Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2021 o 15:43 hod.

Mgr. PhDr.

Ján Herák

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:28 - 16:43 hod.

Drdul Dominik
Pán kolega, ja neviem o tom, že by mal pán Kubina ako poradca pani prezidentky, ktorý má pracovnoprávny vzťah s Prezidentským palácom, prerušený výkon advokácie. Máte iné informácie ako ja?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:13 - 16:28 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, pozrite sa do vlastných radov, čo tu stvárala roky vláda SMER-u, ktorej ste dlhoročný poslanec. Zalovte si v myšlienkach a vráťte sa späť, čo sa tu dialo za tie roky. Všade ste mali svojich ľudí, ktorých ste na pozície dosadili z večera do rána. Bez akéhokoľvek vypočúvania a verejného pranírovania. Keď máte čisté svedomie, nemáte sa absolútne čoho báť a môže vám byť úplne jedno, kto špeciálnym prokurátorom bude.
Som rád, že štyria kandidáti sú tak kvalitní, že každý z nich bude omnoho lepší špeciálny prokurátor ako ten, ako tí doterajší. Buďte si istý, že nikoho z nich, nikto z nich v prípade zvolenia nebude zatvárať ľudí hlava-nehlava, ako sa obávate. Som presvedčený, že konečne budeme mať na Slovensku špeciálneho prokurátora, ktorý nebude slúžiť svojim ľuďom, ale bude slúžiť spravodlivosti a právu.
Som si istý, že sa budete mať sám možnosť o tom kedykoľvek presvedčiť a nikto nebude odsúdený na objednávku a bez toho, aby bol vážny dôvod na trestné stíhanie. Pri vašej rozprave som si spomenul na vášho kolegu a dobrého, vtedy veľkého priateľa Antona Martvoňa z Oravy, ktorý odišiel z vlády SMER-u, zo strany SMER, lebo sa už nemohol pozerať na to farizejstvo, ktoré sa, ktoré v strane videl. Urobil dobre.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:13 - 16:28 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pred rokom ´89, pán Blaha, boli politické procesy a spravodliví a čestní ľudia sa museli báť, že sa dostanú do väzenia, že im siahnu na slobodu, že pôjdu do nejakých uránových baní. A potom, potom sa stalo, potom prišiel prevrat a povedzme Mečiar a koniec koncov aj Fico, a tým už nebolo toto treba. Tým stačilo jediné, aby niektorí ľudia si len zakryli oči a nevideli, čo zločinci v ich blízkosti robia. Viď napríklad zametač Kováčik. No a chcem len dodať, že myslím si, že takéto veci sa už nestanú, nevrátia a bez ohľadu na to, kto vyhrá túto voľbu na špeciálneho prokurátora, tak ak ste konali čestne a spravodlivo, nemáte sa čoho báť, buďte v pohode.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:58 - 16:13 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, vy ste vo svojom príhovore spochybňovali vzdelanie kandidáta Lipšica. Asi trpíte nejakou takou stratou pamäti, pretože ste asi zabudli na to, ako ste, ako už tuná spomínal kolega Šudík, keď kandidoval na post ústavného sudcu váš predseda pán Fico, tak ste zabudli na to, že ako ste, ako predkladal, že má pätnásťročnú prax, a kolega Dostál prišiel na to, že má len trinásťapolročnú asi prax alebo nejak tak. A to vám nevadilo vtedy a pretláčali ste ho za každú cenu, aby sa tam dostal. A vôbec vám nevadilo, že ste vtedy porušovali zákon.
Keď ste hovorili to slovo "na hulváta", tak toto bolo doslova na hulváta. A tiež ste vo svojom príhovore povedali, že takýto človek na čelo prokuratúry nepatrí. A akých ľudí ste vlastne vy mali na čele prokuratúry, na čele polície, medzi sudcami za vašej vlády? To boli trpení vaši ľudia, ktorí tam vedeli, prečo sú. Vieme, kde dneska sú. Za tých sa nehanbíte? A teraz tuná spochybníte človeka. Nechajte ho pracovať a uvidíte.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:43 - 15:58 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Pán Blaha, ja určite nebudem obhajovať pána Lipšica, pretože ja si myslím, že dobrý a správny špeciálny prokurátor by bol určite pán Šanta, ale keďže vy tu rozprávate niečo o politických nomináciách, tak ja si pamätám, ako pán predseda SMER-u - SD, pán Fico kandidoval na Ústavný súd. Vtedy to nebola, vtedy nešiel politik do takejto funkcie, kedy mal byť podľa mňa nestranný človek? Takže ak porovnávame, sa dajme na misku váh a buďme po pravde korektný, ako to je.
A čo sa týka zatvárania, vy kritizujete, že na Slovensku sa zatvárajú mafiáni a zlodeji. Teda vy chcete povedať, ak by bol pán Blaha pri moci, tak by všetky väznice otvoril, pretože majú byť všetci na slobode. Toto je pán Blaha.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:43 - 15:58 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec Blaha, zhodou okolností ja som pozeral síce online to verejné vypočúvanie alebo vypočutie kandidátov na špeciálnu prokuratúru a zhodou okolnosti ste sa mi tam ukázali vy, čiže vy verzus Daniel Lipšic. A dostal som sa teda k bodu, keď sa rozprávalo o tej dizertačnej práci alebo o PhD. No a tu vás chcem zastaviť, a teda opraviť, pretože vám Daniel Lipšic povedal jasne, že tú prácu si môžete stiahnuť. A ja som si to pozrel, pán, pán poslanec Blaha, čiže zbytočne tu klamete a zavádzate.
Nepovedal vám, nepovedal vám, že si tú prácu môžete prevziať na nejakej vrátnici, povedal vám, že si tú prácu si môžete stiahnuť, že je dostupná, čiže načo tu zbytočne klamete a zavádzate?
Čo sa týka toho, resp. transparentnosti verejného vypočúvania, ja si myslím a som o tom presvedčený, že to bolo naozaj dodržané, že boli dodržané princípy demokracie. Každý z nás poslancov tam mohol prísť, či už fyzicky, alebo online. Čiže naozaj netvárme sa, že tu nejaká transparentnosť nebola zachovaná.
Váš bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik má bohatú minulosť trestnoprávnu a mnohé kauzy, mnohé kauzy absolútne neriešil a, bohužiaľ, dnes sedí alebo je zadržaný vo väzbe. Nič nebolo dohodnuté ani ušité, ako vy vravíte.
A čo sa týka tej smrti Daniela Lipšica, áno, ja nie som právnik, ale elitná právnička, a tam treba povedať fakty, že ten, ten, bohužiaľ, zabitý človek vošiel do cesty, resp. do, teda cez priechod, bol aj opitý. Daniela Lipšica to určite, ale určite to trápi aj do dnešného dňa, ale robiť si na tomto politické body, zbierať si, a vy sa v tom ešte aj vyžívate, v tom prejave, tak toto, pri všetkej úcte, vám to hovorím ako veriaci človek, toto považujem za maximálne chrapúnske, za maximálne chrapúnske, pán Blaha.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 15:13 - 15:28 hod.

Drdul Dominik
 

Uvádzajúci uvádza bod 5.2.2021 14:43 - 14:58 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Ja by som tiež chcela upresniť, že používanie technických noriem je založené na zásade dobrovoľnosti a z tejto zásady vychádza aj slovenská právna úprava v oblasti technickej normalizácie, to je zákon 264/1999. V súlade s deklarovanou zásadou dobrovoľnosti technická norma obsahuje všeobecne uznávané technické riešenia, ktoré sú v dispozícii všetkým zainteresovaným stranám. Použitie technickej normy má byť len jednou z možností, ako splniť požadované parametre a vlastnosti výrobku. Technické normy sa však môžu stať záväznými v rámci zmluvnoprávnych vzťahov v obchodných zmluvách medzi dodávateľom a odberateľom. Čiže toto nám hovorí vlastne zákon o európskej normalizácii a myslím si, že to je len vlastne vstup do toho riešenia, aby sa stali záväzné pre, v rámci zákona o detských ihrísk, ihriskách. Takže to, čo povedal pán minister aj pán podpredseda vlády ohľadom tej svojej ponuky, možno toho kompromisu, tak myslím si, že to by vyriešilo vlastne ten problém, o ktorom tu teraz diskutujeme.
Skryt prepis
 

5.2.2021 14:43 - 14:58 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Kotleba, vy ste normálne mediátor, teraz vás musím nazvať, naozaj že v dobrom. Lebo vy ste vlastne, ja takisto, takisto vítam tú možnosť, ktorú dal pán minister, že, že teda ten prísľub, že budeme sa zaoberať tou povinnosťou tých STN noriem, a to, že sú len dobrovoľné momentálne, teda keď zrušíme ten, tento zákona, tak to je fakt. A tie STN normy, samozrejme, sú dostačujúce, lebo ony sú prevzaté zo smernice Európskej únie, čiže tam, tam sú jasne zadané, že aké majú byť.
Ale možno ja trošku viacej vnímam v tom zákone viacej tej bezpečnosti, lebo aj údržba a kontrola detských ihrísk súvisí, súvisí s bezpečnosťou a možno aj so šetrením financií v konečnom, lebo toto, keď niečo nám dlhšie vydrží, tak aj šetríme, samozrejme. Takže treba, keď už raz dáme veci dokopy, tak treba sa o nich starať. A takisto to rieši aj definíciu detského ihriska ako takú, lebo zrušením toho zákona napríklad nebudeme mať vôbec, vôbec stanovené, že čo to vlastne detské ihrisko je. Lebo detské ihrisko sa skladá z hracích prvkov, ktoré si, samozrejme, môžte kúpiť, musíte dodržať tie STN normy, ale to už, jak ich poskladáte, a to, že napríklad umiestnite šmykľavku, a čo sa stáva, umiestnite ju zle voči napríklad stene nejakej z betónu, kde to dieťa si môže, môže, ja neviem, urobiť nejaké nešťastie, tak práve na to sú tie kontroly aj, samozrejme, pri kolaudácii a podobne. Takže, takže tak.
Skryt prepis
 

5.2.2021 14:28 - 14:43 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem. Pán Cmorej, zase ste to len zľahčovali. SOI-ka, samozrejme, už to tu niekoľkokrát bolo povedané, nemá kapacity na kontrolu, na údržbu už vôbec nie, samozrejme, o ktorej ste hovorili. Nie je tu priestor na všetky možné témy alebo aj skorej polovička možno z toho bolo, bolo z môjho pohľadu naozaj veľmi slabé argumenty, ktoré ste otvorili.
To, čo sa stane, samozrejme, v súkromných priestoroch, za to, samozrejme, zodpovedá rodič, ale keď raz máme verejné, verejný priestor, verejné ihrisko a treba tie, tie hracie prvky, áno, sú certifikované, ale treba ich aj správne umiestniť. Za to, samozrejme, a stanovisko SOI-ky, samozrejme, ešte dopĺňam, že najpočetnejšie zisťované nedostatky sa týkajú práve správy a údržby, takže keby, keby naozaj sa o to starajú tie samosprávy, tak jak sa o to stará tuto pán primátor Rimavskej Stredy, ak správne hovorím, Štvrtku alebo čoho, tak, tak, tak, takých je málo, hej. Čiže, chvalabohu, že, že takých, že tu takých máme, ale, ale nie všetci to dodržujú a keď nájdu nejakú skulinku v tom zákone, tak to budú zľahčovať a, a nebudú to dodržovať.
A ešte tu padol aj komunizmus, slovo. Tak za komunistov neboli ani tie dve firmy, bola tu len jedna firma, ktorá stavala tie ihriská zrejme, a dnes už tu máme, asi zrejme chceme ísť aj tým smerom, že, že máme tu otvorený trh a prichádzajú sem nové firmy, tak máme, keď máme teda dve, tak rozmýšľajme na to, ako teda zvýšiť ten trh, aby, aby bola súťaž čo najlepšia, aby tá cena išla dole... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis