Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie spoločného spravodajcu

12.11.2020 o 10:37 hod.

Mgr. MHA, MPH

Monika Kavecká

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 11:14 - 11:16 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci, za slovo. Pán poslanec Suja, opäť sa musím vyjadriť veľmi diplomaticky k tomu celoplošnému testovaniu. Pán poslanec, treba si uvedomiť jeden holý fakt, ktorý, ktorý som možno aj ja viackrát povedal, aj viacerí naši poslanci. Toto nie je problém celoslovenský, to je celosvetový problém. COVID sa netýka alebo nedotýka len nás Slovákov, týka sa všetkých, teda nie všetkých, ale týka sa mnohých ľudí, ktorí sú v Európe, ktorí sú, ktorí sú, opakujem, je to celosvetový problém.
Vy stále sa oháňate, že Igor Matovič alebo vláda aj s pánom ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím núti ľudí, aby sa išli celoplošne testovať. Ja som mal možnosť naozaj za posledné obdobie byť veľmi často, byť v úzkom kontakte s ľuďmi v teréne a pýtal som sa aj na spätnú väzbu ľudí, ktorí sa boli celoplošne testovať. Ani jeden z tých ľudí mi nepovedal, že bol nútený alebo že by ho niekto nútil ísť na to celoplošné testovanie. To je omyl. To je omyl.
A pri všetkej úcte, pán poslanec, opakujem, zase len klamete a zavádzate. Nikomu to celoplošné testovanie neublížilo. Ja som sa bol tiež párkrát testovať a dokonca som sa bol testovať aj včera, ale neublížilo mi to. Však ľudia mali prirodzený strach a báli sa toho, že či sú pozitívni, alebo nie sú pozitívni. A čo je na tom zlé, že sa boli testovať na antigénových testoch? Absolútne tomu nerozumiem.
A chcem len pochváliť vládu, a teraz sa nikomu nechcem vtierať, lebo som komunikoval s viacerými ľuďmi, ktorí boli na tých odberných miestach, dokonca naši poslanci tam boli, systém tam bol veľmi dobrý, bol tam dobre zorganizovaný systém. Nikto sa nenakazil, nezavádzajte, nie je to absolútne obmedzovanie ľudských práv, nie je to absolútne obmedzovanie žiadnej slobody, ľudia sa chceli ísť testovať a boli slobodne o tom presvedčení.
A ja vám vravím, naozaj vám hovorím pri všetkej skromnosti a pokore, ľudia sú za to vďační, lebo vedia, ako sú na tom. A už len... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 11:12 - 11:14 hod.

Vašečka Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec, začali ste mimo témy a oslovili ste ma tam menovite, tak skúsim odpovedať.
Myslím si, myslím si, v úcte k vám aj k ďalším vašim kolegom, že viete, ako to je. Keď neviete, tak ste nevedomý, ale to je škoda, že po toľkých mesiacoch stále neviete, ale myslím si, že viete, takže to úmyselne zavádzate.
My sme dnes nehlasovali o otváraní kostolov ani o otváraní fitiek, ani reštaurácií. Jeden z opozičných kolegov, ktorý veľmi dobre vie, ako to funguje v politike, ako to funguje v parlamente, si pripravil populistický návrh, ktorý je absolútne nerelevantný, ktorým nič nedosiahne, z dôvodov, ktoré sú politické.
Ja sa s pánom Podmanickým alebo aj s vami, alebo s kýmkoľvek zhodnem v tom, že musíme hľadať spôsoby, ako pri rešpektovaní tej epidemiologickej situácie otvárať rôzne prevádzky, aj tie kostoly, aj tie reštaurácie. Ja som štyri a pol hodiny sedel v utorok na takej jednej komisii, kde sme o tomto rozprávali a hľadali sme spôsoby, ako to urobiť. Ak my teraz budeme podrážať nohy vláde ako vládni poslanci, nič nedosiahneme. Vy si prihrejete nejaké politické bodíky, čo vidno napríklad aj v reakcii niektorých poslancov na Facebooku, ale vôbec nepomôžete veci.
Takže, bohužiaľ, nemôžem vám to veriť, nemôžem vidieť, že by bol v tom nejaký úprimný úmysel. Som za otvorenie kostolov, to je samozrejmé, ale takým spôsobom, ktorý bude dohodnutý, prospešný a na tom tvrdo pracujeme. Vy ste v opozícii, vy nemáte inú možnosť, len hovoriť, tak hovorte, nech sa páči. My máme zase svoje možnosti a budeme využívať tie k dobrému výsledku.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 10:49 - 10:51 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán Mazurek, jediný, kto tu má papiere na to, že je fašista, ste vy. Vy ste minulý rok dostali na to papiere (potlesk), máte na to papier. (Reakcie z pléna.) A ja som mesiac držal v tajnosti to, že kvôli vám mám dnes policajnú ochranu, pán Mazurek. Kvôli vašim ľuďom a vašim sympatizantom, ktorí sa mne a mojej rodine vyhrážajú. Dnes to bolo príkladom. Miro Žiak, odporúčam ti, aby si teda tiež dával na seba pozor. Dnes ste ukázali vašu hrubú silu. S názormi, ktoré vám nepasujú, tak, bohužiaľ, ako však videli sme vašu reakciu, čiže môžme sa obávať.
Naozaj nechcel som to prezentovať. Mám policajnú ochranu kvôli vašim ľuďom. Môžem iba dedukovať, že či to nebola vaša iniciatíva, aby sa mi začali vyhrážať ľudia, ktorí ma stretávajú, s vašimi názormi. A teda ma aj počastovali nejako. Budem to riešiť. Však my spolu teda máme niečo nedoriešené, pán Mazurek, a vedieme súdne spory. Čiže ja len dúfam, že naše, teda súdne spory sa pohnú a, a opäť dostanete raz papier, že ste naozaj fašista. (Reakcie z pléna.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 10:47 - 10:49 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Pán Mazurek, no vidíte to, tak zase ste dostali šancu sa tu ukázať naozaj vo vašom prejave. Ale nedá mi to naozaj zareagovať, pretože vy sa idete oháňať, že my sme fašisti? To skutočne myslíte vážne, pán Mazurek?
Smejem sa, v tichu sa smejem, až mi je ľúto za všetkých slušných ľudí, pretože ak vy sa idete oháňať slovom, rečami na našu stranu alebo na vládnych poslancov, že my sme fašisti, tak naozaj si... (Reakcia z pléna.) Prosím? (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenie predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, reagujte na predrečníka, nerozprávajte.

Herák, Ján, poslanec NR SR
Pán Mazurek, pokoj hlavne, nadýchneme sa, lebo vy keď začnete komunikovať, tak najprv sa treba nadýchnuť, aby vám bolo dostatočne rozumieť. Dobre? Čiže to sa naučíme potom možno inokedy.
Ale ešte raz. Vy sa idete oháňať slovami fašistami? Vy ste, pozrite si vaše videá, pozrite si vaše správanie. Pred niekoľkými rokmi, ako ste vy, vy, pán Mazurek, konkrétne aj s vašimi chlapcami, vašimi kolegami, robili to, čo ste robili. Čiže, pán Mazurek, vyprosím si, aby ste urážali nás. Urážali nás, že my sme fašisti.
A čo sa týka toho celoplošného testovania, neviem, či ste fyzicky vy boli prítomný pri rôznych odberových miestach, ale práve to celoplošné testovanie, a už to tu bolo niekoľkokrát povedané, ukázalo, ukázalo všetkým voličom, ktorí sa zúčastnili, a ukázalo sa to, že to bolo veľmi správne, že to bol správny krok, ktorý ukázal, že treba celoplošne testovať. A vďaka Bohu, pán Mazurek, ktorý vy vytvárate hnev práve na tých rôznych manifestáciách, kde ste boli fyzicky prítomný, ktorý vy nedodržujete pravidlá, nenosíte rúška, tak len klamete, dehonestujete a vytvárate ten strach u ľudí, u slušných ľudí.
Čiže, pán Mazurek, prosím vás, neklamte a nevytvárajte a hlavne nezvolávajte ľudí k 17. novembru, lebo vďaka vám, vďaka vám, pán Mazurek, tam ľudia prídu a zase budú vytvárať len strach. Strach u ľudí, ktorí to absolútne nepotrebujú. A my nie sme fašisti, ale vy ste fašista.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.11.2020 10:37 - 10:39 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 ods. 1 zákona o rokovacom poriadku som bola určená Výborom Národnej rady pre zdravotníctvo za spravodajkyňu k návrhu uvedeného zákona, tlač 334. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh zákona spĺňa z formálnoprávnej stránky náležitosti uvedené v rokovacom poriadku a v legislatívnych pravidlách tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky a Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo s tým, že uvedené výbory predmetný návrh zákona prerokujú ihneď.
Prosím, pán predsedajúci, otvorte všeobecnú rozpravu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 10:06 - 10:07 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, vy tu hovoríte o neschopnosti a chaose, musím vám pripomenúť, že vy ste za to boli teda schopní až príliš, lebo spomeňme si len o 600-tisíc predražený CT prístroj v Piešťanoch alebo váš povestný list, ktorým ste Všeobecnú zdravotnú poisťovňu prosili, aby nezrušili zmluvu s tetou Ankou. Ja mám pocit, že robíte všetko pre to, aby to tu nešlo v zdravotníctve.
A viete sám veľmi dobre, aká je situácia, viete, aká je situácia v zdravotníckych zariadeniach. Viete to veľmi dobre, keďže sám ste boli minister, takže, navyše ste lekár. Keď už tu takto bojujete o zdravie ľudí, prosím vás, boli ste vy aspoň raz počas plošného testovania niekde na nejakom odbernom mieste, pomohli ste tým zdravotníkom, boli ste tam? Ak áno, kde ste boli, prosím vás? Toto by ma zaujímalo, lebo oni tam bojovali, kto to dá, len aby odbremenili nemocnice od tých tisícov chorých, ktoré, ktorých už tam máme. A mňa by to naozaj zaujímalo, keďže ste lekár, či ste im pomohli aj vy nejak.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 9:58 - 9:58 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Môžem hovoriť, ja neviem, či ich utíšite, lebo či už dobrali tie steroidy. (Ruch v sále.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, vráťte čas pánovi poslancovi Pročkovi a ostatných poprosím, ak máte debatu, tak mimo rokovacej sály. Ďakujem.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Musím súhlasiť s pánom podpredsedom, naozaj pán Suja klame, zavádza, vystrihávajú. Oni robia toto presne, vystrihnú jednu fotku, uverejnia si na svojich stránkach, šíria klamstvá, šíria nepravdu.
Aj mňa odfotili, teda zo creenshotov to, ale neukázal ruku, v ktorej som držal vodu a kde som mal tú vodu a kde som aj ja pil. Toto je ich praktika, toto sú praktiky ĽSNS. Oni vám urobia video spred 20 rokov, keď som, keď som bežal cez námestie v jednej relácii, a extrémista Mazurek to pridal na svoju stránku (povedané so smiechom) a extrémista Mazurek rozpráva, že toto je poslanec, v čase, keď som ja bežal cez to námestie, som bol zabávač, top zabávač Slovenska, a sledoval to ten extrémista Mazurek (reakcie z pléna), ten, ten ex... Môžte ich utíšiť?! Oni si, oni títo chlapci, keď si ráno nedajú steroidy, tak sú, tak je katastrofa. (Reakcie z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím vás, kolegovia, utíšte sa.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Extrémista Mazurek pridal video spred 20 rokov a teraz rozpráva, že toto je poslanec. No tak ako, viete, ja nie som, nehajloval ako niektorí na koncertoch, ja som nebol v skupine, ktorá hádzala kamene, ja som, ja som, nebol som Černákov vojak, nevydieral som ľudí, ja som, ja som obyčajný človek, ktorý som robil tú robotu, čo som robil, a nezostrihávam videá, nezostrihávam veci, nerobím to, čo ste presne povedali, pán podpredseda, čo robia tuná extrémisti a ĽSNS klamú.
Ja len chcem toľko povedať, že toto je tak dobrý zákon, ktorý môže pomôcť ľuďom. Lenže politickú kampaň, čo si tu robia chlapci z ĽSNS, tak jednoducho musia niečo robiť, oni iné nevedia robiť, len zlo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 9:44 - 9:45 hod.

Šefčík Marek
Ďakujem za slovo. Rokujeme o skrátenom legislatívnom konaní. Vy ste sa ale snažili spochybniť konkrétny zákon, o ktorom ste tvrdili, že je nejakým paškvilom. Len neuviedli ste žiadnu konkrétnosť. Nič konkrétne, čo by ste zákonu vytkli a takto povedala moja predrečníčka. Ona vám to už povedala: Čo vám na tom zákone konkrétne prekáža? To ste nepovedali. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.11.2020 9:39 - 9:39 hod.

Čekovský Kristián Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Pán Kotleba, čo slovo, to klamstvo. Do dvoch, teda dve minúty by mi nestačili na to, aby som vám tu teraz robil factcheking. Vy to viete, preto sa sem postavíte, vychrlíte znôšku nezmyslov, zamoríte priestor bludmi, to je vaša úloha. Vy nie ste iba klamár a populista, vy ste v prvom rade nebezpečný človek. Podľa vás choroba raz neexistuje, potom už áno, pri výteroch sa čipuje iba do momentu, kým nejdete na výter vy sám. A symbolika v číslach neexistuje iba do chvíle, dokým nenapočítate na kresbe koronavírusu tri šestky.
Ak vás niekto chce počúvať, nech sa páči, počúvať človeka, ktorý by krajinu liečil Bromhexinom s vodkou.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 12.11.2020 9:25 - 9:27 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 327 z 11. novembra 2020 pridelil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o vládnom návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 333, na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo v termíne ihneď. (Rečníčka sa odmlčala. Zaznenie gongu.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Pokračujte, prosím, pani spravodajkyňa.

Kavecká, Monika, poslankyňa NR SR
Mňa to tak ruší celkom, ten, ten vlastne rozhovor.
Výbor prerokoval návrh vlády na skrátené legislatívne konanie na 19. schôdzi dňa 12. novembra 2020. Uznesením č. 65 z 12. novembra 2020 súhlasil s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie a odporučil Národnej rade Slovenskej republiky s návrhom vlády na skrátené legislatívne konanie vysloviť súhlas s tým, že prvé, druhé a tretie čítanie k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač č. 334, sa uskutoční na 17. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.
Vážený pán predsedajúci, skončila som, prosím, otvorte rozpravu.
Skryt prepis