roku 1948 do roku 1953 a vyše, okolo 200 alebo 300 ľudí zomrelo na hraniciach, keď chceli odísť do zlého kapitalizmu. Takže tu vidíme jasne v dôkazoch, že komunizmus je ešte horší, ako je, ako je fašizmus.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:16 - 18:16 hod.

Zajačik Vladimír
Ďakujem pekne. Súdruh Blaha, pôvodne som chcel aj reagovať, ale bojím sa, akoby na vašu odpoveď zareagovala moja tráviaca sústava, a preto radšej končím. Ďakujem
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.11.2020 18:15 - 18:16 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Kolega, ja som veľmi rád, že som vás takto zaujal a vlastne vám chcem poďakovať za tú pozornosť, čo ste mi venovali. A k tomu všetkému, čo ste povedali, len jedna vec. Diela marxistických a leninských teoretikov výslovne spomínajú možnosť fyzickej likvidácie triednych nepriateľov a vyslovene spomínajú, že revolúcia v spoločnosti, ktorá má viesť ku budovaniu komunizmu, áno, cez cestu socializmu, má byť násilná, lebo inak bude neefektívna. Len toľko, ďakujem.
Skryt prepis