Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

25.2.2021 o 20:03 hod.

Ing. arch.

Zita Pleštinská

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie v rozprave 25.2.2021 20:46 - 20:56 hod.

Záborská Anna Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Pán predsedajúci, pán minister, pán spravodajca, milí kolegovia, situácia na Slovensku je nesmierne vážna, inak by sme tu asi nesedeli. A nielen situácia v zdravotníctve v počte nakazených či počte obetí pandémie, ale aj celospoločenská atmosféra frustrácie hnevu a stupňujúcej sa občianskej neposlušnosti, ktorá je rovnako pochopiteľná, ako nebezpečná.
Dovoľte mi ako lekárke na úvod zareagovať a dotknúť sa čísiel, ktoré sa v médiách i v tejto sále opakujú dookola ako mantra. Je to aktuálny počet hospitalizovaných a počet mŕtvych, ktorý je vraj najvyšší na svete v súčasnej dobe. Čudujem sa, že dokonca aj odborníci používajú prirovnania, že sme ako v Bergame. Aj tam pred rokom zomieralo 30 % hospitalizovaných a rovnako je to u nás. Podľa mňa je to prirovnanie absurdné, keď sa porovnáva región, ktorý má zdravotníctvo v rámci Talianska najrozvinutejšie, so Slovenskom.
Spomíname si na predvolebné diskusie, kde sa poukazovalo na Slovensko, že je jedno z najhorších, myslím, že na druhom mieste v Európe, že 11 000 ľudí mladších ako 75 rokov zomrie na Slovensku na neodvrátiteľné ochorenia. Bolo to, bol to headline zdravotníckej politiky, do konca pána bývalého prezidenta Kisku.
Pamätáme si na 5 000 horiacich sviečok pred Úradom vlády za zbytočné nezachránené ľudské životy. Voľby sa konali 29. februára roku 2020, teda pred pandémiou COVID-19. Tento stav ukazoval pred pandémiou na výkonnosť zdravotného, zdravotníckeho systému, na zlyhávanie štátnej politiky v zdravotníctve, na kvalitu zdravotnej starostlivosti, na nedostatočnú sekundárnu prevenciu a nedostatočnú efektivitu život zachraňujúcich zákrokov. A tu začala pandémia a tomu sa rovnajú aj výsledky, ktoré momentálne prežívame. Nebudem hovoriť o zodpovednosti.
Veci okolo predlžovania núdzového stavu treba pomenovať jasne a zreteľne. Čelíme kríze, ktorá v dejinách našej vlasti za ostatných tridsať rokov nemá obdobu. Je to kríza zdravotná, ekonomická, finančná, psychologická, sociálna, duchovná, ale hlavne kríza dôvery v tento štát.
Ako zvolení poslanci máme veľkú zodpovednosť, ako sa rozhodneme, aký odkaz vyšleme národu. Ja osobne som presvedčená, že nikto z nás poslancov v tejto sále si neželá nekonečné predlžovanie núdzového stavu. Tento výnimočný režim už trvá pridlho a zdá sa, akoby jeho pomenovanie strácalo nielen slovný význam, ale aj efekt v zmysle dodržiavania pravidiel. Pravidiel, ktoré by mali smerovať k spoločnému dobru nás všetkých.
Zatiaľ čo v prvej vlne sme sa ako národ zomkli a príkladne dodržiavali určené pravidlá, či takmer sa predbiehali v kreatívnych prejavoch solidarity a vzájomnej pomoci, dnes je situácia dramaticky iná. Nielen sociálne siete, ale aj ulice napĺňajú nespokojní občania, ktorí nevidia zmysel v dodržiavaní nariadení, alebo ich otvorene nedodržiavajú.
Dovolím si povedať, že je to jeden z kľúčových faktorov, ktorý spôsobuje, že lockdowny v ostatných krajinách zaberajú, ale u nás nie. Preto chcem aj v súvislosti s diskusiou o opätovnom predĺžení núdzového stavu na tomto mieste navrhnúť dva kroky, ktoré sú z môjho pohľadu kľúčové na zlepšenie súčasného stavu.
Po prvé, potrebujeme takpovediac opäť získať na palubu kritickú väčšinu občanov, a to sa nám môže podariť iba zmenou komunikácie a spoločným postupom. Dnes nie je čas na to hľadať vinníka za súčasný stav. Dnes potrebujeme aspoň na chvíľu zahodiť politické tričká a ťahať spoločne za jeden povraz pre dobro slovenských rodín, živnostníkov, starých, chorých a pre dobro našich detí. Všetci dobre vieme, že aj keď sa nám podarí pandémiu prekonať, jej bolestné následky nás v sociálnej, duchovnej, duševnej, zdravotníckej či ekonomickej sfére ešte len čakajú. Preto ešte raz vyzývam nás všetkých, pokúsme sa v tak kritickej situácii, ako je dnešná, všetci spoločne konštruktívne spolupracovať. Slovensko to veľmi potrebuje. My všetci to potrebujeme.
Po druhé, okrem zmeny komunikácie a atmosféry spolupráce potrebujeme zlepšiť mechanizmy kontroly pravidiel. Vďaka COVID-automatu sú tieto pravidlá dnes konečne jasnejšie a predvídateľnejšie a ak chceme, aby zaberali, musia byť dôkladnejšie kontrolované. Jeden príklad za všetky.
Vo Francúzsku, ktoré pred rokom, ale aj pred Vianocami malo podstatne horšie čísla, ako máme my v počte nakazených, ešte v prvej vlne za šesť týždňov vykonali viac ako 20 miliónov kontrol dodržiavania opatrení a uložili viac ako milión pokút. Je to každý 60. občan, vo Francúzsku dostal pokutu. Za rovnaké obdobie druhej vlny im stačilo urobiť už menej kontrol, bola to asi jedna štvrtina a cez Vianoce, keď mali zákaz vychádzania, len jedna desatina. Občania si jednoducho zvykli, že platia pravidlá a nesmú sa porušovať.
Ak sme doteraz poctivo nekontrolovali porušovanie vyhlásených pravidiel, ľudia si na to tiež zvykli a aj preto náš lockdown nezaberá. Musíme to zmeniť nie preto, že by sa niekto z nás tešil z trestania ľudí, ktorí sú aj bez toho už v náročnej situácii, ale preto, že ak to nebudeme robiť, rezignujeme na jednu zo základných úloh štátu - chrániť dobro svojich občanov.
Milé kolegyne, vážení kolegovia, možno sa spýtate, čo tým vlastne chcem povedať, či sa staviam proti predĺženiu núdzového stavu, alebo sa ho naopak snažím obhájiť. Úprimne hovorím, o predĺžení núdzového stavu sa nerozhoduje ľahko. Ale ak sme za predĺženie núdzového stavu hlasovali v decembri, keď bola situácia podstatne lepšia, dnes naše pochybnosti obstoja ešte menej. A preto, áno, budem hlasovať za predĺženie núdzového stavu ako prostriedku k cieľu, ktorým je návrat do normálneho života pre nás všetkých. Inú cestu nevidím, len predĺženie núdzového stavu za jasných pravidiel.
Jedným dychom však dodávam, že hneď od zajtra je našou povinnosťou hľadať ďalšie cesty, ktoré môžu byť podobne neúčinné v boji s pandémiou, ale zároveň umožnia postupnú úľavu od obmedzení, ktoré doliehajú na našich občanov a na nás všetkých. Opäť sa môžeme inšpirovať Francúzskom, ale aj inými krajinami, ktoré za týmto účelom vytvorili a prijali nové zákony alebo inštitúty, ktoré reagujú na výnimočný stav výnimočnými opatreniami, ktoré sú spojené so zdravotnou katastrofou v ich krajinách. Rozmýšľajme ako nepredlžovať núdzový stav, ale príďme s iným legislatívnym rámcom, ktorý umožní postupný prechod do normality a intenzívnu prípravu na riešenie ekonomickej a sociálnej krízy, ktorá sa črtá na obzore.
Obraciam sa týmto na vládu a žiadam ich o zváženie prípravy zákonov, ktoré nám pomôžu v prechode k normálnemu životu. Verím, že práve zmena komunikácie smerom k občanom, odloženie hádok a konštruktívny spoločný postup, dôslednejšia kontrola jasných pravidiel a hľadanie spôsobov prechodu od núdzového stavu k normalite môže byť cestou k tomu, aby sme núdzový stav už v budúcnosti nemuseli predlžovať. Ale hlavne, aby sa nám konečne podarilo zlomiť krivku počtu nakazených a mohli sa čo najskôr tešiť na život bez rúšok, tak ako to tu bolo spomínané, bez strachu, bez frustrácie a aby sme si mohli čo najskôr povedať, zvládli sme to a zvládli sme to spoločne.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 20:40 - 20:42 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja budem tiež reagovať na pána Mareka Kotlebu. Ja v podstate s ním súhlasím. Viem, že on je založený tak podobne vlastne, ako aj ja, aj tuná Jožko Pročko atď., máme k športu blízko a k deťom určite takisto.
No jedna vec je taká, že ja konkrétne, moja nevesta je učiteľka v materskej škôlke. A práve COVID si doniesla z materskej škôlky, pretože chodili tam rodičia, ktorí nemali tie testy, vtedy to ešte akože mohli ich tam doviesť. Následne, samozrejme, na to dostal pochopiteľne aj jej manžel, náš syn COVID, našťastie nemal ťažký priebeh. Vrátili sa deti do škôlky aj minulý týždeň, o dva dni na to to už mali kuchárky a ďalší, znova museli tú škôlku zavrieť. To znamená, tie deti, kto ich tam dovedie, jednoducho musí mať tie testy a musí to mať v poriadku, nedá sa bez toho proste robiť to, lebo sú ohrození, samozrejme, aj tí druhí.
A ešte, práve minule u nás v tom našom mestskom časopise vyšiel taký článok, práve v martinskej nemocnici leží niekoľko detí. Lebo aj tuná mám taký článok, že dlho sa zdalo, že deti sú proti novému koronavírusu vysoko odolné a priebeh infekcie je u nich spravidla mierny. Ale robila sa analýza vychádzajúca z prípadov bezmála 700 detí, ktoré tento syndróm postihol a boli alarmujúce zistenia. Hrozia tam až trvalé následky pre tie deti. To znamená, aj pre vás, Marek.
Poviete, že ste bojovali za to, aby vaše dieťa nemuselo mať v škôlke rúško. Ale ako by ste bojovali potom, keby ste zistili, že sa v škôlke práve preto nakazilo. Možnože vy nie, ale mnohí rodičia by žalovali toho učiteľa alebo tú škôlku. Takže nejak sa chrániť musíme. Má to logiku.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 20:38 - 20:40 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Pán Kotleba, viete, najhoršie na tom je naozaj, že vy tieto citlivé témy vždy obrátite spôsobom, že my zabraňujeme deťom športovať. My nedávame deti do škôl. To je také nechutné, to je taká, taká obludnosť, čo vy robíte, celá vaša ĽSNS, hlaso-ĽSNS rozdelená, to je, to je obrovská, neskutočná, odporná, hyenistická propaganda. Kto nechce posielať deti do škôl?! Ja som robil šestnásť rokov atletiku, dva roky som učil, som učiteľ telesnej výchovy. Vy mi chcete povedať, mne, že ja nechcem posielať deti do škôl?! Ale aj tie deti sú teraz ohrozené! Naozaj sú tu mutácie! Tie deti potrebujú mať tie rúška, ale zbavme sa toho a potom môžeme robiť to, čo je vo svete. Potom môžeme robiť to, že naozaj kde majú lepšie výsledky, tak tým deťom nedáme tie rúška, ale chráňme si tie deti! A ako ich vy chránite, že trepete tuná všetci tam dohromady, čo ste traja, štyria v kuse, že rúška, rúška dajme dole, rúška dajme dole?! Toto je to, čo tu roznáša ten vírus! Toto je tá vaša propaganda! A krásny, krásny príklad bol teraz toho, ako naozaj, aký je rozdiel medzi tu, teraz odišiel pred chvíľou Suja, ale aký je rozdiel medzi ním a ostatnými, pán Kotleba. Viete, pred chvíľou došiel pán Mizík a mal, asi desať minút nemal rúško na tvári. A pani Halgašová sa k nemu nahla a slušne mu povedala, dajte si rúško. Toto keby videl Suja na niekom inom, toto keby Suja na niekom inom videl, tak mu tu začne vykrikovať, vyvreskovať, jak minule podpredsedovi tohoto parlamentu! To je neskutočné! To je neskutočné! Toto je ten rozdiel v tej politike, rozumiete?! Toto je to!
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 20:07 - 20:09 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Stačí už len to, že vidíme, že tu sedíte jediný z toho hlasosmeru, to tiež niečo znamená a vnímame vás aj na základe toho, že chodíte k diskusii, že vy ste taký hovorca celého hlasosmeru a ste taký prerážač, aby ste nám ukazovali, akí sme. Nazývate tu ľudí niektorých, že sú demagógmi, ale vy ste neskutočný demagóg. To naozaj ako človek, ktorý má zdravý rozum, tomu rozum neberie.
A tak ako začal tuná kolega, budem reagovať na vás, vy neskutočne zneužívate túto situáciu, to je cynické a odporné. Točíte stále dookola to isté, ale je to zrejmé prečo. Lebo teraz je jediný ten čas, keď sa tu trápime, keď zakazujeme, keď sa snažíme pomôcť, samozrejme na tom strácame body a vy túto situáciu chcete využiť a zneužiť. Nie využiť, zneužiť ju chcete. Pretože ak sa vám to nepodarí teraz, keď už konečne vláda bude mať rozviazané ruky a bude môcť konečne napĺňať všetko to, čo má v programovom vyhlásení vlády, tak vtedy sfúknete ako sviečky a budete len ticho, pretože už si ani nehlesnete. Takže len preto to robíte.
A čo sa týka núdzového stavu, keď vy poviete, že to môže byť vyhlásené len vtedy, keď toto a toto a tuná 4-tisíc ľudí je v nemocnici, 100 ľudí zomiera denne a vy myslíte, že to neni vhodné na núdzový stav? Len preto, že chceme zabrániť ľuďom, aby šli do ulíc, aby sa búrili? Čo by s tým dosiahli? Len by sa to šírilo ešte viac, veď ste to ukázali, keď ste tuná 17. novembra nedemonštrovali, ale ste sa rozprávali s ľuďmi. No a tuná vám vadí nejaký fóliovník, ale to vám nevadí, že Kičurove zlaté tehly, nevadia vám mafie na polícii... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 20:03 - 20:04 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán kolega Šutaj Eštok, mala by som na vás niekoľko otázok. Myslíte si, že ochrana ľudských životov je pre vás fraška demokracie? Pán kolega, vírus kašle na ľudské práva. Pán kolega, aj keby som tu mala sedieť celú noc, neľutujem tento čas diskusie. Viete dobre, že pri fóliovníku v parlamente boli dodržané prísne hygienické a bezpečnostné predpisy a napriek tomu to tu stále spomínate. Pán kolega, máte krátku pamäť? Vy ste počas dvanástich rokov dali priestor opozícii? Počúvali ste ju? Spomínali ste tu aj referendum. Ste právnik. Ste presvedčený, že otázka na skrátenie mandátu poslanca Národnej rady je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky? Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:48 - 19:49 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem, pán poslanec. Na organizačnom oddelení mi bolo povedané, že tak text návrhu sa meniť nedá, preto som musel navrhnúť zmenu uznesenia. To je prvá vec. A parlament je v tejto veci suverén, to znamená, nie vláda riadi, ale máme tu parlamentnú demokraciu, takže sa môže parlament uzniesť, na čom, na tom, na čom chce. A som poslanec pre ľudí a ak, ak mám niečo dodržiavať, ako aj občania, chceme od nich, aby niečo dodržiavali, tak bol by som rád, aby to bolo písomne. To znamená, ak je tam chyba, v tom uznesení, tak potom. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:33 - 19:34 hod.

Čepček Martin
Ďakujem. Ja mám túto informáciu sprostredkovanú, že tam táto informácia pôvodne z ministerstva nebola a potom sa tam dostala. To znamená, kto ju tam dal, ako ju tam dal, nechcem nikoho obviňovať. To znamená, mám, tak som povedal. To je všetko. Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 25.2.2021 19:26 - 19:30 hod.

Čepček Martin Zobrazit prepis
Ďakujem. Vážené kolegyne, kolegovia, pán minister. Pán minister, veľmi pekne chcem poďakovať za vyznanie, ktoré ste tu, a viete, že vás podporujem vo vašich aktivitách aj v tomto smere. Teraz k veci.
Takže na základe prestrelky v rozprave ohľadne spornej podmienky zaočkovania 60 až 80 % obyvateľstva, aby sme predišli dezinformáciám, navrhujem rozšíriť uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky o bod 2. Potom neskôr to bude v pozmeňovacom návrhu. Podľa mojich informácií tam táto kontroverzná podmienka nebola daná na podnet ministra zdravotníctva, ale od istého poslanca alebo poslancov. Pani ministerka bola pred chvíľou požiadaná o zmenu, aby bola oboznámená, bola oboznámená s mojimi dvoma návrhmi, a výsledok, žiaľ, neviem.
Keďže som suspendovaný z klubu, pokúsim sa narýchlo popri právnom spracovaní aj získať spolupredkladateľov týchto pozmeňovacích návrhov. Hoci s tými návrhmi súhlasili, nakoniec som to predkladal sám.
No a teraz prečítam znenie tých, tých pozmeňujúcich návrhov.
Takže pozmeňujúci návrh a doplňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Martina Čepčeka k návrhu uznesenia, k návrhu vlády Slovenskej republiky na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s opakovaným predĺžením núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, tlač 430. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k návrhu vlády Slovenskej republiky na vyslovenie súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s opakovaným predlžovaním núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, ďalej len návrh vlády, sa mení a dopĺňa takto:
Národná rada Slovenskej republiky
1. Súhlasí s opakovaným predĺžením núdzového stavu vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, schváleným uznesením vlády Slovenskej republiky z 5. februára 2021 č. 77.
2. Nesúhlasí, aby podmienkou ukončenia núdzového stavu bolo zaočkovanie 60 až 80 % populácie Slovenskej republiky.
Druhý návrh, tiež je to návrh uznesenia.
Národná rada Slovenskej republiky
1. Súhlasí s opakovaným predĺžením núdzového stavu, vyhláseného z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, schváleným uznesením vlády Slovenskej republiky z 5. februára 2021 č. 77.
2. Ukladá vláde Slovenskej republiky bezodkladne pripraviť a predložiť efektívne legislatívne opatrenia na zásadné predchádzanie a riešenie dopadov pandémie COVID-19 predovšetkým oddelené od inštitútu núdzového stavu.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:13 - 19:15 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, ste dobrý minister. Ste človek, ktorý sa nehanbí priznať k svojej viere aj na pôde Národnej rady. Rád počúvam vaše vystúpenia v tomto pléne. Majú vždy úroveň, ste slušný, vecný a aj pokorný človek. Som vďačný, že aj mnohí ďalší ministri sú veriaci a nehanbia sa za vieru v Pána Boha, čo si niekedy v dnešnej dobe vyžaduje aj kus odvahy.
Taktiež sa chcem poďakovať, že ste sa verejne postavili za sprístupnenie kostolov pre veriacich. Verím, že v najbližšej dobe sa aj kostoly opäť otvoria, samozrejme za dodržania tých najprísnejších opatrení, ako to bolo pred ich zatvorením. V žiadnom kostole som nevidel porušovanie rozostupov, dezinfekcie a iných, iných nariadení či vlády alebo odborníkov.
Núdzový stav podporím hlavne kvôli kolabujúcim nemocniciam a personálu v nich. Verím, že aj po schválení núdzového stavu sa postupne začnú otvárať minimálne malé prevádzky, kde za dodržanie nariadení nehrozí nákaza tak, ako vo veľkých supermarketoch a obchodoch s potravinami, kde sa aj napriek pokutám porušujú nariadenia vo veľkom.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 25.2.2021 19:12 - 19:13 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci. Pán minister, myslím si, že ste to dobre zhodnotili. Problém je, že celý deň oni si nevidia na špičku nosa, čo tu robili celé leto, ako to tu burcovali a preto sme v takom stave, v akom sme. Ja podporím núdzový stav len preto, aby sa to celé vylepšovalo a nielen zhoršovalo a už, ako som vravel, to oni si len videjká prídu natočiť, skritizovať a odídu. A preto ste tu vystupovali pred štvrtinou pléna.
Ďakujem, pán minister.
Skryt prepis