Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s procedurálnym návrhom

8.12.2020 o 11:03 hod.

PhDr.

Juraj Krúpa

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 8.12.2020 14:24 - 14:35 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, kolegovia poslanci, pod týmto návrhom zákona sme síce podpísaní štyria poslanci, ale v skutočnosti je to návrh zákona, za ktorým stoja všetci poslanci OĽANO, ministri aj premiér. Tento zákon sa totiž objavil v ankete OĽANO už pred voľbami, ba dokonca bol v roku 2019 na schvaľovaní v pléne Národnej rady. Pred voľbami sme ľuďom sľúbili prorodinnú a prosociálnu politiku, ktorá sa dostala aj do programového vyhlásenia vlády. Chceme pomáhať rodinám, budúcim mamičkám, chceme, aby práve tieto skupiny obyvateľstva dostávali dostatočnú podporu od štátu. Myslíme si, že štát musí ukázať, že stojí za rodinami a že ich podporuje. Podpora týchto skupín obyvateľstva asi nikdy nebude v ideálnej výške, na tom sa zhodneme. Treba sa do budúcna pozrieť aj na ďalšie možnosti, myslím napríklad na rodinné prídavky.
Ale ruka v ruke s touto pomocou ide aj výrazné zvýšenie daňového bonusu. Podľa mojich informácií o 1,7-násobok v budúcom roku. Tiež zvýšený príspevok na obedy pre deti v školách. Som však rád, že je tu práve tento krok, ktorý má pomôcť konkrétne tehotným mamičkám a ich rodinám.
Iba stručne sa vyjadrím k tomu, o čom ten zákon je. Lekár určí predpokladaný deň pôrodu a tehotenské potom mamička čerpá od začiatku 27. týždňa pred týmto dňom. Hovorí sa síce zjednodušene o 200 eurách, ale v skutočnosti u väčšiny matiek ide ešte o väčšiu sumu. Výška príspevku na jeden deň sa vypočíta ako 15 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Teda tehotenské za mesiac, ktorý by mal 30 dní, sa vyšplhá na 238 eur a 30 centov. V prípade 31-dňového mesiaca je to 246 eur a 20 centov.
Tento návrh bol prerokovaný s premiérom, ministrom financií a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí sa za zákon postavili a sú za jeho schválenie.
Niekto môže spochybňovať výšku toho príspevku, dĺžku jeho poberania tehotnou mamičkou, ale nepredpokladám, že by tu bol niekto, kto by spochybňoval potrebu takejto pomoci, tak v koalícii, ako aj v opozícii, myslím si.
Áno, z opozície, ktorá nemá žiadnu zodpovednosť za rozhodnutia vládnej štvorkoalície, budú padať a už padali na tejto schôdzi populistické riešenia a tie ich populistické riešenia majú tendenciu a určite prevýšia tie naše. Kto by ich nechcel? Lenže my sme si stanovili nejaký plán, systematicky pracovať na sociálnej pomoci. Na sociálnej pomoci, ktorá bude konkrétna a hmatateľná.
Zvýšenie daňového bonusu a tehotenské nie je konečným krokom, ale veľmi veľkým skokom v pomoci. Myslím, že tento zákon sa nedá nepodporiť. Veď každý z nás poslankýň, poslancov chce predsa pomôcť budúci mamičkám a rodinám. Verím, že tento návrh z dielne OĽANO schválime a tým vydáme jasný signál, že chceme tehotným mamičkám, ich deťom a rodinám pomáhať. Ďakujem každej poslankyni, každému poslancovi, ktorý zahlasuje za tento náš návrh.
A dovoľte mi, keďže mám ešte čas, pozrieť sa aj troška širšie na tú sociálnu pomoc a na to, čo bolo aj na tejto schôdzi, čo odznelo na tejto schôdzi z úst z opozície.
Nielen OĽANO, ale celá koalícia máme plán. Chceme postupne prinášať prosociálne a prorodinné zákony a zlepšovať tak postavenie tých, ktorí to v našej spoločnosti určite nemajú ľahké. Programové vyhlásenie vlády na to pamätá. Návrh, o ktorom hovoríme teraz, potom o chvíľu nie sľúbené, ale konečne aj reálne vyplatené 13. dôchodky, výrazné zvýšenie daňového bonusu, to všetko je toho dôkazom.
Do tohto nášho plánu vstupuje opozícia, ktorá nám kladie pod nohy nášľapné míny, alebo keď chcete troška miernejšie, tak hádže nám polienka pod nohy.
SMER, vlajková loď predchádzajúcich vládnych garnitúr a doslova sľubotechna, ktorá toho stále tesne pred voľbami nasľubovala a skutek utek. Pred voľbami schválila v súlade s pravidlami tzv. volebnej korupcie, k čomu sa priznal ich predseda, niečo, za čo už zodpovednosť neprevzali. Nemysleli to so sociálnou politikou vážne počas vládnutia, je naivné sa domnievať, že to myslia vážne teraz.
SMER 2 sú iba ľudia, ktorí odišli z potápajúcej sa lode SMER-u, a preto pre nich platí to, čo som už povedal. Snáď na doplnenie ich sociálneho cítenia len dialóg dvoch z nich: „Ale to bude drahé.“ „No a čo, veď oni na to budú hľadať peniaze.“
Poďme ale ďalej k našim kamarátom, ktorí sedia tu dolu. Bijú sa do prsť, do pŕs, ako chcú pomáhať, a ako to my nerobíme, ako oni chcú chrániť životy, a my vraj nie a tak ďalej a tak ďalej. Dovoľte mi, aby som sa vyjadril aj k nim. Ich vodca nosí veľký kríž na saku, na autách majú aj heslo „Za Boha, za národ“. Videl som také autá na parkovisku, ako parkujú divne. Lenže ako sa vraví, po ovocí ich poznáte, teda niečo vravia, ale čo konajú, toto si treba všimnúť. Nemajú problém rozširovať nenávisť, nemajú problém ubližovať iným, násilné konanie niektorých ich predstaviteľov je verejne známe. A nemajú problém ohrozovať iných. Organizujú protesty v čase núdzového stavu pandémie, na ktorých sú bez rúška, a vyzývajú na takéto konanie aj ostatných účastníkov slovne i vlastným príkladom.
Pre kresťanov je autoritou, ktorá zastupuje Krista tu na Zemi, pápež. Pápež František vyzýval opakovane, aby ľudia nosili rúška a rešpektovali opatrenia svojich vlád. Tu istú rétoriku od pápeža prevzali slovenskí biskupi. Tak ktorú cirkev vlastne podporujete, keď hlásate opak ako jej predstavitelia? Ktorého Boha? Toho, toho Boha, ktorý je láska a nie nenávisť? Svojimi výzvami na násilnosť i vlastným správaním však konáte opak.
Podsunuli ste nám pred časom zákon na sprísnenie interrupcií, niektorí z nás to podporili s tým, že ide predsa o ochranu životov. Vyskúšali sme si v praxi, že v tomto parlamente momentálne nie je šanca na úspech takýchto zákonov. Preto chceme nájsť spôsob a vhodné návrhy, ktoré by mohli získať reálnu širšiu podporu. Podali sme zákon poslankyne Záborskej, ktorým sme situáciu chceli aspoň o kúsok vylepšiť, no vy ste to nepodporili. Falošnosť, šliapanie po kresťanských hodnotách, zneužívanie kresťanskej agendy na svoje vlastné ciele a klamanie kresťanského voliča. Toto ste vy, poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko.
Ospravedlňujem sa, že som to zobral tak zo širšia, v úvodnej časti som hovoril o, konkrétne o tomto našom návrhu, ale chcel som to takto a, a považoval som to za potrebné, pretože aj na tejto schôdzi boli minister Krajniak alebo ďalší naši ministri, minister Heger bombardovaní, ako my sme asociálni, ako my nepomáhame. Nie, otočím to, my reálne pomáhame, reálne chceme pomáhať. Tento predložený zákon je toho dôkazom a nechceme byť falošní a nechceme sľubovať to, čo nemôžme splniť.
Ďakujem pekne za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Uvádzajúci uvádza bod 8.12.2020 14:19 - 14:21 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené kolegyne, vážení kolegovia, predmetom nášho návrhu zákona je zavedenie nového druhu nemocenskej dávky tehotenské novelou zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
Jej účelom je zabezpečenie príjmu na úhradu zvýšených výdavkov spojených s tehotenstvom podľa uváženia poistenkyne, akými sú napríklad strava, ošatenie a iné. S uvedeným zámerom zabezpečiť príjem na úhradu zvýšených výdavkov spojených s tehotenstvom súvisia aj navrhované zmeny v zákone č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (čl. II), zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (čl. III) a v zákone č. 245/2008 z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (čl. IV).
Novelami predmetných právnych predpisov sa navrhuje tehotenské štipendium, ktoré má byť za podmienok uvedených v zákone vyplácané tehotnej študentke vysokej školy, resp. plnoletej tehotnej žiačke strednej školy, ako aj zavedenie dávky tehotenské v systéme sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov.
Predložený návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo a rodinu. Sledované vybrané vplyvy navrhovaného opatrenia podľa jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov sú hodnotené v priloženej doložke vybraných vplyvov, v analýze vplyvov na rozpočet verejnej správy a v analýze sociálnych vplyvov.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky a zákonmi, ako aj s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, a súčasne je v súlade s právom Európskej únie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 8.12.2020 14:03 - 14:05 hod.

Hus Igor Zobrazit prepis
Dobre, ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, aby som ako určený spravodajca predniesol túto spoločnú správu výborov Národnej rady o výsledku prerokovania vládneho návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorých predpisov, tlač 351a. Výbor pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor podáva Národnej rade spoločnú správu výborov.
Národná rada Slovenskej republiky pridelila tento vládny návrh zákona prostredníctvom skráteného legislatívneho konania na prerokovanie týmto výborom: ústavnoprávnemu výboru, výboru pre obranu a bezpečnosť ako gestorskému. Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v stanovenej lehote. Poslanci Národnej rady, ktorí nie sú členmi výborov, ktorým bol vládny návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko.
Výbory Národnej rady zaujali nasledovné stanoviská: ústavnoprávny výbor odporučil Národnej rade vládny návrh zákona schváliť a výbor pre obranu a bezpečnosť takisto odporučil Národnej rade vládny návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporúča Národnej rade predmetný návrh zákona schváliť.
Gestorský výbor ma určil ako spoločného spravodajcu výborov vystúpiť na schôdzi Národnej rady v druhom a v treťom čítaní, predniesť spoločnú správu výborov a odôvodniť návrh a stanovisko gestorského výboru. Spoločná správa výborov uznesením výboru bola schválená vo výbore pre obranu a bezpečnosť č. 41 na svojej 17. schôdzi.
Pán predsedajúci, skončil som, otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 11:45 - 11:46 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán minister, jedna vec na úvod. Nič nie je zadarmo, ani obedy, ani vlaky, to vie snáď každé malé decko. (Reakcie z pléna.) Vstupujeme do ďalšieho roka s nižším rozpočtom pre kultúru zhruba o 2,5 mil. oproti roku 2019. Nie je to práve najlepšia správa pre kultúru vzhľadom k zdedenému stavu financií ministerstva kultúry a vzhľadom na neočakávané výdavky spojené s pandémiou sa to teda dalo čakať. Ale neustále vylievanie peňazí zo všetkých ministerstiev cez súkromné firmy a rôzne nelogické a predražené dotácie, granty, verejné obstarávania, tie skončili. V konečnom dôsledku teda pôjde do verejného priestoru omnoho viac peňazí ako predtým.
Vzhľadom k vyjadreniam odborníkov o konečne reálnom rozpočte verím, že naplánované a narozpočtované financie nájdu presný cieľ, že sa konečne použijú na to, na čo majú, teda na nemocnice, na diaľnice, učiteľov a, áno, aj na Krásnu Hôrku.
Ja nie som ekonóm, ale jedno viem iste, my kradnúť nebudeme. A prikrývať sa môžeme len takou perinou, na akú máme. Napriek tomu verím, že stratené peniaze nahradíme v štátnom rozpočte návratom financií a zhabaných majetkov väzobne stíhaných novozbohatlíkov, policajných úplatkárov, sudcov a prokurátorov a ďalších členov niekoľkých novorozkrytých zločineckých skupín.
A pre konzervatívnych poslancov – v tom nám Kolíková, Žilinka a Mikulec pomáhaj.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.12.2020 11:36 - 11:36 hod.

Kremský Peter
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Schôdza hospodárskeho výboru dnes o 13.30 v miestnosti č. 31. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.12.2020 11:36 - 11:36 hod.

Krúpa Juraj
Ďakujem veľmi pekne. Rokovanie k tomuto bodu návrhu zákona sa uskutoční o 13.00 vo výbore pre obranu a bezpečnosť, miestnosť č. 34. Ďakujem.
Skryt prepis
 

8.12.2020 11:26 - 11:29 hod.

Hus Igor Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľte mi, aby som v zmysle § 73 ods. 1 rokovacieho poriadku Národnej rady Slovenskej republiky vystúpil v prvom čítaní k vládnemu návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, tlač 351, ako spravodajca Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.
Predmetný vládny návrh (ruch v sále a zaznenie gongu) bol doručený poslancom NR SR s tým, že vláda požiadala prerokovať tento vládny návrh prostredníctvom skráteného legislatívneho konania. Predseda Národnej rady posúdil uvedený návrh podľa zákona č. 350/1996 o rokovacom poriadku a podľa legislatívnych pravidiel a zaradil ho na rokovanie 18. schôdze NR SR.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že uvedený návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali výbory: Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky. Za gestorský výbor navrhujem Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť. Zároveň odporúčam, aby výbory uvedený návrh prerokovali ihneď.
Pán predsedajúci, prosím, otvorte rozpravu k uvedenému návrhu zákona.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.12.2020 11:03 - 11:04 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. So súhlasom štyroch poslaneckých klubov, teda OĽANO, SME RODINA, SaS a ZA ĽUDÍ, dávam procedurálny návrh o tom, aby NR SR po prerokovaní vládneho návrhu zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, čiže tlač 351, tento návrh odhlasovala ihneď po prerokovaní v prvom čítaní.
Dôvod: Keďže ide o strategické, á, skrátené legislatívne konanie, určené výbory k tomu môžu rokovať už dnes cez obed.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 9:30 - 9:32 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Milá pani poslankyňa, ja vám niečo prečítam: „V čase, keď už vznikla nová vláda Igora Matoviča, sa na internete objavili zmluvy na dotácie podpísané vtedajšou ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou zo SMER-u. Peniaze z eurofondov získali firmy, ktoré s kultúrou často veľmi spoločné nemajú. Ministerstvo schválilo podporu pre 280 projektov celkovo za 42 690-tisíc eur.“
Milá pani poslankyňa, vo vašom prejave ste rozprávali o tom, ako sú to vaše peniaze, ako vy ste dali tuná, ako to my hospodárime s vašimi peniazmi. To nie sú vaše peniaze, vás musím upozorniť, to sú peniaze celého Slovenska, daňovníkov, ale vaše peniaze, teda naše peniaze končili, ako tuná píšu, v rukách oligarchov. Vy ste porozdávali ľuďom, ktorí s kultúrou nemajú nič spoločné, a tie peniaze teraz chýbajú. Namiesto toho, aby ste boli šetrili, ste v čase, keď už vznikla nová vláda, rozdali obrovské peniaze, obrovské milióny svojim ľuďom.
Pani Laššáková, ja len na vašom mieste by som si naozaj spytoval svoje svedomie, pretože tie peniaze teraz chýbajú. Vy nemáte žiadne morálne právo rozprávať o tom, absolútne celý SMEROHLAS, môžete sa na mňa pozerať, koľko chcete, žiadne morálne právo nemáte vy, váš SMEROHLAS alebo HLASOSMER zato, čo ste tu robili tých 12 rokov, ako ste tu okrádali národ. A vy tu idete rozprávať o tom, že chýbajú peniaze na kultúru, že chýbajú peniaze na pamiatky. No kde sú tie peniaze? Kto ich rozkradol, kto ich dal svojim ľuďom? No SMEROHLAS. Môžete sa hanbiť, naozaj sa môžete len a len hanbiť.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 9:29 - 9:30 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Ó, pani poslankyňa, ako fakt nežartujte s tými pamiatkami, tuto kolega Kotleba vám už povedal tú prvú časť. Pravda je taká, že na Krásnej Hôrke sa prešustrovali milióny a nie je to vidno, to je jedna vec.
A druhá vec, ja vás len chcem upozorniť, spomeňte si, prosím vás, túto na Keltov na Hrade, čož bola pamiatka nevyčísliteľnej hodnoty, ktorá skončila pod betónom, pod tou nádhernou záhradou tereziánskeho typu, ktorá vyzerá ako reklama na betonárku pána Širokého.
Takže ja verím tomu, že peniaze, ktoré sú momentálne rozpočtované v štátnom rozpočte, skutočne pôjdu na pamiatky, a nie, ako som povedala, do betónu pána Širokého.
Ďakujem.
Skryt prepis