Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 16:10 hod.

RNDr. Mgr. CSc.

Ján Szőllős

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 16:10 - 16:11 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Ja chcem sa pridať k tým, ktorí vyjadrujú svoju vďaku pánovi ministrovi, že v oblasti životného prostredia to už konečne nie sú len pekné reči o dôležitosti ochrany a dôležitosti ekológie, ale konkrétne projekty s konkrétnymi číslami a aj termínmi, o čom svedčí aj to, že ste ani nestihli všetko povedať. A tiež, že ten rozsah a zásah je široko spektrálny, lebo samotná problematika životného prostredia je v mnohých oblastiach, a teda že sa nesústreďuje ministerstvo len na nejakú jednu z tých mnohých oblastí.
A tiež chcem povedať, že vo všetkých týchto veciach, ktoré určite posunú Slovensko dopredu v tom, aby sa tu žilo v krajšom a lepšom životnom prostredí, určite nájdete podporu aj v našom výbore pre životné prostredie.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 15:30 - 15:32 hod.

Vašečka Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Rokujeme teraz o programovom vyhlásení vlády. Vystúpil pán minister školstva k časti o školstve, o vzdelávaní, a takisto budeme vyjadrovať vlastne týmto, schválením tohto programového vyhlásenia vlády aj dôveru vláde.
Ja musím poukázať na doterajšiu veľmi dobrú spoluprácu, veľmi konštruktívnu spoluprácu naprieč koaličnými stranami medzi pánom ministrom a naším výborom, poslancami, či už koaličnými, ale aj opozičnými, že sa snažíme o to, aby podľa možnosti boli pripomienky zapracované a snažíme sa o to, aby to naozaj bola, bolo na úrovni teda vzdelanej, kultivovanej.
A pri tejto príležitosti ja by som chcel spomenúť, dovoľte, milí kolegovia, povedal som si, že sa prihlásim o slovo aj kvôli tomu, aby som spomenul nášho zosnulého kolegu Ľubomíra Petráka, ktorý by sa určite prihlásil teraz do rozpravy a povedal by také korektné, vecné stanovisko, ako mal vo zvyku. Tak chcem ako jeho nástupca na poste, na poste predsedu školského výboru spomenúť na Ľuba a vzdať česť jeho pamiatke aj pri tejto príležitosti, hovorím, keby určite on vystúpil. Myslím si, že ten odkaz naplníme aj tým, že sa budeme snažiť teda korektne na tejto oblasti vzdelania, mládeže, detí spolupracovať a že budeme ďalej postupovať konštruktívne a tie dobré plány, ktoré sú spomenuté, že dovedieme do úspešného konca.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:38 - 14:40 hod.

Kuriak Milan Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Igor, vážim si ťa ako človeka, ktorý viac ako 11 rokov bojuje za bežných ľudí na Slovensku a za pravé hodnoty. Nikto z nás nie je bez chýb, každý ich robíme, občas zakopneme. Nejaké chyby si urobil aj ty, ale boli to chyby vo veľmi ťažkej situácii, akú sme desaťročia nezažili nielen na Slovensku, ale ani na celom svete.
Vážim si u teba, Igor, že zdravie a životy ľudí si nadradil nad všetko ostatné, nad osobný prospech, politické body či prestíž. Uvedomujem si hodnotu zdravia a života o to viac, že som tesne po prekonaní COVID-u a viem, ako som takmer 28 dní bojoval v samotke, v karanténe o svoje zdravie a niekedy sa mi zdalo, že aj o život. Veľmi si vážim, že na samom začiatku, ako si začal vládnuť, si prišiel na klub a si povedal, že, a pýtal si sa o náš názor, že aký máme na to, že ty budeš bojovať a robiť všetko pre to, aby si chránil zdravie a životy ľudí. Naozaj vtedy ma to veľmi povzbudilo a pred tým rokom som si povedal, že som naozaj na správnom mieste. Naozaj si ťa veľmi za to vážim aj ostatných ministrov, aj teraz aj nového premiéra. Prajem vám všetkým naozaj veľa zdravia, múdrosti a verím tomu, že spoločnými silami naozaj zmeníme našu krajinu k lepšiemu.
Ďakujem pekne za všetko, čo robíte. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:36 - 14:38 hod.

Vašečka Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Mnohí z nás v tejto sále sú politikmi, možno niekto povedal že všetci, ale, bohužiaľ, nie všetci sa prejavujeme ako ľudia. A ja som veľmi vďačný Igorovi za to, že ukázal, že je nielen politik, ale aj človek a že aj pri vykonávaní funkcie premiéra a takisto aj ministra financií je stále človek, obyčajný človek, tak ako ho poznáme, ja už politicky pomerne dosť dlho.
Chcem pripomenúť, že Igor Matovič vyhral voľby, prvýkrát v dejinách modernej Slovenskej republiky vyhral niekto iný ako Mečiar alebo Fico, už to tu aj zaznelo, a teraz vyhral voľby Igor Matovič a hnutie OĽANO, ktoré viedol. Aj vďaka nemu Slovensko, respektíve vláda Slovenska po týchto voľbách nie je ani mafiánska alebo oligarchická, ale ani fašistická, ani progresivistická. A keď som bol na návšteve na ministerstve financií u Igora, tak som mu povedal, že boli sme naivní, keď sme si mysleli, že to len tak prejde. Že zrazu sme zmenili tie plány, a tak do nás začali biť nielen oligarchovia, ale aj progresívci v médiách. Vytvoril sa nenormálny tlak, samozrejme, pandémia, na ktorú sa netreba vyhovárať, ale ktorú treba veľmi vážne brať do úvahy, tomu dala veľmi veľa priestoru.
Igor je a bude veľmi dobrý minister financií. Na rozdiel od mnohých krikľúňov vybudoval obrovský podnik s tisícmi zamestnancov, zaplatil tomuto štátu, Slovensku, obrovské množstvo daní, aby ste možno vedeli, tak osem rokov bol členom výboru pre financie a rozpočet. Aj vo svojom príhovore to ukázal, keď ukázal tieto veci cez čísla, cez reálne čísla, nie cez nejaké výkriky. A ja verím, že vydržíme aj s novým ministrom financií, s novým premiérom do konca volebného obdobia a dosiahneme výsledky, napríklad konečne aj ten tunel Višňové. Takže držme si palce a do toho! (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:35 - 14:36 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Igor, ja už som dosť starý, aby som mohol hovoriť naozaj len to, čo si naozaj myslím. Pre mňa si človek, ktorý bojoval, bojuje a bude bojovať proti mafii. A za to všetko vlastne znášaš len kritiku a musíš znášať a musíš sa vysporiadať s rôznymi atakmi na teba, dokonca aj na tvoju rodinu, a dokonca aj nevyberaným atakom samopalu vzor Miňo. Viem a verím to a som presvedčený o tom, že ty to všetko ustojíš. A si človek na správnom mieste, a preto si ťa vážim. Už som ti to raz povedal a rád to zopakujem: Klobúk dole a palec hore, Igor!
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:32 - 14:33 hod.

Nemec Richard Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Pán minister Igor, ospravedlníš sa, zle je, neospravedlníš sa, nevystupuješ, zle je, stále je zle, proste to eskalovanie toho napätia nerobila koalícia, ale opozícia, takže to je, to je ten kameň úrazu tejto epidémie. To, že sa každý deň ráno pozrieš do zrkadla, máš tú chrbtovú kosť, za to ti veľká vďaka, že sa takto správaš.
A to, ako si pochválil ministrov, myslím si, že Edo Heger nastúpil na dobrý vlak a bude to dobre viesť a ďalej týchto ministrov podporovať a dobre budú vládnuť.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:31 - 14:32 hod.

Andrejuvová Anna Zobrazit prepis
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán vicepremiér, milý Igor, ty si pochválil svojich ministrov za to, že si na nich hrdý. Ja by som ti chcela povedať aj za svojich kolegov v poslaneckom klube, určite aj na ministerskom klube, aj ľudia, ktorí ťa podporujú, že my sme hrdí na teba, že ti stále išlo a ide o zdravie a životy iných a že si robil všetko, čo si vedel a mohol v danej situácii. Ty si celý život, aj v opozícii, aj ako premiér, bral túto prácu ako službu pre iných a to je tá najpodstatnejšia vec v práci politika, v politike. Viem, že túto službu pre ľudí ukazuješ a ukážeš ešte aj na ministerstve financií.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:29 - 14:31 hod.

Mierna Anna Zobrazit prepis
Vážený pán podpredseda vlády, milý Igor, ja ti takisto chcem poďakovať za ten rok a za to, čo sme v tejto krajine, sa nám podarilo urobiť. Odporúčania odborníkov boli trasovať, testovať, očkovať a robiť opatrenia. Minimálne tri z týchto vecí celá opozícia spochybňovala.
Chcem povedať, že, za náš región, veľké fabriky sú tam a tieto testovali, ako som to už spomínala, samy, dobrovoľne, pretože potrebovali poznať zdravotný stav ľudí, aby mohli fungovať. Výsledkom toho je, že tento rok majú preplnené plány oproti nastaveným z minulého roka a normálne fungujú. Ja ako primátorka mesta podpisujem pobyt ľudí, ktorí sú zo Srbska, z Ukrajiny. My máme nedostatok pracovnej sily, takže treba urobiť určite aj reštrukturalizáciu ekonomiky, lebo sme ju zdedili, a to sa nedá spraviť za rok. Takisto aj preškoliť pracovnú silu, čo neni jednoduché. Majú problém nájsť ľudí, ktorí sú z Popradu, je nám to jedno, kde prídu, ale prídite k nám, chýbajú nám ľudia. Skutočne podpisujem trvalý, teda pobyt ľuďom, ktorí sú z iných krajín. Takže tie opatrenia mali zmysel aj teda aj to testovanie, ale, samozrejme, aj to očkovanie. A spochybňovanie vôbec celej tejto našej filozofie a tomu, aby sme zabránili pandémii šíriacej sa, to malo veľký zmysel a je to pre nás nesmierne dôležité.
Chcem povedať, že musíme sa s tou pandémiou naučiť žiť, že to, že nám chodia deti do školy, dostali sme sa do ružového okresu, a teda áno, dnes ráno mám nahlásenú jednu z troch škôl, máme triedu v karanténe, ale toto je nevyhnutné, aby sme robili. To znamená, patrí veľké poďakovanie za všetky opatrenia, ktoré sme mali, a ich spochybňovanie a hovorenie o tom, že sú nezmyselné... Vyhodnoťme si to skutočne na základe čísel a toho, ako reálne život v regiónoch funguje.
Ďakujem ti veľmi pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:28 - 14:28 hod.

Liba Peter
Ďakujem za slovo. Ďakujem ti, pán minister za to, čo si robil pre záchranu občanov posledný rok. Je stále veľmi veľa ľudí, ktorí si to uvedomujú, a ja pevne verím, že je ešte mnoho ľudí, ktorí si to uvedomia s odstupom času. Za mňa len toľko, že ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 14:24 - 14:26 hod.

Majorová Garstková Jana Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Igor, ja ťa považujem za veľkého bojovníka. Ukázal si, že aj na Slovensku sa dá vládnuť aj inak a hlavne dávať do popredia hodnoty, ako sú pravda a spravodlivosť. Tvoj boj proti korupcii sa stal základným predpokladom na uskutočnenie akýchkoľvek zmien. Ak necháme zhnité jablká spolu so zdravými, tak nám zhnijú všetky. Vyčistíme postupne to, čo ostalo ako relikt bývalých vlád Fica a Pellegriniho.
Bohužiaľ nám čas, vôľu i zdroje naďalej odčerpáva boj s COVID-om, s doposiaľ nevídanými problémami, ktorým žiadna vládna garnitúra pred nami nečelila. Boj proti pandémii nás však zocelil, vyvolal veľmi veľa emócií a odkryl slabé miesta. Všetci vieme vďaka tomu, v akom stave tvoja vláda prebrala krajinu, tým pádom vieme, čo sa aktuálne deje, ktoré miesta musíme zosilniť, opraviť a tak môcť pokračovať v nastavenom procese veľkej zmeny.
Verím tomu, že Eduard Heger bude pokračovať v nastolenom trende a dotiahne do konca veci, ktoré sa začali pod tvojím vedením, Igor. Tvoje nasadenie a energiu ti mnohí môžu len závidieť. Ideme ďalej. (Potlesk.)
Skryt prepis