Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

8.12.2020 o 15:37 hod.

Mgr.

Rastislav Jílek

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 8.12.2020 17:42 - 17:43 hod.

Pročko Jozef
Nešlo kolegovi Nemcovi hlasovacie zariadenie v predchádzajúcom hlasovaní.
Skryt prepis
 

Vystúpenie 8.12.2020 15:55 - 15:56 hod.

Šefčík Marek
Ďakujem za slovo. Ja nechcem zdržiavať, len veľmi krátko. Pán minister hovoril, o čom je ten zákon, a len ako člen výboru pre zdravotníctvo chcem povedať, že málokedy nastane taká zhoda, ale teraz nastala a pani predsedníčka, ktorá je aj prítomná, mi to potvrdí, že tento zákon podporili všetci členovia zdravotníckeho výboru vrátane opozície. Tak len to som chcel povedať, že tu by nemal byť žiaden problém. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 8.12.2020 15:53 - 15:55 hod.

Horváthová Eva Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Vážený pán predsedajúci, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, predseda Národnej rady Slovenskej republiky rozhodnutím č. 346 z 2. decembra 2020 pridelil návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s použitím štátnych finančných aktív na realizáciu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení na prerokovanie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet a výboru pre zdravotníctvo, ktorého zároveň určil ako gestorský výbor s tým, že podá Národnej rade Slovenskej republiky správu o výsledku prerokovania predloženého návrhu vo výboroch a návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Určené výbory prerokovali tento návrh a súhlasili s predloženým návrhom a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s použitím štátnych finančných aktív na realizáciu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre zdravotníctvo ako gestorský výbor na základe stanovísk výborov odporučil Národnej rade Slovenskej republiky vysloviť súhlas s použitím štátnych finančných aktív na realizáciu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení na úhradu záväzkov po lehote splatnosti do výšky 575 mil. eur.
Gestorský výbor schválil správu výboru uznesením č. 68 z 3. decembra 2020, v ktorej zároveň určil za spoločnú spravodajkyňu výborov poslankyňu Evu Horváthovú. Predkladám návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s použitím štátnych finančných aktív na realizáciu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení, tlač 355, a uznesenie v tomto znení, je to uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s použitím štátnych finančných aktív na realizáciu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení, tlač 355:
„Národná rada Slovenskej republiky súhlasí s použitím štátnych finančných aktív na realizáciu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení na úhradu záväzkov po lehote splatnosti do výšky 575 mil. eur.“
Pán predsedajúci, skončila som, môžete otvoriť rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:45 - 15:47 hod.

Šipoš Michal Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ďakujem kolegom za podporu, milé slová. Ja ku kolegom, ktorí nosia truhly pred rodinné domy, poviem len jednu vec.
Pán Mizík, kľudne modlite sa, ja budem rád, keď sa budete modliť, a verím, že Duch Svätý vás osvieti, aby ste pochopili, o čom tá vaša politika je.
Ja som poznal jedno dievča, poviem taký osobný príbeh, poznal som jedno dievča, ktoré bolo zdravotne ťažko postihnuté od narodenia. A občas, keď som mohol, tak som jej nejakým spôsobom pomohol, stretli sme sa na nejakom liečebnom pobyte, a tak medzi rečou, keď som sa jej pýtal, že kto jej ešte tak pomáha, tak ona mi povedala, že sú ešte ľudia, ktorí jej nezištne pomáhajú tak, že sa, samozrejme, neukazujú a nefotia sa s ňou. Veľa našich poslancov napríklad takto pomáha, ale nedávajú šeky a neukazujú sa, akí sú hrdinovia, a už tobôž nie s nacistickými odkazmi. A to dievča mi povedalo jednu vec, že dostala možnosť, dostala ponuku, či by nechcela pomoc aj od ĽSNS. Ale mala, bola tam jedna podmienka, že celá jej rodina sa musí odfotiť s predstaviteľom ĽSNS spolu s tým šekom, inak pomoc a peniaze nedostane. Jej rodičia to odmietli, pretože nesúhlasia s vašou politikou a tie peniaze nakoniec nedostala. Dnes je už nebohá.
A ja sa vás chcem opýtať, že ako s tým vy dokážete žiť, že obhajujete značku, stranu, ktorá takýmto nechutným spôsobom vydiera postihnutých ľudí. Ako s tým dokážete žiť? Ako s tým dokážete zaspávať? A toto je pravda. To, čo som, to, čo som teraz povedal, je... (Prerušenie vystúpenia časomerom. Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:42 - 15:44 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. No, pán poslanec Šipoš, vidíš, šliapol si do osieho hniezda, trafil si, zelené osy sa vyrojili a naozaj ti naložili, pretože si mal vo všetkom pravdu. Vo všetkom si mal pravdu.
Pochovávala sa kultúra v Banskej Bystrici, kde Kotleba, fašista Kotleba, zakazoval divadelné predstavenia, tak sa tam pochovávala kultúra.
Pred Bonaparte, kde, kde komunista Fico býval v dome, ktorý vlastnil Kočner, zlodej Kočner, tak tam býval Fico, tak tam protestovali slušní ľudia. Ale vidíš, fašisti zorganizovali pred domom, kde deťom odniesli truhlu, ale počul si, veď tam nikto nebol, tak my sme to len tak priniesli. Veď tam nikto nebol! Tam neboli deti!
Vieš, tá sociálna politika kotlebovcov je naozaj v tom, že odfotí sa poslanec Suja v Hnúšti v, s deťmi v, na škôlke, ako im priniesol darčeky a iným deťom poslanec Suja prinesie truhlu. Toto je ich politika. Ich politika je to, že naozaj dajú návrh zákona populistický, ktorí vedia, s nikým to nedokomunikujú, z brucha si to tam šľahnú, pretože oni vedia, že budú potom vykrikovať, akí ste vy, aké ste vy hyeny, vy, vy koaliční, lebo vy nám neschvaľujete veci. Toto je ich sociálna politika. Žiaden rozum, žiadne návrhy, žiadna, žiadne nič akceptovateľné, čo by bolo naozaj rozumné pre národ, pre občanov.
Ale mal si veľkú pravdu. To zlo a nenávisť, akú šíria, a, a, a čo, to nielen na Facebooku, ale aj v skutočnosti, ja som od nich nepočul povedať okrem toho, že zlé, nedobré, bude tu zlé, ľudia zomierať budú, ľudia budú, namiesto nádeje Slovákom dávajú nenávisť. A to je to, čo je na nich absolútne, a máš v tom veľkú pravdu, choré.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:37 - 15:37 hod.

Jílek Rastislav Zobrazit prepis
(Chýba začiatok vety kvôli nezapnutiu mikrofónu.) ... za slovo. Ďakujem za slovo.
Michal, veľmi dobré vystúpenie v rozprave, ďakujem pekne.
Ja chcem poukázať na to, že naozaj celé hnutie OĽANO, ako aj celá koalícia robí už v prvom roku sociálne opatrenia a nie populisticky pred voľbami, ako sme tu mali možnosť sledovať dvanásť rokov dozadu. Takže naozaj tento zákon je veľmi dobrý a som rád, že ho tu máme, teda plne ho všetci podporujeme.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:35 - 15:37 hod.

Bubnár Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Kolega Miško aj všetci predkladatelia tohto zákona, samozrejme, tiež vám chcem poďakovať. Dnes je veľmi populárne, že také veľké firmy robia tzv. investície do startupov, teda do niečoho, čo má perspektívu do budúcnosti priniesť aj nejaké zisky, aj nakopnutie ekonomiky. A ja si myslím, že toto je jeden z takých malých krôčikov, pretože dnes sa boríme s jednou obrovskou katastrofou, a to je to, že dôchodok, starobný dôchodok nám poberá približne 1 300-tisíc ľudí a 2,5 mil. občanov pracuje a platí dane. To znamená, je to veľmi ťažko udržateľný systém, aby sme si mohli dlhé, dlhé roky dovoliť živiť našich dôchodcov, a teda jedno z riešení je podporovať tú natalitu, aby mladí ľudia sa nebáli mať deti, pretože tie budú budúcimi daňovými poplatníkmi.
Čiže teda, kolegovia, okrem toho, že je to naozaj veľmi pekný prosociálny zákon, prorodinný, je to skutočne aj taká investícia štátu do toho, aby, aby sme mohli aj naďalej ako štát ekonomicky fungovať, a verím, že to je iba prvý krôčik k tomu, aby sme mladých ľudí motivovali zakladať si rodiny, mať tie detičky, ja ich mám už tri.
Takže ja veľmi pekne ďakujem za takúto krásnu prorodinnú politiku, ktorú my v OĽANO aj v celej koalícii ukazujeme.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:32 - 15:33 hod.

Šofranko Mária Zobrazit prepis
Tehotenský príspevok či tehotenské štipendium je obrovským prínosom. Hlavné dôvody rodín, pre ktoré sa obávajú mať deti, sú problémy s financiami, bývaním a službami. Veľká vďaka mojím kolegom za tento príspevok, za tento návrh zákona, ktorý pomôže viac ako dvadsiatim tisíckam pracujúcich tehotných žien, ktoré si tak prilepšia, pomôžu, môžu zakúpiť výbavičku pre svoje budúce očakávané, s radosťou očakávané detičky, alebo si môžu pomôcť pri zdravotnej starostlivosti alebo pri strave. Veľmi sa teším taktiež pomoci študentkám, ktoré majú sťaženú situáciu tým, že nepracujú.
Takže verím, že demokratická (demografická, pozn. red.) krivka vďaka tomuto príspevku, za ktorý veľká vďaka, porastie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:31 - 15:32 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. A ja by som sa chcela ešte raz poďakovať, že máme tu možnosť taký návrh zákona predložiť a sú to konkrétne skutky, nie iba sľuby. Veľmi sa teším, že sme konečne doplnili do tohto návrhu zákona aj študentky, ktoré doteraz vlastne žiadne z týchto pomocí nikdy nedostávali.
A chcem sa poďakovať všetkým mamičkám, ktoré sa rozhodnú mať dieťa aj napriek tomu, že je možno teraz zložitá situácia, a aj napriek tomu, že je teraz COVID, nevieme, dokedy to bude trvať všetko, a verím, že tento konkrétny skutok každý vlastne ocení, keď sa rozníma to dieťatko, potom aj ako konkrétnu pomoc.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 8.12.2020 15:30 - 15:31 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Michal, páči sa mi na tvojom prejave, že si vystihol to, čo SMER tu robil uplynulých dvanásť rokov. Oni skutočne tú sociálnu pomoc bežným ľuďom mali len na jazyku. Bol to len obyčajný prázdny marketing, skutočne tu vytvárali sociálny štát pre oligarchov a mafiu. A mnohí ľudia si neuvedomujú ani to, že s tým, s čím sa borí dnešné Slovensko a každý obyvateľ našej republiky, nie je len o pandémii, ale aj o tom, že tento štát, ktorý tu budoval SMER, stál na hlinených nohách. Proste akákoľvek sociálna pomoc bol len prázdny marketing.
Ja aj si uvedomujem, že keď tento zákon schválime, nebude možno zapĺňať titulky novín a nebude to otváracia správa v médiách, ale určite budeme mať dobrý pocit všetci z toho, že sme reálne, nie sľubmi a sladkými rečami, ale pomohli konkrétne tehotným ženám.
Ďakujem.
Skryt prepis