Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 18:41 hod.

Milan Potocký

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:48 - 19:49 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Ďakujem ti, Marek, za vystúpenie. Bolo veľmi fundované.
Veľa ľudí si myslí, že pandemické opatrenia a núdzový stav je vlastne to isté. Ak by sme aj núdzový stav neschválili, pre väčšinu obyvateľstva by sa tie obmedzenia o moc nezjemnili. Tu ide o ten núdzový stav, tam to gro je na ministerstve zdravotníctva. Ak by ministerstvo zdravotníctva stratilo schopnosť centrálne riadiť ten systém zdravotníctva v tejto kríze, tak nemocnice by prišli o tie posily zdravotníkov z ambulancií aj o financie z ministerstva financií za splnenie povinností v tej hospodárskej mobilizácii, napríklad za tú reprofilizáciu lôžok na infekčný typ, nákup materiálu v súvislosti s COVID-om, zriaďovanie testovacích miest, vakcinačných centier.
Ak by sme naozaj neschválili núdzový stav, ten systém zdravotníctva začne riadiť trh, tak ako to bolo nastavené v minulosti, keď sa transformovali tie nemocnice, keď sa predávali, privatizovali. Čo by sa stalo? Veľkí hráči v zdravotníctve by začali vydierať a mohol by nasledovať kolaps zdravotníctva.
Ďakujem, Marek. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:45 - 19:46 hod.

Liba Peter
Marek, ďakujem ti za tvoje vecné a kultivované vystúpenie. Ďakujem ti aj za to, ako si vysvetlil to testovanie. Chcem ti poďakovať aj za to, ako si viedol jeden z najťažších rezortov, a to zdravotníctvo. Za to, že si začal odsekávať chápadlá zdravotníckej chobotnice, aby sa ďalej nepriživovali na verejných zdrojoch, ako to robili dlhé roky za vlády SMER-u. Pevne verím, že nový pán minister zdravotníctva v tom bude pokračovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:43 - 19:45 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Krajčí, ja som rád, že si vystúpil v tejto debate, pretože ak hovoríme o núdzovom stave, tak v prvom rade by mali hovoriť odborníci na oblasť zdravotníctva a odborníci na oblasť práva. Pretože to sú dve zásadné oblasti, ktoré majú niečo dočinenia s núdzovým stavom. A mám pocit, že niektorí poslanci v tejto sále si pomýlili predmet rokovania k tomuto bodu, pretože sa tu rozoberá všetko možné, čo síce nejakým spôsobom trošičku súvisí, ale netýka sa priamo núdzového stavu. My máme rozhodovať o tom, či odsúhlasíme predĺženie alebo neodsúhlasíme. Nie o tom, či je lepšie očkovanie, testovanie a ďalšie veci. A najmä tuná sa do teba navážali kolegovia, ktorí veľkým, z opozície, ktorí naozaj veľkým pričinením, ich veľkým pričinením sú tí ľudia často nakazení a viacerí z nich už medzi nami ani nie sú.
Pokiaľ nechceme veriť politikom, skúsme sa spoľahnúť na odborníkov. Predĺženie núdzového stavu, o tom predsa rozhodovala, rozhodovala o tom, diskutovala pandemická komisia 16. marca tohto roka a jednomyseľne, jednomyseľne podporila predĺženie núdzového stavu. Mňa nemusí zaujímať, čo hovorí Krajčí alebo tuná niekto z opozície. Mňa zaujíma, čo hovorila pandemická komisia.
A pokiaľ ide o právny stav, tak tam je to ešte jednoznačnejšie. V októbri bolo napadnuté zavedenie núdzového stavu. Ako to dopadlo? Tí, čo tu frflali a napadli to na Ústavnom súde? Veľkou fraškou ich to dopadlo na Ústavnom súde. Ústavný súd jasne rozhodol, že zavedenie núdzového stavu je ústavné a v poriadku. A teraz bolo posudzované predĺženie a tam takisto – fraška generálneho prokurátora a fraška opozičných poslancov. A tam to bolo jasne povedané a nemáme sa ďalej o čom baviť. Nerozumiem to politikárčenie, ktoré sa tu robí.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:31 - 19:32 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem ti, Marek, za tvoje vystúpenie. Niekedy mám pocit, že do tejto nešťastnej pandémie sa doslova častokrát neľudsky pridáva pandémia číslo dva v podobe našej opozície. Burcujú, zneisťujú a zavádzajú ľudí svojimi nezmyselnými a ničím nepodloženými výmyslami, len aby boli za pekných, len aby vyťažili na úkor nepopulárnych opatrení. Je to, ako keby sa na nás zjavne valila cunami, my sme sa zo všetkých síl snažili vystavať hrádzu a opozícia sa snaží tú hrádzu stále búrať. Neostáva nám nič iné, len sa snažiť napriek týmto populistom ďalej bojovať.
A, Marek, ty si jeden z najväčších bojovníkov. Takže vďaka ti za tvoju prácu a želám aj veľa energie do ďalšieho boja. A to želám, samozrejme, aj už novému predsedovi vlády.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 19:20 - 19:31 hod.

Krajčí Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán premiér, ctené kolegyne, kolegovia, no, začína to byť zaujímavé, priznám sa, že začínam sa znova, trošku začínam sa cítiť ako na vláde.
Sme najviac postihnutá krajina britskou, oveľa infekčnejšou a smrteľnejšiou mutáciou koronavírusu, preto od januára všetci bojujeme s veľmi náročným protivníkom. Trvá to už veľmi veľa týždňov, napriek tomu mnohí občania tejto krajiny dodržiavajú opatrenia a im patrí veľká vďaka. Pretože po niekoľkých týždňoch vidíme reálne ovocie ich obmedzovania sa a ja viem, že každý jeden z tých, ktorý sa obmedzoval, dodržiaval opatrenia, to robil preto, aby zachránil životy tých, ktorí by sa mohli nakaziť, chránil ich zdravie. A za to im patrí veľká vďaka.
To, že došlo k zlomeniu krivky a postupne sa nám zlepšujú nielen čísla pozitívne testovaných, ale najmä nám klesajú počty hospitalizovaných, tak za to musíme poďakovať práve týmto zodpovedným, statočným ľuďom, ktorí sa takýmto spôsobom aj počas týchto posledných týždňov vo veľmi ťažkom zápase s tým neviditeľným nepriateľom zodpovedne správali. Keď sa pozrieme na okolité krajiny, Českú republiku, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale aj celkovo na krajiny v Európe, tak mnohé z nich momentálne teraz, či už to nazveme, alebo nenazveme treťou vlnou, tak majú veľký vzostup pozitívne testovaných osôb a opäť sa začínajú nebezpečným spôsobom plniť nemocnice. Áno, obávajú sa toho, že sa im postupne premorí, tak ako sa u nás premoril, práve tento nebezpečný, infekčnejší až smrteľnejší britský variant B117, ktorý mal práve za následok taký dramatický vývoj našej druhej vlny.
Avšak chcem povedať, že pokiaľ by došlo teraz k nejakému radikálnemu uvoľňovaniu opatrení a pokiaľ by došlo k oficiálnemu uvoľneniu opatrení, tak tí ľudia, ktorí nás doteraz držali a ktorým môžme ďakovať za to, že tie čísla sa teraz zlepšujú, a ktorým ďakujú a tlieskajú zdravotníci, ktorým postupne klesajú počty hospitalizovaných v nemocniciach, tak títo ľudia by sa mohli začať správať slobodnejšie, voľnejšie. Všetci na to čakáme, tá únava je veľmi veľká, avšak pokiaľ by sa to oficiálne dovolilo, obávam sa, že budeme svedkami toho, čo vidíme teraz v okolitých krajinách, že opäť nám tie krivky pozitívne testovaných začnú stúpať a za dva-tri týždne sa nám opäť začnú zvyšovať počty hospitalizovaných v nemocniciach. Ja si myslím, že toto určite nikto z nás nechce.
Keď sa rozprávame o núdzovom stave, tak dovoľte mi len jedno opatrenie vybrať, ktoré, sa obávam, sa žiadnym iným zákonom nedá nahradiť, a to je práve to obmedzenie osobnej slobody, ktoré je definované v uzneseniach vlády zákazom vychádzania. Áno, hlavný hygienik, eventuálne vláda nejakými uzneseniami môže regulovať otváranie určitých prevádzok, zakázať určité podujatia a tak ďalej, avšak veľmi dobre vieme, že tá pandemická únava je veľmi vysoká a už v súčasnosti sa mnohé z tých opatrení nedodržiavajú. Avšak videli sme, že pokiaľ sa zaviedol zákaz vychádzania napríklad po ôsmej hodine večer, tak viditeľne – minimálne tu v Bratislave – bolo vidieť, že tých áut je oveľa menej. A teda ľudia vedeli, že pokiaľ vyjdú von, tak môže sa ich ktokoľvek opýtať, kto to má na starosti kontrolovať, kam idú. A v prípade, že by zákaz vychádzania nemohol byť takýmto spôsobom realizovaný, tak, samozrejme, hocikto by sa mohol pohybovať vonku, pretože by na to mohol mať rôzne dôvody a muselo by sa potom kontrolovať priamo až tie prevádzky, eventuálne tie miesta, ktoré by mohli byť obmedzované. A veľmi dobre vieme, že to fungovať nebude môcť takto ďalej. Bolo by to opäť dôvodom toho, že by začali rásť počty pozitívne testovaných a opäť by sa nám to začalo prejavovať v nemocniciach.
Dovoľte ešte, aby som sa trošku vyjadril k tým testom. Áno, ja neviem, čo na Slovensku treba už urobiť pre to, aby sme presvedčili vás poslancov, eventuálne vedeckú verejnosť, ako publikovať vedeckú štúdiu, ktorú vám uverejní najprestížnejší celosvetový časopis Science, ktorý jasne dokázal efekt testovania, ktorý dokázal, že slovenské celoplošné testovanie v novembri v kombinácii s opatreniami, ktoré boli, dokázal za týždeň znížiť percento pozitívne alebo teda prevalenciu ochorenia až o 58 %. Práve preto sme boli minulý rok práve v tom poslednom, treťom až štvrtom kvartáli ekonomicky najúspešnejšia krajina, ktorá v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nemala taký pokles HDP ako ostatní, pretože sme vôbec nemali nejaký dlhodobý prísny, striktný lockdown, a to práve vďaka testovaniu.
Ja rozumiem, že ten odpor je prirodzený, pretože testovanie je nepríjemná vec, ale každý, kto sa testuje, je zodpovedný. A keď niekto tvrdí, no, 50 % prejde a môžu byť nakazení. Áno, môžu byť nakazení, v ten deň ešte pravdepodobne nie sú, teda nieže v ten deň nie sú infekční, pretože tieto testy zachytia infekčných, áno, potom ďalšie dni už môžu byť infekční, ale stále sme 50 % takýchto ľudí vychytali. A ja som presvedčený, že aj vďaka testovaniu a práve v prípade tohto britského variantu máme teraz naozaj to pozitívne ovocie dodržiavania tých kritérií, ktoré sú nastavené, alebo opatrení a zároveň v kombinácii s testovaním.
Nemecký minister zdravotníctva Spahn čelil nedávno obrovskej kritike a hovorilo sa o jeho odvolaní práve preto, že nenakúpil antigénne testy. U nás je to práve presne naopak.
Tých 35 miliónov testov, z ktorých už toľko ani nemáme, to sú naozaj testy, ktoré schválil, schválil Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo ako testy, ktoré sa môžu v súčasnosti používať na tzv. samotestovanie, a teda po tom, ako si človek vzhliadne nejaké inštruktážne video alebo najlepšie niekto iný, kto bude vlastne kontrolovať toto testovanie, nemusí byť zdravotník, a tak si dotyčný človek z predného, z prednej časti nosa naozaj môže urobiť výškrab a potom zistiť veľmi podobnou presnosťou, či je infekčný, alebo nie je infekčný. Takéto testy sa dajú robiť, keď budete vchádzať do zamestnania, takéto testy sa, samozrejme, dajú robiť, keby ste chceli ísť aj na nejaké miesto, kde si chcete byť istý, že nie ste infekčný, dali by sa robiť pri prechode cez hranice, samozrejme, dali by sa robiť v školách a tým pádom môže dôjsť k úplne zmene stratégie testovania, tak ako to bolo doteraz, lebo doteraz práve to testovanie z nazofaryngu, teda z nosohltanu, zozadu, naozaj bolo potrebné, aby robil iba zdravotník.
Takisto tu bolo viackrát hovorené o liečebných protokoloch. Prosím vás, ja vás chcem upozorniť, že existujú tzv. štandardné diagnosticko-terapeutické postupy a tieto postupy, samozrejme, boli zverejnené, čo sa týka liečby ochorenia COVID-19 už počas prvej vlny, teda v lete. Odvtedy sú stále prítomné na webstránke ministerstva zdravotníctva, sú pravidelne aktualizované a toto sú postupy, ktoré sú zákonne, zákonne vymožiteľné, teda lekári, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú podľa nich liečiť. Takže to, že tu neboli liečebné protokoly, je úplný nezmysel, naopak, každý z lekárov, ktorý by také niečo tvrdil, tak sa kvázi odhaľuje, že nevie, že má postupovať podľa štandardných diagnosticko-terapeutických postupov, ktoré sú zverejnené a podľa ktorých by mal postupovať práve aj v liečbe tohto ochorenia.
Ja ešte raz chcem všetkým veľmi pekne poďakovať občanom, ktorí teraz momentálne majú pred sebou naozaj jedny z najkrajších a pre kresťanský svet najväčších sviatkov, chcem im poďakovať za ich zodpovednosť, poprosiť ich, aby zostali v kruhu svojich najbližších, aby naozaj necestovali mimo svojho okresu, aby športovali a chodili na prechádzky do prírody v rámci svojho okresu. A ja verím, že po Veľkej noci už aj podľa COVID automatu, ktorý tu bol spomenutý, dosiahneme tie kritériá, kedy budeme môcť hovoriť o zodpovednom postupnom uvoľňovaní a najmä budú môcť vzniknúť kapacity v našich zdravotníckych zariadeniach aj na realizovanie už odložených operácií.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:13 - 19:14 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som tiež tak trošku sklamaný z tohto vystúpenia, pretože tu sa tak zamieňali dojmy s pojmami. Ono v podstate sa tu nejakým spôsobom vyťahovalo a operovalo sa s rôznymi číslami, ktoré si tuto tento speaker upravoval podľa seba aj tak ich prezentoval svojím spôsobom s tým cieľom, aby sme sa tu zase vrátili k tej starej téme, teda otvárajme, kašlime na to, aká je krivka, však krivka aj tak bude stále rásť, keď proste nemá to význam, my musíme zachrániť proste ekonomiku a podobné záležitosti, ako keby na tom zdraví nejakým spôsobom nezáležalo. A zase je to také to podprahové podsúvanie spochybňovania odborníkov.
Mne to naozaj pripomenulo v tomto momente Bolsonara, brazílskeho prezidenta, ktorý takisto hovorí, prestaňte fňukať, otvárajme, kašlite na to. To, že brazílske zdravotníctvo kolabuje, to, že sú druhí na svete, čo sa týka úmrtia, že to tam je absolútne celé zdevastované, hej, že už majú neviem koľkatú mutáciu koronavírusu, to je v poriadku, však oni sa premoria, ale hlavne, že to nejako zvládneme. A mne to tu pripomína vyslovene taký jeden populizmus, ktorý je, vidíme, aj v tej Brazílii.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:13 - 19:14 hod.

Hatráková Katarína Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega, ja by som sa veľmi chcela poďakovať za tú analýzu, lebo ona v podstate aktualizovala to, o čom som v tomto parlamente hovorila na minulých schôdzach, keď sme sa bavili o predlžovaní núdzového stavu. Ja už som to dneska nechcela opakovať, lebo veď vieme, že aj tento parlament schválil mnoho nástrojov na to, aby sme túto situáciu zvládli aj iným spôsobom než opakovaným predlžovaním núdzového stavu. Takže vďaka ešte raz, ja teda tento zákon tiež nepodporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:56 - 18:58 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len chcem povedať, že, pán Kotleba, v Poľsku v stredu hlásili 29 978 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo je obrovské množstvo. Aj Poliaci idú robiť opatrenia veľmi prísne. Ale ja by som chcel, pán Kotleba, vás poprosiť, keby ste boli taký dobrý a povedzte mi potom tú pani kaderníčku, ktorú pokutovali. A tak ako... jéj, už tu nie je, ahá, Suja odišiel s Mazurekom, už ani tí vás nemôžu počúvať. Takže chcem vás poprosiť, keby ste boli tak dobrý, tú pani kaderníčku, ktorú pokutovali a ktorá dostala tú obrovskú pokutu a zničilo jej to rodinu, tak prosím vás veľmi pekne, keby ste boli taký dobrý, lebo naozaj naša nezisková organizácia u nás v celom kraji pomáha, ale nedávame si rôzne logá na pomoc.
A chcem povedať jednu vec, rozprávali ste tu o kaderníkoch, že treba otvoriť. No, ja tiež poznám jeden prípad, kde prišla kaderníčka domov k jednej pani a tá mala koronu a tá pani nakazila tú kaderníčku. Tak ja len chcem povedať, že naozaj je mi veľmi ľúto, že sa nemôže športovať, ale aj tu vedľa mňa sediaci Richard Nemec nerobí nič iné, len sa snaží, aby sa opäť mohlo športovať, a robíme všetko pre to, ale keď si predstavíte, že príde do kaderníctva jedna pani sa dať ostrihať a tá pani má koronu a nakazí tú pani kaderníčku, tak tá pani kaderníčka nakazí ďalších a ďalších ľudí. Kto toto nepochopí, má zelené logo.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:41 - 18:42 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za reakcie, páni poslanci.
Pán Kotleba, tak ako vy, aj ja, aj ďalší poslanci chodíme medzi ľudí a vieme, že tá nálada a atmosféra je veľmi zlá. My si to plne uvedomujeme. Ale vy sám dobre viete, že sú len dve možnosti, ako bojovať s pandémiou. Buď uvoľníme úplne opatrenia a táto vláda aj my koaliční poslanci budeme chrumkaví, ružoví, ľudia nás budú milovať, alebo druhá cesta, že keď to necháme takto otvorené, tak budú pribúdať, plné nemocnice budú. Krematóriá, však sme tu mali tento stav, krematóriá nestíhali spaľovať mŕtvoly. Pred nemocnice chodili chladiarenské boxy, kamióny, pretože v nemocniciach nemali kde uskladňovať nebohých ľudí. To bola realita. Denne nám zomieralo 600 ľudí. Už máme takmer 10-tisíc mŕtvych. Toto nie je fikcia. My môžme ísť touto cestou, o ktorej vy hovoríte, všetko uvoľníme, ale potom ako budeme vyzerať na Slovensku? Bude tu apokalypsa.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 18:27 - 18:33 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán premiér, pani poslankyne, páni poslanci, na úvod mi dovoľte povedať, že je mi nesmierne ľúto, že keď prejednávame takýto, takýto dôležitý návrh, keď sa pozriete do pléna, nie je tu ani jeden poslanec HLAS-u a SMER-u. A pritom práve táto partia môže výrazným spôsobom za to, ako v dnešnej situácii zvládame alebo nezvládame boj s pandémiou.
Na úvod chcem povedať, že v tomto parlamente nie je ani jeden jediný poslanec, ktorý by bol nadšený, že ideme schvaľovať predĺženie núdzového stavu. V tom sa, myslím, všetci zhodneme. Rozdiel je len v tom, že časť z nás si plne uvedomuje, že predĺženie núdzového stavu je ešte v tejto chvíli nevyhnutné a chceme chrániť životy a zdravie ľudí.
Je potrebné zdôrazniť, že Slovensko vo vyhlásení núdzového stavu nie je ojedinelé. Núdzový stav vyhlásilo viacero členských štátov Európskej únie, napríklad Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko a ďalšie krajiny.
Núdzový stav by v tejto chvíli nebol možno potrebný, ak by predchádzajúce vlády Roberta Fica počúvali naliehavé prosby Slovenskej lekárskej komory, ale aj ďalších zdravotníckych organizácií, ktoré už viac ako desať rokov upozorňujú, že je nedostatok lekárov a zdravotných sestier. V našom zdravotníctve, v nemocniciach, ambulanciách a v ďalších zariadeniach chýba okolo 2 700 lekárov a vyše 3 000 sestier. Nič ste s tým, páni zo SMER-u, roky nerobili. Aj kvôli vášmu nezáujmu, ľahostajnosti sú dnes lekári vyťažení a pracujú na hraniciach svojich možností. A práve aj kvôli tomu je núdzový stav potrebný, pretože ste roky trestuhodným spôsobom ignorovali a neriešili alarmujúcu personálnu krízu v zdravotníctve. Núdzový stav je tu aj preto, aby vláda, ministerstvo zdravotníctva mohli rýchlo a operatívne manažovať personálne obsadenie v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach, ak nastanú problémy.
Žiaľ, núdzový stav je potrebný aj preto, že naše zdravotníctvo je v rukách oligarchov a finančných skupín. Núdzový stav by nebol potrebný, ak by štát mal plne pod kontrolou zdravotníctvo a nemocnice. Ale ako môže štát efektívnym spôsobom manažovať boj proti pandémii, ak značná časť zdravotníckych zariadení, nemocníc je dnes v súkromných rukách a finančných skupín? A vy veľmi dobre viete, že pre finančné skupiny je zdravotníctvo v prvom rade výnosným biznisom, ochrana zdravia a záujmy štátu nie sú pre tieto finančné skupiny prvoradé.
Páni z opozície, nie za tejto vlády, ale za predchádzajúcich vlád došlo k predaju nemocníc a zdravotníckych zariadení. Ak by boli v rukách štátu, dnes by sme možno nemuseli vyhlasovať núdzový stav, pretože riadenie nemocníc a ich materiálno-technické zabezpečenie, reprofilizácia lôžok by bola oveľa jednoduchšia.
Núdzový stav by možno nebolo potrebné, by nebol možno potrebný, ak by sa všetci poslanci a parlamentné strany správali zodpovedne a motivovali by ľudí dodržiavať protiepidemiologické opatrenia. Všetci dobre vieme, čo sa udialo, keď odborníci, hygienici, epidemiológovia a vláda upozorňovali na nebezpečenstvo koronavírusu, čo robili niektorí opoziční poslanci. Tvrdili, že je to len bežná chrípôčka. Keď odborníci tvrdili, že noste rúška, opoziční poslanci kričali na námestiach rúška dole. Keď sa rozbiehalo očkovanie, strašili ste ľudí, že vás idú čipovať a ďalšie nezmysly.
Takže, vážená opozícia, nepotrebovali by sme núdzový stav, ak by bol národ v boji proti pandémii jednotný, ak by ste medzi ľuďmi nešírili dezinformácie, nenávisť, strach, ak by ste nerozoštvávali ľudí proti sebe. Strašíte ľudí, ale realita je taká, že Slovensko v boji proti pandémii prijalo štandardné opatrenia ako väčšina ďalších štátov nielen v Európe, ale aj inde vo svete.
Opozícia často argumentuje tým, že núdzový stav zavádza vláda preto, že sa bojí protestov a protivládnych zhromaždení. Ja som presvedčený, že vláda a politici, ktorí nekradnú, neprivatizujú a ktorým úprimne záleží na záchrane ľudského zdravia a životov, strach mať nemusia. Vy veľmi dobre viete, páni z opozície, že to, čím dnes ťažko skúšaný slovenský národ prechádza, nie je len o pandémii, ale o veľmi zlej, ťažkej a v mnohých prípadoch neúnosnej sociálno-ekonomickej situácii. Ale veľmi dobre poznáte aj odpoveď na túto otázku: Kto je zodpovedný za to, že ľudia žijú roky z výplaty do výplaty, nestíhajú splácať pôžičky a úvery a mnohé rodiny žijú na hranici chudoby? Vláda, ktorá je tu 12 mesiacov, alebo vláda, ktorá tu bola 12 rokov? Preto strach by mali mať skôr tí politici, ktorí tento štát odovzdali oligarchom, mafii a finančným skupinám a budovanie sociálneho štátu mali iba na jazyku a na reklamných bilbordoch.
Táto pandémia, žiaľ, odhalila, aký skutočne silný sociálny štát ste budovali. Takmer úplne sa vám podarilo vymazať strednú triedu a ešte viac ste rozkrojili nožnice medzi bohatými a chudobnými. Hlavne preto dnes ľudia na Slovensku oveľa ťažšie znášajú následky pandémie ako iné vyspelé krajiny v Európe a vo svete. Takto dnes vyzerá sociálny vankúš, na ktorý dnes ľudia dopadli. Žiaľ, veľmi, veľmi tvrdo.
Predĺženie núdzového stavu je potrebné aj preto, že boj s pandémiou sme ani zďaleka ešte nevyhrali. Vo svete a v Európe sa šíria ďalšie nebezpečné mutácie koronavírusu, nielen britská, ale juhoafrická a brazílska, ktoré sú oveľa nebezpečnejšie, šíria sa oveľa rýchlejšie, spôsobujú vážnejšie zdravotné problémy a ohrozujú aj mladších ľudí.
Zároveň sa chcem z tohto miesta ospravedlniť za nás poslancov všetkým občanom, ktorí dodržiavajú opatrenia. Mnohí poslanci – a to je jedno, či z radov koalície, alebo opozície – išli obyvateľom zlým príkladom v čase, keď zodpovední občania našej krajiny dodržiavajú protiepidemiologické opatrenia, žijú v bublinách, nevychádzajú z domu alebo mimo okresu, obmedzili svoje kontakty, tak niektorí poslanci si odskočili zrelaxovať do exotiky, do Karibiku, Dubaja alebo na Maldivy. Nebudem ich menovať, všetci vieme dobre, ktorí to sú. Aj tieto prejavy papalášizmu prispeli k tomu, že ľudia sú oprávnene pobúrení a nahnevaní. Ale situácia sa aj vďaka zodpovednému prístupu väčšiny Slovákov a nasadeniu našich lekárov, zdravotných sestier a záchranárov pomaly, ale postupne zlepšuje. Ale je potrebné ešte v tejto fáze boja zostať obozretný a zodpovedný. To isté platí aj o nás politikoch, aby sme v tejto kľúčovej chvíli nemali na zreteli politické preferencie, prieskumy verejnej mienky a rebríčky obľúbenosti, ale záchranu ľudských životov a zdravie ľudí. Preto podporím predĺženie núdzového stavu, aby sme chránili najmä slabých, starých, chorých a zraniteľných.
Ďakujem.
Skryt prepis