Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

1.4.2021 o 20:14 hod.

Milan Kuriak

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:15 - 14:17 hod.

Pollák Peter Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Pán predseda najsilnejšej parlamentnej strany, pán podpredseda vlády a poviem to, pán premiér, lebo raz premiér, navždy premiér, ty si menoval a hovoril tu o dobrých ministroch tejto vlády a vôbec si sa nebál teda pochváliť aj ministrami z iných koaličných strán, keď ostatní predstavitelia koaličných strán chválili seba za najlepších ministrov, ty si nemal problém chváliť aj iných ministrov z iných strán.
Ja som však najviac hrdý, Igor, na teba, na človeka, ktorý ako jediný dokázal poraziť mafiu s prázdnymi rukami a bez podpory médií.
Igor, si chybou v systéme, ktorý si vybudoval SMER a HLAS, kde aj médiá protažovali svoje strany, lebo ty si ten, ktorý sa nikdy nebál hovoriť pravdu. V predchádzajúcich volebných obdobiach sa ľudia, keď sa teda ľudia chceli domôcť pravdy, tak nechodili na políciu, nehlásili to polícii, ale oslovovali teba, lebo ty si symbolizoval pravdu a spravodlivosť, ty si bol ten, ktorý bojoval stále za ľudí, kým SMER a HLAS zaujímali len asi vyvolení, ich ľudia. Igor, si chybou v systéme, ktorý tu budoval SMER a HLAS roky. Ty si tou chybou, ktorá im pokazila celý ten systém korupcie a "našich ľudí". Boja sa ťa a to je len a len tvoj výsledok. Neprinášajú nič tejto krajine a len kričia, či už "zlodeji", alebo "fašisti".
Ešte raz, Igor, boja sa ťa a to je len a len dobre a to je len a len tvoj výsledok. Amen. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:13 - 14:15 hod.

Drábiková Lucia Zobrazit prepis
Chcem ti poďakovať, Igor, takisto, do politiky som vstúpila v ´17. roku, keď lokálni oligarchovia a spolu so samosprávou sa snažili zlikvidovať letisko. Tá miera korupcie bola veľmi vysoká na štátnej úrovni, ale aj na tej regionálnej. Jedine OĽANO s tebou na čele bojovalo proti tejto korupcii.
Chcem ti poďakovať, Igor, za neúnavné nasadenie za posledných desať rokov, osobitne v tom poslednom roku, za to, že si ako najvyššiu hodnotu postavil ľudský život, nepozeral si na útoky, na riziko straty popularity.
Chcem ti poďakovať za tvoju ľudskosť, otvorenosť a za silu a pokoru ustúpiť a upustiť aj od svojich vlastných opodstatnených požiadaviek s cieľom zabezpečiť kontinuitu zmien na ceste za očistením a sfunkčnením štátu.
Chcem ti poďakovať aj za oceňovanie kolegov. Ustúpiť a priznať si vlastné zlyhania dokáže iba veľký človek, nikto zo SMER-u to nedokáže. Dokážu iba kričať, obviňovať a osočovať. (Reakcie z pléna. Zaznievanie gongu.) Dobrý líder nielenže vytvára svojich nasledovníkov, ale dáva priestor aj tomu, aby boli postavení noví lídri. A ty si to dovolil Edovi.
Igor, som hrdá na to, že som tu za OĽANO. Ty nie si štandardný politik ani OĽANO nie je štandardná politická strana, ale žijeme v neštandardnej dobe a tá si vyžaduje naozaj neštandardné nástroje. A myslím, že ty si to veľmi dobre chytil do rúk a potom si tú štafetu predal ďalej a zostávaš s nami. A to som veľmi rada, a preto ti chcem poďakovať. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:13 - 14:13 hod.

Šofranko Mária
Ďakujem za slovo. 12. mája, takmer pred rokom, som skladala sľub v tomto pléne a môžem povedať, že Igor Matovič sa odvtedy, čo ho poznám, vôbec nezmenil. Vždy mu išlo v prvom rade o zdravie a životy ľudí. Áno, nie je dokonalý, ale to nie sme ani my ostatní. Chcem sa vám, bývalý pán premiér a súčasný minister financií Igor Matovič, poďakovať za vašu prácu, za vašu snahu, za vašu silu.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:10 - 14:11 hod.

Potocký Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister, nikto nemôže zobrať ti jedno prvenstvo a to je to, že si ako prvý a zatiaľ jediný premiér v histórii Slovenska začal vážne bojovať s korupciou, prvý si sa postavil oligarchom, finančným skupinám a mafii, ktorí vyciciavali roky Slovensko, kým predchádzajúci premiéri v uplynulých rokoch bojovali len s opozíciou a naháňali si preferencie. Ty si dostal do vienka ešte boj s pandémiou, záchranu ľudských životov a zdravie ľudí.
Poviem ti pravdu, keď si sa stal premiérom, trošku som sa obával o tvoj život, pretože vždy v každom štáte, kto sa postavil mafii, takému človeku hrozila guľka. V podstate aj novinár Ján Kuciak a Martina, vieme, ako dopadli. Mafia v tvojom prípade si zvolila inú cestu, a to cestu diskreditácie a pošpiniť tvoje meno. Nikto však už nezoberie to, o čo si sa pričinil, a to je fakt, že Slovensko nastúpilo vďaka tebe cestu spravodlivosti a práva.
Ďakujem ti. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:10 - 14:12 hod.

Šudík Tomáš Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Igor, chcel by som ťa pochváliť za tvoje vystúpenie v rozprave aj to, ako si tu rozprával o našej opozícii, pretože v zahraničí opozícia vyzývala občanov k tomu, aby boli zodpovední. Napríklad líder britskej opozície, líder tureckej opozície či líder austrálskej opozície. Lídri alebo líder opozície na Slovensku vyzýval ľudí, aby sa zúčastňovali protestu, pretože čím skôr chcú naspäť vládu mafie a oligarchov, pretože množstvo ich kamarátov sedí v base a sa boja, že čoskoro niečo povedia aj na nich a budú tam musieť ísť aj oni.
Častokrát sa tu aj rozpráva o nejakej sume, že to vyšlo možno tisíc euro za jedného pozitívneho. Ale ja si myslím, že aj keby to stálo 20-tisíc na jedného pozitívneho, odhalili sme človeka, ktorý začal s liečbou skôr, sa izoloval, a akákoľvek suma, akákoľvek by bola vysoká, je dobre vynaložená, ak zachráni čo i len jeden ľudský život. Sa opýtajte rodín, ktorým niekto zomrel, koľko by boli ochotní dať oni za to, ak by ich rodinný príslušník bol dostatočne skoro identifikovaný a mohol naďalej s tými ľuďmi žiť. Len toľko.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:08 - 14:10 hod.

Kučera Karol Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Myslím si, že na Slovensku neexistuje väčší symbol boja proti korupcii a mafii ako Igor Matovič. O tom niet pochýb. Je prirodzené, že chobotnica pomocou opozície sa bráni. A o čo lepšie sa mohla brániť, keď dostane do rúk takú silnú zbraň, ako je pandémia? O to viac, keď z času na čas alebo aj pravidelne podá ruku k dielu aj niektorý koaličný partner, ktorý myslí len na svoje bodíky.
Z môjho pohľadu sa Slovensko držalo v tejto situácii veľmi dobre oproti štátom EÚ; nakoniec si, Igor, tieto štatistiky pomenoval. Dovolím si povedať, že prekonanie pandémie si vyžadovalo človeka a vládu, ktorá bude držať Slovensko nad vodou, ktorá bude prinášať aj odvážne riešenia a, áno, aj nepopulárne na zvládnutie tejto situácie.
Igor, chcel by som sa ti poďakovať za všetkých za tvoje nasadenie, za silu, ktorú musíš mať za invektíva, ktoré tu padajú, ktoré si tu už stále počúvame, ktoré musíš zvládať. A o to smutnejšie snáď je, že pani prezidentka toto nedokázala vysloviť ani raz. Igor, ďakujem ešte raz za všetkých. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 13:55 - 13:56 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Vážený pán expremiér alebo Igor... (Reakcia z pléna.) Zareagujem na tú časť, kde si hovoril o predvolebnom sľube a budem troška aj osobný... (Reakcia z pléna. Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec Pročko, zaujmite svoje miesto... (Reakcia z pléna.) Pán poslanec Pročko! (Hluk v sále.) Páni poslanci, ukľudnite sa! (Hluk v sále.)
Pán poslanec Šefčík, pokračujte.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Poprosím vrátiť čas, ďakujem. (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Samozrejme.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Takže ešte raz, ďakujem za slovo. A zareagujem, pán expremiér alebo Igor, na tú časť, kde si hovoril o svojom asi najväčšom predvolebnom sľube. A budem troška osobný. Keď pred vyše rokom mi zazvonil telefón a na druhej strane bol človek z OĽANO, ktorý ma prosil, aby som išiel na kandidátku OĽANO, a odznela tam jedna veta, že poď nám pomôcť bojovať proti mafii, proti korupcii. Ja som privolil a povedal som, že do toho boja idem a spravil som to z jediného dôvodu, lebo som veril a ten desaťročný boj Igora Matoviča proti mafii ma presvedčil, že idem do dobrého boja. Potom prišiel rok alebo prešiel rok, kde si myslím, že si dokázal, že tento najväčší sľub si splnil. Spravil si všetko pre to, aby polícia konala, aby tí najväčší zločinci boli odsúdení. Do toho prišla pandémia a ty si pripojil k tomu ešte aj zápas o životy a zdravie ľudí. A ja som rád, že v tomto svojom príhovore si priznal, že si obyčajným človekom, že takisto si spravil nejaké chyby, ty si to povedal, ale vždy tam bol úmysel chrániť životy a zdravie. Igor Matovič, ja ti za toto ďakujem.
A ešte jedna vec. Píše mi kopec ľudí, ktorí povedali: Podporte ho verejne, ďakujeme mu. Takže vďaka. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 30.4.2021 9:15 - 9:21 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predseda. Vážené panie poslankyne, páni poslanci, na základe poverenia Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky zo dňa 30. apríla 2021 predkladám Národnej rade Slovenskej republiky informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o uplatňovaní a zániku mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a o nastúpení náhradníka na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Vláda Slovenskej republiky odvolala dňom 7. apríla 2021 z funkcie štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého, ktorý si dňom 8. apríla 2021 začal uplatňovať mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Andrei Letanovskej, ktorá 2. júla 2020 nastúpila ako náhradníčka za stranu ZA ĽUDÍ na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého, zanikol mandát poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky dňom 7. apríla 2021 a zostáva náhradníčkou za stranu ZA ĽUDÍ a na jej kandidátnej listine v pôvodnom poradí.
Prezidentka Slovenskej republiky vymenovala 9. apríla 2021 poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka za člena vlády Slovenskej republiky, povereného riadením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Jeho mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky sa vymenovaním za člena vlády Slovenskej republiky neuplatňuje.
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky vyhlásil podľa § 71 ods. 1, 4 a 5 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa § 10 ods. 1, ods. 2 písm. b) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov dňom 9. apríla 2021 nastúpenie náhradníka podľa poradia uvedeného v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 29. februára 2020 za hnutie SME RODINA.
Na neuplatňovaný mandát poslanca Milana Krajniaka nastupuje náhradník Jozef Hlinka, narodený 14. 6. 1963, bytom Bratislava.
Mandátový a imunitný výbor Národnej rady Slovenskej republiky sa oboznámil s rozhodnutiami predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, preskúmal dodržanie podmienok nastúpenia náhradníka a predkladá Národnej rade Slovenskej republiky návrh uznesenia Národnej rady v tomto znení.
Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky z 30. apríla 2021 k informácii Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o uplatňovaní a zániku mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a o nastúpení náhradníka na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky berie na vedomie podľa § 2 ods. 3 písm. e) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
1. že vláda Slovenskej republiky odvolala dňom 7. apríla 2021 z funkcie štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého. Odvolaním z funkcie štátneho tajomníka si Vladimír Ledecký začal dňom 8. apríla 2021 uplatňovať mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky;
2. že podľa § 71 ods. 5 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov Andrei Letanovskej, ktorá 2. júla 2020 nastúpila ako náhradníčka za stranu ZA ĽUDÍ na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Vladimíra Ledeckého, zanikol mandát poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky dňom 7. apríla 2021. Zánikom mandátu poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Andrea Letanovská zostáva náhradníčkou za stranu ZA ĽUDÍ a na jej kandidátnej listine v pôvodnom poradí;
3. že prezidentka Slovenskej republiky vymenovala 9. apríla 2021 podľa čl. 102 ods. 1 písm. g) a čl. 111 Ústavy Slovenskej republiky poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka za člena vlády Slovenskej republiky, povereného riadením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Vymenovaním za člena vlády Slovenskej republiky podľa čl. 77 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky sa jeho mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky neuplatňuje;
4. že predseda Národnej rady SR vyhlásil podľa § 71 ods. 1, 4 a 5 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a podľa § 10 ods. 1, ods. 2 písm. b) a ods. 3 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov dňom 9. apríla 2021 nastúpenie náhradníka podľa poradia uvedeného v zápisnici Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a o výsledku volieb do Národnej rady Slovenskej republiky 29. apríla 2020 za hnutie SME RODINA.
Na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Milana Krajniaka nastupuje náhradník Jozef Hlinka, narodený 14. 6. 1963, bytom Bratislava;
5. informáciu Mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky o uplatňovaní a zániku mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a o nastúpení náhradníka na neuplatňovaný mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.
Poprosím, pán predseda, dajte hlasovať o tomto uznesení.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie spoločného spravodajcu 1.4.2021 20:27 - 20:29 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
No, ja vás nechcem zdržiavať, ale ja som si to tu... (zaznievanie gongu), vy ste niektorí chodili preč, a ja som si to tu hodiny odsedel a počúval som, tak mám tu, a trpel som pri niektorých, pri niektorých, čo tu hovorili. A mám omnoho viac tých poznámok, ale ja sa obmedzím na jednu jedinú.
To, čo ideme teraz spraviť a verím, že to spravíme, tak ako povedal premiér, je nepopulárne opatrenie. A ja teraz troška pootvorím dvere na klub OĽANO, kde bol bývalý premiér Igor Matovič a ja si pamätám jednu jeho vetu a chcel by som to tu povedať, o čo nám ide, pretože tu zazneli také poznámky, že či vieme, aká je nálada medzi ľuďmi a potom, že by sme mali konať to, čo chcú ľudia, tak ja teraz pootvorím dvere a poviem jednu takú vetu, ktorú povedal Igor Matovič. Zavádzali sme vtedy prísnejšie opatrenia a pripravovalo sa plošné testovanie a ľudia boli v strese a takisto určite to nechceli, určite si to neželali, ale Igor Matovič povedal nám: "Viete, je mi to ľúto. Ja viem o tom, že nám klesajú preferencie, ale nebudem robiť to, čo je populárne, ale to, čo je správne." Zato si ho vážim, Igora Matoviča, pretože chcel robiť veci a robí veci, ktoré sú správne.
A tento nový premiér Edo Heger, tak ako povedal v úvodnej reči aj v tejto reči záverečnej, tiež chce robiť veci, ktoré sú správne a ktoré zachraňujú ľudské životy. A jednou z nich je aj núdzový stav.
Ja vám prajem požehnané sviatky a takisto vás prosím o podporu núdzového stavu. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 1.4.2021 20:14 - 20:16 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Hej, ďakujem za slovo. Opäť aj tentokrát zahlasujem za núdzový stav, najmä z dôvodu situácie v nemocniciach a v zdravotníctve. Verím tomu, že počas veľkonočných sviatkov budeme opatrní, budeme si dávať na seba pozor, na svojich blízkych. Verím tomu, že sa situácia po Veľkej noci bude zlepšovať a aj napriek núdzovému stavu budeme hľadať riešenia, ako zjemňovať opatrenia, hlavne čo sa týka oblastí, kde sa epidemiologické nariadenia dajú kontrolovať a hlavne dodržiavať.
Verím, že aj napriek núdzovému stavu dôjde k zjemňovaniu v opatreniach, ako sú bohoslužby, voľnejší pohyb v prírode, športové aktivity v exteriéri, ale tiež aj dôjde k otvoreniu malých obchodíkov, predajní, hlavne čo akútne treba, ako napríklad je obuv a oblečenie. Verím tomu, že to spolu zvládneme a po Veľkej noci nás čaká lepšie obdobie. Nebojte sa.
Chcem sa aj poďakovať vláde, že prijali tento týždeň zjemnené opatrenia, čo sa týka duchovnej služby v kostoloch, lebo sú to najväčšie kresťanské sviatky v roku.
No a na záver vám chcem všetkým popriať požehnané veľkonočné sviatky v kruhu svojich rodín a možno, možno väčšiemu tráveniu času v prírode.
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis