Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

27.1.2021 o 17:16 hod.

Bc.

Romana Tabák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 18:29 - 18:31 hod.

Remiášová Anna Zobrazit prepis
Počúvam vás a rozmýšľam nad tým, prečo sa tak bojíte cudzích ľudí. Nikto nám nechce ublížiť. Každý naopak chce nám pomôcť. Práve naopak ja vidím, že nepriateľom sme si my sami. Namiesto toho, aby sme navzájom tiahli za jeden povraz, teraz, keď už je nastúpená cesta k lepšiemu, tak využívate situáciu a robíte rozbroje medzi ľuďmi a vzniká tu veľká nenávisť. Preto ja mám výhrady voči tomu, aby ktokoľvek kto nám chce pomôcť, tak som za to, aby nám pomohol. Takisto nie sme hrozba pre nikoho iného.
Pokým budú na Slovensku vybuchovať autá, pokým budú vraždení ľudia a všetko toto budú robiť slovenskí politici, tak nemusíte čakať nejakú hrozbu zo západu alebo z východu.
Ja som za to, aby sme žili v takom štáte, ktorý, na ktorý budeme pyšní a kde ľudia budú žiť konečne v mieri a v pokoji. Takže snažte sa o to, aby ľudia zažili túto krásnu republiku v šťastí a v pokoji. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 18:11 - 18:13 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Ďakujem ti, pán kolega Tomáš Valášek, za tvoj príspevok v rozprave. Ako dcéra otca Štefana Kányaiho, ktorý bol nevinne odsúdený a strávil takmer desať rokov zo svojej mladosti v táboroch smrti, v ruských gulagoch na Sibíri, na Urale, v Karagande, v Žezkazgane, žijúc s jeho spomienkami, ktoré sú zachytené v jeho knihe Poviem to teda vám všetkým, ktorú odporúčam kolegom na prečítanie, si ešte viac uvedomujem zmysel slov "sloboda" a "bezpečnosť". Dnes máme pamätný deň holokaustu, tragédie 20. storočia nemôžeme bagatelizovať, sú naším mementom a musíme sa z nich poučiť. Vítam, že obranná stratégia vznikla spoločne s bezpečnostnou stratégiou.
Návrhy novej bezpečnostnej a obrannej stratégie Slovenskej republiky sú spracované kvalitne. Svedčí o tom, že je dobrá spolupráca dvoch kľúčových ministerstiev, ktoré tieto dve stratégie vypracovali. Potrebujeme hlavný strategický rámec v oblasti bezpečnosti a obrany krajiny. Je dôležité, aby sme mali jasné úlohy, zachovali zvrchovanosť, územnú celistvosť a nedotknuteľnosť hraníc Slovenskej republiky.
Vítam, že nová bezpečnostná stratégia reaguje na tradičné, ale i nové bezpečnostné hrozby. Ide napríklad o zásahy do kybernetickej bezpečnosti štátu či dezinformácie. Ľudia potrebujú mať pocit, že sú chránení na uliciach, doma, ale aj na internete. V digitálnom svete nesmie chýbať voľný tok tovarov a služieb, ale aj informácií. Dezinformácie, falošné správy a propaganda ohrozujú našu kolektívnu bezpečnosť, pretože podkopávajú dôveru, ktorú občania majú vo svoje inštitúcie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 18:04 - 18:04 hod.

Pročko Jozef
Ja by som chcel, pán minister, ospravedlniť pána Kotlebu, pretože naozaj v súčasnej situácii, v ktorej sa nachádza psychickej, keď sa mu rozpadla celá strana, ja si myslím, že on ani nevie, čo rozpráva. Takže ja by som ho chcel ospravedlniť za to, že čo tu predvádzal. Nehnevajte sa.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 17:57 - 17:58 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Členstvo v Európskej únii a v NATO vyjadruje civilizačné, hodnotové a geopolitické ukotvenie Slovenska. To neznamená našu nadradenosť, to je naša výhoda. Popri historickej skúsenosti našej krajiny existuje aj geografická skúsenosť. Staršia generácia po väčšinu života narážala iba kúsok od domova na ostnaté drôty, ktoré si dnešná mládež nedokáže ani predstaviť. Mnohí od útleho detstva cestujú po otvorenom svete, mnohí tam úspešne študujú, čo ľuďom s komunistickou skúsenosťou pripadá neuveriteľné. Členstvo Slovenska v EÚ a NATO je istota pre bezpečnosť našej krajiny a ja na rozdiel od vás, pán kolega Kotleba, vítam, že tento fakt je hlavným pilierom našej bezpečnostnej obrannej stratégie.
Vašim vystúpením ste ma pán kolega opäť presvedčili, že vás nemôžem nikdy svojím hlasom podporiť za predsedu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady Slovenskej republiky na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 17:55 - 17:55 hod.

Tabák Romana Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán Kotleba, pre vašu informáciu, samotný výbor pre európske záležitosti po prvý raz v tomto volebnom období, použil tzv. žltú kartu proti návrhu Európskej komisie. Týkala sa práve nariadenia o migrácii a azyle. Znamená to, že vyzývame Európsku komisiu na zmenu predloženého návrhu. Máme sami problém s konkrétnymi ustanoveniami Európskej komisie a nesúhlasíme s povinnými kvótami. Ale keďže nie ste členom tohto výboru, tak asi o tom neviete.
Čo sa týka týchto žltých kárt, viaceré parlamenty členských krajín pripravujú vlastné námietky voči návrhu Európskej komisie. Podľa toho koľko sa ich zozbiera, musí komisia vysvetliť dôvod na odmietnutie zmien, návrh prepracovať alebo ho budú musieť stiahnuť. Ja som zvedavá, ako to dopadne.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 17:54 - 17:55 hod.

Drdul Dominik Zobrazit prepis
Pán Kotleba, ja sa priznám, vy ste ma zaujali už na začiatku. Mňa naozaj zaujalo, ako oduševnene a s takým entuziazmom a priam bázňou ste vraveli o vznešenej a veľkej občianskej demonštrácii, ktorá údajne výrazne prispela k tomu, že sme v súčasnosti bezpečnou krajinou. Tak ja teraz neviem, že či myslíme na tú istú demonštráciu, na ktorej napríklad zneli rôzne vyberané heslá, prípadne lietali na moslimskú rodinu nejaké predmety od vašich fanúšikov. A teda sa vás chcem spýtať, že či teda bolo Slovensko vtedy bezpečnou krajinou pre všetkých alebo len pre tých, čo sa od tejto vašej krásnej občianskej iniciatívy držali dostatočne ďaleko.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 17:16 - 17:23 hod.

Tabák Romana
Pán kolega Laurečník, ja by som sa chcela poďakovať, ako ste to veľmi zhrnul, čo sa vlastne dialo u nás na výbore európskych záležitostí a chcela by som zdôrazniť, čo tam padlo a čo nám vlastne vtedy povedal pán minister Korčok, je, že Slovensko je stále bezpečná krajina, to je veľmi dôležité si uvedomiť aj pre našich slovenských občanov. Takže Slovensko je stále bezpečná krajina. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 27.1.2021 17:10 - 17:10 hod.

Gyimesi Juraj
Pán predseda, ja si myslím, že tým ochrankárom okrem veľkého poďakovania patrí aj odmena, takže by som vás chcel poprosiť, aby ste sa zasadili za to, že dostanú aj odmenu ku svojej mzde. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 16:51 - 16:53 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Blanár, hovorili ste dlho, bol to taký pokus o kulantný prejav, kde ste v podstate aj dali za pravdu aj nie, niečo, že medzi áno a nie to bolo, ale len pár drobností.
Čo sa týka Cypru. Prosím, ten konflikt, ktorý tu stále spomínate, Cyprus nie je členom členskou krajinou NATO. To napätie, ktoré je medzi Gréckom a Tureckom je všetkým všeobecne známe, ale za celú históriu NATO, za tých vyše 70 rokov ani jedna členská krajina, členská krajina NATO nebola napadnutá inou krajinou a nebol ani konflikt a neuskutočnil sa ani konflikt medzi členskými krajinami NATO. To je holý fakt.
Rusko a demokracia. Opýtajte sa, prosím vás, Navaľného alebo iných oponentov režimu, ktorí zmizli alebo boli zavraždení, čo si oni myslia o ruskej demokracie
Multilateralizmus, áno, veď to je základným parametrom pre našu stabilitu a tak ďalej. Veď to nebudem ďalej rozvíjať, súhlasím.
Spojené štáty a chyby, ale veď ja som to tu povedal, to znamená, že my si uvedomujeme to, že Spojené štáty nie sú bezchybné, ale to neznamená, že si neuvedomuje ich prínos pre nás a vôbec pre medzinárodné spoločenstvo. A čo sa týka tej bezpečnostnej stratégie a bod, ktorý tam vytýkate, veď ale tá bezpečnostná stratégia presahuje jedno volebné obdobie minimálne. A tá posledná trvala 15 či 16 rokov, tak prosím vás pekne aj ten dlhodobý plán má nejaké dlhšie obdobie, takže toto vytýkať je len politikárčenie.
Ja už to asi nestihnem, ale čo sa týka toho vášho návrhu, ako vy máte akože právo vrátiť tento návrh, nemáte právo na pozmeňujúci návrh. Ale tieto návrhy uznesenia NR SR k parlamentnej tlači je možné v rozprave návrhmi doplniť, zmeniť, vrátiť navrhovateľovi na dopracovanie, ako aj uplatniť pripomienky nakoľko NR SR sa buď uznesie, alebo nie na vládou predloženom materiáli ako celku. Čiže návrh uznesenia, o ktorom bude Národná rada hlasovať, je prílohou správy výborov, ktoré sú v úvode, ktoré som v úvode prečítal... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 27.1.2021 16:48 - 16:49 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán poslanec, pardon, pán podpredseda, nemocnice do roku 2026, no že to nezasahuje do nášho volebného obdobia. Prosím vás, čo to je za postoj, by som sa spýtala. Dnes vidíme, v akom stave sa naše zdravotníctvo sa nachádza, dnes to vidíme veľmi dobre. A to je, pán podpredseda, vaša vizitka. Ako je možné, pán podpredseda, že okres Poltár napríklad nemá ani okresnú nemocnicu. Ako je možné, že väčšina nemocníc, väčšinu nemocníc ste odovzdali do rúk Pente, ako je možné, že ste ich predali ako nemocnice, ktoré vyrábali dlh a ako je možné, že tie isté nemocnice zrazu vykazujú zisky? Ako sa to stalo? Toto by ma zaujímalo, pretože na toto odpoveď neviem. Aká bola vaša stratégia? Ja som presvedčená o tom, že odpoveď na túto otázku vie každý z nás, takže ja, naopak, ďakujem za tú stratégiu, ktorá sa načrtá, lebo verím tomu, že zachránime podstatne viac životov, ako je tomu teraz. Ďakujem.
Skryt prepis