Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

12.1.2021 o 16:51 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 12.1.2021 18:00 - 18:11 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Milé kolegyne, milí kolegovia, vážený pán minister, v úvode hneď chcem odpovedať pánovi Kotlebovi, kde je pán premiér, kde je minister zdravotníctva. No, robia si svoju robotu. Nebudú sedieť tuná a počúvať naozaj štyri hodiny jednoducho len negácie, negácie. Nebudú počúvať to, čo tu rozprávate, pretože naozaj vy nerozprávate žiadne riešenia. Čo vy rozprávate, je to, že čokoľvek táto vládna koalícia urobí, čokoľvek táto vláda urobí, vy poviete, že to je zlé! Chýba vám Matovič? No a kde je, nechýba vám Pelle? Kde je celý Pelle? Kde je, kde je Fico, s ktorým sa určite budete radi priateliť? Kde sú títo ľudia? To sa nepýta.
Ja som nepočul, žeby sa bol Kotleba niekedy spýtal na nejaký priekak, čo urobila smerácka banda za tých 12 rokov! Počuli ste to niekedy niekto, že by bol Kotleba tu vystúpil?! Že by bol Mazurek tuná bol vystúpil a jeden jediný ich naozaj z tých zločinov, čo porobili, na niečo bol upozornil?! (Reakcia z pléna.)
Prosím vás, aby ma neupozorňoval, dobre? Ďakujem pekne.
Chcem povedať naozaj a odpovedať Marianovi Kotlebovi, že načo je ten núdzový stav. Núdzový stav je nato, aby naozaj sa dodržiavali opatrenia, aby sa ľudia selektovali.
Ja vám poviem jeden krásny príklad, ktorý sa mne stal. Bol som v nákupnom centre a z 30 ľudí tam bolo 20 alebo 25 zodpovedných, ale 5 tam bolo takých ako Kotleba. Pozrite sa, ako celý čas sedel. Teraz si ho dal. Celý čas tu Marian Kotleba sedí a má rúško pod nosom! Absolútne pod nosom! Nie ako pán Laurenčík tuná, čo tu Suja rozprával, že tu sedel 30 minút. Celý čas, štyri hodiny tu Suja sedí, teda, pardon, Kotleba a nemá rúško! Nemá rúško. (Reakcie z pléna.) Tak toto je, priatelia... (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.) Toto je, toto je, toto je naozaj príklad.
A to, čo ste tu viacerí povedali, je to naozaj o tom, že z tých, v tom obchode z tých ľudí, čo dodržiavali tie opatrenia, boli naozaj zodpovední. Veľa ich tam bolo zodpovedných. Ale čo spraví z tých desiatich traja, ktorí tam nie sú. Pani mala rúško tuná na pol brady, olizla si prst a s tým prstom si otvorila sáčok a prehrabávala rohlíky. (Reakcia z pléna.)
Samozrejme...
Ja vás poprosím, môžte upozorniť pána, pána Suju (zaznenie gongu), aby ma neustále neprerušoval, naozaj ho poprosím. Poprosím ho naozaj, poprosím ho. (Reakcia z pléna.) Tak sa správajte, pán Suja, ako človek, nie ako v Detve. Prosím vás, správajte sa ako človek... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Grendel, Gábor, podpredseda NR SR
Poprosím. kolegovia, pokoj. Slovo má pán poslanec za rečníckym pultom, ostatní, ak chcú, faktickými poznámkami.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ďakujem pekne. Ďakujem.
To znamená, že z tých desiatich, keď siedmi dodržujú tie opatrenia a traja nedodržujú, čo sa stane? No samozrejme, že sa nakazia. Samozrejme.
Ja len chcem povedať jednu vec, že či sme už ĽSNS, či sme koalícia, v tomto čase by sme naozaj mohli a mali poprosiť občanov, aby sa správali zodpovedne. Pán Kotleba mal obrovské šťastie, že jeho COVID postihol naozaj tou ľahšou formou, že je silný človek, že má naozaj dobrú výdrž. Ale je koľko ľudí, ktorí majú naozaj problémy, zdravotné problémy. Koľko ľudí tu zomrelo, ale nie preto, že si Matovič vymyslel COVID, ale preto, že niektorí ľudia tu šíria tie svoje demagógie! Že naozaj ústavný sudca nabáda ľudí, dajte si rúška dole, buďte slobodní. Prečo nemôžme spoločne, spoločne naozaj poprosiť národ v núdzovom stave, správajte sa núdzovo.
Áno, samozrejme, boli otvorené lyžiarske strediská, neprospelo tomu. Ja som s tým nesúhlasil, ale tí ľudia, čo tam chodili lyžovať, ja som si to pozeral, tak tí ľudia sa správali zodpovedne. V tých radoch mali, mali rúška naozaj nasadené. Mohlo sa tam stať niečo. Ale keď som si pozrel tie protesty, keď som si pozrel to, čo sa tu dialo, ako sa naozaj ľudia štvú, ako sa ľudia nabádajú k tomu, aby sme sa nenávideli.
Preboha, ja som, ja som zničil, ja som zabil ľudí? Ja som zabil, čo mi vypisujú, a to je v kuse, ľudia, prívrženci ĽSNS a SMEROHLAS-u? Ja som sem nešiel s tým, že idem ľuďom ubližovať, ale pomáhať! A budeme si jeden druhému teraz tu rozprávať?
Viete, zaznela tu taká krásna vec, že Naď tu nadáva opiciam. Počuli ste pred chvíľočkou, že ste paviáni? Počuli ste? No tak keď, keď nechcem, aby niekto rozprával takéto veci, tak ja takéto veci nebudem rozprávať! Ale niektorí ľudia si tu kakajú do pusy a veľmi si kakajú tu do pusy.
Núdzový stav a s ním spojené celoplošné testovanie je fantastická vec. Ja len prosím a budem apelovať na to, aby to celoplošné testovanie naozaj neprebiehalo tak, že tí ľudia budú stáť v rade a že naozaj tam budú mrznúť, aby sa logisticky, aby sa to vyriešilo spôsobom, že to bude akceptovateľné.
Ale čo je skvelé, a ja chcem tomuto národu povedať, čo je fantastické, je to, že naozaj je tu 30 % ľudí, ktorí vám budú rozprávať veľmi zlé veci, ktorí vás budú dehonestovať!
Veď táto partia mala 890-tisíc voličov! Myslíte, že tých 890-tisíc voličov bude rozprávať, aká je táto vláda dobrá? A zvlášť keď ich budú takto hecovať?! Zvlášť, keď sa chce Fico, Pellegrini a pripojiť sa k nim, chcú vrátiť k moci?! No urobia všetko pre to! My môžme urobiť čokoľvek! Môžme dať celoplošné testovanie, bude zle! Môžme dať lockdown, bude zle! Nedáme ho, bude zle! Čokoľvek urobíme, čokoľvek urobíme, na tomto zarábajú! A tancujú na hroboch ľudí, ktorí zomierajú! A to je to, to je to odporné!
Nemôžme sa spojiť? Nemôžme sa spojiť? Môžme.
Na záver chcem povedať len jednu vec. Spytoval sa tu kolega Rišo Nemec, dával otázku, že, prosím vás, pán Mazurek, dajte mi päť odpovedí na riešenia. No ani jedno. Ale príde sem pán Mazurek a začne rozprávať, toto robíte, toto robíte, Mazurek je takýto, Mazurek!
Potom sem príde Kotleba (rečník zmení hlas aj spomalí tempo, akoby napodobňujúc poslanca): Čo vy idete ničiť národ, čo to vy tu robíte?
Počúvajte, to sú takí Hans Christian Andersenovia, že to neni možné. A na tom to si naberajú body! Na vás, Slováci, na vás ľuďoch! Ako nikto vám z tejto koalície nechce ublížiť, ale na tomto, na tom, čo rozprávajú a ako sa správajú.
Chcel by som ešte povedať ľuďom, s ktorými komunikujem, ktorí mi píšu, že doba je ťažká a že by chceli niečo pozitívne počuť. Ono pozitívne je to, že každý z nás má niečo dobré a niečo zlé. Je len na nás, čo necháme, aby v nás zvíťazilo, že či to dobré, alebo to zlé.
Andrej Stančík sa tu prihlásil, dal faktickú a hneď vzápätí ho, ale zhodil ho, ako ho, mladý, čo ty, ty nerozprávaj radšej, ty, namiesto slušnosti a pokory, lebo sa prihlásil a nebol vulgárny, bol normálny, tak ho zhodil pod, tsch, Stančík, ty buď ticho, čo ty rozprávaš, ty môžeš byť len ticho!
Máme v sebe dobré aj zlé. A necháme na sebe, milí Slováci, čo v nás zvíťazí. Prosím vás veľmi pekne, je tu naozaj veľmi ťažká doba pre Slovensko. Veľmi ťažká! Každý z nás si to uvedomuje! Zdravotníctvo je v takom stave, v akom je, ale nie je v tom stave preto, lebo zdravotníci sú zlí ľudia, lebo Matovič a Krajčí urobili niečo zlé. Nie. Zdravotníctvo je preto v takom stave, lebo 12 rokov tu takí ako boli, nech mu je zem ľahká, Paškovci a Raši a ďalší a Blanár, urobili tu toto z toho. Urobili si zo zdravotníctva, si urobili trhací kalendár a zarobili. Kde je teraz to zdravotníctvo? A naozaj zdravotníctvo nám môže skolabovať. Núdzový stav tomu pomôže a celoplošné testovanie tiež.
Ale prosím vás naozaj, ja vás prosím o pokoru, Slováci, naozaj porozumenie. Ja viem, že je vás veľmi veľa normálnych ľudí, normálnych, ktorí uvažujete. (Rečník si vzdychol.) Ja prosím vás, bude v lete, ja som hlboko presvedčený, že v lete bude dobre. A bude dobre. Budeme sa kúpať, len teraz... (Reakcie z pléna. Zaznenie gongu.)
Toto je to. Ja vám poviem, ešte mám minútu. Chcem vám niečo povedať.
Odkedy som vstúpil do politiky, tak táto partička na mňa vyťahuje, že som pred 20 rokmi bežal holý cez námestie a Mazurek, na chodbe hovorí (rečník zmení hlas, naznačujúc smiech): „Hh, ja som sa zabával na vašich reláciách.“ Zostrihal to videjko, ale tu mi nakladá, aký som, aký som, aký som, holý behám. Ako som behal. No bežal som. Raz som cez námestie bežal. Videli ste ma niekedy bežať teraz cez námestie, pán Mazurek? Teraz, keď som tu? Videli ste, môžte niekedy povedať na mňa niečo, že som ukradol, niečo urobil? Môžte to povedať? Nie. Viete, čo robia? Suja posiela svojich kamarátov do okolia a sondujú o mne, sondujú o mne a vyťahujú veci. Spýtajú sa, že aký som, čo som, riešia, riešia moje rodinné záležitosti, riešia tieto veci. Toto robia, toto robia. Ich práca, ich práca je dehonestovať ľudí. Toto, čo predviedli Andrejovi, tak toto robia. Pošpiniť človeka, aj keď čokoľvek. Lebo keď nemáte na človeka, že niečo ukradol, pošpiniť ho.
Slováci, verím, že bude dobre. A bude dobre! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 17:54 - 17:56 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán kolega, len zopár poznámok som si napísala.
Po prvé, u nás sú veľké fabriky a tieto fabriky testujú bez toho, aby sme im to my prikázali, majú o to záujem. Prosia nás, aby sme im s tým pomohli. Majú záujem o tom, aby im tam chodili ľudia robiť tí, ktorí sú zdraví, a sami si ich testujú na dennej báze. Zajtra máme krízový štáb okresu, budeme o tomto jednať.
Druhá vec, druhé klamstvo. Hovorili ste, že do škôlok, ktoré sme otvárali v pondelok pre pracovníkov kritickej infraštruktúry, bolo treba testy. Nebolo treba testy. Sama som primátorka okresného mesta, viem, o čom hovorím.
Ďalšia vec, ktorou ste klamali, že ako vyzerajú nemocnice. Nemocnice nás prosia o to, aby bol núdzový stav, pretože im pomáhame zvládať túto situáciu. Je to aj o tom, že im pomáhame znižovať náklady, resp. štát im preplatí náklady, na ktoré by sa samy museli podieľať.
Ja chcem len povedať, že ako to hovoríte o tom, že čo, kto môže chodiť do roboty a čo nemôže. Tie veľké fabriky fungujú. Ja sa pýtam, my sme na hraniciach s Českou republikou, máme neďaleko do Rakúska, ten systém je tam podobný, to isté. To znamená, takisto ľudia chcú chodiť do roboty, služby sú tam zatvorené, reštaurácie, pretože zabraňujú šíreniu koronavírusu.
A chcem sa vás opýtať. Ja som zachytila správu o tom, že aj v Japonsku majú problém s tým, že sa tam ten vírus šíri napriek tomu, že sú tam nastavené tieto pravidlá. Takže nie je to len otázka Slovenska. Je to okolitý celosvetový problém, nielen v Európe, ale na celom svete. A tie pravidlá nedokážu vždycky zachytiť ten vírus, ktorý sa šíri bez toho, aby tie pravidlá boli nastavené áno alebo nie.
Takže nájdite nám vy nejaké riešenie iné, ktoré by bolo zmysluplné, a dokázali by sme tento vírus zastaviť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 17:53 - 17:54 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kotleba, vy by ste sa do konca života nemali vyjadrovať k téme COVID-19. Ja naozaj neviem, či ste sa inšpirovali Jožom Pročkom a skúšate teraz nejakú novú verziu, že Marian Kotleba pokúša a skúšate, čo všetko vám ľudia v tejto téme uveria.
Vy ste tu hovorili o novom svetovom poriadku, o znaku šelmy, o špeciálnom kokteili Bromhexin s vodkou ako zázračným liekom. A naozaj človek už nevie, či to vy naozaj beriete vážne, či tomu veríte, alebo si naozaj z tých ľudí strieľate.
Vy ste tu hovorili o home office a v podstate nemožnosti aplikovať tento model na predavačky, čo táto vláda plne chápe, a preto predavačkám nezakazujeme robiť v predajniach. Takže ďakujem za túto poznámku.
A hovorili ste ešte jednu vec, čo treba povedať, že ekonomika verzus infekčnosť. Pravda je taká, že pokiaľ chránime zdravie, chránime aj ekonomiku. Lebo ak by sme tu mali 20-tisíc nakazených denne a boli by nakazení pracovníci firiem, ktoré musíme zatvoriť, tak by sa nič nevyrábalo a práve naša ekonomika je založená na výrobnom sektore. To by ste mohli chápať. Hovoria o tom štúdie, že jednoducho ak tu budete mať COVID bez opatrenia, bude sa šíriť o to rýchlejšie, tak jednoducho tá ekonomika fungovať nebude. Ale to možno tiež viete a skúšate, čo všetko vám vlastne voliči uveria.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 17:52 - 17:53 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Pán Kotleba, ja vám poviem iba jednu vec, resp. dve, načo je nám napríklad dobrý ten núdzový stav.
Nemocnice sú na hranici toho, čo zvládnu, na hranici počtu hospitalizácií, ktoré sú schopné zvládnuť, ak nechceme, aby nám ľudia naozaj umierali doma alebo umierali na chodbách. A na niektorých oddelenia sa naozaj musí rozhodovať personál, či poskytne kyslík, alebo neposkytne kyslík. A takto skúšaným nemocniciam núdzový stav napríklad umožňuje, aby im ministerstvo zdravotníctva nad rámec bežného financovania doplácalo náklady za teda pandémiu a tie, ktoré im v súvislosti s ňou vzniknú, alebo napríklad aby reprofilizovali. To znamená, aby napríklad v Galante zo súkromného subjektu z nemocnice vznikla komplet červená nemocnica, ktorá je teraz momentálne celá určená pre COVID-ových pacientov.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 17:12 - 17:13 hod.

Čepček Martin
Áno, pán poslanec, ďakujem za vystúpenie. Je to tak, ako ste povedal, že schvaľovanie parlamentom, resp. predlžovanie núdzového stavu je len čisto formálna záležitosť. No nabudúce očakávam podrobné odôvodnenie a súpis opatrení, ale tentokrát by som zahlasoval za. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 16:51 - 16:52 hod.

Nemec Richard
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán Mazurek, krásne ste to tu zhodnotili všetko, tak mi povedzte päť vašich návrhov, desať vašich návrhov, čo by ste urobili pre ľudí, lebo videjká si len natáčať, to nestačí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 16:50 - 16:51 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Milan, ak ti tak môžem hovoriť, čo veta, to urážka, osočovanie, ale žiadne riešenia, nápady. Napriek tomu, že máš načítané nejaké štúdie, komunikuješ s doktormi, s odborníkmi, predpokladám preto, lebo sa takisto bojíš COVID-u ako väčšina ľudí na Slovensku, a teda chceš chrániť seba a svoju rodinu. Tak prečo také nenávistné vystúpenie? Milan, načo je toto dobré? Len burcuješ ľudí, aby sa ešte viac spoločenská situácia a atmosféra zhoršila a aby ešte viac ľudí teda umieralo.
Milan, prosím ťa, chcem, aby si reagoval teraz na moju otázku, teda vo svojej potom konečnej faktickej. Akým spôsobom by si ty znížil čísla nakazených a úmrtí na Slovensku? Prosím o tvoju reakciu. Úplne vážne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 16:49 - 16:50 hod.

Ňarjaš Erik Zobrazit prepis
Pán Mazurek, to, čo vy tu splietate, je naozaj hanba. To, ako vy svojím nezodpovedným spôsobom pristupujete k pandémii, je neakceptovateľné a verím, že sa raz budete zodpovedať obyvateľom Slovenskej republiky.
Všetko negujete. Vakcína je blbosť, rúško je blbosť. Burcujete obyvateľov, aby nenosili rúška, lebo obmedzujú slobodu. Zvolávate protesty, kde sa zhromažďujú veľké množstvo ľudí, ktorí sa môžu nakaziť. Tvrdíte, že COVID je len chrípôčka a vakcína je blbosť? Ste vy normálny? Ste si vedomý, že takýmto, takýmito vyjadreniami napomáhate k šíreniu pandémií a brzdíte tak slobodu? Týmto vaši konšpiráciám už neveria ani tí menej inteligentní, lebo každý vidí, čo sa v nemocniciach deje.
COVID je hrozba, ktorú nemožno zľahčovať. Prosím za všetkých občanov, ako aj zdravotníkov, spamätajte sa a prestaňte šíriť nezmysly a konšpirácie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 16:47 - 16:49 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán poslanec Mazurek, no, opäť mi to nedalo, ale musím na vás a trefne, vecne zareagovať. Tak poďme teda postupne.
Vravíte, že my sme nevyužili núdzový stav v náš prospech, ale že sme ho zneužili. Obávam sa, že pokiaľ by sme ten núdzový stav 29. decembra nepredĺžili, tak tie čísla v nemocniciach by boli katastrofálnejšie. A dnes máme naozaj veľmi reálny výsledok napríklad aj z Nitry, kde nám tá nemocnica kolabuje, čiže asi len tak.
Vravíte, že antigénové testy sú nepresné. Áno, volal som s pánom profesorom Krčmérym, ktorého všetci dobre poznáme, a je to fundovaný odborník práve na tropickú medicínu a stane sa, že občas tie antigénové testy sú validné, ale je to mizivé percento.
Tiež vravíte, že, že to celoplošné testovanie nie je úplne v poriadku. No, jediným riešením okrem, samozrejme, vakcíny, ktorú tu, vďakabohu, máme, je to celoplošné testovanie, aby sme naozaj znížili tie čísla a aby tie čísla neboli také, aby nám tu všetkým nemocniciam v rámci celého Slovenska kolabovali.
Potom vravíte, že vás je ľúto, vám je ľúto zdravotníkov a zdravotných sestier. Verte mi, že mnohí zdravotníci, lekári, ktorých poznám aj ja osobne, mi práve vravia a odporúčali, aby sme ten núdzový stav predĺžili v prospech všetkých ľudí na Slovensku, aby sme chránili zdravie, ktoré je pre nás všetkých tak veľmi dôležité a potrebné. Čiže to lekári vravia a zdravotníci. Predlžujme núdzový stav, pokiaľ sa to dá, pokiaľ tá situácia nebude stabilizovaná.
Vy a mnohí z vás radikálne porušujete ten núdzový stav. Nedodržujete pravidlá, nenosíte rúška, robíte manifestácie, pán poslanec Mazurek. Toto je podľa vás v poriadku? Určite nie. Dokonca hovoríte, že naša vláda neurobila absolútne nič. Ľudia, samozrejme, že núdzový stav nechcú, ale to je jediným riešením, ako zabránime alebo eliminujeme riziko.
A vy, pán Mazurek, konečne prestaňte burcovať ľudí a dodržujte pravidlá.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 12.1.2021 15:49 - 15:50 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán kolega, toto bol fakt zbytočné, neučesané a použijem aj slovo vášho kolegu, schizofrenické, že som naozaj nerozumel tomu, čo ste vlastne celou tou rozpravou chceli povedať.
Tak najskôr poviete, že kolabuje ekonomika nie kvôli COVID-u, ale kvôli Matovičovi, potom že nespochybňujete COVID, že tu je a že zabíja, potom zase opäť, že to je nejaká len chrípka. Potom zase testy antigénové a PCR, ktoré, vlastne už všetci vedia, že ako sa používajú. Nič konkrétne o prerokovanom bode, o núdzovom stave ste nepovedali, ale len to, čo sa na vás za tých desať mesiacov nalepilo o pandémii, pardon, nie, podľa vás pandémia na Slovensku nie je.
Ja vás týmto chcem, pán kolega, pekne poprosiť, aby ste sa vrátili naspäť, dobre si to naštudujte a potom sa môžete vrátiť a ospravedlniť, lebo kvôli, kvôli takým, ako ste vy, dnes ľudia umierajú, lebo popierajú COVID a porovnávajú COVID s chrípkou. Pán kolega, vy ste zázrak, bolo to od vás naozaj hlúpe a lacné.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis