Videokanál klubu

 
 
Loading the player...

Prosím povoľte Vášmu prehliadaču prehrávať videá vo formáte flash:
Google Chrome | Mozilla Firefox | Internet Explorer | Edge

Vystúpenie s faktickou poznámkou

3.5.2021 o 15:07 hod.

Mgr.

Marek Šefčík

Videokanál poslanca
Zobraziť prepis Poslať e-mailom Stiahnut video
 
 
 

Vystúpenia klubu

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 17:30 - 17:32 hod.

Pročko Jozef Zobrazit prepis
Ďakujem. Milý kolega, bývalý koaličný partner, pozorne som si vypočul vašu kritiku tejto vlády. Samozrejme, že máte plné právo, veď je to na vás, sa rozhodnúť odísť z koalície, stať sa nezávislým poslancom. Trošku mi odstreľuje dekel, keď ste, zrazu rozprávate, že my progresívci, lebo dostali ste sa do parlamentu na základe strany ZA ĽUDÍ. Strana Progresívne Slovensko sa do parlamentu nedostala, takže toto je taká trošku pre mňa anomália vášho vzťahu k strane, ktorú ste pre mňa zneužili na to, aby ste sa sem dostali. Ale to je môj názor na to, čo ste urobili, ale, samozrejme, vy si urobte ako chcete.
Len chcem vám povedať, že to prvé programové vyhlásenie, čo ste podpísali, je naozaj veľmi, veľmi zhodné tomuto, tomuto druhému, takže ja si myslím, že nestratíte svoju tvár a podporíte dobré veci, ktoré v tom programovom vyhlásení sú. Ja vám chcem zaželať v tej opozícii, aby vás čím menej chválili tamto zelení chlapci a čím menej chválili (povedané so smiechom) smerohlasáci, lebo teraz ste sa zaradili k nim.
Takže v tej opozícii vám želám spoluprácu s dobrými vecami tejto vlády. A veľa zdravíčka vám už chcem zaželať.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s procedurálnym návrhom 3.5.2021 17:22 - 17:22 hod.

Pročko Jozef
Nie, nie, prosím, ja som si omylom, ja chcem faktickú, prepáčte mi, to som...
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 17:07 - 17:08 hod.

Brisudová Martina Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo, pán predsedajúci. Rozvoj menej rozvinutých regiónov by mal byť prioritou každej vlády. Je to kľúčové pre ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijú, a tie najzávažnejšie problémy, je vysoká miera evidovanej nezamestnanosti, nedostatočná infraštruktúra, ale aj nedostatok potenciálnych investorov. Súhlasím s tým, že menej rozvinuté regióny majú po pandémii COVID veľmi neľahkú situáciu.
Som rada, že ste, pán poslanec Ledecký, jasne pomenovali problémy menej rozvinutých regiónov, pretože viem, o čom hovorím, v jednom z nich žijem. Verím, že táto pomoc, o ktorej ste hovorili, bude aj zo strany vlády reálna a že sa pretaví do života ľudí, ktorí v týchto regiónoch žijú. Som veľmi rada, že aj tu v parlamentných laviciach, a nielen v koalícii, ale aj v opozícii vidím poslancov, ktorí majú reálnu ambíciu týmto regiónom pomôcť. Čiže ďakujem vláde, ak im bude pomáhať a ďakujem aj poslancom v parlamentných laviciach, ktorí si pomoc menej rozvinutým regiónom budú považovať za svoju prioritu.
Ďakujem pekne za slovo.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 16:12 - 16:14 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Ja by som len na margo vystúpenie, vystúpenia pána poslanca Kmeca poukázal na pár takých drobností, ktoré sa stávali aj za predošlých vlád. A také tie faux pas medzinárodné a diplomatické, ktoré sa udiali, tých bolo tiež viacej.
Stačí si spomenúť na Počiatka alebo si spomeňme na vydupanie si návštevy pána Fica a jeho vlády u pána Obamu, kde sme si potom doniesli nejakých teroristov z Guantánama. Spomeňme si na pána Danka, ktorý mal vlastnú zahraničnú politiku, chodil sa skláňať do Tatarstanu a robil hanbu, kade chodil.
Tu ten rozdiel je jeho oproti vám, že my máme jednotnú zahraničnú politiku. A tá je nepopierateľná a o tom veľmi dobre viete.
Čo sa týka, ja len zareagujem na pár vašich vecí, čo sa týka civilného krízového manažmentu. Nielen vaše vlády, ale v podstate všetky predošlé vlády absolútne ignorovali civilný krízový manažment. Neinvestovalo sa do toho ani päť korún. Máme vyše 20 rokov starý koncept domáceho krízového manažmentu. Vaše vlády sa tomu vôbec nevenovali. Štátne hmotné rezervy za posledných päť rokov, čo tam Kičura bol, nevyčlenili ani päť korún na civilný krížový manažment a to sme videli, keď vypukla pandémia. Takže asi toľko by som k tomu povedal.
A preto aj potom tu môžte akože určitým spôsobom aj trošku oprávnene kritizovať, že nasadenie armády, ale to vyplýva vyslovene z toho, že nebol žiadny civilný krízový manažment, je absolútne zdecimovaný, čiže boli sme nútení robiť veci, ktoré by sme za normálnych okolností, keby tento štát fungoval za vás, robiť nemuseli.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 15:07 - 15:09 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem, dopoviem.
Rokovací poriadok, § 23 riadenie schôdzí Národnej rady ods. 2: „Ak chce predsedajúci vystúpiť v rozprave, odovzdá riadenie schôdze inému predsedajúcemu.“ Pán Blanár vystúpil v rozprave a neodovzdal riadenie schôdze.
Ďalší § 27 rozprava ods. 6: „V rozprave možno vystúpiť len od rečníckeho pultu.“
Podľa mňa pán podpredseda Blanár porušil rokovací poriadok. Nemal ani faktickú a nebol ani v rozprave. Viedol schôdzu a takto porušil rokovací poriadok.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 15:07 - 15:07 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak, pán poslanec Blcháč, vy ste ma vyzvali, aby som zrejme reagoval na to isté, čo ma vyzval pán podpredseda parlamentu, takže ja reagujem na úvod vašej rozpravy, a pán podpredseda Blanár už tu nie je, lebo prenechal riadenie schôdze, ale pre záznam by som chcel, aby sa veci dali na pravú mieru.
Takže moja výčitka vôbec nesmerovala k tomu, že pán podpredseda Blanár vyzval pani ministerku, aby šla do rozpravy, aby veci vysvetlila. Vyčítal som mu to, čo spravil po jej vystúpení, keď nebol prihlásený ako rečník a začal reagovať na pani ministerku a rozoberať jej vystúpenie.

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Pán poslanec, máte reagovať na predrečníka.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
Vy ste asi nepočúvali pána Blcháča od začiatku, on... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Laurenčík, Milan, podpredseda NR SR
Počúval som.

Šefčík, Marek, poslanec NR SR
... presne, presne toto povedal, áno. On, on na to reagoval, na tú predchádzajúcu vec, čiže...

(Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 14:44 - 14:46 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem pekne za slovo. Tak ja by som to chcel uviesť na pravú mieru. Ja som tu od rána a budem tu asi do noci a sedem ministrov som napočítal hneď ráno, dvaja z nich vystúpili. V opozičných laviciach - v smeráckych a hlasosmeráckych - sedeli, zo SMER-u tam bol jeden poslanec - pán Richter a hlasosmeráci tam boli asi dvaja. Takže naši ministri majú o to záujem a to, že pani ministerka teraz meškala pár minút, bola prerušená schôdza, áno, stane sa, ale vidíte, prišiel už aj ďalší minister. Máme tu dvoch ministrov. Môžme si pospomínať, ako to bolo niekedy skôr za vašich vlád.
A ešte, pani ministerka, spomeniem jeden taký výrok, že nech sa nikto nespolieha na vládu. Musí si každý pomôcť, ako vie. Viete, kto to povedal? Pán Pellegrini to povedal, keď bol premiérom, a preto mali čas na iné veci. Naša vláda teraz, momentálne, členovia vlády, som presvedčený o tom, že robia na tom, aby pomohli Slovensku. Majú aj inú prácu a sú tu predsa len dvaja zástupcovia vlády, ktorým ďakujem, že sú tu.
Ešte posledná poznámka. Pán Blanár, pán podpredseda parlamentu, vy nemáte čo komentovať rečníka. To si máte odpustiť, keď rečník dorozpráva, vy riadite schôdzu, vy nemáte čo komentovať rečníka!
Ďakujem pekne. (Potlesk.)
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 10:10 - 10:12 hod.

Zajačik Vladimír Zobrazit prepis
Pán minister, musím povedať, že naozaj ti nezávidím rezort, do ktorého si prišiel. Keď si predstavím, aké veľké balvany ťa tam čakali a ešte, samozrejme, čakajú - balvany korupcie, zlodejstva, rodinkárstva, mafie a tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej. Normálne mám z toho, som mal z toho zimomriavky, keď som si uvedomoval, že by som to mal ísť robiť ja. Našťastie ty si mladší, mladší človek ako ja a aj lepšie fyzicky postavený, tak dúfam, že tie balvany pomaličky a iste odgúľaš a dáš ich na patričné miesto, kde patria.
Chcem ti poďakovať za tvoju doterajšiu prácu a dúfam, že čoskoro naozaj bude mať ministerstvo vnútra úplne inú povesť, ako malo. Samozrejme, že budem veľmi rád, ak sa bude dať pomôcť aj tvojim podriadeným na okresných úradoch, kde tiež sú veľké, veľké problémy, ale verím, že všetko spoločne spravíme a vybavíme.
Ďakujem ti pekne ešte raz a chcem povedať, že určite podporím programové vyhlásenie vlády.
Ďakujem.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 10:04 - 10:06 hod.

Krúpa Juraj Zobrazit prepis
Áno vďaka. Vážený pán minister, myslím, že celkom trefne ste opísali, že ako vyzeralo ministerstvo vnútra, Policajný zbor a ďalšie zložky. V podstate 12 rokov SMER-u urobilo značné škody na fungovaní ministerstva vnútra, na Policajnom zbore a tak ďalej. Niekto, samozrejme, má radosť odovzdávať nejaké hasiace striekačky a v podstate sa zameriava na to, ale výsledok bol ten, že v podstate polícia robila, mala dvojaký meter. Boli to naši ľudia a potom ten zvyšok. Výsledkom je to, že v podstate dvaja predošlí prezidenti Policajného zboru skončili v cele v kolúznej väzbe.
Vidíme, že tam prebieha ďalšie vyšetrovanie, čo je ale veľké plus, že dochádza postupne k očiste a k odpolitizovaniu Policajného zboru, že polícia koná. Ja netvrdím, že aj v minulosti nekonala, ale všetci veľmi dobre vieme, ako to bolo, že tí policajti, niektorí vyšetrovatelia si jednoducho robili svoju robotu, ale vždy to končilo na nejakom nadriadenom. Jednoducho sa to nepodpísalo, nevyšetrovalo, nešlo to ďalej alebo to potom už stopil nejaký pán Kováčik, ktorý je tiež v kolúznej väzbe, a takto to vyzeralo. Každopádne, vidíme, že veci sa hýbu dopredu. Vidíme, že presne, ako spomínal, pán minister, čo sa týka nákupu, vôbec vybavenia pre tieto zložky a tak ďalej, všetko sa to hýbe dopredu. Vidíme, že sa pripravuje policajná reforma a ja si pamätám tie začiatky, ako to začínalo. Vidím teraz ako policajti sú z toho nadšení. Vidia, že naozaj to bude niečo pre nich, že konečne sa niečo pre nich spraví a ja vám držím palce a pevne verím, že sa vám to podarí.
Ďakujem pekne.
Skryt prepis
 

Vystúpenie s faktickou poznámkou 3.5.2021 9:34 - 9:35 hod.

Šefčík Marek Zobrazit prepis
Ďakujem za slovo. Tak, pán minister, ty si začal aj s tým, že nechceš sa veľmi vracať do minulosti a chceš hovoriť aj o budúcnosti. Ale aj v tom prejave bolo jasné, že to nejde. Nezačali sme pred rokom stavať na zelenej lúke predsa. Nie je možné nespomínať minulosť, pretože tak rezort obrany, ako aj zdravotníctva a ďalšie rezorty sme pred rokom nezačali stavať na tej zelenej lúke, ale vyťahujeme rezorty z bahna korupcie, rozkrádania, ako si v tom svojom prejave spomenul.
No, a čo je veľmi podstatné, že to nebol len politický prejav, ale tam boli aj fakty. Na rozdiel od toho, ako počúvame často tie všelijaké populistické prejavy, ktoré sú bez faktov, mám na mysli presne toho marxistu, ktorého si spomenul vo svojom prejave. Tu boli jasné fakty, čísla a za to ďakujem.
Škoda len, že ten tvoj prejav si vypočul až jeden smerák. Tí sú za to, za ten stav, ktorý máme, najviac zodpovední.
Ďakujem. (Potlesk.)
Skryt prepis