Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.2.2021 o 11:20 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:02 - 19:03 hod.

Jílek Rastislav Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, vy ste presne vystihli situáciu. Vy ste trafili klinček po hlavičke. Bývalá vláda SMER-u pod vedením Petra Pellegriniho naozaj nedodala žiadne ochranné pomôcky a dnes už vieme prečo. No bolo to preto, lebo pán Kičura zázračne premenil tieto ochranné pomôcky na zlaté tehly. Zlaté tehly v jeho trezore. Týmto demagógom zo smerohlasu nikdy nešlo o ľudí. Išlo im o to, aby futrovali a napĺňali vrecká ľuďom spriazneným so SMER-om.
Pán minister, ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:01 - 19:02 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Škoda, že tu pán minister nie je osobne. Ja by som chcel skutočne veľmi úprimne poďakovať za diplomatický prejav plný faktov. Čo sa týka núdzového stavu, to už povedal pán minister, že práve náš bývalý premiér Peter Pellegrini ten núdzový stav vyhlásil 15. marca a povedal takú známu vetu, ktorá koluje na sociálnych sieťach: "nech si občania pomôžu tak, ako si najlepšie pomôcť vedia", to povedal pán Pellegrini 15. marca, keď sme mali počet, ak sa nemýlim, 63.
Pán minister, chcem len potvrdiť a verifikovať, že za vládnutia bývalej vlády alebo v čase bývalej vlády skutočne zariadenia sociálnych služieb, ako aj CDR-ká naozaj nemali ochranné pomôcky, pretože ma deň čo deň atakovali a prosili o moju súčinnosť. Čiže to je naozaj holý fakt, to nie je žiaden hoax.
Povedali ste, pán minister, tiež, čo sa týka toho kritizovania, ja som sa na to dnes viackrát zmienil, kritizoval som opozíciu, ako klame, atď. Ale kritizovanie večné na súčasnú vládu, neschopnosť, amaterizmus, ale čo je najsmutnejšie, čo chcem naozaj podčiarknuť, je, že premiér, ale aj zároveň minister zdravotníctva môžu za vysokú úmrtnosť našich občanov, považujem za totálne arogantné, samozrejme, zo strany opozície. Považujem to za absolútne farizejské, až neľudské, ak toto niekto vyhlási. A nakoniec by som chcel veľmi poďakovať všetkým zamestnancom zariadení sociálnych služieb, ako aj CDR-kám za ich obetavosť a zodpovednosť aj napriek veľmi ťažkej situácie COVID-19.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 18:07 - 18:08 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Blaha, ja vás nespoznávam, ako vám zrazu ako opozičnému poslancovi záleží na ľuďoch, na ich potrebách. Konečne sa začínate správať ako sociálny demokrat, aspoň rečami určite. Prečo ale tomu nebolo tak, keď ste boli pri moci a mohli ste pretavovať do skutkov vaše sociálne cítenie? Prečo, keď ste mali možnosť, ste reálne nepomáhali ľuďom, rodinám, nemocniciam, podnikateľom, hlavne tým malým a stredným? Prečo ste v dobrej ekonomickej situácii neliečili ľudí tak zodpovedne, ako by ste ich chceli liečiť teraz? Zdevastovali ste zdravotníctvo. Mnohí ľudia, hlavne starší, by bez pomoci svojich blízkych nemali ani na základné lieky, ktoré akútne potrebovali na prežitie. Zamyslite sa, v akom stave ste zanechali našu krajinu. Jediné šťastie pre Slovensko, že vo voľbách, v posledných voľbách si to ľudia uvedomili a nedovolili vám ďalej pokračovať v tomto vašom vládnutí. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 18:02 - 18:03 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán kolega Blaha, mne tak smiešno bolo, keď ste tu rozprávali o núdzovom stave, ale ten núdzový stav musíme opakovane predlžovať aj kvôli vám. Lebo vy s vašimi poskokmi zo strany ste tu kričali: "Rúška dole, rúška dole!". Boli ste na uliciach, smiali ste sa, fotili a potom tie čísla začali rásť a rásť. Teda za to ste všetko zodpovední vy, ako je tu dlho núdzový stav, lebo vy ste pravidelne porušovali opatrenia, ktoré boli. Kvôli vám ešte vždy sú, tie všetky podniky musia byť zatvorené, kvôli vášmu správaniu, že doteraz vždy rastie krivka. Konečne si vstúpte aj do vášho svedomia, nielen tu takéto hlúposti rozprávať. A už ako aj spomínal kolega, ste tu rozprávali o nemocniciach. Áno, sú plné, lebo nemocnice boli dlhodobo rozkrádané a potom ich vaši župani popredali a rozdali súkromným firmám. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 17:57 - 17:58 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ja len tak stručne. Čo sa dá k tomu povedať, k tomuto prejavu? Ja si myslím, že týmto si chcel pán Blaha asi pripomenúť Víťazný február. Aj Klement Gottwald by bol na neho hrdý, ale len trošku niečo upravím a opravím.
Vy ste sa, pán Blaha, oháňal rôznymi všelijakými čiastkovými informáciami kade-tade a ste tu tak trošku velebil pána Kurza a Rakúsko, ako teda bojuje s pandémiou. Len dve informácie.
Prvá. Denne Rakúšania otestujú okolo 200-tisíc ľudí antigénovými testami, čiže testujú masovo. Po druhé. Tak isto aj hermeticky uzavreli niektoré oblasti. Napríklad malé mestečko, resp. dedinu Mayrhofen, ktorú strážia ozbrojení vojaci so zbraňami, nabitými, a nemôže nikto odtiaľ von ani dnu. Viete si to predstaviť, že by sme niečo takéto robili aj my tu? Tiež by ste nás za to velebili?
A teraz tam prebieha ináč diskusia, že takto uzavrú celé Tirolsko, pretože sa tam šíri tá mutácia juhoafrického vírusu. Takže len na margo toho a keby som tu mal rozoberať zase tie všetky šplechy a drísty, tak to by som tu musel dve hodiny hovoriť, takže zbytočné, ale len tak aspoň jedno na margo, hej?
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 17:50 - 17:52 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán poslanec Blaha, bral by som vaše slová možno z úst niekoho iného, ak by sa tu postavil nový človek, ktorý tu nebol predchádzajúcich dvanásť rokov. Vy ste tu, SMER, vládli dosť dlho na to a veľmi dobre viete, už desať rokov vás lekárske organizácie, Slovenská lekárnická komora a ďalšie združenia upozorňovali, že máme nedostatok lekárov, zdravotných sestier 5 000. Nič ste s tým ako vláda a štát nerobili. Aj kvôli tomu je dnes núdzový stav.
Taktiež nesiete priamu zodpovednosť za to, čo sa dnes deje v nemocniciach. Vy sa pýtate, prečo je núdzový stav? Práve vaši župani na východnom Slovensku za SMER, vaši poslanci predali pred pár rokmi finančnej skupine všetky nemocnice na východnom Slovensku. Ako dnes chcete manažovať nemocnice na východnom Slovensku, keď všetky vlastní Svet zdravia cez Pentu? Ako ich chcete manažovať?
Pán Blaha, veľmi dobre viete, ako sa za vašej vlády tunelovalo zdravotníctvo. CT-čká, nechcem tie kauzy otvárať. Preto sú dnes nemocnice preplnené, pretože peniaze, ktoré mali ísť do zdravotníctva, do rozvoja zdravotníctva, do výstavby nových nemocníc, sa tunelovali za vašej vlády. Preto sú dnes nemocnice preplnené.
Pán Blaha, mali by ste sa hanbiť za to vaše vystúpenie. Nemáte morálne právo práve vy kritizovať túto vládu.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 17:46 - 17:48 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán podpredseda. Pán poslanec Blaha, no vraveli ste na začiatku vašej rozpravy, že žiadne riešenia skrz celoplošného testovania, že tá naša vláda a vôbec systém zlyháva. Tak ale minca má dve strany. Za vašej vlády ste aké riešenia ponúkli? Ľudia volali o pomoc, kričali, no nik ich nepočúval. Dnes tu máme kopec zdravotníkov, máme tu Rómov, máme tu absolventov vysokých škôl, máme tu matky živiteľky, máme tu seniorov. A to sú tie skupiny, ktoré volali niekoľko rokov o podporu a pomoc z vašich radov za vášho pôsobenia.
A ja sa pýtam, pán poslanec, čo tak byť konštruktívny? Naozaj sa pozrime, pretože minca má skutočne dve strany. Už som si zvykol za ten čas, že vašou úlohou opozície je len kritizovať. Samozrejme, vy nás nikdy nepochválite. Ja tomu absolútne rozumiem, teda nerozumiem, ale chápem.
Ale, pán poslanec, viete, chcel by som vidieť možno vás alebo niekoho do vás, kto by sedel na stoličke premiéra a ponúkol lepšie riešenie. Alebo na poste rezortu ministerstva zdravotníctva. O COVID-e som už rozprával dnes vo faktických poznámkach skutočne mnoho, ale len kritizovať a neponúknuť riešenie a vravíte, že dnes ste boli síce veľmi, teda bez emócií, okej, ale ja vám vravím, že tu sú stále skupiny na Slovensku, ktoré roky, aleže roky volali o vašu pomoc a vy ste na nich nič iné, len kašľali. A práve preto si ľudia zvolili novú nádej alebo si zvolili novú vládu, pretože vy, čo ste tu ponúkali alebo neponúkali, stálo - dobre viete.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 11:20 - 11:22 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Pán Mazurek, musíte si uvedomiť jednu vec, že toto nie je zápas vlády s pandémiou, toto je zápas celého Slovenska s epidémiou. To znamená, nesieme zodpovednosť všetci, nielen vláda, ale aj koaliční a opoziční poslanci. Podstatná, podstatná vec je tá, čo vnášate vy do spoločnosti. Ja som nezachytil jediné rozumné riešenie. Vnášate medzi ľudí len zúfalstvo, beznádej a nenávisť. Rozoštvávate ľudí proti sebe. Keď národ nebude jednotný, tento boj prehráme všetci, uvedomte si to. Nebude prehratý Matovič, vláda. Všetci prehráme. Ja chcem od vás počuť, ako zastaviť mŕtvych ľudí na cintorínoch, ako zastaviť počet pacientov v nemocniciach, toto je teraz kľúčové.
A ďalšia vec, má to aj sociálno-ekonomický rozmer. Ľudia teraz doplácajú na prechádzajúce vlády. Čo sa stalo v uplynulých rokoch? Bola tu vláda Dzurindu, ľudia si uťahovali opasky, prichádzali reformy, čakali, že bude lepšie, no nebolo. Prišlo tu dvanásť rokov Ficovej vlády, sociálny štát, ktorý poskytoval výhody len oligarchom, ľudia čakali, že sa budú mať lepšie, no nebolo. Páni, toto je 877-tisíc ľudí, v roku 2019 bolo, žilo na hranici chudoby na Slovensku. To sú údaje Štatistického úradu. To znamená, že teraz v tejto pandémii sa prehĺbila ešte len viac zlá ekonomická situácia ľudí. Odkryla úplne táto pandémia, aký sociálny štát tu budoval SMER. Ľudia žili z rúk do úst, nemali čo jesť, teraz sa to ukázalo, žili na dlh.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 11:18 - 11:20 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Budem veľmi konkrétna a na vašu adresu, pán Mazurek, poviem len pár vecí. To, že ma uráža, že sa tu vyjadrujete v tom zmysle, že urážate všetkých odborníkov a všetku odbornú debatu hádžete do typu, že ja som povedal, lebo ja som sa dočítal. Ja vás vyzývam, kľudne si môžeme dať odbornú debatu, ak ste taký odborník a ste taký fundovaný a máte taký široký záber odborných vedomostí, ja mám teda informácie, že na tých výboroch teda naozaj fakticky moc teda nezapájate sa do odborných debát, neprinášate žiadne riešenia, proste je to iba vaše vystúpenie pri tomto pulte.
To, že dehonestujete všetky povolania, že urážate manažérov, ja veľmi rada teda si vypočujem váš životný príbeh, ako ste manuálne zručný, čo ste vytvorili, koľko ste inštitúcií riadili, ako ste sa proste vy aplikovali v praxi alebo aké vaše vedomosti teda aplikujete do praxe. Urážate ľudí, poslancov, že sedia za štyri tisíc eur. Za týmito ľuďmi vidno prácu, ktorú vykonávali doteraz. Sú to odborníci, získavali to svoje vlastne postavenie vzdelaním a aplikáciou do praxe. Vy, bohužiaľ, ste, získavate svoj plat za to, že sedíte za facebookom. Čo po vás v živote ostane, ak iba zatiaľ teda facebookové statusy? Ja teda neviem, lebo čo ste pre túto spoločnosť urobili prospešného, koľko ľudí ste, koľko ľuďom ste pomohli v práci, ktorú ste systematicky vykonávali?
Ďalšia vec, ivermektín. Prosím vás pekne, manibus medici, všetky lieky by sa mali dávať z rúk lekára, dávať ľuďom falošnú nádej v podobe ivermektínu, veď to sú antihelmentiká, sú to črevné, črevné ochorenia. Ja nemôžem, normálne nemôžem už na toto ani reagovať, pretože takúto spŕšku zlomyseľnosti a konšpirácií... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 11:16 - 11:18 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán Mazurek, včera ste povedali, že pani Monika Kavecká tu 30 minút rozprávala o ničom. No vy ste tu 20 minút išli svoju raketovú ivermektínovú filozofiu, ale chcem vám povedať, že naozaj to, čo robíte, je veľmi nepríjemné, zlé. Pretože ja som sa síce zasmial, ale ani raz som vás neurazil. Ja som sa vás pýtal, ktorý ten lekár teda zachránil 20, dvadsať, povedali ste 20 ľudí vyliečil ivermektínom? Takže ja vašu výzvu prijímam, ja, povedzte mi, kde zajtra mám prísť, ja zajtra za tým lekárom idem s vami, povedzte mi kde a ukážete mi toho lekára, ktorý vyliečil 20 ľudí ivermektínom. Ale ďalej, tuná pán, viete, musím reagovať na vás, ale reagujem, že viete, vaši poslanci, najmä Suja, to je neskutočná ukážka urážania, dehonestovania ľudí. Človek, ktorý, človek... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Šeliga, Juraj, podpredseda NR SR
Reagujte, pán Pročko, na pána Mazureka.

Pročko, Jozef, poslanec NR SR
Áno, áno, ale dobre, dobre. A ja vás vyzývam, pán Mazurek, teda naozaj urážate ľudí a rozprávate, že sú to psychopati. Ja veľmi rád s vami absolvujem test u nejakého klinického psychológa, odborne zdatného, ktorý má štátnu skúšku, vyberiete si ho vy, tu v Bratislave sú traja, vyberiete si ho a ja s vami, pán Mazurek, to absolvujem, s vami určite, môžte zobrať aj Suju, toho určite zoberte. A chcem vám povedať jednu vec, že tuná rozprávate o ľuďoch, že, že som drogovo závislý, že som alkoholik. Ja kedykoľvek pôjdem s vami, s každým z vás na, na alkoholické testy, na test z alkoholu, na test z drogy, ale aj na steroidy. Ja s vami pôjdem a kedykoľvek dám moč, aby ste dali aj vy, pán Mazurek, moč a veľmi. Ale prosím vás, prijímam vašu výzvu, pôjdeme, pán Mazurek, za tým lekárom... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis