Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 19:50 hod.

MUDr.

Marek Krajčí

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 20:03 - 20:05 hod.

Herák Ján Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pani poslankyňa Sulanová, vám absolútne nezáleží na zdraví občanov, jedine vaše vystúpenie považujem za vyslovene po-li-ti-kár-če-nie. Ohradzujete sa tu okolitými krajinami alebo teda krajinami, ktoré sa nachádzajú vôbec vo svete. Vôbec viete napríklad, ako fungovali podmienky a opatrenia v Dubaji? Zbytočne len klamete, pri všetkej úcte, a zavádzate. Keď napríklad niekto v Dubaji chcel ísť nakúpiť do potravín, musel sa normálne nahlásiť cez register a nie tak, ako to je u nás. Čiže niektoré tie opatrenia sú ešte stále alebo boli benevolentnejšie. Čiže toto je naozaj obrovské klamstvo.
Niekto z poslancov tu spomenul, že pokiaľ vám nezomrie niekto z blízkej rodiny, tak si neuvedomíte absolútne závažnosť situácie. Pri všetkej úcte, naozaj, ohradzujete sa, že vy počúvate vašich voličov, vašich občanov. Áno, treba počúvať svojich občanov, s tým absolútne súhlasím, ale v tomto prípade, keď sa predlžuje núdzový stav, tak tu je pandemická komisia, sú tu odborníci, ktorých treba naozaj počúvať pre prospech a zdravie všetkých občanov.
Vyzývam nakoniec všetkých poslancov, aj koaličných, aj opozičných, pani poslankyňa, čiže aj vás, aby ste zahlasovali skutočne pre prospech občanov Slovenskej republiky. A ešte raz opakujem a podčiarkujem, netreba si z toho robiť naozaj dobrý deň. Netreba zavádzať a politikárčiť.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:50 - 19:51 hod.

Krajčí Marek Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne za slovo, aj všetkým kolegom za ich poznámky. Ja si tento čas dovolím využiť ešte raz na to, že nedovoľme prudké uvoľňovanie opatrení. Núdzový stav potrebujeme ešte preto, aby sa toto nedialo. Situácia v našich okolitých krajinách nám musí byť varovaním, lebo ináč sa situácia môže opätovne zhoršiť, čo by pre našich statočne bojujúcich a unavených zdravotníkov bolo pravdepodobne už nad ich sily. Vydržme, prosím, tieto sviatky len v kruhu svojich najbližších, zostaňme doma, pekné dni využívajme na prechádzky a športovanie v prírode v rámci okresu. Ak to dokážeme, čakajú nás po dlhých týždňoch reálne uvoľnenia a zdravotníkom by mohli vzniknúť kapacity aj na realizovanie vašich odložených operácií.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:48 - 19:49 hod.

Kyselica Lukáš Zobrazit prepis
Ďakujem ti, Marek, za vystúpenie. Bolo veľmi fundované.
Veľa ľudí si myslí, že pandemické opatrenia a núdzový stav je vlastne to isté. Ak by sme aj núdzový stav neschválili, pre väčšinu obyvateľstva by sa tie obmedzenia o moc nezjemnili. Tu ide o ten núdzový stav, tam to gro je na ministerstve zdravotníctva. Ak by ministerstvo zdravotníctva stratilo schopnosť centrálne riadiť ten systém zdravotníctva v tejto kríze, tak nemocnice by prišli o tie posily zdravotníkov z ambulancií aj o financie z ministerstva financií za splnenie povinností v tej hospodárskej mobilizácii, napríklad za tú reprofilizáciu lôžok na infekčný typ, nákup materiálu v súvislosti s COVID-om, zriaďovanie testovacích miest, vakcinačných centier.
Ak by sme naozaj neschválili núdzový stav, ten systém zdravotníctva začne riadiť trh, tak ako to bolo nastavené v minulosti, keď sa transformovali tie nemocnice, keď sa predávali, privatizovali. Čo by sa stalo? Veľkí hráči v zdravotníctve by začali vydierať a mohol by nasledovať kolaps zdravotníctva.
Ďakujem, Marek. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:45 - 19:46 hod.

Liba Peter
Marek, ďakujem ti za tvoje vecné a kultivované vystúpenie. Ďakujem ti aj za to, ako si vysvetlil to testovanie. Chcem ti poďakovať aj za to, ako si viedol jeden z najťažších rezortov, a to zdravotníctvo. Za to, že si začal odsekávať chápadlá zdravotníckej chobotnice, aby sa ďalej nepriživovali na verejných zdrojoch, ako to robili dlhé roky za vlády SMER-u. Pevne verím, že nový pán minister zdravotníctva v tom bude pokračovať.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:43 - 19:45 hod.

Vetrák Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán poslanec Krajčí, ja som rád, že si vystúpil v tejto debate, pretože ak hovoríme o núdzovom stave, tak v prvom rade by mali hovoriť odborníci na oblasť zdravotníctva a odborníci na oblasť práva. Pretože to sú dve zásadné oblasti, ktoré majú niečo dočinenia s núdzovým stavom. A mám pocit, že niektorí poslanci v tejto sále si pomýlili predmet rokovania k tomuto bodu, pretože sa tu rozoberá všetko možné, čo síce nejakým spôsobom trošičku súvisí, ale netýka sa priamo núdzového stavu. My máme rozhodovať o tom, či odsúhlasíme predĺženie alebo neodsúhlasíme. Nie o tom, či je lepšie očkovanie, testovanie a ďalšie veci. A najmä tuná sa do teba navážali kolegovia, ktorí veľkým, z opozície, ktorí naozaj veľkým pričinením, ich veľkým pričinením sú tí ľudia často nakazení a viacerí z nich už medzi nami ani nie sú.
Pokiaľ nechceme veriť politikom, skúsme sa spoľahnúť na odborníkov. Predĺženie núdzového stavu, o tom predsa rozhodovala, rozhodovala o tom, diskutovala pandemická komisia 16. marca tohto roka a jednomyseľne, jednomyseľne podporila predĺženie núdzového stavu. Mňa nemusí zaujímať, čo hovorí Krajčí alebo tuná niekto z opozície. Mňa zaujíma, čo hovorila pandemická komisia.
A pokiaľ ide o právny stav, tak tam je to ešte jednoznačnejšie. V októbri bolo napadnuté zavedenie núdzového stavu. Ako to dopadlo? Tí, čo tu frflali a napadli to na Ústavnom súde? Veľkou fraškou ich to dopadlo na Ústavnom súde. Ústavný súd jasne rozhodol, že zavedenie núdzového stavu je ústavné a v poriadku. A teraz bolo posudzované predĺženie a tam takisto – fraška generálneho prokurátora a fraška opozičných poslancov. A tam to bolo jasne povedané a nemáme sa ďalej o čom baviť. Nerozumiem to politikárčenie, ktoré sa tu robí.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:31 - 19:32 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem. Ďakujem ti, Marek, za tvoje vystúpenie. Niekedy mám pocit, že do tejto nešťastnej pandémie sa doslova častokrát neľudsky pridáva pandémia číslo dva v podobe našej opozície. Burcujú, zneisťujú a zavádzajú ľudí svojimi nezmyselnými a ničím nepodloženými výmyslami, len aby boli za pekných, len aby vyťažili na úkor nepopulárnych opatrení. Je to, ako keby sa na nás zjavne valila cunami, my sme sa zo všetkých síl snažili vystavať hrádzu a opozícia sa snaží tú hrádzu stále búrať. Neostáva nám nič iné, len sa snažiť napriek týmto populistom ďalej bojovať.
A, Marek, ty si jeden z najväčších bojovníkov. Takže vďaka ti za tvoju prácu a želám aj veľa energie do ďalšieho boja. A to želám, samozrejme, aj už novému predsedovi vlády.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie v rozprave 1.4.2021 19:20 - 19:31 hod.

Krajčí Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Vážený pán premiér, ctené kolegyne, kolegovia, no, začína to byť zaujímavé, priznám sa, že začínam sa znova, trošku začínam sa cítiť ako na vláde.
Sme najviac postihnutá krajina britskou, oveľa infekčnejšou a smrteľnejšiou mutáciou koronavírusu, preto od januára všetci bojujeme s veľmi náročným protivníkom. Trvá to už veľmi veľa týždňov, napriek tomu mnohí občania tejto krajiny dodržiavajú opatrenia a im patrí veľká vďaka. Pretože po niekoľkých týždňoch vidíme reálne ovocie ich obmedzovania sa a ja viem, že každý jeden z tých, ktorý sa obmedzoval, dodržiaval opatrenia, to robil preto, aby zachránil životy tých, ktorí by sa mohli nakaziť, chránil ich zdravie. A za to im patrí veľká vďaka.
To, že došlo k zlomeniu krivky a postupne sa nám zlepšujú nielen čísla pozitívne testovaných, ale najmä nám klesajú počty hospitalizovaných, tak za to musíme poďakovať práve týmto zodpovedným, statočným ľuďom, ktorí sa takýmto spôsobom aj počas týchto posledných týždňov vo veľmi ťažkom zápase s tým neviditeľným nepriateľom zodpovedne správali. Keď sa pozrieme na okolité krajiny, Českú republiku, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale aj celkovo na krajiny v Európe, tak mnohé z nich momentálne teraz, či už to nazveme, alebo nenazveme treťou vlnou, tak majú veľký vzostup pozitívne testovaných osôb a opäť sa začínajú nebezpečným spôsobom plniť nemocnice. Áno, obávajú sa toho, že sa im postupne premorí, tak ako sa u nás premoril, práve tento nebezpečný, infekčnejší až smrteľnejší britský variant B117, ktorý mal práve za následok taký dramatický vývoj našej druhej vlny.
Avšak chcem povedať, že pokiaľ by došlo teraz k nejakému radikálnemu uvoľňovaniu opatrení a pokiaľ by došlo k oficiálnemu uvoľneniu opatrení, tak tí ľudia, ktorí nás doteraz držali a ktorým môžme ďakovať za to, že tie čísla sa teraz zlepšujú, a ktorým ďakujú a tlieskajú zdravotníci, ktorým postupne klesajú počty hospitalizovaných v nemocniciach, tak títo ľudia by sa mohli začať správať slobodnejšie, voľnejšie. Všetci na to čakáme, tá únava je veľmi veľká, avšak pokiaľ by sa to oficiálne dovolilo, obávam sa, že budeme svedkami toho, čo vidíme teraz v okolitých krajinách, že opäť nám tie krivky pozitívne testovaných začnú stúpať a za dva-tri týždne sa nám opäť začnú zvyšovať počty hospitalizovaných v nemocniciach. Ja si myslím, že toto určite nikto z nás nechce.
Keď sa rozprávame o núdzovom stave, tak dovoľte mi len jedno opatrenie vybrať, ktoré, sa obávam, sa žiadnym iným zákonom nedá nahradiť, a to je práve to obmedzenie osobnej slobody, ktoré je definované v uzneseniach vlády zákazom vychádzania. Áno, hlavný hygienik, eventuálne vláda nejakými uzneseniami môže regulovať otváranie určitých prevádzok, zakázať určité podujatia a tak ďalej, avšak veľmi dobre vieme, že tá pandemická únava je veľmi vysoká a už v súčasnosti sa mnohé z tých opatrení nedodržiavajú. Avšak videli sme, že pokiaľ sa zaviedol zákaz vychádzania napríklad po ôsmej hodine večer, tak viditeľne – minimálne tu v Bratislave – bolo vidieť, že tých áut je oveľa menej. A teda ľudia vedeli, že pokiaľ vyjdú von, tak môže sa ich ktokoľvek opýtať, kto to má na starosti kontrolovať, kam idú. A v prípade, že by zákaz vychádzania nemohol byť takýmto spôsobom realizovaný, tak, samozrejme, hocikto by sa mohol pohybovať vonku, pretože by na to mohol mať rôzne dôvody a muselo by sa potom kontrolovať priamo až tie prevádzky, eventuálne tie miesta, ktoré by mohli byť obmedzované. A veľmi dobre vieme, že to fungovať nebude môcť takto ďalej. Bolo by to opäť dôvodom toho, že by začali rásť počty pozitívne testovaných a opäť by sa nám to začalo prejavovať v nemocniciach.
Dovoľte ešte, aby som sa trošku vyjadril k tým testom. Áno, ja neviem, čo na Slovensku treba už urobiť pre to, aby sme presvedčili vás poslancov, eventuálne vedeckú verejnosť, ako publikovať vedeckú štúdiu, ktorú vám uverejní najprestížnejší celosvetový časopis Science, ktorý jasne dokázal efekt testovania, ktorý dokázal, že slovenské celoplošné testovanie v novembri v kombinácii s opatreniami, ktoré boli, dokázal za týždeň znížiť percento pozitívne alebo teda prevalenciu ochorenia až o 58 %. Práve preto sme boli minulý rok práve v tom poslednom, treťom až štvrtom kvartáli ekonomicky najúspešnejšia krajina, ktorá v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami nemala taký pokles HDP ako ostatní, pretože sme vôbec nemali nejaký dlhodobý prísny, striktný lockdown, a to práve vďaka testovaniu.
Ja rozumiem, že ten odpor je prirodzený, pretože testovanie je nepríjemná vec, ale každý, kto sa testuje, je zodpovedný. A keď niekto tvrdí, no, 50 % prejde a môžu byť nakazení. Áno, môžu byť nakazení, v ten deň ešte pravdepodobne nie sú, teda nieže v ten deň nie sú infekční, pretože tieto testy zachytia infekčných, áno, potom ďalšie dni už môžu byť infekční, ale stále sme 50 % takýchto ľudí vychytali. A ja som presvedčený, že aj vďaka testovaniu a práve v prípade tohto britského variantu máme teraz naozaj to pozitívne ovocie dodržiavania tých kritérií, ktoré sú nastavené, alebo opatrení a zároveň v kombinácii s testovaním.
Nemecký minister zdravotníctva Spahn čelil nedávno obrovskej kritike a hovorilo sa o jeho odvolaní práve preto, že nenakúpil antigénne testy. U nás je to práve presne naopak.
Tých 35 miliónov testov, z ktorých už toľko ani nemáme, to sú naozaj testy, ktoré schválil, schválil Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo ako testy, ktoré sa môžu v súčasnosti používať na tzv. samotestovanie, a teda po tom, ako si človek vzhliadne nejaké inštruktážne video alebo najlepšie niekto iný, kto bude vlastne kontrolovať toto testovanie, nemusí byť zdravotník, a tak si dotyčný človek z predného, z prednej časti nosa naozaj môže urobiť výškrab a potom zistiť veľmi podobnou presnosťou, či je infekčný, alebo nie je infekčný. Takéto testy sa dajú robiť, keď budete vchádzať do zamestnania, takéto testy sa, samozrejme, dajú robiť, keby ste chceli ísť aj na nejaké miesto, kde si chcete byť istý, že nie ste infekčný, dali by sa robiť pri prechode cez hranice, samozrejme, dali by sa robiť v školách a tým pádom môže dôjsť k úplne zmene stratégie testovania, tak ako to bolo doteraz, lebo doteraz práve to testovanie z nazofaryngu, teda z nosohltanu, zozadu, naozaj bolo potrebné, aby robil iba zdravotník.
Takisto tu bolo viackrát hovorené o liečebných protokoloch. Prosím vás, ja vás chcem upozorniť, že existujú tzv. štandardné diagnosticko-terapeutické postupy a tieto postupy, samozrejme, boli zverejnené, čo sa týka liečby ochorenia COVID-19 už počas prvej vlny, teda v lete. Odvtedy sú stále prítomné na webstránke ministerstva zdravotníctva, sú pravidelne aktualizované a toto sú postupy, ktoré sú zákonne, zákonne vymožiteľné, teda lekári, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú podľa nich liečiť. Takže to, že tu neboli liečebné protokoly, je úplný nezmysel, naopak, každý z lekárov, ktorý by také niečo tvrdil, tak sa kvázi odhaľuje, že nevie, že má postupovať podľa štandardných diagnosticko-terapeutických postupov, ktoré sú zverejnené a podľa ktorých by mal postupovať práve aj v liečbe tohto ochorenia.
Ja ešte raz chcem všetkým veľmi pekne poďakovať občanom, ktorí teraz momentálne majú pred sebou naozaj jedny z najkrajších a pre kresťanský svet najväčších sviatkov, chcem im poďakovať za ich zodpovednosť, poprosiť ich, aby zostali v kruhu svojich najbližších, aby naozaj necestovali mimo svojho okresu, aby športovali a chodili na prechádzky do prírody v rámci svojho okresu. A ja verím, že po Veľkej noci už aj podľa COVID automatu, ktorý tu bol spomenutý, dosiahneme tie kritériá, kedy budeme môcť hovoriť o zodpovednom postupnom uvoľňovaní a najmä budú môcť vzniknúť kapacity v našich zdravotníckych zariadeniach aj na realizovanie už odložených operácií.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:13 - 19:14 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Ja som tiež tak trošku sklamaný z tohto vystúpenia, pretože tu sa tak zamieňali dojmy s pojmami. Ono v podstate sa tu nejakým spôsobom vyťahovalo a operovalo sa s rôznymi číslami, ktoré si tuto tento speaker upravoval podľa seba aj tak ich prezentoval svojím spôsobom s tým cieľom, aby sme sa tu zase vrátili k tej starej téme, teda otvárajme, kašlime na to, aká je krivka, však krivka aj tak bude stále rásť, keď proste nemá to význam, my musíme zachrániť proste ekonomiku a podobné záležitosti, ako keby na tom zdraví nejakým spôsobom nezáležalo. A zase je to také to podprahové podsúvanie spochybňovania odborníkov.
Mne to naozaj pripomenulo v tomto momente Bolsonara, brazílskeho prezidenta, ktorý takisto hovorí, prestaňte fňukať, otvárajme, kašlite na to. To, že brazílske zdravotníctvo kolabuje, to, že sú druhí na svete, čo sa týka úmrtia, že to tam je absolútne celé zdevastované, hej, že už majú neviem koľkatú mutáciu koronavírusu, to je v poriadku, však oni sa premoria, ale hlavne, že to nejako zvládneme. A mne to tu pripomína vyslovene taký jeden populizmus, ktorý je, vidíme, aj v tej Brazílii.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 19:13 - 19:14 hod.

Hatráková Katarína Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci.
Pán kolega, ja by som sa veľmi chcela poďakovať za tú analýzu, lebo ona v podstate aktualizovala to, o čom som v tomto parlamente hovorila na minulých schôdzach, keď sme sa bavili o predlžovaní núdzového stavu. Ja už som to dneska nechcela opakovať, lebo veď vieme, že aj tento parlament schválil mnoho nástrojov na to, aby sme túto situáciu zvládli aj iným spôsobom než opakovaným predlžovaním núdzového stavu. Takže vďaka ešte raz, ja teda tento zákon tiež nepodporím.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 18:56 - 18:58 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Ja len chcem povedať, že, pán Kotleba, v Poľsku v stredu hlásili 29 978 prípadov nákazy koronavírusom za posledných 24 hodín, čo je obrovské množstvo. Aj Poliaci idú robiť opatrenia veľmi prísne. Ale ja by som chcel, pán Kotleba, vás poprosiť, keby ste boli taký dobrý a povedzte mi potom tú pani kaderníčku, ktorú pokutovali. A tak ako... jéj, už tu nie je, ahá, Suja odišiel s Mazurekom, už ani tí vás nemôžu počúvať. Takže chcem vás poprosiť, keby ste boli tak dobrý, tú pani kaderníčku, ktorú pokutovali a ktorá dostala tú obrovskú pokutu a zničilo jej to rodinu, tak prosím vás veľmi pekne, keby ste boli taký dobrý, lebo naozaj naša nezisková organizácia u nás v celom kraji pomáha, ale nedávame si rôzne logá na pomoc.
A chcem povedať jednu vec, rozprávali ste tu o kaderníkoch, že treba otvoriť. No, ja tiež poznám jeden prípad, kde prišla kaderníčka domov k jednej pani a tá mala koronu a tá pani nakazila tú kaderníčku. Tak ja len chcem povedať, že naozaj je mi veľmi ľúto, že sa nemôže športovať, ale aj tu vedľa mňa sediaci Richard Nemec nerobí nič iné, len sa snaží, aby sa opäť mohlo športovať, a robíme všetko pre to, ale keď si predstavíte, že príde do kaderníctva jedna pani sa dať ostrihať a tá pani má koronu a nakazí tú pani kaderníčku, tak tá pani kaderníčka nakazí ďalších a ďalších ľudí. Kto toto nepochopí, má zelené logo.
Ďakujem.
Skryt prepis