Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

4.2.2021 o 18:05 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 19:09 - 19:11 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ja by som chcel povedať, že pán Pellegrini teraz odchádza, škoda, mal tu byť ako, veď on to predkladá, ale celý čas, keď si, Tomáš, rozprával, tak vôbec ťa nepočúval, arogantne teraz ide telefonovať, asi nejaké kšefty alebo čo ešte má.
Ale chcem povedať, že keby sa, vieš, Tomáš, keby sa SMER stal víťazom volieb, tak ja si nemyslím, že by Peťo Pellegrini odišiel od Fica, ale s nasadeným obojkom by stále slúžil Ficovi a stále by k tomu robil. Ja si nemyslím, že by sa Peťo Pellegrini rozhodol zobrať si svoje biznis krídlo a odišli by od Roberta Fica. Ja si, práve naopak, myslím, že by Peťo Pellegrini slúžil a robil to, čo doteraz, poslúchal Roberta Fica.
Jedna vec ma zaujala, musím pochváliť naozaj pána Krajčíra, to bolo perfektné, naozaj toto je to, kvôli čomu oni nechcú odísť. Oni, oni, oni, teda chcú sa vrátiť, oni chcú zase ďalej kšeftovať, robiť kšeftíky. Všade sa robili kšefty a všade sa tie kšefty stále ešte robia. Žiaľbohu, treba to povedať, pretože také podhubie si tu SMER vytvoril, pretože premiér a vláda už nekradne, ale stále sa kšeftuje, všade tam, kde si dosadil SMER svojich, svoju chobotnicu. A tá chobotnica má riadne chápadlá. To vám môžem povedať. Absolútne veľké. No a sú tu chlapci, teraz, dneska sa urazili, povedal som, že ĽSNS, tak sa ospravedlňujem Sujovi, už neni ĽSNS, ale sú tu chlapci, ktorí ani raz, ani jeden jediný kšeft smerácky, ani na jeden jediný kšeft nepoukázali. Chlapci z ĽSNS šúchali nožičkami a oni čakajú, kto ich zoberie do tej vlády. No ale Peťo Pellegrini povedal, že ich nezoberie. Tak s kým pôjdu?
Ľuboš, perfektne si to povedal, sú to kšeftári, ktorí sa chcú vrátiť a teraz, keď vláda a polícia robí svoje veci, tak sú všetci zrazu psychicky chorí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 19:09 - 19:09 hod.

Nemec Richard
Ďakujem, pán predsedajúci.
Tomáš, zhodnotil si to pekne. Ja by som sa ich ešte opýtal, nech idú s kartami von, nech povedia, s kým majú tie dohody, s kým by vládli.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 4.2.2021 19:03 - 19:09 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Vážený pán predsedajúci, vážení kolegovia, máme pred sebou predloženú zmenu ústavného zákona. V prvom rade by som chcel povedať, že voľby sa uskutočnili minulý rok a stáli nás skoro 15 miliónov. Tieto, ak by sa uskutočnili ďalšie, stáli by ďalších 15 miliónov z daní našich občanov. A teraz som si pripravil pár otázok na to, či naozaj do tých volieb potrebujeme ísť.
Moja prvá taká zásadná otázka je, že s kým vlastne strana HLAS chce a má záujem vládnuť? Ak si pozrieme súčasné preferencie a prieskumy, tak môžme z toho usúdiť, že jediný ich potencionálny koaličný partner je strana SMER – SD. S touto stranou nikdy nezostavia potrebnú väčšinu.
Ďalšie politické strany v súčasnej koalícii podľa mňa nemajú žiaden záujem participovať a spolupracovať so stranou HLAS, pretože už z minulosti vedia, že kto bude spolupracovať so SMER-om alebo SMER-om č. 2, upadne, tak ako upadla strana SIEŤ a upadla strana MOST – HÍD. Jednoducho táto spolupráca sa nevypláca. Teda ja nevidím logický dôvod, aká koalícia môže vládnuť. Teraz čo? Budú voľby, nespraví sa žiadna väčšina a kto bude pri moci? Budú ďalšie voľby? Ďalšie, ďalšie? Jednoducho súčasné politické prieskumy ukazujú to, že iná možnosť nie je.
Ak som si pozrel, ak som si pozrel prieskum politickej strany, teda nie politickej strany, ale agentúry VOX politico, tak tá píše, že 38 % ľudí by sa zúčastnilo týchto predčasných volieb. Niekto sa smeje z tejto agentúry, ale môžme vedieť, že pri posledných voľbách presne celkom odhadla výsledky, ako to reálne tieto voľby skončili.
Ďalej, keď budem pokračovať, ako chce HLAS vládnuť, keď už teraz je tento klub rozbitý? Pána Žigu vyšetrujú, zároveň potom sa druhý člen tejto strany pýta poslancov koaličných, že kedy už zavrete toho nášho kolegu, pretože už máme problémy. Tak to je výborná spolupráca v tomto klube!
Budem ďalej pokračovať. Ak si to položíme na misku váh, povedzme si, samozrejme, aj táto vláda urobila množstvo chýb. Sú to hlavne komunikačné chyby, s tým sa všetci zhodneme. Ale ako som to spomínal aj včera, ak si dáme na misku váh komunikačné chyby súčasnej vlády a korupčné, ktoré boli za bývalej vlády pod vedením Roberta Fica, tak čo vyhrá? Ľudia si vyberú tie komunikačné chyby alebo tie korupčné? Je to veľmi zásadná otázka.
Ďalej, protesty sa spomínali. Podľa mňa protesty sa dejú v celej Európe. V celej Európe. Mám kolegov v Anglicku, ktoré vlastne odišlo z Európskej únie, v Rakúsku, v každej krajine sú každý deň protesty. Každý deň. Tak nielen na Slovensku. Jednoducho žijeme konzumný spôsob života a obmedzovanie ľudí trápi. Či by ste boli pri vláde vy, taktiež by boli tie protesty, pretože by ste nejaké obmedzenia museli prijať, jednoducho museli, iná možnosť by nebola. Ak by ste nechali ľudí doma, automaticky by išli protestovať. To, že jak sa dostanete k moci vy, tak to neznamená to, že obmedzenia skončia. Povedzte si pravdu.
Takže to je ten dôvod, prečo ja nemôžem hlasovať za, pretože to je iba populistický marketing, ktorý nič nezmení. Nemáte s kým vládnuť podľa prieskumu. Jednoducho takáto šanca nie je. Protesty sú v celej Európe.
Včera sa častokrát spomínalo, že sme znova najhorší v boji proti pandémii. V Čechách, ktoré je dvojnásobne väčšie ako Slovensko, zomrelo 15-tisíc ľudí. Je to o 10-tisíc viac. Tak kto povie, sme najhorší, by si mal zopakovať asi základnú školu, pretože počty nebola určite jeho silná stránka.
Samozrejme, všetci asi vieme, že nebudeme sa na to hrať, že daný zákon určite neprejde cez plénum. Rátam, že začnete zbierať podpisy na to referendum a, samozrejme, ak zozbierate podpisy, to referendum bude a ľudia sa vyjadria v tomto referende, že by táto vláda mala padnúť a by nemala pokračovať. Ja, samozrejme, zahlasujem za, pretože ja si ctím všetkých ľudí a ako sa ľudia rozhodnú. Ale momentálne nevidím dôvod na to, aby som podporil nezmyselný návrh na skrátenie, na skrátenie tohto obdobia. Pretože pripomienky, ktoré som k tomu mal, som už povedal.
Tak možno v krátkosti toľko, mal som toho viac, ale nebudem zbytočne zdržiavať a už som aj tak rozprával asi pridlho. Tak v krátkosti. Verím, že daný návrh neprejde, asi aj kolegovia zo strany HLAS si uvedomia, že iná možnosť nie je a nebudeme takto zbytočne plytvať peniazmi daňových poplatníkov, pretože oni by to nerobili inak, ako to robíme my.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 18:59 - 19:00 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem za vašu rozpravu, pán Krajčír, lebo konečne to tu niekto pomenoval naplno, si myslím. Núdzový stav či prihriatie si polievky v rámci pandémie nebolo jediné zneužitie situácie, samozrejme, ktoré či už pán Pellegrini, alebo aj pán Raši spolu na svojich tlačovkách spravili. A chcem teraz vyzdvihnúť tú športovú časť, samozrejme, lebo aj športovú obec zneužívali, športovcov takisto pre svoje politické body. Samozrejme, tvrdili také veci, že fond na podporu športu, napríklad že prepadnú peniaze, 20 miliónov a podobné nezmysly, lebo fond, samozrejme, nemal termín na to, aby musel použiť finančné prostriedky, tak ako tvrdili oni. Ale chcel som naozaj vyzdvihnúť túto, túto rozpravu, lebo naozaj to trebalo pomenovať už naplno.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 18:12 - 18:13 hod.

Nemec Richard
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 18:10 - 18:12 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredsedajúci. Ďakujem pekne aj teda pánu ministrovi, aj o tom, keď spomínal o spolupráci ministerstva financií, vlády, a teda aj samospráv.
Ja sa musím postaviť na tú druhú stranu, pretože ako dobre viete, tak ja som bola určite jedna z tých, ktorá po novembrovom testovaní si pýtala aj to druhé testovanie. Ja som za to, že aj táto pomoc, ktorá je v podobe úľavy DPH, nám vyjde, samosprávam, v ústrety. A verím tomu, pretože budem oponovať proti tomu, ako sme predtým hovorili o tom testovaní, že to testovanie skutočne potrebujeme. Dneska sme mali u nás takisto stretnutie samosprávy, bavili sme sa o testovaní žiakov, rodičov, učiteľov a vnímam aj teda reakcie rodičov a na facebooku. My budeme testovať okolo 1 500 detí, rodičov a učiteľov. A z toho možno, keď máme nejakých desať negatívnych reakcií, to beriem, že to musí byť. Ale ten zvyšok toho prijíma vlastne to, že zabezpečíme bezpečné prostredie a budeme vlastne otvárať tie školy. Uvidíme teda, aký to bude efekt. Ale v každom prípade aj toto vnímam ako krok v ústrety samosprávam a pomoc občanom. Chránime ich životy a zdravie.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 18:05 - 18:06 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán minister, chcela by som oceniť tvoj prístup k riešeniu pandémie COVID-19. Som tiež starostka obce a teším sa, že respirátory FFP2 budeme môcť zabezpečiť pre našich najviac ohrozených občanov za nižšie ceny. Samozrejme, občania si ich kúpia. Nedávno sme boli svedkami nákupnej horúčky v Lidli a ja verím, že znížením DPH bude cena prijateľná pre všetkých občanov. Sme na jednej lodi, štát aj samosprávy a, samozrejme, aj tí, ktorí zabezpečujú tieto ochranné prostriedky. Ja verím, že všetci máme rovnaký cit aj zodpovednosť a sa nám podarí tú pandémiu COVID-19 už konečne poraziť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 17:39 - 17:40 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredsedajúci. Ďakujem aj ja ministerstvu financií za tento návrh zákona. Na finančnom výbore sme o ňom diskutovali a jednohlasne sme odporučili tento zákon prijať. Vnímam to ako ústretový krok k všetkým tým, ktorí budú nakupovať tieto respirátory.
Týka sa to, samozrejme, aj samospráv. Predpokladám, že teda my budeme do toho vstupovať a najmä pre tie skupiny obyvateľstva, ktoré to najviac budú potrebovať, ich vybavíme tým.
A teda apelujem takisto na tých, ktorí budú predávať to, a teda aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu, aby sledovala tieto ceny. Hovorili sme o tom, že tá cena týchto respirátorov je od jedného eura do troch - päť euro, ale teda počula som už aj nižšie ceny, takže vnímam to ako veľmi pozitívne. A hodnotili sme, že ten dvojmesačný výpadok DPH nebude taký zdrvujúci, ako budú tie finančné dopady, teda resp. tie dopady, keď zachránime ľudské životy a budeme ochraňovať zdravie obyvateľov za veľmi dôležitý.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 17:38 - 17:39 hod.

Drdul Dominik
Pán podpredseda, ja tiež chcem vyjadriť podporu tomuto tvojmu vystúpeniu a ja sa chcem tiež zasadiť o to a poprosiť veľmi pekne našich predajcov týchto pomôcok, aby naozaj zohľadnili tento zámer, ktorý tento návrh zákona sleduje, aby vonkoncom ukázali svoju spolupatričnosť v tejto mimoriadne ťažkej dobe, aby ľudia uvideli túto našu snahu v konečných cenách respirátorov, ktoré sa ku nim dostanú znížené o 20-percentnú sadzbu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 4.2.2021 17:37 - 17:38 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Pán podpredseda, ja ďakujem za ten príspevok. Ja pevne verím, že vás naozaj vypočujú a že tá situácia naozaj nebude taká, ako hovoril pán kolega Suja, že skutočne... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pani poslankyňa, musíte reagovať na predrečníka.

Kozelová, Monika, poslankyňa NR SR
...hej, ja reagujem, len s upozornením. Vy ma máte rád, pán podpredseda, neustále... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Mám vás rád, lebo nereagujete nikdy na predrečníka, ale na niekoho iného.

Kozelová, Monika, poslankyňa NR SR
Nie, vy ma totiž nepočúvate.
Takže ja pevne verím, že vás naozaj vypočujú a že skutočne nebude na tom koncovom užívateľovi visieť to, čo sa snaží pán minister svojím zákonom dosiahnuť, aby sa znížila dépeháčka. Ja chápem aj rozumiem tomu, že je to dôležité a hlavne pre tie staršie ročníky, ale možno by bolo fajn pozrieť sa na to, v akom stave je naša ekonomika a či na to máme.
Takže ďakujem. Ale súhlasím úplne.
Skryt prepis