Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

19.3.2021 o 11:30 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 14:03 - 14:04 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem pánu ministrovi aj všetkým ľuďom nielen na Slovensku, ale aj na celom svete, ktorým záleží na ochrane klímy a životného prostredia. Som rád, že máme dobrého ministra, ktorému záleží na zdravej krajine. Som rád, že Slovensku záleží na znížení emisií a aktívne sa zapája do rôznych iniciatív na zlepšenie kvality klímy. Všetko sa nám to vráti nielen v krajšom životnom prostredí, ale hlavne aj na zdraví ľudí a kvalite života. Je aj na každom z nás, ako dokážeme priložiť ruku k dielu pri ochrane prírody a životného prostredia.
K ochrane a láske k prírode ma viedol môj najstarší brat, ktorý študoval na Lesníckej škole a pravidelne ma brával do prírody, kde som s ním strávil krásne chvíle. Ešte počas základnej školy som chodieval pravidelne cez víkendy, hlavne soboty, sadiť stromčeky do lesa a to ma sprevádza aj naďalej počas môjho života. Naposledy v októbri 2019 som na Orave spoluinicioval a zastrešoval akciu Dedoles sadí les, kde sme s ľuďmi z celého Slovenska vysadili takmer 8-tisíc stromčekov. Bolo by ich aj viac, ale vtedy nám napadol sneh, ale sme vďační aj za tých 8-tisíc, ktoré sa nám podarilo. Tiež aj moje deti od útleho detstva vediem k láske a ochrane prírody.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 14:01 - 14:02 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Pán minister, ja vy som chcel poďakovať za vaše vystúpenie, ktoré ste pred týmto rečníckym pultom predniesli. Pretože si vážim vašu podporu tejto klimatickej krízy, ktorá momentálne je a je to možno aj taký, také dobro, ktoré vieme vyslať tým ľuďom, že fakt pre nich robíme a na to všetko myslíme, lebo nám záleží na tej čistej a zelenej našej krajine. A robíme to hlavne pre naše budúce generácie. My sme si tú zelenú krajinu ako-tak užili. Ale tie budúce generácie si ju, bohužiaľ, už asi nebudú môcť užiť, ak nič nespravíme my.
A kolegovia, ktorí tu hovoria, že sa nás klimatická kríza netýka, tak si myslím, že sa hlboko mýlia.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 13:59 - 14:00 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán minister, ja vám chcem veľmi pekne poďakovať, že túto tému ste dostali na tú najvyššiu úroveň, keď vy ako minister životného prostredia o tejto téme rozprávate priamo v pléne Národnej rady. Ja som si istý, že vy a váš tím odborníkov ste teda tí najlepší odborníci v tejto téme pre nás aj pre naše deti.
Rovnako ako to hovorí Európska únia, blížime k bodu, odkiaľ nebude návratu. Jedná sa o krízu, ktorá môže byť ďaleko horšie, horšia ako súčasná ekonomická kríza spôsobená pandémiou koronavírusu. Naša budúcnosť môže byť závislá od toho, ako sa k nej postavia jednotlivé štáty. Nie je to len o tom, ako sa k nej postavia veľké štáty, ako je USA alebo Čína. Viem, že ide o globálnu tému, no týka sa každého občana našej republiky.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 13:56 - 13:57 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Pán minister, Janko, tak dúfam, že ti môžem tak hovoriť vzhľadom na to, aké roky sa poznáme. Som naozaj rád, že ministrom životného prostredia si práve ty. Ty, ktorý si celý svoj život bojoval za kvalitné životné prostredie a že si sa zásadne postavil za to, aby sa táto petícia dostala na rokovanie parlamentu.
Ja osobne a iste aj veľa poslancov za OĽANO podporia všetky tvoje opatrenia a budú nápomocní pri presadzovaní požiadavok mladých ľudí, ktorí podpísali túto petíciu. Myslím, že parlament je tá pôda, kde by sa toto malo riešiť a kde by sme mali pomôcť týmto naozaj mladým ľuďom a byť radi, že vôbec mladí ľudia sa začínajú zaujímať o veci verejné a o svoju budúcnosť.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 13:53 - 13:55 hod.

Stančík Andrej Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Klimatická kríza sa týka nás všetkých a musíme ju riešiť. To je jednoducho fakt. Momentálne sa nachádzame ešte možno v akútnejšej kríze, ktorou je pandémia, kde nám príroda ukázala, že jeden drobný vírus dokáže za jeden rok zatriasť našou spoločnosťou a ekonomikou a vyžiadať si stovky tisíc mŕtvych po celom svete.
Napriek tomu ale musíme riešiť aj klimatickú krízu, ktorá možno nedokáže hneď naplniť naše nemocnice alebo destabilizovať našu ekonomiku, no jej dlhodobé dopady na ľudské životy, ekonomiku a životné prostredie môžu byť ešte vážnejšie. Už teraz vidíme extrémne suchá, búrky a zmeny počasia, ktoré za posledných dvetisíc rokov jednoducho neboli. Do budúcna môžme čeliť problémom, ako je masová migrácia, oproti ktorým bude migračná kríza spred pár rokov vyzerať ako detská rozprávka.
Okrem toho sa musíme baviť aj o ekonomických dopadoch tejto krízy, keďže jej neriešenie bude ekonomicky oveľa náročnejšie ako včasné adresovanie problému. Nebavme sa len o nejakých nákladoch, pretože investície do zelenej ekonomiky môžu priniesť lepšiu konkurencieschopnosť a výhodu pre našu ekonomiku, pretože je jasné, že ekonomika 21. storočia už nebude stáť na fosílnych palivách.
Na záver by som sa rád poďakoval pánovi ministrovi, pretože aj práve vďaka jeho iniciatíve a vďaka iniciatíve poslancov na výbore prešla táto, aj keď internetová, petícia do Národnej rady. Pretože si neviem predstaviť lepšie miesto, kde rokovať o budúcnosti ďalších generácií.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 13:38 - 13:39 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem pekne. Mirka, ďakujem za tvoje vystúpenie. Napriek tomu, že dnes žijeme v menej ohrozenej časti sveta, prejavy klimatickej zmeny začíname každý deň pociťovať aj my na Slovensku. Rozsiahle jarné suchá, striedanie prívalovými dažďami a povodňami, ktoré ničia majetok ľudí a infraštruktúru, sú len jedným z hmatateľných prejavov klimatickej zmeny. Povodne sme si už zažili, rok 2010 bol veľmi, ako v roku 2010 boli veľké povodne aj v našom regióne.
Klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni zásadné ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky, ktoré sa dramatickým spôsobom dotknú aj Slovenska.
Môžem ubezpečiť navrhovateľov uznesenia, ktorých zastupuje pán kolega Karahuta, aj pani spravodajkyňu Mirku Šutekovú, že tak ako my koaliční poslanci Národnej rady, aj slovenská vláda berie vážne 128 000 hlasov v petícii, počúva a uzná klimatickú krízu ako jednu zo svojich hlavných priorít. Náš minister životného prostredia Janko Budaj je pre mňa zárukou, že urobíme pre klímu všetko, čo bude v našich silách aj možnostiach.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 11:35 - 11:37 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Milí kolegovia, ďakujem vám všetkým a pripájam sa k Zitkinmu gratul... Zitkiným gratuláciám. Pokúsim sa reagovať. (Zaznenie gongu.)
Čo sa týka AstraZenecy, bolo publikovaných množstvo štúdií. Z môjho pohľadu je to zázrak, že takto rýchlo sa podarilo vyvinúť vakcíny a promptne zareagovať, a skláňam sa pred týmito vedcami, ktorí toto naozaj takto rýchlo dokázali, a naozaj tá situácia sa veľmi rýchlo rieši. AstraZeneca podľa mnohých štúdií, čítala som aj na Washington Post a už aj WHO dalo vlastne informáciu, problém je ten, že očkujeme naozaj starších ľudí, očkujeme ľudí, ktorí majú veľké zdravotné problémy a naozaj tie úmrtia tam niekedy nastanú, ale nebolo preukázaná žiadna súvislosť s očkovaním. Bolo tam naozaj, á, súvislosť s tým zdravotným stavom týchto ľudí. Tým, že sú to ľudia, ktorí sú viac chorí, tým sú tie výsledky horšie.
Čo sa týka facebooku Igora Matoviča, ja naozaj budem bojovať za to, aby sa na školách zaviedol predmet mediálna výchova. Pretože ak niekto povie, že Igor Matovič riadi Slovensko cez facebook, to je absolútny fail a zlyhanie. Podobným zlyhaním je to, že europoslanci zdieľali bulvárne stránky o AstraZenece alebo o Pfizeri.
Pretože oficiálnymi stránkami a už aj facebookovými disponujú naše ministerstvá a promptne a aktuálne každý deň informujú o nových a nových krokoch. Toto sú, toto sú kanály, skadiaľ treba brať informácie. To, že sa Igor Matovič vyventiluje sem-tam na facebooku, to nie je predsa oficiálna správa. Na to máme webstránky Úradu vlády, na to máme webstránky ministerstiev.
Igor Matovič, áno, rokuje, hovorí s nami, stretáva sa s nami, rokuje s ostatými klubmi... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 11:33 - 11:35 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Lucia, naozaj perfektné. Musím povedať, že si povedala presne, čo sa tu deje. Táto koalícia, aj keď má nezhody, pracuje. Parlament pracuje a toto, čo sa tu deje, Lucia, tak dôjdu sem títo páni, keď majú takéto vystúpenia. Pozri sa, už aj odišli, aj smeráci odišli, pozri, ešte tu zopár zostalo, niečo tam bude, lebo prišli fašisti.
Ale oni rozprávajú, Lucia, o nás, že máme nezhody, a ja som minule sedel na chodbe tam v tom, v tom, ako sa vychádza na dvor, to keby si počula, čo sa ozývalo na adresu Mazureka, na adresu Kočiša a Suju z kancelárie kotlebovcov, tak to by si si nedala fakt za, no to boli také vulgarizmy odporné.
Oni rozprávajú, Lucia, o nás, že sme nekompaktibilní (nekompatibilní, pozn. red.), že sa rozbíjame. Pozri sa a fašisti sa rozbili hneď. Peniaze, moc, čo to bolo? SMEROHLAS sa rozbil hneď. Moc, čo to bolo? Oni rozprávajú o tom, že aké máme my vzťahy? Preboha, veď to, čo rozpráva Fico na Pellegriniho, Pellegrini na Fica, ako sa urážajú, ako uráža kotlebovská jedna kancelária kotlebovskú druhú kanceláriu. Mali by si pozametať chlapci pred vlastnými, Lucia, pred vlastnými dverami. Rozprávajú tu o našich vzťahoch a oni sú, oni sa rozpadli, rozhádali sa a sú, sú naozaj jedna neskutočná obrovská propagandistická banda. Nič iné.
A teraz naozaj Slovensko potrebuje len a len pracovať. Ja chápem, že situácia je veľmi ťažká na základe niektorých koaličných vecí, ale už som to tu, Lucia, dneska povedal. Táto vláda nepracuje na základe korupcie, táto vláda nepracuje na základe toho, že niekto dal niekomu obrovské, veľké peniaze a v tejto vládnej koalícii aj tu v parlamente si môžu poslanci povedať svoj názor a ten názor si aj povedia. Nedržia pusu a nehlasujú, všetci kotlebovci, Lucia, hlasujú ako jedna, ako jedna skupinka. A to isté ficovci. Tak o čom to tu rozprávame?
Ďakujem ti, Lucia.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 11:30 - 11:30 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem, ďakujem, pán podpredsedajúci (predsedajúci, pozn. red.). Lucka, ja ti chcem poďakovať za... (Reakcia poslanca Pročka: „Vykážete ho, pán podpredseda?“) Počkáme. (Reakcia poslanca Pročka: „Pán podpredseda, nepoviete nič?“)
Lucka, chcem ti poďakovať za slušný, slušný prejav, len a to len ukazuje na tú homogénnosť, ktorú, ktorá tu niektorých ľudí vyrušuje. Ten news filter, čo tu bol predvedený pánom Blanárom, tak to tiež sme si vypočuli ranné správy.
Takže ja ti ďakujem, že si takto vystúpila, a keď budeme fungovať ďalej, tak bude tu ľuďom a deťom, ktoré budú zase cvičiť, dobre.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 19.3.2021 11:28 - 11:30 hod.

Kavecká Monika Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo. Milá kolegynka, ďakujem ti takisto pekne za tvoje vystúpenie, ktoré si prežívala vnútorne, tak ako to cítiš ty, tak ako to vidíš u nás v našom klube, v koalícii, v podstate tú všetku činnosť, čo robíme preto, aby sme zvládli pandémiu, aby sme zvládli túto krízu.
A mne je veľmi ľúto, ľúto ľudí, ktorí klesnú na úplné dno ako takí poslední chudáci a vyjadrujú sa o vzťahoch medzi jednotlivými kolegyňami a kolegami. Ako bez akéhokoľvek dôkazu, bez akéhokoľvek zážitku a faktu alebo argumentu.
To je tak úbohé si vydobýjať politický kapitál útočením v takejto ťažkej dobe, že to asi nemá ani obdoby. Ako toto dokáže len chudák a nie poslanec Národnej rady, pretože vôbec neviete, ako to je. A prepáčte, toto si vydobýjať, to je taká hanba, až to pekné nie je, v takejto vážnej situácii.
Skryt prepis