Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.1.2021 o 17:16 hod.

Bc.

Romana Tabák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 17:54 - 17:55 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Pán Kotleba, ja sa priznám, vy ste ma zaujali už na začiatku. Mňa naozaj zaujalo, ako oduševnene a s takým entuziazmom a priam bázňou ste vraveli o vznešenej a veľkej občianskej demonštrácii, ktorá údajne výrazne prispela k tomu, že sme v súčasnosti bezpečnou krajinou. Tak ja teraz neviem, že či myslíme na tú istú demonštráciu, na ktorej napríklad zneli rôzne vyberané heslá, prípadne lietali na moslimskú rodinu nejaké predmety od vašich fanúšikov. A teda sa vás chcem spýtať, že či teda bolo Slovensko vtedy bezpečnou krajinou pre všetkých alebo len pre tých, čo sa od tejto vašej krásnej občianskej iniciatívy držali dostatočne ďaleko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 17:16 - 17:23 hod.

Tabák Romana
Pán kolega Laurečník, ja by som sa chcela poďakovať, ako ste to veľmi zhrnul, čo sa vlastne dialo u nás na výbore európskych záležitostí a chcela by som zdôrazniť, čo tam padlo a čo nám vlastne vtedy povedal pán minister Korčok, je, že Slovensko je stále bezpečná krajina, to je veľmi dôležité si uvedomiť aj pre našich slovenských občanov. Takže Slovensko je stále bezpečná krajina. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.1.2021 17:10 - 17:10 hod.

Gyimesi Juraj
Pán predseda, ja si myslím, že tým ochrankárom okrem veľkého poďakovania patrí aj odmena, takže by som vás chcel poprosiť, aby ste sa zasadili za to, že dostanú aj odmenu ku svojej mzde. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 16:51 - 16:53 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Blanár, hovorili ste dlho, bol to taký pokus o kulantný prejav, kde ste v podstate aj dali za pravdu aj nie, niečo, že medzi áno a nie to bolo, ale len pár drobností.
Čo sa týka Cypru. Prosím, ten konflikt, ktorý tu stále spomínate, Cyprus nie je členom členskou krajinou NATO. To napätie, ktoré je medzi Gréckom a Tureckom je všetkým všeobecne známe, ale za celú históriu NATO, za tých vyše 70 rokov ani jedna členská krajina, členská krajina NATO nebola napadnutá inou krajinou a nebol ani konflikt a neuskutočnil sa ani konflikt medzi členskými krajinami NATO. To je holý fakt.
Rusko a demokracia. Opýtajte sa, prosím vás, Navaľného alebo iných oponentov režimu, ktorí zmizli alebo boli zavraždení, čo si oni myslia o ruskej demokracie
Multilateralizmus, áno, veď to je základným parametrom pre našu stabilitu a tak ďalej. Veď to nebudem ďalej rozvíjať, súhlasím.
Spojené štáty a chyby, ale veď ja som to tu povedal, to znamená, že my si uvedomujeme to, že Spojené štáty nie sú bezchybné, ale to neznamená, že si neuvedomuje ich prínos pre nás a vôbec pre medzinárodné spoločenstvo. A čo sa týka tej bezpečnostnej stratégie a bod, ktorý tam vytýkate, veď ale tá bezpečnostná stratégia presahuje jedno volebné obdobie minimálne. A tá posledná trvala 15 či 16 rokov, tak prosím vás pekne aj ten dlhodobý plán má nejaké dlhšie obdobie, takže toto vytýkať je len politikárčenie.
Ja už to asi nestihnem, ale čo sa týka toho vášho návrhu, ako vy máte akože právo vrátiť tento návrh, nemáte právo na pozmeňujúci návrh. Ale tieto návrhy uznesenia NR SR k parlamentnej tlači je možné v rozprave návrhmi doplniť, zmeniť, vrátiť navrhovateľovi na dopracovanie, ako aj uplatniť pripomienky nakoľko NR SR sa buď uznesie, alebo nie na vládou predloženom materiáli ako celku. Čiže návrh uznesenia, o ktorom bude Národná rada hlasovať, je prílohou správy výborov, ktoré sú v úvode, ktoré som v úvode prečítal... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 16:48 - 16:49 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, pardon, pán podpredseda, nemocnice do roku 2026, no že to nezasahuje do nášho volebného obdobia. Prosím vás, čo to je za postoj, by som sa spýtala. Dnes vidíme, v akom stave sa naše zdravotníctvo sa nachádza, dnes to vidíme veľmi dobre. A to je, pán podpredseda, vaša vizitka. Ako je možné, pán podpredseda, že okres Poltár napríklad nemá ani okresnú nemocnicu. Ako je možné, že väčšina nemocníc, väčšinu nemocníc ste odovzdali do rúk Pente, ako je možné, že ste ich predali ako nemocnice, ktoré vyrábali dlh a ako je možné, že tie isté nemocnice zrazu vykazujú zisky? Ako sa to stalo? Toto by ma zaujímalo, pretože na toto odpoveď neviem. Aká bola vaša stratégia? Ja som presvedčená o tom, že odpoveď na túto otázku vie každý z nás, takže ja, naopak, ďakujem za tú stratégiu, ktorá sa načrtá, lebo verím tomu, že zachránime podstatne viac životov, ako je tomu teraz. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 16:25 - 16:27 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Pán poslanec Kotleba, nikde sa tu netvrdí, že by nedošlo v minulosti k nejakému porušeniu nejakých noriem zo strany Spojených štátov. Ten rozdiel je vo vnútorných procesoch a vnímaní týchto činov, ktoré sa dejú. Keď to Rusko urobí, nikto to nespochybní. Nikto to nespochybní, nikto si ani v živote nedovolil spochybniť Brežneva, Stalina alebo kohokoľvek. Keď sa to stane v Spojených štátoch, tak je o tom veľká diskusia. Má to aj dopad na politické dianie, a to vidíme v každých voľbách v Spojených štátoch a je to presne tak, že každá veľmoc má nejaké nazeranie na svet a zasahuje podľa potreby, keď dôjde k nejakému ohrozeniu, či už nejakých záujmov, alebo či už medzinárodného práva z jej pohľadu alebo z pohľadu toho, aby hájila určité hodnoty. O tom sa tu aj bavíme. Samozrejme, že vaše videnie v tomto bude úplne iné.
Pán poslanec Kéry, vy si môžete vykladať Clevelandskú a Pittsburskú dohodu, ako chcete, ako chcete, si ju môžete vykladať. To už toľko historikov bolo a každý historik má iné videnie sveta. Takže o tom sa môžeme baviť, ale boli hlavným predpokladom pre vznik Československa, ktoré dávali hlavne predpoklad tomu, že sme tu ako nezávislá Slovenská republika. Čiže to je holý fakt, s ktorým sa budete musieť vysporiadať. Tak nič iné som netvrdil, čiže a čo sa týka záujmu Spojených štátov v tomto regióne, tak ten záujem je evidentný a ten je jasný. Ja som tu spomenul, to je stabilita tohto regiónu, a to je aj v našom záujme.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 27.1.2021 16:14 - 16:22 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Keďže ma páni od Kotlebu tak veľmi pochválili v tom predošlom vystúpení k Obrannej stratégii, tak si nenechám ujsť ani príležitosť sa vyjadriť aj k Bezpečnostnej stratégii.
Tak, ak dovolíte, musím povedať, že posilňovanie dôvery a pozitívneho vzťahu občanov k štátu, či už je to súkromného sektora alebo aj mimovládnych organizácií, čiže celého spektra spoločnosti je kľúčovým predpokladom celospoločenskej odolnosti. Bohužiaľ, stačí sa mi rozhliadnuť po tejto sále a je mi úplne jasné, že celospoločenskú odolnosť je nesmierne náročné dosiahnuť. Keďže platformu pre budovanie dôvery je zdieľaný záujem na vlastnej suverénnej štátnosti Slovenskej republiky udržanie demokratického ústavnoprávneho poriadku, bezpečnosti a prosperity.
A osobne ma veľmi teší, že máme konečne po 16 rokoch nové strategické dokumenty, ktoré sú pre nás tak dôležité a potrebné. Tieto strategické dokumenty presne popisujú bezpečnostné prostredie také, aké je. Nikto nám nediktuje, čo si máme myslieť a ako máme bezpečnostné prostredie vnímať, pretože sme hrdou a zvrchovanou republikou. Svoju obranyschopnosť si budujeme, samozrejme, pre seba, ale aj v kontexte našich medzinárodných záväzkov v rámci štruktúr EÚ a NATO.
To sa týka modernizácie našich ozbrojených síl a výdavkov na našu obranu 2 %, ktoré máme v pláne vynakladať na našu obranu sú naše peniaze, ktoré vynakladáme na budovanie našich ozbrojených síl a našej obranyschopnosti. Všetká vojenská technika má výsostný slovenský znak a my rozhodneme o ich nasadení. Samozrejme a znova pripomínam aj v prípade potreby kolektívnej obrany, ktorá je našou najlepšou zárukou našej bezpečnosti a obrany.
Samozrejme, dezoláti budú tvrdiť, ako to už poznáme aj tvrdiť budú, že nám tu niekto niečo nadiktoval, že si vytvárame nepriateľov kade-tade a tak ďalej. Jednoducho nevytvárame. Ešte raz. Strategické dokumenty popisujú bezpečnostné prostredie také, aké je, ale tí, ktorí budú tvrdiť opak, sú presne tí, ktorí dokonca tvrdili, že Soros organizuje električky v Bratislave. Bohužiaľ, taká je realita.
Minulé vlády za tri volebné obdobia nedokázala reflektovať na medzinárodné prostredie a zmeny, ktoré v ňom prebiehajú. Nedokázala ich jednoducho pretaviť do strategických dokumentov. Z jednoduchého dôvodu, že žiadne strategické smerovanie nikdy nemala. Vždy si išla len podľa toho, čo sa jej v aktuálnej situácii hodilo alebo aké boli nálady v spoločnosti. Videli sme to, že jeden sa išiel klaňať do Moskvy alebo Tatarstanu a druhý išiel s vypnutou hruďou do Bruselu a vrátil sa so sklopenými ušami, keďže vždy so všetkým súhlasil napriek tomu, ako on hovoril, že ako to on tomu Bruselu ukáže. Samozrejme, na našej domácej politickej scéne to vyzeralo úplne ináč. Búchali sa do hrude, akí sú oni Slováci, čo všetko oni urobia, ako oni tomu Bruselu ukážu.
Čiže máme tu konečne strategické dokumenty a podotýkam to ešte raz, ktoré jasne reflektujú bezpečnostné prostredie a ktoré sú bez zbytočných politických kompromisov, teda také, aké sme videli pri poslednom pokuse o schválení strategických dokumentov, ktoré, samozrejme, aj tak žalostne dopadli ako dopadli.
Keďže k tejto téme určite vystúpia aj takí, ktorí nemajú ani šajnu, čo to vôbec tá Bezpečnostná a Obranná stratégia sú, tak sa, prosím, naučte aspoň jedno. Strategické dokumenty vytvárajú rámec pre ďalšiu legislatívu a iné dokumenty, smernice, ktorými sa konečne bude riadiť tento štát, štátne orgány a bezpečnostné zložky. Áno, nová Bezpečnostná stratégie je jasno proeuroatlantická. Zároveň jasne popisuje nové hrozby pre náš región a konkrétne aj pre Slovenskú republiku. Bezpečnosť a jej európske a globálne výzvy sú mimoriadne aktuálnou témou, ktorá má vďaka svojej dynamickosti pretrvávajúci dopad na našu spoločnosť.
Samotný konflikt na Ukrajine priniesol so sebou značné bezpečnostné riziká pre región strednej a východnej Európy. Vojenské operácie, ktoré podniklo Rusko na Ukrajine, priniesli so sebou nové formy a spôsoby vedenia konfliktu vojenského, ako aj nevojenského charakteru. Napriek tomu, že medzinárodné spoločenstvo označilo postup Ruska na Ukrajine za porušenie medzinárodného práva a EÚ spoločne s ďalšími krajinami uvalilo sankcie na Rusko, toto pokračuje vo svojom asertívnom správaní.
Nová Bezpečnostná stratégia podobne definuje širokú škálu hrozieb pre Slovenskú republiku. Veľa z nich už bolo síce okrajovo spomenutých aj v poslednej Bezpečnostnej stratégii, ale so zmeneným bezpečnostným prostredím sa vyskytli nové, ako aj kombinácia hrozieb a ich použitie, ktoré predstavujú nové výzvy pre bezpečnosť a stabilitu Slovenskej republiky.
Preto som rád, že sa detailnejšie venuje dezinformáciám a hybridných hrozbám, ktoré sú v dokumente lepšie uchopené a aj s odstupom času im už aj dnes lepšie rozumieme. V prípade strategického partnerstva s USA očakávam, samozrejme, najviac pripomienok a rôznych bludov. Nuž na tie sme si už v parlamente zvykli. Ja len k tomu dodám, že doteraz som nezaznamenal žiadne nepriateľské správanie v celej našej demokratickej histórii Slovenska zo strany USA voči nám. Keď už teda ten historický kontext, tak mi tak na um prichádzajú také dva zlomové momenty v histórii Slovenska. Tými sú, páni kolegovia, napríklad, keď si spomenieme na Clevelandskú a Pittsburskú dohodu, ktorá v podstate predznamenala vznik Československa a podpora amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Čiže to je jeden neodškriepiteľný fakt. A druhá, porazenie Sovietskeho zväzu v studenej vojne, čo malo za následok odsun sovietskych vojsk z Československa po viac ako 20 rokoch okupácie.
Ja ale dodnes na Slovensku žiadne vojenské základne nevidím zo strany USA ani sa sem nehrnú a tobôž nás nemajú v pláne okupovať, ako to hovoria rôzni experti s vysokou školou života. Vzťahy s Ruskom vnímame ako pragmatické. My sme to tu už aj preberali, vy si to interpretujete rôznym spôsobom, ale my v podstate posudzujeme nie to, čo sa hovorí, ale koná, aké skutky sú, aké skutky koná Rusko. Lebo Rusko je jednoducho štát, ktorý porušuje medzinárodné právo, ktoré ohrozuje naše národnoštátne záujmy.
Čína je partner na spoluprácu napríklad pri riešení klimatických zmien. Je to ale pre Európu, a teda aj pre nás ekonomický konkurent a systémový rival. Samozrejme, že budú výhrady, že si môžeme pokaziť vzťahy s Čínou. Ja sa pýtam ale ako. Sú krajiny, ktoré Čínu vnímajú ako bezprostrednú hrozbu, čo im ale nebráni s ňou mať živé ekonomické vzťahy. Ináč, kde sú tie čínske investície a pracovné miesta, ktoré sa budú akože u nás tým ohrozené. Pravidlom v prípade kríza hrozieb je, že protivník vždy využije slabosti oponenta proti nemu. Preto čím viac sa budeme medzi sebou hašteriť, budú pretrvávať problémy, ktoré sa neriešia z dôvodu nezhody alebo už zámerne politický boj. O to viac budeme zraniteľnejší a slabší. Lavírovanie medzi hodnotami a orientáciou tejto krajiny a z toho plynúca pomalá schopnosť rozhodovania z nás robia ľahší a zraniteľnejší terč.
Ak sa nepodarí dosiahnuť zhodu na hrozbách pre Slovenskú republiku, pre parciálne záujmy jednotlivých hráčov politickej scény, o to viac budeme vystavení hrozbám a destabilizácii našej spoločnosti. Našu zahraničnú a bezpečnostnú politiku vnímame aj cez prizmu ochrany hodnôt, na ktorých je naša spoločnosť založená. Čiže demokracie právneho štátu a tiež ľudských práv. Tieto sú vo svete pod tlakom vrátane zo strany veľkých štátov. Pre našu bezpečnosť je dôležité, aby sa tieto hodnoty vo svete neoslabovali a podľa toho si vyberáme najbližších partnerov a spojencov, s ktorými tieto hodnoty vo svete obhajujeme.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 27.1.2021 16:12 - 16:13 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážený pán predsedajúci, dovoľte mi, aby som ako spravodajca gestorského výboru predniesol správu výborov Národnej rady Slovenskej republiky o výsledku rokovania návrhu Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky.
Návrh Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky pridelil predseda Národnej rady Slovenskej republiky svojím rozhodnutím č. 372 z 8. januára 2021 na prerokovanie týmto výborom: Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti, Zahraničnému výboru Národnej rady a Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť. Zároveň určil gestorský Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, aby podal správu o výsledku prerokovania materiálu vo výboroch a predložil návrh na uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky.
Výsledky prerokovania vo výboroch. Všetky výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol uvedený materiál pridelený rozhodnutím predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, prerokovali návrh Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky v stanovenej lehote a odporučili Národnej rade Slovenskej republiky po
a) schváliť návrh Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky,
b) Bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky schválenú uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. pardon, po b) zrušiť Bezpečnostnú stratégiu Slovenskej republiky schválenú uznesením Národnej rady Slovenskej republiky č. 1853 z 27. septembra 2005.
Stanovisko gestorského výboru. Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť ako gestorský výbor odporúča Národnej rade Slovenskej republiky prijať návrh na uznesenie, ktoré je súčasťou tejto správy.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som a otvorte, prosím, rozpravu.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 15:50 - 15:52 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Suja, podpredseda ĽSNS, vy tu vytvárate taký dojem, ako keby sme na Rusko útočili a zajtra Jaro Naď s Igorom Matovičom aj Ivanom Korčokom vyhlásia Rusku vojnu a pošlú všetkých 15-tisíc slovenských vojakov bojovať niekde na Sibír.
Pravda je trošku iná, dovoľte mi povedať, ja som v podstate kultúrny rusofil totižto. Ja mám rád ruskú históriu, ja mám rád ruskú kultúru, ruskú hudbu, Rusko je fascinujúca krajina, ja som čítal Dostojevského, Tolstoja, Puškina v origináli. Neviem, koľko týchto rusofilov takúto afinitu k Rusku má. Ja nehovorím, že my máme neznášať Rusko. Práve naopak. A to isté hovorí aj táto stratégia.
Nám záleží na tom, malej krajine ako Slovensko, ktorá dováža ropu a plyn z Ruska. Je v podstate závislá na týchto dovozoch, nám záleží na dobrých vzťahoch. A na to, aby ste tancovali tango, potrebujete obidvoch aj keď jeden ten partner, ten, bohužiaľ, ten silnejší proti vám vedie otvorenú hybridnú vojnu, o čom nehovoria len predstavitelia západných krajín, ale dokonca aj naša SIS a ďalšie bezpečnostné zložky, tak sa tomu jednoducho musíme postaviť.
Takže hovorím, nikto tu neni za to, aby sme na Rusko útočili alebo aby sme proti nemu, nedajbože, viedli nejakú vojnu, ale chceme korektné, partnerské vzťahy. No, bohužiaľ, ak ten druhý partner tieto vzťahy nedodržuje, tak sa tomu musíme k tomu nejako postaviť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 15:30 - 15:31 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Kotleba, vy ste vo svojom prejave spomínal, že Slovensko je súčasťou a naša armáda nejakého agresívneho paktu, ale keď sa pozriete na pôsobenie našich vojakov v zahraničných misiách a operáciách, tak zistíte úplne pravý opak. Naši vojaci pôsobili v zahraničných misiách v Afrike, v Eritrei, pôsobili na Golanských výšinách, pôsobili v Afganistane a v ďalších misiách. A aká ich tam bola úloha? Keď sa na to pozriete, bolo to práve pomáhať obyvateľstvu, odmínovanie. Vďaka našim vojakom sme zachránili mnoho ľudských životov, neprišli o nohy malé deti , takisto v nárazníkových zónach ako na Cypre, kde je turecká zóna s gréckou. Naši vojaci zabezpečujú mier. Takže nemôžte prezentovať verejnosti a nášmu obyvateľstvu, že naša armáda je súčasťou nejakého agresívneho paktu. Ďakujem pekne.
Skryt prepis