Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

5.2.2021 o 16:13 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

5.2.2021 16:58 - 17:13 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Milé kolegyne, milí kolegovia, ja som nechcel vystúpiť dnes... (Zaznievanie gongu.) Nevyrušujem vás, pani kolegyňa?

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pokračujte, pán poslanec.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Počkám. Ja som dnes nechcel vystúpiť, pretože som si povedal, že moje rozhodnutie si poviem svojim voličom sám, zodpoviem si to, ale keď si, ale keď som počul ruského verbálneho nihilistického komunistu a keď som si vypočul rúškového pod nosom nosiča, tak som si povedal, že naozaj idem vystúpiť aj ja, pretože aj jeden, aj druhý zavádzali, ale tak, ako klame Blaha, teda, pardon, poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje.
Povedal, že sme boli dopredu dohodnutí. Ja musím povedať za seba, že, budem hovoriť za seba, ja som nebol s nikým dohodnutý a riadim sa vždy svojím vedomím a svedomím.
Poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, povedal, že máme dopredu určeného špeciálneho prokurátora. V tejto miestnosti, raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, je tu osem ľudí, o ktorých viem, že nemali Daniela Lipšica ako svojho jediného šéfa špeciálnej prokuratúry, ale že mali aj viacerých, poniektorí mali len jedného. Len jedného.
To, čo predviedol poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, aj pán Schlosár na vypočúvaní, bola čistá katastrofa. Ja som tam bol. Poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, predviedol takú exhibíciu, tak sa tam predvádzal a zase to jeho andersenovské vzdychanie, ručičky, to bola čistá katastrofa. Oni sami sebe predviedli medvediu službu. Tento frazeologizmus určite poznáte a oni sami urobili sebe zle. Namiesto toho, aby urobili to, čo urobil Peťo, tichučko čaká, ako sa to vyvinie, tak oni začali a poďme do toho Lipšica a poďme do toho Lipšica.
Poslanec Žiak, ktorý pred chvíľou povedal, že sa rozhodol na základe toho, čo ste vy predvádzali, je toho naozaj dôkazom. Vy namiesto toho, viete, poradím vám, keď chcete niekoho, aby nebol niekde, tak ho chváľte, rozprávajte, že aký je skvelý, aký je výborný, aký je fantastický, že ho budete voliť. Ale vy nie.
Musím povedať, že poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje, mal niektoré veci, ktoré boli relevantné. Ale keď to povie on, tak normálna časť národa si povie, čo tento zase rozpráva. A všetky veci, ktoré on porozprával, si obrátil proti sebe a aj ľudia, aj ja včera na klube som bol, aj ľudia si povedali, predsa len sa boja toho Lipšica tí smeráci. Tak ste ich presvedčili, pán poslanec, ktorého meno sa nevyslovuje. To bola čistá katastrofa, čo tu aj dnes predviedol. Čistá katastrofa! Pozrite, už tu nie je. Odišiel so svojím pánom dozadu, naštekali a išli preč.
Ja len chcem povedať, ja neviem, aby ste sa zase neurazil, lebo včera sa Suja urazil, ja som nevedel, či ste pravá ĽSNS alebo svätá ĽSNS, alebo čo ste, tak sa tu Suja tak urazil, začal mi nadávať, tak, prosím vás, definujte sa, či ste Kotlebovi praví chlapci, alebo kulturisti, alebo čo ste. Tak si len povedzte a ja vás budem tak volať. Prepáčte, zhlboka sa vám ospravedlňujem. Naozaj. Či ste schlosárovci, alebo či ste urbanovci, mne to je jedno.
Ale presne, presne aj chlapci tuná predviedli to, čo ste nemali. Keď ho nechcete, tak doňho nebite! Ale ste tomu veľmi pomohli. Veľmi ste tomu pomohli. Naša koalícia, ja som hlboko presvedčený, že sa dohodla včera, dohodli sa predstavitelia, lebo to tak je v tomto verejnom živote, v tejto politike, že si dohodli pravidlá. Ale tie pravidlá a určite viem, že ani v SaS, ani v SME RODINA, ani ZA ĽUDÍ, ani u nás neboli všetci, ktorí chceli voliť toho Daniela Lipšica, ale vy ste im to tak krásne, veď vy ste ho zvolili. Ak ho zvolíme, tak vy ste ho zvolili a obúchajte si tie svoje ctené hlavy o stenu, čo sme to my spravili!
Poprosím pani, ktorá pomáhala 20 rokov, aby ma nevyrušovala. Ďakujem. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pokračujte, pán poslanec.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Ďakujem veľmi pekne.
Viete, naša rodina je naozaj veľká, koalícia má mať koľko poslancov. Tu sedí pani z rodiny, dieťa, ktoré robí veľké problémy, a ja poviem úprimne, že ja ju za to nemusím, lebo naozaj jej prejavy sú niekedy aj na chodbe také, že ja to nemusím. Ale celkovo, keď sa pozriete, tak aj dnes sa predviedlo, že naozaj že aj Karol Kučera nemal rovnaký názor a tak ďalej. Ale to je ten rozdiel medzi touto rodinou a rodinou, ktorú viedol Robo Fico.
Robo mal takého psíka, Peťula, na vodítku a Peťulo hafučky, hafučky štekal, ako Robo chcel. Ale teraz, teraz sa stala vec, že Robo Fico nevyhral voľby. A Robo Fico bol v takej depresii endogénnej, ktorú zapíjal, že stratil to vodítko. A viete, keď ste trošku takí malátni, tak ho nechytíte, tak mu psík Peťulo ušiel. A so sebou zobral aj partičku priateľov, ktorí pochopili, že s Robom Ficom to už nepôjde. A Robo Fico teraz predvádza presne to, presne to, čo chce.
On sa chce vrátiť. A namiesto toho, aby chválil toho Lipšica, tak doňho bije. No a národ si povie, keď bije do niekoho Fico, keď bije do niekoho Fico, tak pozor, Fico sa ho bojí. A Fico, Fico sa má čoho báť, priatelia. Ten nemá za ušami, ak ste ho niekedy videli, ako má toto tak naložené, tak Fico má za celým chrbátom od nôh až po hlavu.
Ja poviem, čo budem robiť ja. Ja sa zdržím pri voľbe prokurátora špeciálneho, pretože ja som nesúhlasil s tým, aby Robert Fico ako politik kandidoval na ústavného sudcu. Ja som mal iného kandidáta, ktorého som chcel, ale takého mala, malo veľmi veľa, veľmi veľa poslancov, ktorí nechceli hlasovať za Daniela Lipšica, ale vy, pravá, ľavá, hlasná ĽSNS a SMER alebo SMEROHLAS tam, tí boli tichučko. Ste spravili, áno, aj rimavská, štvrtok, či čo si to. Presne ste si spravili obrovskú medvediu službu.
Ja sa zdržím, pretože opakujem, že ja som aj na vypočúvaní mal výhrady voči tomu, aby bol Daniel Lipšic špeciálnym prokurátorom, a budem sa domnievať, že sa mi nepomstí niekedy v živote a že ma nezavrie za to, že nepôjdem na tri roky len preto, že som povedal, že ho nebudem voliť, ale chcem povedať slovenskému národu, že nikto nebol dohodnutý. Táto rodina, aj keď funguje naozaj veľmi ťažko, veľmi ťažko, tak nikto v tejto rodine, tak ako Robo Fico neriadi túto rodinu čižmou, ktorá kope poslancov, aby robili to, čo on chce.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:58 - 17:13 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Pán Kotleba, zavádzate. Zavádzate. Len jeden konkrétny príklad poviem. Vy ste tam hovorili o nejakých kompetenciách špeciálneho prokurátora. To vôbec neni pravda, že špeciálny prokurátor sa vyjadruje k nejakým vládnym nariadeniam alebo vyhláškam, alebo k takýmto veciam. To je v kompetencii generálneho prokurátora, toho ste zvolili už. To znamená, že je to úplný nezmysel, že nebude garantovať ľudské práva alebo tie veci, čo ste tam rozprávali. Tieto veci sú v kompetencii generálneho prokurátora, takže to s tým vôbec nesúvisí.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:43 - 16:58 hod.

Krošlák Ján Zobrazit prepis
Pán Beluský, ja vás mám za inteligentného a múdreho človeka. Ja som vám to už raz spomenul na chodbe a ja sa preto divím, že sa vôbec zapájate do tejto debaty, lebo ja o tom vôbec nepochybujem, že o vás špeciálna prokuratúra najbližších sedem rokov ani nezakopne. Vás sa toto vôbec netýka. To znamená, že sa divím.
Ale chcel by som len k tomu, čo ste hovorili, že podľa zákona bolo všetko v poriadku, ale ste spochybnil ten bod 1, to znamená, že proste žiadal o tú previerku. Ale spomeňme aj bod 3. Bod 3 je, že dostal tú bezpečnostnú previerku. A kto je šéfom NBÚ? No, je to nominant minulej vlády. To znamená, že keby bolo niečo a keby chcel niečo spochybniť alebo nie, no tak by to proste spravili alebo by to predĺžili a nedali by mu tú bezpečnostnú previerku a by to ani nestihol. Čiže naozaj reálne tú bezpečnostnú previerku dostal a všetko bolo okej.
A potom veľa, veľa vecí tu bolo okolo tej politizácie toho, že vlastne je tam politický podtext a tak. Tak kľudne môžme sa vrátiť aj ku generálnemu prokurátorovi. Tak aj generálny prokurátor bol kedysi dávno v politike a vymenovali sme ho aj za vašej podpory teda za generálneho prokurátora. Čiže ja si myslím, že to vôbec nediskvalifikuje Dana Lipšica, to, že bol niekedy v politike, že nemôže kandidovať na toho špeciálneho prokurátora, a teda už tu bolo aj viackrát spomenuté, že aj pán Fico kandidoval za ústavného sudcu, takže tam nechápem, že tuto sa furt vyťahujú takéto veci.
Ale hovorím, že vám sa divím, že proste to spochybňujete, toto meno, lebo však vás sa to vôbec netýka. To sa týka tých pánov nad vami, ktorí takými posmešnými úsmevmi počas tej rozpravy sa tvária, že sa usmievajú, ale ja vidím za tým úsmevom, ja tam vidím strach, a preto tak strašne sú proti pánovi Lipšicovi. Ale vám proste... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:28 - 16:43 hod.

Drdul Dominik
Pán kolega, ja neviem o tom, že by mal pán Kubina ako poradca pani prezidentky, ktorý má pracovnoprávny vzťah s Prezidentským palácom, prerušený výkon advokácie. Máte iné informácie ako ja?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:13 - 16:28 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, pozrite sa do vlastných radov, čo tu stvárala roky vláda SMER-u, ktorej ste dlhoročný poslanec. Zalovte si v myšlienkach a vráťte sa späť, čo sa tu dialo za tie roky. Všade ste mali svojich ľudí, ktorých ste na pozície dosadili z večera do rána. Bez akéhokoľvek vypočúvania a verejného pranírovania. Keď máte čisté svedomie, nemáte sa absolútne čoho báť a môže vám byť úplne jedno, kto špeciálnym prokurátorom bude.
Som rád, že štyria kandidáti sú tak kvalitní, že každý z nich bude omnoho lepší špeciálny prokurátor ako ten, ako tí doterajší. Buďte si istý, že nikoho z nich, nikto z nich v prípade zvolenia nebude zatvárať ľudí hlava-nehlava, ako sa obávate. Som presvedčený, že konečne budeme mať na Slovensku špeciálneho prokurátora, ktorý nebude slúžiť svojim ľuďom, ale bude slúžiť spravodlivosti a právu.
Som si istý, že sa budete mať sám možnosť o tom kedykoľvek presvedčiť a nikto nebude odsúdený na objednávku a bez toho, aby bol vážny dôvod na trestné stíhanie. Pri vašej rozprave som si spomenul na vášho kolegu a dobrého, vtedy veľkého priateľa Antona Martvoňa z Oravy, ktorý odišiel z vlády SMER-u, zo strany SMER, lebo sa už nemohol pozerať na to farizejstvo, ktoré sa, ktoré v strane videl. Urobil dobre.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 16:13 - 16:28 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pred rokom ´89, pán Blaha, boli politické procesy a spravodliví a čestní ľudia sa museli báť, že sa dostanú do väzenia, že im siahnu na slobodu, že pôjdu do nejakých uránových baní. A potom, potom sa stalo, potom prišiel prevrat a povedzme Mečiar a koniec koncov aj Fico, a tým už nebolo toto treba. Tým stačilo jediné, aby niektorí ľudia si len zakryli oči a nevideli, čo zločinci v ich blízkosti robia. Viď napríklad zametač Kováčik. No a chcem len dodať, že myslím si, že takéto veci sa už nestanú, nevrátia a bez ohľadu na to, kto vyhrá túto voľbu na špeciálneho prokurátora, tak ak ste konali čestne a spravodlivo, nemáte sa čoho báť, buďte v pohode.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:58 - 16:13 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, vy ste vo svojom príhovore spochybňovali vzdelanie kandidáta Lipšica. Asi trpíte nejakou takou stratou pamäti, pretože ste asi zabudli na to, ako ste, ako už tuná spomínal kolega Šudík, keď kandidoval na post ústavného sudcu váš predseda pán Fico, tak ste zabudli na to, že ako ste, ako predkladal, že má pätnásťročnú prax, a kolega Dostál prišiel na to, že má len trinásťapolročnú asi prax alebo nejak tak. A to vám nevadilo vtedy a pretláčali ste ho za každú cenu, aby sa tam dostal. A vôbec vám nevadilo, že ste vtedy porušovali zákon.
Keď ste hovorili to slovo "na hulváta", tak toto bolo doslova na hulváta. A tiež ste vo svojom príhovore povedali, že takýto človek na čelo prokuratúry nepatrí. A akých ľudí ste vlastne vy mali na čele prokuratúry, na čele polície, medzi sudcami za vašej vlády? To boli trpení vaši ľudia, ktorí tam vedeli, prečo sú. Vieme, kde dneska sú. Za tých sa nehanbíte? A teraz tuná spochybníte človeka. Nechajte ho pracovať a uvidíte.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:43 - 15:58 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Pán Blaha, ja určite nebudem obhajovať pána Lipšica, pretože ja si myslím, že dobrý a správny špeciálny prokurátor by bol určite pán Šanta, ale keďže vy tu rozprávate niečo o politických nomináciách, tak ja si pamätám, ako pán predseda SMER-u - SD, pán Fico kandidoval na Ústavný súd. Vtedy to nebola, vtedy nešiel politik do takejto funkcie, kedy mal byť podľa mňa nestranný človek? Takže ak porovnávame, sa dajme na misku váh a buďme po pravde korektný, ako to je.
A čo sa týka zatvárania, vy kritizujete, že na Slovensku sa zatvárajú mafiáni a zlodeji. Teda vy chcete povedať, ak by bol pán Blaha pri moci, tak by všetky väznice otvoril, pretože majú byť všetci na slobode. Toto je pán Blaha.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 5.2.2021 15:43 - 15:58 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán poslanec Blaha, zhodou okolností ja som pozeral síce online to verejné vypočúvanie alebo vypočutie kandidátov na špeciálnu prokuratúru a zhodou okolnosti ste sa mi tam ukázali vy, čiže vy verzus Daniel Lipšic. A dostal som sa teda k bodu, keď sa rozprávalo o tej dizertačnej práci alebo o PhD. No a tu vás chcem zastaviť, a teda opraviť, pretože vám Daniel Lipšic povedal jasne, že tú prácu si môžete stiahnuť. A ja som si to pozrel, pán, pán poslanec Blaha, čiže zbytočne tu klamete a zavádzate.
Nepovedal vám, nepovedal vám, že si tú prácu môžete prevziať na nejakej vrátnici, povedal vám, že si tú prácu si môžete stiahnuť, že je dostupná, čiže načo tu zbytočne klamete a zavádzate?
Čo sa týka toho, resp. transparentnosti verejného vypočúvania, ja si myslím a som o tom presvedčený, že to bolo naozaj dodržané, že boli dodržané princípy demokracie. Každý z nás poslancov tam mohol prísť, či už fyzicky, alebo online. Čiže naozaj netvárme sa, že tu nejaká transparentnosť nebola zachovaná.
Váš bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik má bohatú minulosť trestnoprávnu a mnohé kauzy, mnohé kauzy absolútne neriešil a, bohužiaľ, dnes sedí alebo je zadržaný vo väzbe. Nič nebolo dohodnuté ani ušité, ako vy vravíte.
A čo sa týka tej smrti Daniela Lipšica, áno, ja nie som právnik, ale elitná právnička, a tam treba povedať fakty, že ten, ten, bohužiaľ, zabitý človek vošiel do cesty, resp. do, teda cez priechod, bol aj opitý. Daniela Lipšica to určite, ale určite to trápi aj do dnešného dňa, ale robiť si na tomto politické body, zbierať si, a vy sa v tom ešte aj vyžívate, v tom prejave, tak toto, pri všetkej úcte, vám to hovorím ako veriaci človek, toto považujem za maximálne chrapúnske, za maximálne chrapúnske, pán Blaha.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 5.2.2021 15:13 - 15:28 hod.

Drdul Dominik