Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

30.4.2021 o 18:48 hod.

Richard Nemec

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 9:34 - 9:35 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak, pán minister, ty si začal aj s tým, že nechceš sa veľmi vracať do minulosti a chceš hovoriť aj o budúcnosti. Ale aj v tom prejave bolo jasné, že to nejde. Nezačali sme pred rokom stavať na zelenej lúke predsa. Nie je možné nespomínať minulosť, pretože tak rezort obrany, ako aj zdravotníctva a ďalšie rezorty sme pred rokom nezačali stavať na tej zelenej lúke, ale vyťahujeme rezorty z bahna korupcie, rozkrádania, ako si v tom svojom prejave spomenul.
No, a čo je veľmi podstatné, že to nebol len politický prejav, ale tam boli aj fakty. Na rozdiel od toho, ako počúvame často tie všelijaké populistické prejavy, ktoré sú bez faktov, mám na mysli presne toho marxistu, ktorého si spomenul vo svojom prejave. Tu boli jasné fakty, čísla a za to ďakujem.
Škoda len, že ten tvoj prejav si vypočul až jeden smerák. Tí sú za to, za ten stav, ktorý máme, najviac zodpovední.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 9:33 - 9:33 hod.

Zajačik Vladimír
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 9:29 - 9:31 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Vďaka za slovo. Ja sa chcem poďakovať pánovi ministrovi za jeho otvorený prejav, ktorý vlastne celkom jednoznačne popísal nedostatky, ktoré zdedil do vienka po tých všetkých geniálnych ministroch, ktorí tam pôsobili. Jeden z tých najgeniálnejších, o ktorom hovoril pán kapitán, bol práve pán generál Gajdoš, ktorý takto dokázal urobiť všetko pre vojaka, až sa to všetko rozkradlo.
Desať rokov som tam pôsobil zhruba a za tie roky som videl nič iné len marazmus, rozkrádanie. Ministerstvo obrany a ozbrojené sily boli dojná krava. Vojaci si nakupovali za svoje, technika bola zastaraná. Keď sa niečo kúpilo z každého rožku trošku, bolo to nekompatibilné, jednoducho nemalo to žiadny systém. Behom roka vidíme, že ten systém sa nastavuje, že tí vojaci začínajú znova veriť, znova veriť nielen ministerstvu obrany, ale aj tomu, že tie ozbrojené sily majú význam, majú budúcnosť a sú nasadení a idú do všetkých týchto misií, do všetkých týchto operácií, ktoré sú, či už to bola aj COVID-ová, naozaj s veľkým srdcom, s veľkým odhodlaním. A je vidieť, že naozaj začínajú konečne veriť, že vidia svetlo na konci tunela.
A naozaj sa konečne myslí na vojakov, myslí sa na ich sociálne zabezpečenie. Kolegyňa Marcinková spomenula aj vojačky a tak ďalej. Čiže konečne je tu nejaké svetlo na konci tunela.
A mňa tak mrzí, keď sú také všelijaké poznámky typu a taká zahraničná politika, toto ste nepovedali. Obrana je apolitická záležitosť. Tá sa nás týka všetkých. Tá sa nás týka všetkých. A jednoducho mali by sme v tomto prípade naozaj myslieť s rozvahou na to a keď príde aj ten nový plán, tak by sme ho mali všetci podporiť.
Ďakujem veľmi pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 18:48 - 18:48 hod.

Nemec Richard
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 18:41 - 18:42 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, vo výbore pre európske záležitosti vaša pani štátna tajomníčka Ingrid Brocková veľmi podrobne predstavila časť PVV v oblasti zahraničnej a európskej politiky, kde sme ju mohli spolu diskutovať. Súhlasím s vami, že je veľmi dôležité, aby sme v zahraničnej politike ťahali za jeden povraz. Chcela by som oceniť váš výber žien do diplomatických misií na naše zastupiteľské úrady. Vybrali ste skúsené veľvyslankyne, ktoré budú zodpovedne reprezentovať našu krajinu. Je dôležité, aby sa európska politika stala našou domácou politikou. Verím, že ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí tu zohrá dôležitú úlohu. Rovnako verím, že sa vám podarí zvýšiť aj počet Slovákov v európskych inštitúciách.
Možno taká otázočka: Aká je situácia s COVID pasom?
Teším sa na spoluprácu nášho výboru pre európske záležitosti s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, s vami aj s vašimi štátnymi tajomníkmi Ingrid Brockovou a Martinom Klusom. Želám vám veľa úspechov a pevné zdravie.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 18:14 - 18:16 hod.

Vons Peter Zobrazit prepis
Ďakujem veľmi pekne. Dá sa povedať, že nás občanov a ľudí na Slovensku sa dotýka každý rezort, ale rezort zdravotníctva je naozaj jeden z tých, ktorý patrí k tým najdôležitejším, pretože má zabezpečovať zdravie občanov a aj vláda Slovenskej republiky si dala za úlohu urobiť maximum pre to, aby sa dokázala čo najlepšie postarať o zdravie svojich občanov. Táto pandémia nám vlastne odhalila všetky tie nedostatky, ktoré tu boli za tie roky, čo sa nazhromaždili a aj preto programové vyhlásenie vlády, ktoré tu je, dá sa povedať, že má možno aj takú najrozsiahlejšiu časť v celom programovom vyhlásení určite zaslúžene, tak má tam viacero tém.
Pán minister začal s tou oblasťou zdravotných pracovníkov. Ja som konkrétne z Martina a my sme tam mali kedysi aj strednú zdravotnú školu, kde sa učili, teda študovali budúce sestričky. Táto škola už, samozrejme, skončila a dnes narážame na to, že zdravotné sestry nám sú čoraz staršie a nemáme ich. Takže, ale kráti sa mi čas, tak veľmi rýchlo. Oceňujem tú otázku tej prevencie, pretože naozaj tam je to veľmi potrebné, ale k tomu treba pripojiť aj ministerstvo školstva, aby bola tam aj určitá taká prevencia už odmalička.
A teším sa z toho, že v programovom vyhlásení sa nachádza aj martinská nová nemocnica, a dúfam teda, že dôjde k jej realizácii, pretože Martin je určite v rámci Slovenska veľmi známy tým, že má tam lekársku fakultu, je tam biomedicínske centrum, je tam Biotika Martin, to znamená, že Martin naozaj si zaslúži novú nemocnicu. Samozrejme, som rád, že sú tam aj nemocnica v Bratislave a ďalšie, ďalšie nemocnice, tie menšie v tých regiónoch. Takže dúfam, že sa to podarí, a teším sa na to, že sa táto časť v budúcnosti zlepší.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 18:12 - 18:14 hod.

Pleštinská Zita Zobrazit prepis
Ďakujem, pán predsedajúci.
Vážený pán minister, chcela by som oceniť vašu odvahu zobrať si práve tento náročný rezort zdravotníctva v čase najhoršej globálnej pandémie COVID-19. Vo vakcinácii chcem oceniť možnosť prihlásiť sa do čakárne už 16 plus, pretože pokladám vakcináciu za svetielko na konci tunela. Vítam, že vašou prioritou bude pacient a bude stredobodom vašej pozornosti.
Je tu aj prosba. Pätnásť percent obyvateľov Slovenska sa chce zaočkovať vakcínou Sputnik V. V ich mene vás prosím, aby ste po úspešnom otestovaní vakcíny v Maďarsku začali očkovať čo najskôr. Prajem vám v boji s COVID-19 veľa úspešných rozhodnutí pre záchranu ľudských životov.
Rovnako sa chcem poďakovať lekárom, sestrám a záchranárom za ich zodpovednú prácu, za ochranu pacientov, ľudských životov. Verím, že aj oni budú vašou prioritou.
Pán minister, dôverujem vám, že úlohy v PVV naplníte odbornosťou lekára a rozhodnosťou generála. K tomu vám prajem veľa zdravia a veľa sily.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 17:44 - 17:46 hod.

Kozelová Monika Zobrazit prepis
Vážená pani ministerka, ja chápem, že v čase pandémie ministerstvo kultúry nebolo až tak veľmi sexy téma a rovnako ministerstvo samotné nebolo také "cool" ako iné ministerstvá, ako bolo zdravotníctvo, spravodlivosť či sociálne veci, tie boli na tom omnoho lepšie. Navyše, ak polovica kultúry nevie rozprávať, nemá totiž ústa, a tak naše kultúrne pamiatky opäť ostali bokom, ale chápem, lebo bolo treba pomáhať ľuďom v prvom rade.
Áno, nesmierne ma mrzí, že sa kultúra nedostala do plánu obnovy, ale uistenie, že o to viac sa na ňu bude pamätať pri eurofondoch, je pre mňa zásadné. Verím, že prišiel čas aj na riešenia zásadných problémov, ako je rekonštrukcia pamiatkového zákona, zásadný zákon o sponzoringu napríklad, ktorý je veľmi dôležitý, i vyňatie kultúrnych pamiatok spod stavebného zákona pod NKÚ, čo napríklad je pre mňa veľmi dôležité. A pred koncom tohto môjho vstupu, verím, že spolu s pani ministerkou Remišovou konečne teda nájdeme cestu aj pre pomoc a obnovu kaštieľa v Rusovciach, za to by som bola veľmi vďačná.
Na záver, na záver verím, že kultúra ako taká už konečne dostane a dostáva určite pevnú štruktúru, aby sme v prípade ďalšej katastrofy, ako je pandémia, mali dostatočné systémové páky pre pomoc. Za to chcem poďakovať, lebo jednoduché ani ľahké to nebolo, a chcem vás uistiť, že vzhľadom k tomuto ja určite za PVV zahlasujem.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 17:17 - 17:19 hod.

Szőllős Ján Zobrazit prepis
Ja sa tiež chcem vyjadriť k súdnej mape. Aj z reakcie pána Mizíka je jasné, že ste pichli do osieho hniezda a nielen z hľadiska justície, ja sa vyjadrujem z hľadiska toho územného členenia. Návrat späť pred Mečiara by bol žiaduci určite, vy ste taká pionierka, ktorá, ako poviem, pichli ste do osieho hniezda, ale vtedy boli tie okresy, povedzme okres Rožňava a 38 ďalších alebo 37, všetko bolo jednotné v tom okrese. Ako v tom okrese bol súd a celá štátna správa bola v tých okresoch. Teraz je v tom chaos, je to roztrieštené nielen v súdnictve, každý, každé ministerstvo má iný územný obvod pre svoje nižšie úrady.
Myslím si, že veľmi ťažko sa vám bude presadzovať len zmena súdnictva a vytvorí to ešte väčší chaos v územnom členení, keď sa neuskutoční celková reforma verejnej správy a zmena územného členenia aj tých ostatných oblastí štátnej správy. Možno vyrieši niečo v súdnictve, to verím, ale vyvoláva to tieto reakcie, ktoré počujete.
Je dobré vziať do úvahy aj tie geografické aspekty. Tých 30 regiónov, ktoré ste vyčlenili, sú viac-menej dobré, s malými úpravami by sedeli, čo sa týka toho, aká by mala byť, aké by malo byť to územné členenia Slovenska na 30 regiónov. To je optimálne pre veľkosť Slovenska, čiže s tým plne súhlasím. Len keď sa reformuje len súdnictvo, tak to vytvorí chaos, lebo občania už teraz nevedia, kam majú ísť čo vybavovať. A ešte do toho vstúpi, že aj súdy sa zmenia a ešte niektoré tie obvody, ktoré ste vykreslili, presahujú hranice súčasných samosprávnych krajov, čiže to vytvára dosť veľký chaos, preto som za, poďme touto ce... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 30.4.2021 16:13 - 16:14 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Pán minister, ja som naozaj rád, že si tam, kde patríš. Si jeden, jeden, jediný človek, ktorý si dovolil pripomenúť životné prostredie už za bývalého režimu, a si ten človek, ktorý naozaj vie nielen to, čo má robiť na životnom prostredí, vie, ale vie pre to zohnať aj peniaze a vie pre to aj nadchnúť ľudí.
Ďakujem ti za to, čo tam robíš a môžeš rátať s mojou podporou aj s podporou výboru pre životné prostredie. A ešte jednu maličkú poznámku, ja som síce Zajačik, ale ďakujem ti za ochranu vlka. Dík.
Skryt prepis