Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 15:27 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:29 - 15:30 hod.

Gyimesi Juraj Zobrazit prepis
Mišo, povedal si to úplne trefne a povedal si vlastne všetko to, čo som ja chcel vyzdvihnúť v rámci celej tejto debaty. A to nie je len ten fakt, že sa predkladá tu zákon, ktorý fakt pomôže týmto mamičkám, ale že sa predkladá niečo, čo v tejto hnusnej situácii, v akej sa nachádza celý svet, vie možno trošku odkloniť túto debatu od všetkých týchto hejtov, od opľúvania, od otrepávania nám o hlavu všetkého možného a upriamiť ju na tú debatu na to, že sme tu fakt pre týchto ľudí.
A ja rovnako túžobne ako ty očakávam tú vakcínu a rovnako túžobne očakávam, že táto vakcína konečne zlomí tejto pandémii krk a že sa budeme môcť všetci venovať tomu, kvôli čomu sme tu prišli.
A tento zákon nech je takou prvou lastovičkou pred celým kŕdľom takýchto podobných zákonov, ktorý tu príde. A tak ako to býva zvykom, veľmi pekne ti ďakujem za tento zákon.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:27 - 15:29 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Mišo, ty si hovoril o prosociálnej politike za bývalej vlády, akí sú oni sociálni demokrati a tak, skritizoval si to a že my sme tu prišli robiť vlastne konkrétnu prorodinnú a sociálnu politiku, prosociálnu politiku. Tak ja by som jednu vec upresnil, lebo tak ako som hovoril, že po ovocí ich poznáte, tak je logické niekedy, teraz toto nebude znieť možno pekne, ale je logické niekedy, že sa opozičný návrh nepodporí tým, že sa koalícia zdrží.
Ale v pléne máme z minulého volebného obdobia jedného človeka, ťažko, silno prosociálny človek, ktorý sa tu navážal do nášho ministra a označoval ho ako, neviem, antisociála a ten hlasoval v roku 2019 ako jediný z tých, čo sa tu nachádzajú v pléne, proti. Vieme si tipnúť, kto to bol? Napoviem vám, krstné meno má Erik. Druhé meno má podobné jak krstné, no, akože tiež krstné, Tomáš. (Smiech v sále.) Takže, takže toto sú prosociálni, vlastne sociálna demokracia v praxi, že on hlasoval proti tomuto zákonu.
Ďakujem, tak to len tak na upresnenie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2020 15:17 - 15:26 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, milé kolegyne, kolegovia, milá opozícia, raz, dva, tri, štyri, šiesti kolegovia sú tu z opozície, ktorých zaujíma. (Reakcia z pléna.) Pán Kollár, neviem, čo je, ale tých, čo registrujem, tak šiestich. To svedčí tiež o tom, že ako pristupujú k svojej práci, resp. ako ich zaujíma, ako môžeme prorodinne pomôcť, v tomto prípade tehotným budúcim mamičkám.
K strane, ktorá nosí truhly pred rodinné domy poctivo postavené, kde žijú rodiny, kde žijú deti, strane, ktorá šíri nenávisť, ktorá ignoruje pravidlá, nenosí rúška a potom nakazí celý klub, potom už nosí rúška, vysmieva sa z pravidiel, snaží sa robiť všetko zle len preto, aby získali nejaké politické body, k tejto strane sa ja nebudem vyjadrovať v tomto vstupe.
Ja sa chcem obrátiť na mojich kolegov, koaličných poslancov, ale aj tých z opozície, ktorých to zaujíma. Aby som to tak v skratke zhrnul. Jedná sa o tehotenský príspevok, ktorý sme v hnutí OĽANO pripravovali ešte v minulom volebnom období. Kolegynka Drábiková to spomínala. My sme to predkladali do parlamentu, vtedy, samozrejme, vôľa nebola, pretože sociálna demokracia, či SMER 1, alebo SMER 2, si vtedy potrebovali napchávať vrecká, aby mali na svoje haciendy, aby mali na svoje drahé hodinky, ako tu spomínal môj kolega, aby ukazovali, akí sú silní, akí sú veľkí, kto má aké drahé auto. A, samozrejme, potom rýchlo, rýchlo pred voľbami treba niečo robiť, tak poďme prijať tie 13. dôchodky, ktoré sľubujeme desať rokov, ktoré sme už oblepili možno trikrát celé Slovensko. Tak potom sa už pred tými voľbami, samozrejme, aj treba rýchlo nejak odsúhlasiť tie 13. dôchodky.
No my sme v našom hnutí poctivo bojovali. Poctivo sme bojovali proti zlu. Vtedy, keď to nebolo veľmi populárne, vtedy, keď Kočner bol susedom Fica, keď Fico býval v Bonaparte, keď políciu ovládali ľudia ako Kaliňák, Gašpar a tak ďalej a tak ďalej. Tie mená dnes už všetci poznáme. A tá organizovaná skupina dnes je vo väzbe. Samozrejme, že tie pozostatky SMER-u a tí poslanci za jeden alebo druhý SMER sa snažia hrať nejakú hru a teraz narýchlo ich napadá jedine čo, tak poďme rýchlo to referendum, že? Aby sme mohli to ešte nejako zvrátiť, ponadávať si na vládu, ponadávať si na to, aký je tu chaos. A cieľ je jasný: dostať sa naspäť k moci a zase hrať to divadlo o sociálnom štáte, o tom, akí oni sú sociálni, prorodinní a tak ďalej. A vo finále, všetci vieme, ako to dopadlo.
No naše hnutie a naši poslanci, ktorí dostali dôveru v týchto tohtoročných voľbách, veľakrát sú to ľudia, ktorí sú aktivisti, ktorí sú v tých svojich komunitách či už poslancami, primátormi, obyčajnými ľuďmi. Nie sú žiadni papaláši, nie sú to žiadni povzbudzovači zla alebo burcujúci k zlu. Ani jeden z týchto poslancov nenosí truhly pred rodiny, ktoré si poctivo postavili dom, kde žijú dve dievčatká. Ani jeden z týchto poslancov si to nedovolí, pretože vedia rozoznať, čo je zlo, kto bojuje za zlo, kto ho presadzuje a kto presadzuje dobro.
A takto vznikol aj tento návrh. Vtedy, ja si to veľmi dobre pamätám, tí naši poslanci, mnohí tu teraz nie sú, mnohí sú ministrami, ale zvažovali sme, ako naše tie návrhy, ktoré sme mali po celé tie roky, ako ich dať na svetlo božie, ako prehovoriť k ľuďom na Slovensku, že máme aj takýto nápad, takýto návrh, pomohlo by to rodinám, pomohlo by to tým tehotným mamičkám. A vtedy sme si povedali, že dáme anketu „Rozhodni to“ a budeme sa pýtať ľudí, či sú za to. Samozrejme, že tá anketa mala aj nejakú štábnu kultúru. Mali sme tam overenie telefónneho čísla, mali sme tam mailovú adresu na jednu osobu, hlasovať mohol len jeden človek. Nie ako teraz sa tu snaží digitálny líder predstaviť anketu, kde ľudia v Malajzii môžu 50-krát za deň zahlasovať za tú anketu, či chcú referendum na Slovensku. Bolo to poctivo urobené s obyčajnými technikmi, IT-čkármi, ktorí sa vyznajú v tom, ako sa robia ankety. A veľká väčšina, drvivá, ľudí povedala, že chce, chce, aby tie tehotné mamičky, pracujúce mamičky mali tých 200 eur.
A dnes prichádzame s týmto návrhom zákona a dnes pravdepodobne, a keď bude hlasovanie, ho aj presadíme. Uvidíme, či bude dnes, či bude zajtra. Ale toto je pre mňa politika prorodinná. Toto je pre mňa to, za čo sme bojovali v našom hnutí dlhé roky, aby sme mohli prinášať na Slovensko dobré veci. Aby sme mohli pomáhať rodinám, mamičkám, aby sme proste vedeli tie rodiny nejakým spôsobom motivovať k tomu, aby si mohli dovoliť mať to dieťatko.
Takže ja som veľmi hrdý aj na koaličných poslancov, ktorí nám pomáhajú v tomto neľahkom boji, mnohokrát dezinformácií, mnohokrát otáčania pravdy na lži, že môžme prísť s takýmito návrhmi. A my s tými návrhmi budeme prichádzať. Budeme postupne krok po kroku prichádzať s návrhmi, ktoré budú pomáhať rodinám, budú pomáhať chudobným, chorým, slabým, tak ako sme to ľuďom sľúbili.
A neodradia nás rôzne protesty, porušovania pravidiel, jeden pred druhým sa predbieha, kto si dá viacej to rúško dole. A v konečnom dôsledku sa šíri vírus, s ktorým bojuje celý svet. A dnes už vieme, že zomierali ľudia, ktorí boli na týchto protestoch. Ale vám je to jedno. Samozrejme. Vy budete robiť čím horšie, tým lepšie pre vás. A preto som veľmi rád, že už v budúcom roku toto, tento návrh pomôže možno viac ako
40-tisíc mamičkám.
Preto som veľmi rád, že sa nám podarilo napriek ťažkej kríze, ktorú máme, vybojovať tie peniaze zo štátneho rozpočtu, budúci rok je to viac 40 mil. eur. A, samozrejme, ďalšie roky to bude narastať. Bude to v roku 2022 viac ako 60 mil. eur.
A ja som veľmi rád, že tie peniaze neskončili na nejakej jachte, neskončili v Nice, v Cannes, neskončili na Slavíne v nejakých luxusných vilách, ktoré sú obložené z mramora od hora až dole, ale že skončia pri týchto 40-tisíc mamičkách, budúcich. Na to som veľmi hrdý.
A ja vás chcem povzbudiť, kolegovia, že pomaly, isto, keď to budeme robiť a prinášať, ľudia na Slovensku pochopia, o čom je politika OĽANO, o čom je táto politika našej koalície, a začnú sa im postupne otvárať oči.
Samozrejme, aj ZA ĽUDÍ, Juraj. Verím, že aj vy ste tí, ktorí chcete prinášať tieto veci, a ja sa veľmi teším, že môžeme prinášať takéto návrhy spoločne.
Samozrejme, tak ako hovorili už aj moji predrečníci kolegovia, nezabudli sme ani na študentky dospelé, nezabudli sme ani na policajtky, ani na hasičov, hasičky, pardon, vojačky.
A takisto, ako hovoril aj môj predrečník pán poslanec Cmorej, ak sú tu nejaké nezrovnalosti, resp. ak sú tu ešte veci, ktoré treba vychytať, ja som veľmi rád a teším sa, že minister na poslednom rokovaní, kde sme sa o tom bavili, minister práce pán Krajniak prisľúbil túto pomoc, aby sme tieto nezrovnalosti do budúcna zapracovali, aby sme tento systém zjednodušili a aby tie všetky nedostatky, ktoré nám tu zanechali digitálni lídri od pána Rašiho cez pána Pellegriniho, kde sa, kde si točili videjká, ako to oni všetko jedným klikom vedia zabezpečiť, premrhala sa miliarda eur a vo finále vidíme, že ten systém kolabuje, nefunguje.
Ja verím, že sa nám to podarí. A chcem všetkých povzbudiť, že my neskončíme, my budeme pracovať, budeme pracovať pre ľudí, pre chorých, slabých, pre rodiny a tento boj nevzdáme.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:12 - 15:13 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak, pán Kočiš, viete, ono je to tak. Ak nejaký návrh dáte, tak ho treba ísť najprv možno skúsiť aj odkonzultovať s príslušným ministrom, či na to financie v tom balíčku sú alebo nie sú. Pretože všetko niečo stojí. A každý si vie prísť, chce byť za populárneho, pekného, nasľubuje ľuďom veci, na ktoré peniaze nie sú. Tak to jednoducho nejde. Ale choďte, navštívte pána ministra, že máte taký a takýto návrh, sú v rozpočte na to pripravené peniaze? Pretože vy tu prídete, máte prepočítané, si strelíte a v rozpočte sa peniaze nenachádzajú. Pre mňa je to dosť také populistické. Alebo si dajte ruku na srdce. My tu môžme tiež sľubovať hory-doly, ale ak na to nie sú peniaze, ako to zrealizujeme? Toľko v krátkosti. Ďakujem. (Potlesk jedného poslanca.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:10 - 15:11 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ďakujem, Tomáš, za tvoj rečnícky príhovor, za tvoj, za tvoje slová a ja rozumiem veľmi dobre tvojmu rozhorčeniu, lebo je nás tu pár, ktorí máme možno otlaky na zadkoch, pretože si to poctivo odsedíme a vnímame aj túto schôdzu ako celok, ako jeden kontext. A v tomto kontexte vidíme, ako sa opozícia či už z jednej, druhej alebo tej tretej strany navážala do našich ministrov a nakladala im, akí sú oni asociálni, ako nemyslia na prorodinnú a sociálnu politiku a že niečo rušíme a ľuďom berieme. Vieme, že to nie je pravda. Vieme, že to nie je tak.
A chcem ešte upresniť, že my sme, to, to nie je o tom, že vyhraj voľby, môžeš všetko, tak takto robili tí, tí pred nami, ktorí, ktorí, v úvodzovkách alebo aj bez úvodzoviek, hrabali pre seba. Ale my sme vyhrali voľby, resp. štyri koaličné strany majú silný mandát nielen na to, aby od korupcie očistili túto krajinu, a to sa deje, ale aj na ďalšie veci. Napríklad na to, aby plnili to, čo ľuďom sľúbili v svojich programoch aj v rámci prorodinnej a prosociálnej politiky. Takže tie návrhy sú na stole a prídu ďalšie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2020 15:03 - 15:08 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vážený predsedajúci, milí poslanci, dovolil som sa prihlásiť sa do tejto rozpravy k tomuto bodu z viacerých dôvodov. Ten prvý a hlavný dôvod je ten, že oceňujem tento návrh zákona, ktorý má asi za cieľ finančne podporiť budúce matky a podporiť tak pôrodnosť na Slovensku, ktorá je v súčasnosti veľmi nízka. Asi nikomu nešiel fakt, že na Slovensku sa rodí naozaj málo detí a, naopak, podiel seniorov prudko narastá. To spôsobuje, starnutie obyvateľstva a s tým spojené finančné ťažkosti celého štátu. Preto by som, by našou maximálnou prioritou, aby sme s podobnými zákonmi podporovali pôrodnosť na Slovensku. Som veľmi rád, že je to aj prioritou nášho hnutia OĽANO.
Druhým dôvodom, pre ktorý som prihlásil do tejto rozpravy, je fakt, že chcem upriamiť pozornosť na daný návrh, pretože sa mi zdá, že mnohí poslanci nepostrehli, o čo tu vlastne ide. Ide hlavne o poslancov, ktorí hovoria o tejto vláde a vládnych poslancoch, že sme sociálne netvory a že na Slovensku je nesociálna vláda, ktorá všetko ruší a ničí. Ale nie je to tak. Táto vláda myslí na tých najzraniteľnejších. Nebudem už hovoriť o tom, že na rozdiel od vlád SMER-u práve táto vláda Igora Matoviča ide dať seniorom na konci tohto roku ten 13. dôchodok, ktorý od roku 2010 sľubovala strana SMER. Alebo o to, že sa snažíme zjednodušiť podmienky na výstavbu nájomných bytov, či o regulovanie hazardu, ktorý systematicky ničí naše rodiny.
Aj tento návrh o sociálnom poistení alebo, ak chcete, o tehotenskej dávke je dôkazom, že vláda Igora Matoviča je sociálnou vládou, a môžte hovoriť hocičo, že nie je mysliaca na tých, ktorí to potrebujú, ktorá, a to je to najdôležitejšie, aj v časoch jednej z najväčších kríz za posledných 100 rokov, kedy naozaj nemáme dostatok finančných prostriedkov pomaly ani na správu štátu, je schopná nájsť dostatok financií na to, aby pomohla rodinám na Slovensku, a to aj napriek tomu, že bývalé vlády nevytvárali v ekonomických dobrých časoch žiadne rezervné balíky, ale, naopak, našu republiku a obyvateľov zadlžovali a zadlžovali.
Chcem sa takto spred rečníckeho pultu opýtať vás, pánov za SMER a SMER 2, ktorí tu ani v podstate nesedíte, ako sa vy ľudia s 10-tisícovými mobilmi a hodinkami či drahými majetkami vôbec opovažujete o tejto vláde tvrdiť a o týchto poslancoch, že sme sociálne netvory a podobné žvásty? Ani jeden z týchto poslancov tu nie je milionár ako vaše skupinky. A kto tu je sociálny netvor? Vy, ktorí ste mali, ktorí ste vlastne ani nemali silu ani odvahu za ekonomických časoch (časov, pozn. red.) niečo spraviť pre tie tehotné ženy. O 13. dôchodkoch ste iba rozprávali, nebyť volieb a toho, že si potrebujete udržať vašu beztrestnosť, tak aby ľuďom nepriniesli nič.
Musel som to spomenúť, lebo vaše slová absolútne nezodpovedajú tomu, čo robia ministri či vládni poslanci. Hlboko klamete a si to konečne uvedomte.
Prorodinná politika je pre OĽANO, ako som spomínal, dôležitou a veľkou prioritou. Zavádzame nový druh nemocenskej dávky, tzv. tehotenské. Tehotné mamičky tak už počas tehotenstva dostanú od štátu podporu napríklad na ošatenie či stravu. Taktiež ma teší, že nárok na dávku budú mať aj tehotné študentky.
Teší ma tento návrh zákona a som rád, že je tento návrh predložený, a veľmi ma teší, že sme našli potrebnú finančnú podporu k tomuto zákonu.
Ďakujem vám všetkým za pozornosť. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 14:54 - 14:56 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Suja, ja som v rozprave asi dvakrát sa zmienil o tom, že máme plán. Máme plán, dostali sme mandát od ľudí a máme plán aj v sociálnej prorodinnej politike a to je reakcia na to, že prečo nepodporujeme ten váš plán. Ten váš plán bude možno potom realizovaný, keď vyhráte voľby. Skúste nám dať priestor, aby sme zrealizovali ten svoj, a po štyroch rokoch si povieme, že či sme to posunuli ďalej v tej sociálnej politike, alebo nie.
A tie vaše výhovorky na, na prekrútené slová pápeža sú dosť nedôstojné, takže ešte raz vás vyzývam, tak ako v rozprave, povedzte, ktorú, za ktorého Boha, za ktorý národ, za ktorú cirkev vy sa tak bijete do pŕs, keď ignorujte to, čo hovorí pápež, a ignorujete to, čo po ňom hovoria aj naši biskupi a cirkev, keď vyzývajú ľudí, aby nosili rúška, aby dodržiavali opatrenia vlád. Povedzte mi, nie je toto falošné? Ja si myslím, že áno. Ja som vás videl tam s tou truhlou, vysmiateho aj s dvoma Kotlebami po boku bez rúšok. Tak toto je správne?
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 14:47 - 14:49 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Kolegyne, kolegovia, ďakujem za vaše, za vaše faktické poznámky.
Pán Suja, možno zareagujem v tom zmysle, prečo sme nepodporili váš nesmierne štedrý návrh materského počas troch rokov? Pretože náš štátny rozpočet by to jednoducho neuniesol. Sú, sú, sú návrhy, ktoré môžme vymýšľať a vyťahovať z rukáva a môžu byť krásne a môžu byť prorodinné, ale pokiaľ na tieto návrhy nie je dostatok financií v štátnom rozpočte, žiaľ, takéto návrhy sa podporiť nedajú.
Verím, že pandemická situácia čím skôr skončí a podarí sa aj hospodárstvo tejto krajiny dostať do normálneho stavu, a potom, verím, že budú aj tie pomoci rodinám oveľa, oveľa štedrejšie.
A ešte možno jedna taká poznámka. Ak naozaj máte taký dobrý vzťah k rodinám a k deťom a k ženám, chcem vás poprosiť a chcem apelovať na vás, kolegovia z ĽSNS, aby ste povedali vašim priaznivcom, aby prestali zastrašovať primátorky miest v strednom Slovensku, pretože to považujem za veľmi neúctivé. Takisto pochod pred domom premiéra považujem za veľmi neúctivý a je to veľmi nepekné aj voči jeho rodine, aj voči rodinám ostatných ľudí, ktorí tam okolo bývajú. A takéto konanie voči primátorkám na južnom, na juhu stredného Slovenska považujem za veľmi, veľmi zlé. A chcem teda na vás apelovať, keď teda máte takú úctu k rodinám, povedzte to aj svojim priaznivcom, nevyzývajte ich k nenávisti, ale vyzvite ich k tomu, aby rešpektovali ľudí, ktorí boli zvolení v Národnej rade, a aby rešpektovali ich súkromie a bezpečie, pretože vy ste veľkými vzormi pre svojich nasledovateľov a vy to veľmi dobre viete a máte veľkú... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 14:46 - 14:46 hod.

Dobeš Peter Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci, za slovo. Ja verím, že aj tento návrh zákona pomôže prekonať sociálne slabé osoby alebo v sociálnych situáciách osoby, ktoré sa ocitnú v úlohe matky alebo budúcej matky. Myslím, že je tu priestor, aby sme aj upozornili a, alebo podčiarkli pomoc rôznym občianskym združeniam, neziskovým organizáciám, nadáciám, ktoré pomáhajú ženám, matkám, obetiam domáceho násilia. Častokrát tieto organizácie suplujú úlohu štátu a nie sú zanedbateľné pri tejto pomoci.
Verím, že aj tento zákon pomôže vykompenzovať isté situácie v živote, v ktorých sa ocitnú matky alebo budúce matky.
Ďakujem, pani poslankyňa, za prednesenie tohto návrhu. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 14:44 - 14:45 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Mnohé budúce mamičky si vážia, že náš klub OĽANO má vo svojom DNA pomoc tehotným ženám. Presne, ako si, Lucka, povedala, dieťa je božím darom. Materstvo pripravuje manželov na uvítanie dieťaťa.
Návrh prináša pomoc okrem žien aj študentkám, čo je nóvum v našej legislatíve. Niekedy ženy vychovali veľa detí a nepýtali sa, či majú finančné zabezpečenie. Dnes sa mnohé ženy pred materstvom zamýšľajú aj nad tým, či sú schopné prijať dieťa, či majú finančné zabezpečenie.
Verím, že tento návrh podporia všetci, ktorí chcú, aby ženy matky mali finančné zabezpečenie, aby mohli vychovať deti, čo je, ako som povedala, dieťa je boží dar.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis